اخذ جواز کسب سوپرمارکت

بدون شک انتخاب یک تجارت و شروع به آن، مستلزم یک برنامه‌ریزی دقیق و کسب برخی مهارت‌های شغلی در آن حیطه است. و اما در این  میان سوپرمارکت تجارتی است که برخلاف ظاهر ساده آن، نیازمند یک بررسی همه‌جانبه و برنامه‌ریزی بدون نقص است. در ادامه به نحوه اخذ جواز کسب سوپرمارکت خواهیم پرداخت. در حقیقت تأسیس سوپرمارکت به عنوان یک تجارت محبوب و پرطرفدار، از جمله مشاغلی است که با در نظر گرفتن نیاز مردم عموماً در هر شرایطی پابرجاست. شغلی که می‌تواند با در نظر گرفتن افق دید شما به این تجارت، در مقیاسی کوچک و یا بزرگ آغاز شود.

اما شاید این سوال مطرح شود که منظور از برنامه‌ریزی در شروع چنین تجارتی چیست؟ این برنامه‌ریزی شامل چه گزینه‌هایی می‌شود؟

در توضیح باید گفت، برنامه‌ریزی در تأسیس یک سوپرمارکت، به معنای طی مراحلی است که شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. تهیه برنامه تجاری
 2. تعیین محل سرمایه مورد نیاز جهت راه اندازی و تهیه تجهیزات
 3. اخذ جواز کسب
 4. انجام مطالعات امکان‌سنجی شامل یافتن مکان ایده‌آل جهت تأسیس سوپرمارکت، عرضه کالاهایی با تقاضای بالا و …
 5. تعیین منبع تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان کالا
 6. طراحی داخلی و چیدمان سوپرمارکت
 7. استخدام پرسنل مورد نیاز جهت اداره سوپرمارکت
 8. بازاریابی و تبلیغات

اما یکی از مراحل اولیه و مهم در شروع این تجارت، اخذ جواز کسب سوپرمارکت است. امری مهم که در این مطلب قصد داریم با بررسی مراحل آن، شما را با نحوه کسب جواز مورد نیاز در این صنف آشنا کنیم. پس در ادامه مطلب همراه ما باشید.

چگونه برای سوپرمارکتمان جواز بگیریم؟

اگر به مرحله اخذ جواز کسب یک سوپرمارکت رسیده‌اید، به این معناست که ایده‌ای کامل برای شروع تجارت یافته و آماده به برداشتن قدم‌های بعدی هستید.

همانطور که می‌دانید در قوانین کلیه کشورها نخستین گام برای شروع هر کسب و کاری ثبت آن و کسب مجوزهای لازم در آن حوزه است. اخذ این جواز نیز یکی از مراحل الزامی در تأسیس این کسب کار می‌باشد. در واقع شما با طی مراحل قانونی در کسب جواز، اطمینان حاصل می‌کنید که تجارت شما به شیوه‌ای صحیح آغاز شده و همه چیز از ابتدا مطابق با قوانین پیش خواهد رفت. البته باید بدانید کسب جواز کسب و کار برای شما منافعی از جمله امکان دریافت تسهیلات در آغاز کار را در برخواهد داشت. عموماً مراحل اخذ جواز در اکثر مشاغل یکسان بوده و تنها در برخی شرایط اختصاصی مانند میزان متراژ محل مورد نظر متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال حداقل متراژ ملک جهت تأسیس سوپرمارکت، 70 متر می‌باشد.

جهت آغاز مراحل اخذ جواز کسب ابتدا باید با مراجعه به صنف مورد نظر نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایید. در مرحله بعد با ارائه مدارک مورد نیاز که در بخش بعد به آن اشاره خواهیم نمود، و سپس ارجاع پرونده به بخش بازرسی اتحادیه و تعیین کارشناس، از محل مورد نظر بازدید به عمل خواهد آمد. پس از تهیه گزارش کارشناسی و عدم وجود مشکل، ضمن تسلیم مدارک تکمیلی و استعلام از مراجع ذی صلاح، با موافقت رئیس اتحادیه صنف مورد نظر، پروانه کسب شما صادر خواهد شد.

در بخش بعد به بررسی مدارک مورد نیاز جهت ثبت درخواست جواز کسب یک سوپرمارکت خواهیم پرداخت.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ جواز کسب سوپرمارکت

همانطور که در بخش قبل گفته شد، اقدام به اخذ جواز کسب مستلزم ارائه مدارکی از سوی متقاضی است. لذا مراحل و مدارک مورد نیاز به شرح زیر می‌باشد:

 • مراجعه به اتحادیه صنف سوپرمارکت و اقدام به تکمیل فرم درخواست جواز کسب سوپرمارکت
 • معرفی ملک مورد نظر جهت انجام امر ارزیابی محل به لحاظ موقعیت ملک، متراژ، وجود شرایط بهداشتی، توسط کارشناسان بخش بازرسی اتحادیه
 • اقدام به اخذ استعلام‌های مورد نیاز از مراجع ذی‌صلاح و کسب تأییدیه‌های لازم نظیر گواهی عدم سابقه کیفری، عدم اعتیاد به مواد مخدر و گذراندن دوره‌های آموزشی بهداشتی مورد نیاز
 • واریز فیش‌های مورد نظر جهت صدور جواز کسب و کار

مدارک مورد نیاز نیز شامل موارد زیر می‌باشد:

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی و 12 قطعه عکس ۴×3
 • ارائه کارت پایان خدمت (مخصوص آقایان)
 • ارائه کپی آخرین مدرک تحصیلی متقاضی
 • ارائه سند ملک و یا اجاره‌نامه محل مورد نظر جهت تأسیس سوپرمارکت
 • فیش پرداختی مربوط به حق عضویت در صنف
 • اخذ کارت سلامت پس از طی دوره‌های آموزشی و آزمایش‌های لازم برای فعالین حوزه مواد غذایی و بهداشتی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک