مقالات, تجهیزات فروشگاهی, یخچال صنعتی

راهنمای کامل خرید و انتخاب یخچال ویترینی خوابیده

یخچال ویترینی خوابیده

در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سوپرمارکت‌ها، شیرینی فروشی‌ها، لبنیاتی‌ها و … از یخچال‌ فریزرهای صنعتی برای نگهداری از مواد و محصولات غذایی استفاده می‌شود. این یخچال‌ها در طرح و اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شوند؛ که یخچال ویترینی خوابیده یکی از  طراحی‌های مدرن در این زمینه است. یخچال‌ فریزرهای خوابیده در اندازه‌های متفاوتی قابلیت تولید دارند؛ و در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و همچنین سوپرمارکت‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. نمونه‌های ساده‌ی این یخچال‌ها را احتمالاً وقت‌هایی که قصد خرید بستنی داشته‌اید، دیده باشید. در این مقاله قصد داریم به سراغ یخچال‌های خوابیده ویترینی برویم و بیشتر با مزایا و معایب آن آشنا شویم.

مشاهده قیمت و مشخصات فنی یخچال ویترین خوابیده

اهمیت استفاده از یخچال در فروشگاه‌های مواد غذایی

اغلب محصولات غذایی مصرفی ما در صورتی که در معرض گرمای بیش از اندازه قرار بگیرند، کیفیت خود را از دست می‌دهند و خیلی زود فاسد می‌شوند. به همین خاطر است که برای نگهداری از آن‌ها نیاز به یخچال یا فریزر خواهید داشت. برای مثال بستنی جزء محصولات لبنی مهمی است که باید آن را در دمای زیر صفری نگهداری کرد؛ وگرنه خیلی زود آب شده و دیگر فروش آن غیرممکن خواهد بود.

یخچال‌ فریزرهایی که در فروشگاه‌های مواد غذایی، سوپرمارکت‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرمجموعه یخچال‌های صنعتی هستند و تفاوت زیادی با فریزرهای خانگی دارند. از جمله اینکه ظرفیت سرمایشی آن‌ها بیشتر از یخچال‌های خانگی است و همچنین نوع کمپرسور و موتور این یخچال‌ها نیز متناسب با کارایی موردنظرش انتخاب می‌شود.

قدیمی‌ترین یخچال‌های فروشگاهی، مدل‌های خوابیده و ایستاده بودند؛ که به کمک ورق‌های گالوانیزه ساخته می‌شدند و صرفاً یک هدف را دنبال می‌کردند: «حفظ کیفیت محصولات!» این یخچال‌ها اغلب در پشت پیشخوان فروشگاه قرار می‌گرفت و فقط فروشنده حق دسترسی به آن را داشت؛ اما با تغییر سبک زندگی سنتی و تغییر رویه فروش، یخچال‌های قدیمی نیز جای خودشان را به یخچال‌های ویترینی مدرن دادند. البته یخچال‌های ویترینی را ممکن است بیشتر با یخچال‌های ایستاده بشناسید. یخچال‌هایی که در فضای فروشگاه‌های زنجیره‌ای، رستوران‌ها و هایپرمارکت‌ها زیاد آن‌ها را دیده‌اید.

دسته‌ی دیگری از همین یخچال‌های ویترینی، یخچال ویترینی خوابیده است. که اگرچه نسبت به هم‌خانواده‌هایش کمتر شناخته شده است؛ اما کاربردهای متعددی دارد و می‌تواند جایگزین مناسبی برای یخچال‌های دست و پاگیر ایستاده باشد.

چرا باید از یخچال خوابیده ویترینی استفاده کرد؟

بحث یخچال‌های قدیمی را کنار بگذاریم و دایره‌ی مقایسه‌مان را به یخچال‌های مدرن امروزی محدود کنیم. یعنی یخچال‌های ایستاده ویترینی و یخچال خوابیده ویترینی. سؤال اینجاست که چرا باید به سراغ یخچال‌های خوابیده برویم و آن‌ها را نسبت به یخچال‌های ایستاده برتری بدهیم؟

در جواب این سؤال، اول یک نکته را باید روشن کنیم. اینکه هرکدام از این دو مدل، بسته به ویژگی‌های موردنیاز و فضای در دسترس، می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد. و قرار نیست در یک مقایسه کلی، یکی را کنار بگذاریم و به سراغ دومی برویم. در حقیقت می‌خواهیم بدانیم که در چه مواقعی یک یخچال ویترینی خوابیده، گزینه بهتری خواهد بود.

مقایسه ساختمان یخچال خوابیده و ایستاده

برای این مقایسه نگاهی کلی به ساختمان این دو مدل یخچال بیندازیم. ارتفاع کلی یخچال‌های ایستاده معمولاً تا دو متر می‌رسد و عرض آن‌ها نیز متغیر است. از این یخچال‌ها بیشتر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و رستوران‌ها استفاده می‌شود؛ و محصولات متنوعی را می‌توان در آن‌ها قرار داد.

در نقطه‌ی مقابل، یخچال‌های خوابیده ویترینی ارتفاعی کمتر از یک و نیم متر خواهند داشت؛ و عمق و طول و عرض آن‌هاست که اهمیت پیدا می‌کند. اگر قرار باشد فقط یک نوع محصول را در یخچال قرار داد، یخچال‌های خوابیده گزینه‌ی بهتری خواهند بود. زیرا اغلب ظرفیت ذخیره سازی بیشتری دارند. برای مثال، به همین خاطر در اغلب سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای، برای فروش بستنی از یک یخچال خوابیده استفاده می‌شود. مسئله‌ی دسترسی نیز یکی دیگر از مزایای یخچال‌های خوابیده نسبت به ایستاده است.

ظرفیت سرمایشی و اهمیت حفظ سرمای داخل یخچال

مورد دیگری که درباره‌ی یخچال‌های خوابیده حائز اهمیت است، بحث حفظ سرمای داخل فریزر خواهد بود. یخچال‌های خوابیده اغلب از نوع زیر صفری هستند. به این معنا که دمای داخل آن‌ها همواره کمتر از صفر درجه سانتی‌گراد حفظ می‌شود. به همین خاطر از یخچال‌ ویترینی خوابیده برای نگهداری از محصولات خاص استفاده می‌گردد. مثل بستنی، سبزیجات یخ‌زده، محصولات پروتئینی و گوشتی و مواردی از این دست.

اگرچه از یخچال‌های ایستاده زیر صفری نیز می‌توان برای نگهداری این محصولات استفاده کرد؛ اما یک دلیل اصلی باعث اولویت انتخاب یخچال‌های خوابیده می‌شود. وقتی صحبت از ظرفیت سرمایشی بالا می‌شود، به طبع باید از موتور و کمپرسور پرقدرت‌تری استفاده کرد. که این موتور وزن بالاتری خواهد داشت. با توجه به اینکه فضای موردنیاز برای نصب موتور و کمپرسور در یخچال‌های خوابیده، فضای زیرین یخچال است، درنتیجه طراحی و ساخت آن‌ها راحت‌تر خواهد بود. ضمناً این شکل از طراحی فضای کمتری به کمپرسور یخچال وارد می‌کند.

یخچال ویترینی خوابیده

طراحی‌های مدرن برای یخچال‌های خوابیده

وقتی صحبت از یخچال ویترینی خوابیده به میان می‌آید، تصور اغلب خریداران یک فریزر ساده با درب‌های کشویی است. چیزی شبیه فریزرهای خوابیده‌ای که برای نگهداری بستنی از آن استفاده می‌شود. اما امروزه طراحی‌های متنوعی برای یخچال‌های خوابیده صورت گرفته است. برای دیدن انواع این یخچال‌ها پیشنهاد می‌کنیم سری به صفحه محصولات «یخچال و فریزر خوابیده» بزنید.

استفاده از شیشه‌های شفاف، طراحی در مدل‌های فروشگاهی و زنجیره‌ای، بهره بردن از مدل‌های پرده هوا، طراحی به شکل دو درب و درب‌های کشویی و … از جمله طراحی‌های مدرنی است که در ساخت یخچال‌های خوابیده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این نوع از طراحی‌ها چندین حسن داشته و کاربردهای یخچال‌های خوابیده را ارتقاء می‌دهد. برای مثال این یخچال‌های ویترینی خوابیده، از مهمترین موارد برای راه‌اندازی یک فروشگاه مواد پروتئینی به حساب می‌آید.

حتی می‌توانید این یخچال را بخشی از دکوراسیون داخلی فروشگاه بدانید. سهولت دسترسی، حفظ کیفیت محصولات، در معرض دید قرار دادن محصولات و استفاده‌ی بهینه از فضا جزء مهم‌ترین مزایای این انتخاب است.

همچنین در فروشگاه‌های هایپرمارکتی کوچک نیز می‌توانید از یخچال‌های خوابیده بهره ببرید. قرار دادن یک یا چند یخچال خوابیده در فضای میانی فروشگاه باعث می‌شود تا مساحت کلی فروشگاه بزرگ‌تر جلوه کرده، نمای بهتری داشته باشد. ضمن اینکه با بهره‌گیری از این یخچال‌ها می‌توانید محصولات متنوع دیگری را به فروشگاه خود اضافه کنید. از محصولات پروتئینی و گوشتی یخ‌زده‌ گرفته تا انواع سبزیجات فریز شده.

خرید یخچال خوابیده ویترینی

آخرین نکته‌ای که قصد داریم از آن صحبت کنیم، بحث خرید یخچال ویترینی خوابیده است.

برای خرید یک یخچال ویترینی از نوع خوابیده، قبل از هر چیز باید نوع نیاز خود را شناسایی کنید. باید بدانید که قصد دارید از این یخچال چه استفاده‌ای بکنید. یخچال خوابیده‌ای که برای نگهداری بستنی مورد استفاده قرار می‌گیرد، هم ازنظر ابعاد و هم ازنظر شکل طراحی، با یخچالی که برای نگهداری محصولات پروتئینی و گوشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت است.

مسئله‌ی بعدی ابعاد و ظرفیت ذخیره سازی یخچال خوابیده است. اگر صاحب یک فروشگاه سوپرمارکتی کوچک هستید، نیاز به یک یخچال جمع و جور خواهید داشت. یخچالی که خیلی هم فضای فروشگاهتان را اشغال نکند و با مساحت کلی آن تناسب داشته باشد. در حالی که برای یک فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ، باید به سراغ یک یخچال خوابیده با ابعاد و ظرفیت بالاتر بروید. زیرا سیستم فروش و گردش محصولات در این فروشگاه‌ها بیشتر است.

مدل‌های متنوع طراحی شده نیز یکی دیگر از ملاک‌های شما در خرید یخچال ویترینی خواهد بود. اگر می‌خواهید نمای زیبایی به فروشگاه خود بدهید، بهتر است به سراغ طراحی‌های مدرن‌تر بروید. اگرچه در این نوع از طراحی‌ها ممکن است ابعاد یخچال بزرگ‌تر شده و همچنین ظرفیت ذخیره سازی آن پایین بیاید. و اگر فقط ظرفیت نگهداری یخچال برایتان اهمیت دارد، پس یخچال‌های ویترینی خوابیده معمولی انتخاب بهتری خواهد بود.

دیگر اینکه قیمت خرید یخچال را نیز در نظر داشته باشید. مشخص است که یخچال‌های خوابیده با طراحی خاص، قیمت بالاتری خواهند داشت؛ که برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ گزینه‌ی مناسبی هستند؛ اما خرید همین یخچال‌ها برای یک سوپرمارکتی متوسط شاید خیلی صرفه اقتصادی نداشته باشد.

جمع بندی

یخچال ویترینی خوابیده در دسته یخچال‌های صنعتی قرار می‌گیرد. این یخچال‌ها در فروشگاه‌های مواد غذایی، سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، قصابی‌ها و … کاربرد دارد. یخچال‌های خوابیده در انواع و مدل‌های متنوعی طراحی می‌شوند. معروف‌ترین مدل در بین یخچال‌های خوابیده، مدل فریزرهای بستنی است؛ که بارها با این مدل روبرو شده‌اید. یخچال‌های ویترینی خاص، با شیشه‌های شفاف، درب‌های کشویی و پرده هوا از مدل‌های دیگر این یخچال‌های خوابیده هستند. این مدل‌ها بیشتر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و فروشگاه‌های مواد پروتئینی و قصابی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای خرید یخچال خوابیده ویترینی لازم است مواردی مثل ظرفیت سرمایشی یخچال، ظرفیت ذخیره سازی یخچال، مدل طراحی شده و قیمت خریداری آن را در نظر بگیرید. جهت خرید یخچال ویترینی می‌توانید با کارشناسان فروش دی در تماس باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.