مقالات, صنایع برودتی, کولر گازی

بررسی تخصصی کولرهای گازی پاناسونیک

کولر گازی پاناسونیک

امروزه استفاده از کولرهای گازی به عنوان یک وسیلۀ تهویه مطبوع مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته است. از این وسیلۀ تهویۀ مطبوع بیشتر به منظور سرمایش محیط کمک گرفته می شود. اما کولرهای گازی گاه قابلیت گرمایشی نیز دارند. کولر های گازی پاناسونیک نیز به عنوان یکی از برندهای مطرح بازار مورد توجه فروشنده ها و خریداران قرار دارد. شرکت پاناسونیک در زمینۀ تولید وسایل سرمایشی و به خصوص کولرهای گازی، یک برند خوش نام است و تولیدات این شرکت در طراحی های گوناگون در بازار موجود می باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی اسپلیت های پاناسونیک بپردازیم و به شما کمک کنیم تا از بین دستگاه های موجود، بهترین و مناسب ترین کولر گازی ممکن را انتخاب کنید.

 کولر گازی پاناسونیک

شرکت پاناسونیک یک شرکت چندملیتی است که دفتر مرکزی آن در کشور ژاپن قرار دارد. این شرکت در سال 1918 تأسیس شده و بیش از صد سال است که در زمینۀ تولید دستگاه های الکترونیکی خانگی فعالیت می کند. احتمالاً با تولیدات این شرکت مثل انواع یخچال فریزر، تلوزیون، رادیو، دوچرخه، آب میوه گیری و … روبرو شده باشید. کولر های گازی نیز یکی دیگر از تولیدات این شرکت بزرگ آسیایی است. تولیدات پاناسونیک به اندازه ای در جهان محبوبیت دارد که محصولات این شرکت تقریباً به تمامی کشورهای جهانی صادر می شود. کولرهای گازی پاناسونیک نیز یکی از محصولات پرطرفدار این شرکت در بازارهای جهانی و البته بازار ایران است. سالیانه افراد بسیاری در ایران اقدام به خرید کولرهای گازی پاناسونیک در طرح ها و مدل های متفاوت می کنند.

اسپلیت پاناسونیک

انواع کولر های گازی پاناسونیک

شرکت پاناسونیک با بهره گیری از کارشناسان مجرب در سال های پیش در زمینۀ تولید دستگاه های تهویه مطبوع همواره جزء شرکت های پیش رو بوده است. به طوری که تولیدات این شرکت از مدرن ترین تکنولوژی های روز بهره می گیرند و عملکرد قابل قبولی نسبت به دیگر برندهای موجود در بازار تهویۀ مطبوع دارد. در ادامه به معرفی انواع کولرهای گازی تولید شده در این شرکت خواهیم پرداخت.

کولر گازی های پنجره ای پاناسونیک

کولرهای گازی پنجره ای معمول ترین نوع کولرهای گازی است که در شهرها و واحدهای آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها به صورت یک تکه طراحی می شوند و برای نصبشان باید از یک پنجره رو به بیرون کمک گرفت. به طوری که پنل کولر به سمت فضای داخل قرار بگیرد و فن و کندانسور کولر گازی در تماس با هوای آزاد باشد. از کولرهای پنجره ای پاناسونیک می توانید برای خنک سازی فضاهای کوچک خانگی-آپارتمانی و حتی فضاهای شرکتی کوچک بهره ببرید.

کولر های گازی ایستاده پاناسونیک

اگر به دنبال دستگاهی می گردید که بتواند یک فضای سالنی مثل مساجد، سالن های ورزشی یا سالن های مجلسی را خنک کند، می توانید از کولرهای گازی ایستاده کمک بگیرید. کولرهای ایستاده به صورت دو فاز طراحی می شوند و در فضاهای سالنی قرار می گیرند. برای نصب این کولرها لازم است یک لوله همانند لوله های بخاری به پشت کولر نصب کنید و از آن برای هدایت گرمای تولیدی کولر به فضای بیرونی استفاده نمایید. گاهی در طراحی کولرهای ایستاده پاناسونیک، قابلیت گرمایش محیط نیز تعریف می شود. که در این صورت می توانید از این کولرها در فصل های سرد سال نیز برای گرمایش کمک بگیرید.

کولر گازی های قابل حمل پاناسونیک

کولرهای گازی پرتابل یا قابل حمل یکی از طراحی های ویژۀ شرکت پاناسونیک است. اگر به دنبال تهویۀ مطبوع مکان های موقتی مثل چادرهای صحرایی، موکب های عزاداری و … می گردید، کولرهای پرتابل گزینۀ مناسبی برای شماست. این کولرهای گازی قابلیت حمل و جابه‌جایی را دارند و به صورت یک تکه طراحی می شوند. استفاده از این کولرها برای کسانی که اجاره نشین هستند نیز به صرفه است. زیرا در زمان تخلیۀ خانه به راحتی می توانید کولر را نیز مانند دیگر وسایل الکترونیکی خانه با خود ببرید. البته فراموش نکنید که کولرهای گازی قابل حمل ظرفیت سرمایشی محدودی دارند و برای فضاهای خیلی بزرگ قابل استفاده نیستند.

کولر های گازی اسپلیت پاناسونیک

کولرهای اسپلیت پاناسونیک از طراحی های نوین صورت گرفته برای کولرهای گازی است. در گذشته کولرهای گازی به صورت یک تکه طراحی می شد. اما امروزه با طراحی اسپلیت ها کولرهای گازی در دو یونیت جداگانه طراحی می شوند. یونیت خارجی در محیط بیرون ساختمان نصب می شود. کمپرسور، کندانسور و فن دستگاه در این یونیت قرار می گیرد. سپس این یونیت به کمک یک خط لولۀ مسی یا آلومینیومی به یونیت داخلی متصل می شود. یونیت داخلی را می توان در هر بخشی از ساختمان نصب کرد و دیگر محدودیتی برای فضای نصب وجود ندارد. با این کار هم عملکرد دستگاه بهتر می شود و هم اینکه از دست سروصداهای اضافی کولر خلاص خواهید شد. ضمن اینکه اسپلیت ها امکان کنترل دمای محیط را ساده تر می کنند.

داکت اسپلیت ها

طراحی کولرهای گازی داکت اسپلیت پاناسونیک این امکان را به شما می دهد که در فضای ساختمان از یک سیستم سرمایشی مرکزی استفاده کنید. اهمیت این کار زمانی مشخص می شود که مثلاً در یک ساختمان تجاری بخواهید برای هر اتاق یک دستگاه تهویۀ مطبوع جداگانه تعریف کنید. داکت اسپلیت ها به صورت دو یونیت جدا از هم طراحی می شوند. یونیت خارجی مانند اسپلیت های معمولی در فضای بیرونی ساختمان نصب می شوند و یک یونیت داخلی مرکزی هم برای این دستگاه تعریف می گردد. این یونیت مرکزی اغلب در زیر سقف کاذب نصب می شود. سپس به کمک کانال کشی از زیر سقف های کاذب، برای هر اتاق و هر بخش یک دریچۀ کنترل جداگانه تعریف می گردد. به شکلی که امکان کنترل دمای هر اتاق به صورت جداگانه امکان پذیر خواهد بود.

راهنمای خرید کولر گازی پاناسونیک

نخستین قدم برای خرید کولر گازی آشنایی با انواع این دستگاه ها بود که در بالا مهم ترین طراحی های صورت گرفته را معرفی کردیم. حال باید با جمع آوری یک سری اطلاعات برای خرید نهایی خود به جمع بندی برسید. برای مثال اینکه به چه کولری و با چه ظرفیتی نیاز دارید؟ اینکه آیا کولر انتخابی شما متناسب با آب و هوای شهرتان هست یا خیر؟ و اینکه چطور باید تناسب بین فضای ساختمان و کولر گازی را حفظ کرد. در ادامه به صورت مختصر هرکدام از این موارد را بررسی خواهیم کرد.

ظرفیت سرمایش اسپلیت های پاناسونیک

ظرفیت سرمایشی کولرهای گازی را معمولاً بر حسب BTU بیان می کنند. BTU یک واحد اندازه گیری است و هرچه عدد آن بالاتر باشد، به این معناست که کولر گازی انتخابی شما میزان هوای سردشدۀ بیشتری را برای محیط تأمین می کند. یکی از اشتباهات خریداران درست همینجاست. اغلب خریداران تصور می کنند هرچه ظرفیت سرمایشی بالاتر باشد، یعنی کولر هوایی با دمای پایین تر تولید خواهد کرد. در صورتی که ظرفیت سرمایشی به معنای تأمین هوای بیشتر است. برای مثال یک کولر گازی 24000 BTU حدود دو برابر بیشتر از یک کولر گازی با ظرفیت سرمایش 12000 BTU هوای سرد تولید می کند.

زمانی که برای خرید کولر گازی می روید، باید یک تناسب نسبی را بین مساحت فضای ساختمان و قدرت سرمایشی کولر را رعایت کنید. البته علاوه بر مساحت تعداد نفرات حاضر در ساختمان، شکل طراحی ساختمان، آب و هوای شهر، آفتابگیر بودن یا نبودن ساختمان، میزان رفت و آمدها، میزان گردش هوا و … نیز در نهایت روی عملکرد سرمایشی کولرهای گازی تأثیر می گذارد. برای مثال گفته می شود به ازای هر نفر لازم است ظرفیت سرمایش کولر گازی را 500 BTU بالاتر برد. یا اگر آب و هوای شهرتان گرم و شرجی است، پس باید از یک کولر با ظرفیت سرمایشی بالاتر کمک بگیرید. همچنین آفتابگیر بودن ساختمان به این معناست که لااقل لازم است ظرفیت سرمایشی کولر را 1000 واحد بالاتر از حالت آزمایشی در نظر گرفت. جدول زیر بر اساس شرایط استاندارد تهیه شده و یک دستورالعمل کلی را برای محاسبۀ ظرفیت سرمایشی کولر گازی در اختیار شما قرار می دهد.

  1. اتاق هایی با حدود دوازده متر مربع: 10000 BTU
  2. اتاق هایی با حدود دوازده تا هجده متر مربع: 12000 BTU
  3. اتاق هایی با حدود هجده تا سی و پنج متر مربع: 18000 BTU
  4. اتاق هایی با حدود سی و پنج تا پنجاه متر مربع: 24000 BTU
  5. اتاق هایی با حدود پنجاه تا هفتاد متر مربع: 30000 BTU

نکته دیگری که دربارۀ ظرفیت سرمایشی کولرهای گازی پاناسونیک وجود دارد این است که گاهی بهتر است به جای استفاده از یک کولر گازی با ظرفیت سرمایشی بالاتر از دو یا چند کولر گازی با ظرفیت سرمایشی پایین تر بهره برد. این موضوعی است که کمتر به آن توجه می شود. شاید در درجۀ اول استفاده از چند دستگاه از نظر هزینه مقرون به صرفه نباشد. اما در درازمدت هم از نظر کیفیت هوای تولیدی و هم میزان هزینه های جاری، این انتخاب کاملاً رضایت مشتری را جلب می کند.

میزان پرتاب هوا چیست؟

اگر برای خرید کولرهای گازی پاناسونیک اقدام کرده باشید، احتمالاً در کاتالوگ های دستگاه عددی را نیز دیده اید که از آن به عنوان میزان پرتاب هوا نام برده می شود. عددی که بر حسب متراژ(m) بیان می شود. منظور از میزان پرتاب هوا این است که دستگاه کولر گازی جریان هوا را تا چه متراژی می تواند بدمد. مثلاً اگر این عدد 10 متر باشد، یعنی در صورتی که ده متر از دریچۀ کولر فاصله بگیرید، همچنان جریان هوای خروجی از پنل را احساس خواهید کرد. اما اگر این فاصله بیشتر شود، دیگر چنین جریان هوایی را احساس نخواهید نمود.

در انتخاب کولرهای گازی، بهتر است یک عدد حداقلی برای این معیار در نظر بگیرید. برای مثال عدد ده متر برای میزان پرتاب هوای کولرهای گازی پاناسونیک عدد مناسبی است. البته این معیار نیز لازم است با فضای ساختمانی شما تناسب داشته باشد. برای مثال اگر به فکر سرمایش یک سالن طویل هستید، باید به سراغ دستگاهی بروید که عدد میزان پرتاب هوای آن متراژ بالایی باشد. یا حتی ممکن است نیاز به دو دستگاه پیدا کنید. یا مثلاً در فضاهای کوچک مثل یک اتاق کار معمولی، خیلی هم نیاز نیست که روی عدد میزان پرتاب هوای دستگاه حساس شوید.

انتخاب اسپلیت پاناسونیک با توجه به نوع کمپرسور دستگاه

کمپرسور در کولرهای گازی به مانند قلب دستگاه است. نوع کمپرسور کولرهای گازی در سال های گذشته معمولاً یکی از سه نوع زیر بوده است:

در بین سه موردی که گفته شد، کمپرسورهای اسکرال عملکرد بهتری دارند؛ اما معمولاً کمتر در کولرهای گازی از این نوع کمپرسور استفاده می شود. کمپرسورهای روتاری نیز عملکرد بهینه ای دارند. میزان سر و صدا در کمپرسورهای روتاری و اسکرال کمتر است و این نظر انتخاب بهتری هستند. ضمن اینکه میزان مصرف انرژی در کمپرسورهای اسکرال و روتاری کمتر از نوع پیستونی است.

مسئلۀ بعدی قابلیت اینورتر کمپرسور کولرهای گازی پاناسونیک است. قابلیت اینورتر از تکنولوژی های روز دستگاه های تهویۀ مطبوع است. این تکنولوژی روی میزان مصرف کولرهای گازی تأثیر مستقیمی دارد. ضمن اینه کمک می کند تا قابلیت کنترل دمای محیط ساده تر و راحت تر انجام بگیرد. قابلیت اینورتر بین سی تا شصت درصد روی میزان مصرف انرژی دستگاه تأثیر مثبت می گذارد. اما فراموش نکنید که از کولرهای گازی معمولی کمی گران قیمت تر است.

جمع بندی

کولرهای گازی پاناسونیک امروزه درصد بالایی از بازار فروش کولرهای گازی را در اختیار خود قرار داده است. این شرکت ژاپنی در زمینۀ تولید دستگاه های تهویۀ مطبوع خانگی جزء شرکت های فعال محسوب می شود و تولیدات خود را در طرح ها و مدل های متنوعی وارد بازار کرده است. کولرهای گازی پنجره ای، ایستاده، پرتاب، سقفی و انواع دستگاه های اسپلیت از جمله تولیدات این شرکت است. در زمان خرید کولرهای گازی لازم است مواردی مثل ظرفیت سرمایشی کولر، آب و هوای منطقه، شکل طراحی ساختمان (مثل ارتفاع سقف و مساحت هر اتاق)، میزان رفت و آمد و … را در نظر گرفت. با خرید یک کولر گازی بهینه می توانید ضمن صرفه جویی در هزینه های جاری ساختمان، از هوای مطبوع ساختمان هم لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code