یخچال ویترینی

بعید است که در فروشگاه های مواد غذایی و مغازه هایی که با مواد فسادپذیر سر و کار دارند، با یخچال های ویترینی روبه‌رو نشده باشید. یخچال های ویترین در سال های گذشته بیشتر مورد استفاده فروشگاه ها قرار گرفته است. به طوری که امروزه در هر فروشگاهی یک یا چند فریزر ویترینی وجود دارد. دلیل استفاده از این یخچال ها قدرت بالای آن ها در محافظت از فاسد شدن مواد غذایی و همچنین در معرض دید قرار دادن آن ها در فروشگاه است. این مدل از یخچال های صنعتی در انواع متفاوت و با طراحی های جذابی ساخته می شوند. در این مقاله قصد داریم درباره یخچال ویترینی، ویژگی های و انواع آن و دیگر نکاتش صحبت کنیم.


مطالعه این مقاله را نیز به شما توصیه می کنیم : یخچال فروشگاهی و انواع یخچال آن


آشنایی با یخچال های ویترینی

فریزر ویترینی

در گذشته اغلب فروشگاه ها از یخچال های ساده و یا یخچال های خوابیده برای نگه داری مواد فساد پذیر خود استفاده می کردند. گاهی نیز از یخچال های فریزری یک طرفه در فروشگاه های کوچک استفاده می شد که هم فضای زیادی را اشغال می کرد و هم جلوه ای زشت به فروشگاه می داد. امروزه با توجه به اینکه ظاهر فروشگاه های قدیمی تغییر کرده و این خود مشتریان هستند که اجناس مورد نیازشان را انتخاب می کنند، ظاهر یخچال های قدیمی نیز دستخوش تغییر شده و انواع یخچال ویترینی جایگزین یخچال های قدیمی شده‌اند. این یخچال ها که به صورت دو درب یا چند درب ساخته می شوند، جلوۀ زیبایی به فروشگاه می ‌دهند و این مزیت را نسبت به یخچال های قدیمی دارند که کاملاً در دسترس مشتریان قرار می گیرند. همچنین از این یخچال ها برای طراحی فروشگاهی نیز می توان استفاده کرد؛ زیرا نمای زیباتری به فروشگاه می بخشند و با در معرض نمایش گذاشتن محصولات در میزان فروش نیز تأثیر مثبت می‌ گذارند.

مزیت های فریزر های ویترینی نسبت به یخچال های خوابیده

یخچال های خوابیده در سال های گذشته تا حدودی توانسته اند، ظاهر خودشان را با طراحی های نوین، تطبیق بدهند و همچنان در حفظ جایگاه خود بکوشند؛ ولی انواع یخچال ویترینی به خاطر مزیت هایی که دارند، به مرور جایگزین یخچال های قدیمی شده و جایگاه خاص خود را در فروشگاه های زنجیره ای، فست فودها، سوپر مارکت ها و … پیدا کرده اند. در ادامه به برخی از مزیت های فریزر ویترینی پرداخته ایم:

  • کاهش فضای مورد نیاز : یک یخچال ویترین در ظرفیت برابر جای کمتری نسبت به یک یخچال خوابیده می گیرد.
  • در دسترس بودن : با تغییر شکل خرید از فروشگاه ها، ظاهر یخچال ها نیز دچار تغییر شده اند؛ که یخچال های ویترینی چون به راحتی در دسترس مشتریان قرار دارند، جایگزین خوبی برای یخچال های قدیمی به شمار می روند.
  • طراحی ویژه : در طراحی فریزر های ویترینی به جذابیت بیشتر توجه می‌ شود. استفاده از شیشه های شفاف تر، بهره بردن از نورهای LED و درب های کشویی یا بازشونده رو به بیرون، از جلوه های تزییناتی این یخچالهاست.
  • جابه‌جایی : اغلب این مدل از یخچالها بر روی پایه های چرخ دار سوار شده اند. این موضوع مسئلۀ جابه‌جایی را ساده‌تر کرده و استفاده از یخچال ویترین را در اولویت قرار می دهد.
  • قدرت سرماسازی : طراحی موتور یخچال های ویترینی نیز مدرن تر شده و همین موضوع مدیریت دمای فریزر را راحت‌تر کرده است. دمای فریزرهای ویترینی با توجه به کاربرد آن قابل تنظیم است.
  • نظافت یخچال : نظافت فضای درونی یخچال های خوابیده یکی از معضلات همیشگی این یخچال ها به شمار می رود. موضوعی که در یخچال های ایستاده حل شده است. فضای بزرگ یخچال و درب هایی که کاملاً باز می شوند، نظافت یخچال را بسیار ساده کرده است.

انواع یخجال های ویترینی

در طراحی بدنۀ این یخچال ها اغلب از ورقه های استینلس استیل استفاده شده و برای عایق بندی بهتر از پلی یورتان کمک گرفته می شود. یخچال های ویترینی برای کاربردهای متفاوت و در اندازه های مختلفی تولید می شوند.

انواع یخچال ویترینی

از یخچال های ویترین بزرگ اغلب در فروشگاه های زنجیره ای استفاده شده و از یخچال های کوچک می توان در سوپر مارکت های کوچک، فست فودها و برای فضاهای کوچکتر استفاده کرد. همچنین در طراحی این یخچال ها، بسته به کارایی مورد نظر تعداد درب یخچال می تواند متفاوت باشد. به همین خاطر انواع طراحی های دو درب تا چهار درب برای فریزر های ویترینی انجام می گیرد.

انتخاب یخچال ویترین

اگر قصد خرید یخچال ویترینی دارید، قبل از هرچیز باید نکته های زیادی را در نظر بگیرید. برای مثال لازم است بدانید که هدفتان از خرید یخچال ویترین چیست. برای نگه داری چه محصولی قصد دارید از آن استفاده کنید. نکتۀ دوم، اندازۀ یخچال است. طبیعتاً هر چقدر فضای یخچال بزرگتر باشد، ظرفیت آن بیشتر بوده و البته قیمت آن نیز بالاتر خواهد رفت. به همین خاطر لازم است ببینید که به چه یخچالی و با چه ظرفیتی نیاز دارید.

همچنین قدرت یخچال موضوعی است که باید به آن دقت کنید. اگر برای نگه داری محصولات گوشتی قصد دارید از فریزر ویترینی استفاده کنید، نیاز به یخچالی با قدرت بالا دارید. ولی برای نگه داری محصولات پروتئینی شاید نیاز به قدرت سرماسازی بالایی نباشد. نوع کمپرسور یخچال و سیستم مدیریت دمای عملکرد آن نیز موضوعی است که در هنگام خرید باید به آن دقت کنید. کمپرسور این مدل از یخچال ها معمولاً در فضای پایین یخچال نصب می شوند، مگر در یخچال های پر قدرت که کمپرسور در بخش بالایی سوار می گردد. نوع سیستم مدیریت دمای عملکرد هم به این خاطر اهمیت دارد که روی میزان مصرف برق یخچال تأثیر مستقیم می گذارد.


مطالعه این مقاله را نیز به شما توصیه می کنیم : قدرت مناسب کمپرسور یخچال صنعتی چقدر است؟


جمع بندی

یخچال فریزر ویترینی با تغییر شکل فروشگاه های مواد غذایی رفته رفته جای یخچال های قدیمی را گرفته و ظاهر زیباتری به محیط های فروشگاهی بخشیده اند. امروزه در فضاهای متفاوت و برای کاربردهای متفاوت می توان از یخچال های ویترین استفاده کرد. قدرت عملکردی بیشتر، فضای در دسترس بزرگتر، طراحی زیباتر و راحتی استفاده از آن از جمله مزیت های یک فریزر ویترینی است.