مقالات, صنایع برودتی, کولر گازی

با انواع کولر گازی گری آشنا شوید

کولر گازی gree

شرکت گری الکتریک یکی از شرکت های بزرگ جهانی است که دفتر مرکزی آن در کشور چین قرار داشته و در سالیان گذشته در زمینۀ تولید دستگاه های تهویه مطبوع به صورت تخصصی در حال فعالیت بوده است. از جمله محصولات این شرکت می توان به انواع کولر های گازی ، دستگاه های سرمایشی و گرمایشی صنعتی و خانگی، رطوبت ساز، دستگاه های تصفیه هوا، اجاق گاز، آب سرد کن و … اشاره کرد. کولرهای گازی گری الکتریک امروزه بخش عمده ای از بازار تهویه مطبوع خانگی را تحت کنترل خود در آورده است. تقریباً به هر فروشدگاه لوازم خانگی ای که مراجعه کنید، با چندین مدل از کولرهای گازی یا اسپلیت های گری روبرو خواهید شد. در این مقاله قصد داریم به سراغ کولر های گازی تولید شده در این شرکت Gree برویم و بیشتر با این اسپلیت ها آشنا شویم. امیدواریم پس از مطالعه این مقاله، شناخت خوبی از انواع کولر های گازی و کاربردهای آن ها به دست بیاورید و بتوانید با خیالی آسوده تر دست به انتخاب محصول مورد نیازتان بزنید.

آشنایی با شرکت گری الکتریک

شرکت گری الکتریک یک شرکت فراملیتی است. این شرکت نخستین بار در کشور چین و در شهر گواندونگ پایه گذاری شد و خیلی زود روند رو به رشد خود را پی گرفت. قدمت گری الکتریک نزدیک به سی و یک سال است و زمان تأسیس آن به اواخر قرن بیستم میلادی برمی گردد. کمپانی گری از همان روزهای ابتدایی با هدف ورود به بازارهای خانگی تأسیس شد. این شرکت در زمینۀ تولید محصولات الکترونیک خانگی و به خصوص وسایل گرمایشی و سرمایشی فعالیت می کند. از جمله محصولات جانبی این کمپانی بزرگ می توان به پنکه های برقی، انواع بخاری و اجاق گاز، دستگاه های تصفیه هوا، اجاق گازهای القایی، دستگاه های رطوبت ساز، چای ساز و … اشاره کرد. اما مهم ترین محصول تولیدی در شرکت گری دستگاه های تهویۀ مطبوع است که با برند Gree در بازار های جهانی شناخته می شود. این دستگاه های تهویۀ مطبوع در دو نوع دستگاه های تهویه مطبوع خانگی و تجاری تولید می شوند. در حال حاضر شرکت گری الکتریک به یک کمپانی فراملیتی جهانی تبدیل شده و بیش از هفتاد هزار نفر کارگر دارد. این کمپانی در بسیاری از کشورهای جهان دارای نمایندگی فعال است و محصولات خود را به فروش می رساند. در ایران نیز دستگاه های تهویۀ مطبوع گری و به خصوص کولر های گازی Gree مورد توجه ویژه خریداران قرار دارد. در ادامه به بررسی انواع کولر های گازی گری خواهیم پرداخت.

کولر های گازی Gree

اگر نگاهی به تاریخچۀ جهان بیاندازیم، می بینید که آدم ها همواره برای فرار از گرمای هوا و ایجاد فضایی دلپذیر در خانه های خود راه کارهایی داشته اند. از بادگیرهای مرتفع خانگی گرفته تا ساخت حوض در وسط خانه و استفاده از پنکه های الکتریکی و کولرهای آبی. امروزه اما دیگر روش های قدیمی جوابگوی نیاز بشر نیست و با توجه به اینکه ساختار منازل نیز تغییر کرده، باید به سراغ دستگاه های تهویه مطبوع مدرن تری رفت. کولرهای گازی و اسپلیت ها از جمله دستگاه های سرمایشی نوینی هستند که به صورت گسترده در اختیار خریداران خانگی قرار گرفته اند. البته اغلب کولرهای گازی قابلیت گرمایش را هم دارند و گاه به این منظور نیز از آن ها استفاده می شود. کمپانی گری نیز با همین رویکرد در سالیان گذشته پا به بازار رقابت گذاشته و توانسته با بهره بردن از طراحان مجرب، نامی نیکو در بین برندهای مطرح جهانی برای خود دست و پا کند. این شرکت در حال حاضر تولید کنندۀ انواع کولر های گازی است. از جمله تولیدات شرکت گری الکتریک می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

کولر گازی گری

 • کولرهای گازی پنجره ای
 • کولرهای گازی پرتابل
 • کولرهای گازی ایستاده
 • کولرهای گازی اسپلیت (دیواری، سقفی و …)
 • کولرهای گازی داکت اسپلیت مرکزی

هر کدام از محصولات بالا دارای مزایا و معایبی است و به فراخور نیاز خریدار می تواند گزینۀ مطلوبی باشد. برای مثال در سالن های ورزشی و مساجد اغلب از کولرهای ایستاده استفاده می شود. یا در مراکز تجاری و مسکونی بزرگ استفاده از اسپلیت ها و داکت اسپلیت های مرکزی در اولویت است. در ادامه به معرفی هر دسته خواهیم پرداخت.

راز محبوبیت کولر های گازی گری چیست؟

هیچ محبوبیتی بی دلیل نیست. به خصوص وقتی در بازار رقابت پای برندهای معتبری همانند شرکت ال‌جی، سامسونگ، پاناسونیک، توشیبا و … وسط باشد. اگر نگاهی به تاریخچۀ شرکت های بالا بیاندازید، متوجه خواهید شد که شرکت کری در بین این شرکت ها یک برند نوپا به حساب می آید. اما با این وجود در سالیان گذشته موفق شده تا سهم خوبی از بازار دستگاه های تهویه مطبوع را به خود اختصاص دهد. البته شاید تصور شود که این محبوبیت در بازار ایران به خاطر آزاد بودن تجارت چین با ایران است. نمی توان منکر این قضیه شد، اما از حق نگذریم، کولر های گازی Gree نیز قابلیت رقابت بالایی با دیگر برندهای مطرح جهانی دارا می باشند. از جمله ویژگی های ممتاز این دستگاه های تهویۀ مطبوع می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

اسپلیت گری

 • بهره بردن از کمپرسورهای اسکرال و روتاری: کمپرسورهای روتاری و اسکرال جایگزین های خوبی برای کمپرسورهای رفت و برگشتی قدیمی هستند. کمپرسورهای روتاری عملکرد بهتری دارند و طول عمرشان نیز بالاتر است.
 • میزان سروصدا: به واسطۀ کاهش قطعات متحرک در کمپرسورهای روتاری، میزان سروصدای کولرهای گازی نیز به شکل چشمگیری کاهش می یابند.
 • قابلیت اینورتر: کیت اینورتر در کمپرسورهای گری کمک می کند تا میزان مصرف برق دستگاه بین سی تا چهل درصد کاهش پیدا کند.
 • کمپرسورهای نوع T3: جایگزینی کمپرسورهای T1 با کمپرسورهای سنگین T3 باعث می شود که کولر های گازی گری در دماهای شصت درجه سانتیگراد نیز عملکرد مناسبی از خود نشان دهد. ضمن اینکه در فصل های سرما نیز در دماهای زیر صفر می توانید به شکل مطلوبی از این اسپلیت ها برای گرمایش منزل استفاده کنید.
 • سیستم کنترلی: سیستم کنترلی دیجیتال کولرهای گری قابلیت های متعددی در اختیار کاربر قرار می دهد. از قابلیت عملکرد هنگام خواب گرفته تا تنظیم چند مرحله ای دما تا تمیزکنندگی خودکار دستگاه و تایمر خاموش و روشن شدن بیست و چهار ساعته.
 • تنوع محصولات: کمپانی گری به این خاطر که به شکل تخصصی در زمینۀ تولید کولرهای گازی فعالیت می کند، تنوع بالایی در محصولات تولیدی خود دارد. ظرفیت سرمایشی این اسپلیت ها از 8000BTU شروع می شود و در کولرهای بزرگ تا 80000 BTU نیز می رسد.

معرفی انواع کولر های گازی گری

در ادامه قصد داریم به معرفی و بررسی انواع متفاوت کولر های گازی شرکت گری بپردازیم.

انواع کولر گازی گری

کولر های گازی پنجره ای Gree

کولرهای پنجره ای، ساده ترین دستگاه تهویۀ هوا در بین اسپلیت هاست. این دستگاه به صورت یک پارچه طراحی شده و تمامی قطعات آن در یک محفظۀ مکعب شکل قرار داده شده است. نصب کولرهای گازی پنجره ای در قاب پنجره های خانگی صورت می گیرد. به شکلی که بخش بیرونی دستگاه در تماس با هوای آزاد قرار داشته باشد. بخش داخلی یونیت نیز همان بخشی است که وظیفۀ خنک سازی محیط را برعهده خواهد داشت. شرکت گری در زمینۀ تولید کولرهای گازی پنجره ای از تنوع محصول خوبی برخوردار است. کولر های گازی Gree را می توانید در ظرفیت های سرمایشی متفاوت از 9000 BTU تا 24000 BTU خریداری کنید. نصب آسان کولرهای پنجره ای و عملکرد مناسبشان در فضاهای کوچک باعث شده در بسیاری از متجمع های مسکونی و آپارتمانی از این دسته استفاده شود. در انواع جدید این کولرها از سیستم کنترلی دیجیتال استفاده شده و اغلب مجهز به کیت اینورتر نیز هستند. به این شکل هم مشکل سروصدای کولر تا حد زیادی حل شده و هم میزان مصرف انرژی ان به شکل چشمگیری کاهش خواهد یافت.

کولر های گازی پرتابل Gree

کولرهای پرتابل از جمله دستگاه های سرمایشی نوینی هستند که طراحی آن ها به منظور استفاده از مکان های موقتی صورت گرفته است. به همین خاطر است که طراحی ظاهری این دستگاه های سرمایشی سعی شده تا علاوه بر کاهش وزن کولر، از ابعاد آن نیز کاسته شود. همچنین در زیر اسپلیت چرخ هایی برای جابه‌جایی راحت تر در نظر گرفته شده که این امکان را به کاربرد می دهد تا به سادگی مکان قرارگیری دستگاه را تغییر دهد. کمپانی گری در زمینۀ تولید کولر های گازی پرتابل گری جزء برندهای مطرح و پیشتاز است. این کمپانی کولرهای پرتابل خود را در ظرفیت های سرمایشی 9000، 12000، 13000 و 14000 تولید می کند که برای سرمایش فضاهای خانگی کوچک و همچنین چادرهای صحرایی مناسب است. توجه داشته باشید که با توجه به حجم دستگاه و اینکه انتظار دارید، به راحتی بتوان آن را جابه‌جا کرد، امکان تولید کولرهای پرتابل در ظرفیت های سرمایشی بالاتر وجود ندارد. به هرحال یکی از ایرادات کولرهای پرتابل همین موضوع است. بیشترین کارایی این دستگاه های سرمایشی برای خانواده هایی است که اجاره نشین هستند و به دنبال یک دستگاه تهویه مطبوع مدرن خانگی می گردند. دیگر استفادۀ کولرهای پرتابل در فضاهای موقتی مثل چادرهای صحرایی و کانتینرهای مسکونی است.

کولر های گازی ایستاده Gree

کولرهای گازی ایستادۀ گری جزء محصولاتی است که باعث معروفیت و محبوبیت این برند در بین شرکت های تجاری و … شده است. کولرهای ایستاده تقریباً مشابه کولرهای پرتابل هستند و ظاهراً به صورت یک تکه طراحی می شوند. اما یک تفاوت بزرگ بین کولرهای ایستاده و پرتابل وجود دارد. کولرهای ایستاده به منظور سرمایش فضاهای بزرگ و سالن های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و قدرت سرمایش و گرمایش بالایی دارد. این دسته از کولرهای گازی در دو یونیت مجزا طراحی می شوند؛ ولی در یک بدنه با ارتفاع زیاد مونتاژ می گردند. کولر های گازی ایستادۀ گری در مدل های متفاوت و با قدرت های سرمایشی مختلف از 24000 BTU گرفته تا 80000 BTU طراحی و ساخته می شوند. کمپرسور کولر های گازی ایستادۀ گری در ظرفیت های سرمایشی پایین از نوع روتاری و مجهز به کیت اینورتر است. اما در ظرفیت های سرمایشی بالا اغلب از کمپرسورهای اسکرال استفاده می شود. کمپرسورهای اسکرال توانایی تولید باد در حجم و فشار بیشتری را دارا می باشد و به همین خاطر عملکرد بهتری خواهد داشت. نکتۀ دیگر اینکه از این دسته از کولرهای گازی می توان برای گرمایش محیط نیز کمک گرفت. اگرچه عملکرد آن ها در زمان گرمایش به خوبی سرمایش نخواهد بود. نصب کولرهای گازی ایستاده به این شکل است که مکان نصب از پیش مشخص شده، سپس لوله ای برای ارتباط موتور دستگاه با هوای بیرون در نظر گرفته می شود. این لوله یک رابط حرارتی است که گرمای تولید شده در موتور دستگاه را به بیرون هدایت می کند.

کولر های گازی اسپلیت Gree

اسپلیت ها نسبت به دیگر مدل های موجود بازار امروزه به صورت گسترده تری مورد استفاده قرار می گیرند. به شکلی که اغلب برندهای تولید کنندۀ کولر گازی تمرکز خود را روی تولید اسپلیت ها گذاشته اند. شرکت گری نیز در این مورد استثنا نبوده و محصولات متنوعی در این زمینه دارد. کولر های گازی اسپلیت گری در مدل های متفاوت، ظرفیت های سرمایشی مختلف و طراحی های ظاهری متنوعی ارائه می شوند. به همین خاطر دست خریداران را به شکل گسترده ای در انتخاب باز می گذارند. طراحی معمول اسپلیت ها به صورت دو تکه ای است. یونیت خارجی دستگاه در محیط بیرونی ساختمان و در معرض هوای آزاد نصب می شود. سپس یونیت داخلی نیز در فضای مورد نظر و اغلب روی دیوار نصب می گردد. ارتباط بین این دو یونیت به کمک یک خط لولۀ مسی برقرار شده و کار خنک سازی محیط را انجام می دهد. اغلب اسپلیت ها قابلیت گرمایش محیط را نیز دارند که برای این کار از اتصال پکیج منزل به یونیت داخلی کمک گرفته می شود. اسپلیت های دیواری گری اغلب از نوع اینورتر بوده و کمپرسور آن ها نیز از نوع روتاری است. سیستم کنترلر اسپلیت های دیواری از نوع وایرلس است و قابلیت های متنوعی مثل تنظیم ساعت خاموش و روشن شدن، حالت خواب، عملگر چند زمانه و سنسور شناسایی تعداد افراد حاضر را دارا می باشد. ظرفیت سرمایشی اسپلیت های دیواری گری از 10000 BTU شروع شده و تا 36000 BTU نیز قابلیت تولید دارند.

اسپلیت های دیواری چند پنله نیز نوع جدیدی از اسپلیت های تولیدی شرکت گری هستند. در این اسپلیت ها از یک یونیت خارجی استفاده می شود. اما همین یونیت به دو یا سه یونیت داخلی متصل می شود. برای مثال یک یونیت خارجی 36000 هزار می تواند سه یونیت داخلی 12000 را تغذیه کند. اسپلیت های چند پنله برای آپارتمان های مسکونی چند خوابه گزینۀ مطلوبی است.

داکت اسپلیت های گری

اگر برای سرمایش و گرمایش محیط های تجاری یا مسکونی به دنبال یک سیستم مرکزی می گردید، می توانید از کولرهای گازی داکت اسپلیت یا همان اسپلیت های کانالی کمک بگیرید. اسپلیت های کانالی به این شکل طراحی می شوند که یونیت خارجی آن ها در بیرون ساختمان نصب می شود. سپس یک یونیت داخلی مرکزی برای اسپلیت تعریف می شود. که این یونیت اغلب در سقف ساختمان نصب می شود. بهترین راه برای استفاده از داکت اسپلیت ها کمک گرفتن از سقف های کاذب است. با نصب یونیت مرکزی می توان به وسیلۀ کانال کشی، برای هر فضا یک دریچه کولر تعریف کرد و به کمک دامپرها کنترل آن را نیز به دست گرفت. به این شکل مثلاً برای یک شرکت تجاری می توانید از یک اسپلیت کانالی کمک بگیرید و برای هر اتاق یک دریچه کولر تعریف کنید. این عمل هم باعث صرفه جویی در میزان مصرف انرژی می شود و هم هزینه های اولیۀ شما را کاهش می دهد. داکت اسپلیت های گری اغلب در دو نوع کاستی و کانالی تولید می شوند؛ که ظرفیت سرمایش آن ها بین 24000 BTU تا 60000 BTU است. استفاده از کمپرسورهای اسکرال و گاز مبرد R410 کمک می کند تا سرمایش محیط به شکل ایده آلی انجام شود. البته در ظرفیت پایین همچنان ممکن است از کمپرسور های روتاری T3 استفاده شده باشد. این کمپرسورها نیز توانایی خنک سازی محیط را به شکل مطلوبی دارا می باشند. برای کنترل دریچه های تعریف شدۀ داکت اسپلیت از دامپرها کمک گرفته می شود.

جمع بندی

شرکت گری الکتریک ( Gree ) یک کمپانی چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در کشور چین قرار دارد. این شرکت از همان روزهای شروع به کار با هدف ورود به بازار تولید دستگاه های تهویۀ مطبوع بنا نهاده شده و در سال های گذشته توانسته است بخش بزرگی از بازار را در دست بگیرد. گری از برندهای معتبر تولید کنندۀ کولرهای گازی است. این شرکت در دسته های متفاوت از کولرهای پرتابل تا ایستاده، از پنجره ای تا اسپلیت ها و داکت اسپلیت ها دارای تنوع محصول بالایی است و همین موضوع دست خریداران را برای انتخاب باز می گذارد. از کولرهای گازی گری می توانید برای سرمایش و گرمایش محیط های گوناگون مسکونی و تجاری بهره ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code