مقالات, صنایع برودتی, کولر گازی

آشنایی با کولرهای گازی LG

کولر گازی ال جی

در فصل های گرم سال یکی از راه های خنک سازی محیط استفاده از کولر های گازی است. امروزه کولرهای گازی در انواع متفاوت و در طرح های متنوعی تولید می شوند. شرکت LG نیز یکی از تولید کنندگان انبوه کولرهای گازی است. کمپانی ال جی امروزه به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان وسایل الکترونیکی در جهان شناخته می شود. کولر های گازی تولید شرکت ال جی در کره جنوبی تولید شده، تحت ضمانت گلدیران است. در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا از بین اسپلیت های شرکت ال جی ، بهترین گزینۀ مورد نظرتان را پیدا کنید.

آشنایی با کولر های گازی ال جی

در گذشته بشر برای فرار از گرمای تابستان مجبور بود از ساخت های مهندسی مثل طراحی بادگیر، ساخت بخشی از ساختمان به صورت زیرزمینی، طراحی حوض های درونی یا در نظر گرفتن پنجره های بزرگ برای ساختمان های مسکونی بهره ببرد. امروزه اما امکان ساخت چنین ساختمان هایی وجود ندارد و سنت شهرنشینی باعث شده تا آپارتمان ها و منزل های چند طبقه جایگزین ساختمان های ویلایی و وسیع گذشته شود. به همین خاطر شیوۀ سرمایش ساختمان ها نیز تغییر کرده و دستگاه های صنعتی جایگزین راه حل های موجود در گذشته شده است. یکی از بهینه ترین راه حل های خنک سازی فضاهای ساختمان کوچک، مثل ساختمان های مسکونی یا اداری، بهره بردن از کولرهای گازی است. کولرهای گازی دستگاه هایی هستند که به کمک یک سیکل تبریدی عمل سرمایش خانه را انجام می دهند. در حقیقت ساختمان داخلی یک کولر گازی شبیه به یک یخچال بزرگ است. یخچالی که وظیفه دارد فضای گسترده تری مثل داخل ساختمان را خنک نماید.

اسپلیت ال جی

کولر های گازی LG جایگزین خوبی برای کولرهای آبی قدیمی نیز به شمار می رود. زیرا در این کولرها دیگر خبری از جریان آب نیست. در کشوری مثل ایران که آب اهمیت بالایی دارد، صرفه جویی در میزان مصرف آب هم به نفع اقتصاد خانواده ها است و هم به صورت کلان به سود کشور خواهد بود. ضمن اینکه کولرهای آبی رطوبت زیادی را وارد فضای ساختمان می کرد و محیط های مرطوب نیز محل مناسبی برای رشد باکتری ها و میکروب های موجود در هوا است. به همین خاطر نصب اسپلیت های ال جی هم می تواند در درازمدت باعث صرفه جویی مالی شود و هم محیط دلچسب تری را برای زندگی در اختیار ساکنین قرار دهد.

شرکت ال جی در تولید انواع کولر های گازی جزء شرکت های پیش رو به حساب می اید. به شکلی که تولیدات این شرکت همواره مورد توجه مصرف کنندگان قرار دارد. از جمله مهم ترین محصولات تولیدی شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کولرهای گازی پنجره ای
  • کولرهای گازی اسپلیت و داکت اسپلیت
  • کولرهای گازی پرتابل
  • کولرهای گازی ایستاده و سقفی

دربارۀ انواع کولرهای گازی پیش از این توضیحات لازم را ارائه داده ایم. اگر می خواهید با مزایا و معایب هر کدام از این محصولات آشنا شوید، پیشنهاد می‌ کنیم مقالۀ آشنایی با کولرهای گازی را مطالعه نمایید.

در ادامه برای اینکه در بازار موجود دچار سردرگمی نشوید، موارد مهم در خرید کولرهای گازی LG را شرح خواهیم داد.

انتخاب اسپلیت ال جی بر مبنای نیاز سرمایشی

زمانی که قصد خرید کولر گازی را دارید، لازم است در ابتدا مشخص کنید دنبال چه نوع محصولی و با چه مدلی هستید. برای مثال اگر اجاره نشین هستید و دنبال یک محصول مناسب برای سرمایش خانه خود می گردید، اسپلیت های پرتابل ال جی گزینۀ خوبی است. زیرا پس از اینکه تصمیم به نقل مکان بگیرید، می توانید دستگاه کولر را با خود به ساختمان جدیدتان ببرید. البته کولرهای گازی پرتابل برای مکان های اردوگاهی و موقت نیز گزینۀ مطلوبی به شمار می آیند.

کولرهای پنجره ای ال جی اغلب برای خانه های مسکونی و آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این کولرها به صورت یک تکه طراحی می شوند و نصبشان دردسر زیادی ندارد. از کولرهای پنجره ای می توانید در مکان هایی که پنجره ای رو به بیرون دارد بهره ببرید.

کولر گازی LG

کولرهای اسپلیت و داکت اسپلیت ها را هم در ساختمان های اداری و تجاری و هم ساختمان های مسکونی می توان مورد بهره برداری قرار داد. کولرهای اسپلیت ال جی، به صورت دو تکه طراحی می شوند. یونیت خارجی در فضای بیرونی ساختمان نصب شده، سپس به کمک یک خط لولۀ مسی یا آلومینیومی ارتباط بین یونیت خارجی و داخلی برقرار می گردد. اگر به دنبال یک سیستم سرمایشی مرکزی هستید، استفاده از داکت اسپلیت ها می تواند نیاز شما را به طور کامل رفع کند. در داکت اسپلیت ها یونیت خارجی به یک یونیت مرکزی در داخل ساختمان متصل می شود. این یونیت در سقف کاذب ساختمان نصب شده، سپس به کمک کانال کشی می توانیم برای هر اتاق یا فضایی در ساختمان یک دریچۀ کولر تعریف کنیم. مزیت این کار این است که با استفاده از دریچه های کنترلی، دمای هر اتاق به صورت جداگانه قابل کنترل خواهد بود.

بیشترین استفادۀ کولر های گازی ایستاده ال جی در سالن های بزرگ و فضاهای گسترده است. برای مثال در لابی هتل ها، مساجد، سالن های ورزشی و … می توانید از کولرهای ایستاده بهره ببرید. این کولرها برای فضاهای سالنی کارایی مناسبی دارد.

اگر هم به دنبال کولری می گردید که روی زیبایی ساختمان نیز تأثیر منفی نداشته باشد و فضای کمتری را اشغال کند، بهتر است به سراغ کولرهای سقفی ال جی بروید. این کولرها در داخل سقف کاذب ساختمان نصب می شوند.

تأثیر ظرفیت سرمایشی کولر گازی LG در انتخاب شما

یکی از سؤال هایی که خریداران کولر از خود می پرسند این است که: «کولر چند هزار بخریم؟» تصور اغلب خریداران هم این است که هرچقدر توان کولر بالاتر باشد، پس کارایی آن نیز بهتر خواهد بود و هوای مطبوع تری را برای خانه شان به ارمغان خواهد آورد. تصوری که به کلی اشتباه است. تناسب نداشتن ظرفیت سرمایشی کولر گازی و انتخاب یک کولر گازی با ظرفیت سرمایشی بیشتر مثل این است که دارید بخشی از پول خود را بی جهت هدر می دهید. پایین بودن ظرفیت سرمایشی کولر هم باعث خواهد شد که به نتیجۀ مطلوب تان دست پیدا نکنید و پیوسته از گرمای هوا شکایت داشته باشید. اگر شرایط آب و هوایی محیط و ساختمان را در نظر نگیریم و فرض را بر این بگذاریم که فضای مورد نظرمان شرایط استانداردی دارد، موارد زیر استاندارد مناسبی برای ظرفیت سرمایشی کولر و فضای ساختمان است:

  • 9000 BTU : مناسب برای فضاهای کمتر از دوازده متر مربع
  • 12000 BTU : مناسب برای فضاهای بین دوازده تا هجده متر مربع
  • 18000 BTU : مناسب برای فضاهای بین هجده تا سی و پنج متر مربع
  • 24000 BTU : مناسب برای فضاهای بین سی و پنج تا پنجاه متر مربع
  • 30000 BTU : مناسب برای فضاهای بین پنجاه تا هفتاد متر مربع

نکته : BTU واحد اندازه گیری انرژی بر مبنای سیستم اندازه‌ گیری بریتانیایی است. هر BTU برابر 1055 ژول انرژی گرمایی است. به این خاطر که BTU یک واحد سنتی است، امروزه نیز برای مشخص کردن ظرفیت گرمایشی و سرمایشی دستگاه های صنعتی از این واحد استفاده می شود.

در نظر گرفتن شرایط محیطی برای خرید اسپلیت ال جی

اگر قصد خرید کولر گازی ال جی را دارید، پیش از اینکه اقدام به بررسی گزینه های روی میز کنید، لازم است شرایط محیطی مثل آب و هوای شهر، مکان واقع شدن ساختمان و نحوۀ طراحی ان، نوع کاربری ساختمان و … را در نظر بگیرید.

همین طور که توضیح داده شد، در سیستم کولرهای گازی از جریان آب هیچ استفاده ای نمی شود. همین عامل سبب شده تا استفاده از کولرهای گازی در شهرهای مرطوب جنوبی و شمالی بیشتر مورد استقبال قرار بگیرد. زیرا کولرهای آّبی می‌تواند روی میزان رطوبت محیط داخل هم تأثیر بگذارد و میزان رطوبت را بالا ببرد. ضمن اینکه دستگاه های کولر آبی در محیط های مرطوب کارایی مناسبی ندارند. این در صورتی است که در کولرهای گازی دیگر خبری از رطوبت اضافه نیست. ضمن اینکه فیلتر کولر بخشی از رطوبت موجود در هوا را نیز در خود نگه می دارد.

مورد دومی که در رابطه با آب و هوا باید به آن توجه داشت، ظرفیت سرمایشی کولر های گازی LG است. مواردی که در بالا آوردیم، برای زمانی است که آب و هوای شهر متعادل بوده، میزان رطوبت آن نیز کم باشد. ولی مثلاً اگر در شهری کویری زندگی می کنید، لازم است از کولرهای گازی با ظرفیت سرمایشی بالاتری نسبت به موارد گفته شده استفاده کنید. یا اگر در شهری با آب و هوای متعادل زندگی می کنید، شاید بتوانید از کولرهازی گازی ارزان قیمت تر و ظرفیت سرمایشی پایین تر کمک بگیرید.

دومین مورد پر اهمیت در مورد شرایط محیطی کاربری ساختمان است. برای مثال در ساختمان های اداری اغلب از کولرهای گازی داکت اسپلیت استفاده می شود. این کولرها به صورت سیستم مرکزی طراحی شده و در سقف کاذب ساختمان کار گذاشته می شود. ضمن اینکه با این کار از یک سیستم به کمک کانال کشی برای سرمایش کل محیط ساختمان استفاده می کنید. یا مثلاً برای محیط های خانگی، لازم است از کولری استفاده کنید که در تمامی طول روز قابل استفاده باشد و هزینه های جاری آن حداقل میزان ممکن باشد.

کولرهای گازی ایستاده نیز بیشتر در فضاهای سالنی مثل هتل ها، مساجد و سالن های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند.

مورد بعدی، شکل طراحی ساختمان است. امروزه برخی از ساختمان های تجاری یا ویلاهای شخصی به اشکال متفاوتی طراحی می شوند. این مسئله باعث می شود که در نظر گرفتن کولر گازی مناسب هم برای آن ها مشکل شود. حتی در ساختمان های عادی و با طراحی مستطیلی شکل نیز باید طراحی ساختمان را در زمان نصب سیستم سرمایشی در نظر گرفت. برای مثال نصب کولر گازی باید به شکلی صورت بگیرد که جریان هوا در طول فضای ساختمان به گردش در بیاید. پس اگر طراحی فضا به گونه ای است که امکان نصب کولرهای پنجره ای ال جی وجود ندارد، لازم است به سراغ نوع دیگری از کولرهای گازی بروید.

آشنایی با انواع کمپرسور کولر های گازی ال جی

اگر برای خرید اسپلیت اقدام کرده باشید، ممکن است در قدم اول با اسامی عجیب و غریبی مواجه شده، بیشتر دچار گیجی شده باشید. کولرهای گازی اینورتر، رفت و برگشتی و … از جمله اسامی متفاوتی است که ممکن است در بازار با آن ها روبرو شوید. این اسامی در حقیقت به کمپرسور کولر گازی اشاره دارد. کمپرسور مانند قلب اصلی این سیستم های سرمایش عمل می کند و به همین خاطر است که دارای اهمیت بالایی است. کمپرسور کولرهای گازی ال جی امروزه در سه نوع پیستونی، روتاری و اسکرال طراحی می شود.

امروزه بیشتر فروشندگان کولرهای اینورتر LG را به شما پیشنهاد می دهند. دلیل این امر عملکرد بهتر کولرهای گازی اینورتر است. در کولرهای گازی قدیمی، کمپرسور دستگاه با سرعتی ثابت کار سرمایش محیط را انجام می داد. موضوعی که باعث افزایش میزان مصرف انرژی الکتریکی و همچنین فرسوده شدن کمپرسور دستگاه می شود. اما در کمپرسورهای اینورتر یا همان دور متغیر، کمپرسور می تواند با سرعت های متغیری عمل فشرده سازی گاز مبرد را انجام دهد. به این شکل هم مدیریت دمای محیط راحت تر صورت می گیرد و هم در میزان مصرف انرژی کولر بین چهل تا شصت درصد صرفه جویی خواهد شد.

جمع بندی

امروزه کولر های گازی ال جی ، بخش مهمی از بازار فروش کولرهای گازی را در اختیار خود قرار داده است. ال جی یک شرکت کره ای است که در زمینۀ تولید دستگاه های الکترونیکی سابقۀ زیادی دارد. کولر های گازی LG در انواع متفاوت و طرح های مختلفی تولید می شود. کولرهای گازی ایستاده، اسپلیت، داکت اسپلیت، پنجره ای، پرتال و سقفی از جمله دستگاه های تولیدی این کمپانی است. در زمان خرید کولر گازی لازم است موارد مهمی را مانند کاربری ساختمان، متراژ ساختمان، آب و هوای محیط و کارایی مورد نظر را در نظر بگیرید. حفظ تناسب بین کولر گازی انتخابی و فضای ساختمان باعث صرفه جویی مالی در مرحلۀ خرید و همچنین پس از آن خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code