مقالات, صنایع برودتی, کولر گازی

با کولرهای گازی فوجی آشنا شوید

کولر گازی فوجی

اسپلیت ها امروزه تا حد زیادی جایگزین کولرهای آبی قدیمی و همچنین دیگر سیستم های خنک کننده قدیمی شده اند. به شکلی که اغلب شرکت های تولید کننده لوازم خانگی در زمینۀ تولید کولرهای گازی نیز فعالیت دارند. از جمله شرکت فوجی که یکی از کمپانی های خوش نام در این زمینه نیز به حساب می آید. اسپیلت های شرکت فوجی در بازار ایران جزء محصولات میان رده دسته بندی می شود. اما کیفیت این دستگاه ها به قدری است که به راحتی می تواند سرمایش و گرمایش محیط های مسکونی و همچنین تجاری را تأمین کند. مهم ترین مسئله در زمینۀ تولید کولرهای گازی، توجه کردن به تنوع این دستگاه های سرمایشی و کارایی های متفاوت آن هاست. موضوعی که شرکت فوجی نیز با به کارگیری طراحان مجرب به آن توجه ویژه ای دارد. در ادامۀ این مقاله قصد داریم توضیحاتی جهت آشنایی بیشتر با شرکت فوجی ارائه کنیم و سپس به بررسی کولر های گازی تولید شده در این شرکت بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با شرکت فوجی الکتریک

شرکت فوجی یک کمپانی بزرگ چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در توکیوی ژاپن واقع شده است. این کمپانی در سال 1923 و طی یک سرمایه گذاری توسط دو شرکت بزرگ زیمنس و فروکاوای ژاپن راه اندازی شد. در سال های اولیه این کمپانی در زمینۀ تولید ترانسفورماتورهای الکتریکی و راه اندازی نیروگاه های برق و تولید ماشین های الکتریکی فعالیت داشت. در سال های جنگ جهانی دوم، این شرکت نیز مانند سایر شرکت های ژاپنی دوران افول را پشت سرگذاشت و تازه پس از جنگ و در اواسط قرن بیستم بود که با ورود به بازار محصولات خانگی دوباره شروع به رشد کرد. امروزه تولید محصولات تهویۀ مطبوع تنها بخشی از تولیدات این کمپانی چند ملیتی به حساب می آید. کمپانی فوجی الکتریک در حال حاضر بیش از بیست هزار کارگر و کارمند دارد و در بیشتر کشورهای دنیا دارای نمایندگی فعال است. البته در سال های گذشته به خاطر مسائلی مثل تحریم و … نمایندگی فوجی در ایران با مشکلاتی روبرو بوده است.

در اینجا ما کاری با سایر محصولات تولیدی این شرکت نداریم و قصدمان این است که دربارۀ کولرهای گازی فوجی صحبت کنیم. محصولاتی که عمدتاً در چین تولید می شوند و به همین خاطر است که روی بدنۀ این دستگاه ها اغلب عبارت «ساخت چین» را مشاهده می کنید.

کولر های گازی فوجی

برند فوجی در زمینۀ دستگاه های تهویه مطبوع، همیشه جزء گزینه های اولیه خریداران است. البته برخی از خریداران نیز با محصولات این شرکت آشنایی چندانی ندارند و پس از مراجعه به بازار اطلاعات خود را ارتقاع می دهند. این کمپانی در زمینۀ تولید دستگاه های تهویۀ مطبوع و به خصوص انواع و اقسام کولرهای گازی جزء برندهای پیشرو به حساب می آید و در سال های گذشته توانسته رقابت خوبی را با دیگر شرکت های تولید کننده رقم بزند. این کمپانی به خصوص در محصولات میان رده از تنوع خوبی برخوردار است و کولرهای گازی این شرکت از فناوری های روز دنیا بهره می برند. موضوعی که سبب محبوبیت بیشتر این مارک در بازار خرید و فروش کولرهای گازی شده است. از جمله محصولات تولیدی این شرکت می توان به موارد زیر که یک دسته بندی کلی است اشاره کرد:

اسپیلت فوجی

 • کولرهای گازی پنجره ای
 • کولرهای گازی ایستاده
 • کولرهای گازی پرتابل
 • اسپلیت ها و داکت اسپلیت ها

در ادامه به طور مختصر به معرفی ویژگی های هر کدام از محصولات بالا خواهیم پرداخت.

ویژگی های ممتاز کولر های گازی فوجی

اولین و مهم ترین سؤالی که خریداران در جست و جوی پاسخ آن هستند، این است که کولرهای ساخت شرکت فوجی دارای چه ویژگی های ممتازی است؟ اصلاً چرا باید در بین گزینه های موجود به سراغ این برند بروند؟ امروزه به قدری بازار وسایل الکترونیک خانگی گسترده شده که اگر پیش از مراجعه به بازار پاسخ های مناسبی برای انتخاب خود نداشته باشید، احتمال اینکه محصول ناکارامد و نامطلوبی را خریداری کنید خیلی زیاد است.

اجازه دهید برای رسیدن به پاسخ این پرسش ها از قلب کولرهای گازی، یعنی کمپرسور شروع کنیم. در کولر های گازی فوجی اغلب از کمپرسور روتاری استفاده می شود. کمپرسورهای روتاری نسبت به کمپرسورهای رفت و برگشتی قدیمی دارای قطعات کمتری هستند و در نتیجه هم کارایی بهتری خواهند داشت و هم طول عمر بیشتری دارند. ضمن اینکه کمپرسورهای روتاری دارای سروصدای کمتری هستند و به همین خاطر استفاده از آن ها در کولرهای گازی گزینۀ مطلوبی به نظر می رسد.

بهره بردن از سیستم اینورتر دومین مزیت کولرهای گازی فوجی است. این سیستم باعث می شود که کمپرسور دستگاه عملکرد بهتری داشته باشد و راحت تر کار کنترل دمای محیط را انجام دهد. به این شکل میزان مصرف انرژی در کولر گازی تا حدود چهل درصد کاهش خواهد یافت و سرمایش محیط نیز به شکل مطلوب تری انجام می شود. البته کولرهایی که از کیت اینورتر بهره می برند، نسبت به کولرهای گازی معمولی قدری گرانتر هستند؛ که در درازمدت این هزینۀ اولیه جبران خواهد شد.

مسئلۀ بعدی مربوط به اسپلیت ها و داکت اسپلیت هاست. در این دسته از کولرهای گازی باید یونیت خارج را در محیط بیرون و در معرض هوای آزاد نصب کرد. طبیعی است که در این صورت قطعات دستگاه در تماس با رطوبت هوا، گرد و غبار و بارش باران و برف نیز قرار خواهد گرفت. در کولرهای گازی فوجی، به این جهت که قطعات دستگاه در برابر مسائلی مثل خوردگی و فرسودگی محافظت شوند، از روکشی آلیاژی بر روی کویل و کمپرسور دستگاه استفاده شده که به آن اصطلاحاً پره های طلایی گفته می شود.

از دیگر خصوصیات کولرهای گازی فوجی و اسپیلت های این شرکت قابلیت سرمایش در چهار جهت است. مسئله ای که باعث می شود فضای مورد نظر به شکلی یک نواخت خنک شود و کنترل دما بهتر صورت بگیرد.

سیستم کنترلی هوشمند این کولرهای گازی نیز جالب توجه است. در اغلب کولرهای گازی این کمپانی از یک سیستم دیجیتالی روی بدنۀ دستگاه استفاده شده که کار کنترل کولر گازی را برای کاربر ساده تر می کند. برخوردار بودن از ناحیۀ عملکردی T1، مجهز بودن به تایمر زمانی بیست و چهار ساعته و حالت خواب از جمله ویژگی هایی است که در این سیستم کنترلی قابل دسترسی و تنظیم است.

فیلتراسیون رطوبت زدایی در اغلب کولرهای گازی امروزی صورت می گیرد. در کولرهای گازی فوجی نیز این قابلیت به کمک یک فیلتر آنتی باکتریال به دستگاه افزوده می شود. فیلتری که هوای مطبوع و پاکیزه ای را در اختیارتان قرار خواهد داد.

تمیزکاری اتومات پنل داخلی دیگر مزیتی است که طراحان شرکت فوجی برای محصولات تولیدی این شکرت در نظر گرفته اند. پنل داخلی و فیلتراسیون آن به مرور زمان در تماس با گرد و غبار و رطوبت محیط کثیف شده، نیاز به شستشو و تمیزکاری پیدا می کنند. برای مثال وقتی گردوغبار روی کویل های حرارتی دستگاه بنشیند، کارایی اولیه خود را نخواهد داشت. برای حل این مشکل می توانید از گزینۀ Auto clean بهره ببرید. این گزینه باعث بسته شدن پره های خروجی شده، سپس دستگاه را راه اندازی می کند. معمولاً این فرایند حدود ده دقیقه انجام می شود. به این شکل بر اثر فشار بالای هوا تمامی ذرات گرد و غبار از قطعات دستگاه زدوده شده و از پنل داخلی خارج می شود.

امروزه طراحی داخلی ساختمان ها برای خریداران و سازندگان مسئلۀ مهمی است. به این منظور شرک فوجی نیز پنل های داخلی خود را در طرح ها و شکل های متفاوتی تولید می کند. معمول ترین پنل در کولرهای گازی پنل های سفید رنگ است که در هر فضا و مکانی دارای جلوه ای مناسب است. اما پنل های آینه ای و مشکی رنگ نیز از جمله پنل های متنوع این شرکت است که بنا بر سلیقۀ مشتریان می تواند انتخاب شود.

آشنایی با انواع کولر های گازی شرکت فوجی

اسپیلت های پنجره ای فوجی

معمول ترین نوع کولرهای گازی که در مجتمع های مسکونی و آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرند، کولرهای پنجره ای هستند. این کولرها به صورت یک تکه طراحی می شوند و برای نصب آن ها باید بخش بیرونی کولر در تماس با هوای آزاد قرار گیرد. به همین خاطر اغلب آن ها را درون چهارچوب پنجره قرار می دهند. کولرهای پنجره ای فوجی جزء محصولات میان ردۀ بازار است که عملکرد مطلوبی دارند. در این کولرها اغلب از گاز مبرد R410 استفاده می شود؛ که کارایی مناسبی در مناطق گرم و متعادل از خود نشان می دهد. کمپرسور کولرهای پنجره ای فوجی اغلب از نوع اینورتر و روتاری است که باعث می شود میزان سروصدای دستگاه تا حد زیادی کاسته شود. ضمن اینکه کنترل سرعت فن دستگاه دارای سه حالت متغیر بوده و هوای مطبوعی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. بهره بردن از سیستم کنترلی وایرلس از جمله دیگر مزایای این کولرهای گازی است. کولرهای گازی پنجره ای این شرکت در ظرفیت های سرمایشی متفاوت از 9000 BTU به بالا تولید می شوند.

کولر های گازی پرتابل فوجی الکتریک

در برخی از مواقع شما نیاز به کولری دارید که بتوان آن را از مکانی به مکان دیگر انتقال داد. برای مثال در بین کولرهای آبی قیدیم چنین محصولاتی را احتمالاً دیده اید. امروزه کمپانی های سازندۀ کولرهای گازی برای این مسئله نیز چاره ای اندیشیده اند. کولرهای پرتابل، از وزن و ابعاد پایینی برخوردارند و تمامی قطعات آن ها در قالب یک یونیت طراحی و ساخته می شوند. به این شکل اگر بخواهید در یک مکان موقتی از وسایل سرمایشی بهره ببرید، می توانید به سراغ این محصولات بروید. البته کولرهای پرتابل ظرفیت سرمایشی بالایی ندارند و این یکی از مشکلات این کولرهاست. از این کولرها در مکان های موقتی مثل چادرهای صحرایی یا خانه های اجاره ای می توان بهره برد. شرکت فوجی الکتریک نیز در دستۀ تولید کولرهای گازی پرتال چند محصول متفاوت دارد. ظاهر شیک، وزن پایین و ابعاد کوچک از جمله مهم ترین قابلیت های کولرهای پرتابل فوجی است. بهره بردن از موتور روتاری و گاز R410 از دیگر ویژگی های این محصول می باشد که روی عملکرد بهتر آن تأثیر مستقیم دارد.

اسپیلت ایستاده فوجی

کولرهای ایستاده زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که بخواهید یک سالن بزرگ را خنک کنید. برای مثال برای سرمایش سالن های ورزشی، مساجد و یا سالن های هتلی می توان از این محصول بهره برد. نصب کولرهای ایستاده به شکلی است که با توجه به شکل طراحی سالن، مکانی برای نصب کولر در نظر گرفته شده، سپس موتور کولر را به کمک یک لولۀ فنری آلومینیومی به فضای بیرون مرتبط می کنند. این لوله به فرایند دفع گرمای موتور کمک می کند. شرکت فوجی الکتریک در زمینۀ تولید کولرهای گازی ایستاده عملکرد خوبی دارد و محصولات این شرکت جزء انتخاب های برتر بازار دسته بندی می شوند. در کولرهای ایستاده فوجی از کمپرسورهای مدل T3 استفاده می شود. این کمپرسورها توانایی سرمایش تا دمای حدود شصت درجه سانتیگراد را دارا می باشد. ضمن اینکه بهره بردن از قابلیت اینورتر میزان مصرف انرژی را در کولرهای ایستاده به شکل چشمگیری کاهش می دهد. طراحان فوجی در طراحی این دسته از کولرهای خود از گاز مبرد R22 بهره می برند که یک مبرد قوی برای خنک سازی محیط است. کولرهای گازی ایستاده فوجی در ظرفیت های سرمایشی 48000 BTU تا 60000 BTU تولید می شوند که قابلیت خنک سازی سالن های بزرگ تا حدود صد متر مربع را نیز دارا می باشند. کنترل دستگاه به کمک یک ریموت کنترلر وایرلس انجام می گیرد که قابلیت های متفاوتی مثل تنظیم حالت خواب، تنظیم سرعت فن، محدوده دمایی و … را در اختیار شما قرار می دهد. سیستم فیلتراسیون کولر نیز آنتی باکتریال بوده و کمک می کند تا هوای سالن به شکل مناسبی از هرگونه آلودگی محیطی و ذرات گرد و غبار پاک شود.

کولر های اسپلیت

اسپیلت های فوجی الکتریک متنوع ترین دستۀ محصولات این شرکت ژاپنی است. به شکل که برای هر سلیقه و هر کاربردی در بین محصولات این شرکت می توانید دنبال گزینۀ مناسب بگردید. کولرهای اسپلیت این شرکت در پنج دستۀ متفاوت و برای آب و هواهای مختلفی تولید می شوند.

 • اسپلیت های فوجی گرید A+++: این اسپلیت ها از سیال مبرد R410 و کمپرسور روتاری بهره می برند. این دسته جزء کم مصرف ترین کولرهای گازی فوجی الکتریک است و برای آب و هواهای متعادل گزینۀ مطلوب به حساب می آید.
 • اسپلیت های فوجی گرید A++: نسبت به دستۀ اول کمی پرمصرف تر بوده و از موتور روتاری T3 بهره می برد. این کمپرسور قابلیت سرمایشی را تا دمای شصت درجه سانتیگراد هم دارا می باشد.
 • اسپلیت های سری آرتکول R22: اغلب مدل های KFR از این دسته هستند. در این مدل ها از گاز فریون 22 استفاده می شود. قدرت سرمایشی بیشتری نسبت به دو دستۀ اول دارد و دارای ظرفیت های سرمایشی بالاتری است.
 • اسپلیت های سری آرتکول R410: سیال مبرد R410 نسبت به R22 قدرت سرمایشی بیشتری دارد. از این دسته در مواقعی استفاده می شود که نیاز به اسپلیتی با قدرت سرمایشی بیشتری داشته باشید.
 • اسپلیت های رفت و برگشتی حاره ای: در مناطقی مثل جنوب کشور که گرمای هوا بسیار بالاست، باید از کمپرسورهای موتور بزرگ یا همان با کمپرسور رفت و برگشتی استفاده کرد. این اسپلیت ها قدرت تولید سرمایش را در حجم و سرعت بیشتری دارا هستند و تا حدود دمای شصت درجه سانتیگراد عملکرد مطلوبی از خود نشان می دهند.

اسپلیت های شرکت فوجی هم در دسته کولرهای میان رده و هم در پرچم دارها دارای نمایندگان معتبری است. البته در انتخاب اسپلیت ها باید به مواردی مثل مساحت فضای مورد نظر و قدرت سرمایش کولر نیز دقت داشته باشید.

جمع بندی

شرکت فوجی الکتریک یک کمپانی چند ملیتی است که با همکاری دو شرکت زیمنس و فروکاوا در سال 1923 به ثبت رسیده است. این شرکت در سال های اولیه خود در زمینۀ تولید محصولات الکترونیکی و موتورهای الکتریکی فعالیت می کرد. اما پس از اتمام جنگ جهانی دوم وارد تولید محصولات الکتریکی خانگی شد و توانست بخش بزرگی از بازارهای جهانی را به خود اختصاص دهد. شرکت فوجی الکتریک در زمینۀ تولید انواع کولرهای گازی مثل کولرهای پنجره ای، پرتابل، ایستاده و اسپلیت ها فعال است و از محصولات این شرکت به عنوان محصولات ممتاز و خوب بازار نام برده می شود. اگر قصد خرید کولر گازی دارید، می توانید در بین محصولات شرکت فوجی الکتریک نیز جست و جویی بکنید و سپس تصمیم به خرید بگیرید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “با کولرهای گازی فوجی آشنا شوید

 1. مهدی زالی گفت:

  با عرض سلام و ادب و احترام و خسته نباشید
  مطلب بالا که در مورد شرکت و کولر های فوجی بود، بسیااار مفید و کامل و جامع بود و برای بنده واقعا آموزنده و راهنما بود.
  سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code