مقالات, صنایع برودتی, کولر گازی

کولرهای گازی اجنرال؛ بررسی نحوه عملکرد و انواع

کولر گازی اجنرال

کولر های گازی اجنرال را اغلب کارشناسان دستگاه های تهویه هوا جزء برندهای برتر رتبه بندی می کنند. به همین خاطر است که این کمپانی ژاپنی در داخل ایران مورد اقبال ویژه خریداران و فروشندگان قرار گرفته و نظر خیلی ها را به خود جلب کرده است. کولر های گازی و اسپلیت ها جایگزین خوبی برای وسایل سرمایشی قدیمی به شمار می رود. به شکلی که در اغلب خانه های مسکونی، واحدهای آپارتمانی و دفترهای تجاری و اداری، کولرهای گازی و اسپلیت ها را جایگزین کولرهای آبی و پنکه های سقفی و دیواری کرده اند. شرکت اجنرال نیز نزدیک به نیم قرن است که در این زمینه جزء برندهای پیشتاز بوده و همواره سعی کرده تا برترین دستگاه های ممکن را در اختیار خریداران قرار دهند. در این مقاله قصد داریم به سراغ کمپانی اجنرال برویم و انواع اسپلیت های تولید شده در این شرکت را بررسی کنیم. به این امید که این بررسی، برای خریداران کولرهای گازی راه گشا بوده و مفید واقع شود.

آشنایی با شرکت اجنرال

اگر برند تجاری اجنرال را پی بگیریم، به شرکت تجاری فوجیتسو جنرال می رسیم که یک شرکت ژاپنی است. برند فوجیتسو جنرال متعلق به شرکت فوجیتسو است که یک کمپانی چند ملیتی است. تاریخ تأسیس فوجیتسو به سال های قبل از جنگ جهانی دوم، یعنی سال 1935 برمی گردد. فوجیتسو در ابتدای شروع به کار یک شرکت کوچک بود که در شهر توکیو قرار داشت و مهم ترین محصولاتش قطعات الکترونیکی و مخابراتی بود. این شرکت اما پس از جنگ جهانی دوم نیاز به احیای دوباره داشت و به همین خاطر تصمیم گرفت وارد بازار تولید وسایل الکترونیکی خانگی شود.

فوجیتسو جنرال که در ایران بیشتر با نام اجنرال شناخته می شود، یکی از برندهای تجاری است که زیرمجموعۀ همین شرکت بوده و از سال 1960 به بعد فعالیتش را آغاز کرده است. یکی از محصولات اصلی برند فوجیتسو جنرال دستگاه های تهویه مطبوع و در صدر آن کولرهای گازی خانگی است. دستگاه هایی که شروع تولیدش در همان سال 1960 کلید خورد. نخستین کولر گازی این شرکت، یک مدل کولر گازی پنجره ای ساده بود. شرکت اجنرال با تکیه بر همین مدل کولر گازی خود و ارائه چند مدل پرقدرت‌ دیگر موفق شد در سال 1970 راه خودش را به بازارهای خاورمیانه باز کند و محصولاتش را به کشورهای شیخ نشین خاورمیانه بشناساند. همین موضوع پله ای بود برای طی کردن پله های بعدی. به شکلی که خیلی زود اجنرال به برندی محبوب در بازارهای خاورمیانه و دیگر کشورهای جهان تبدیل شد.

امروزه اجنرال به لطف تولید محصولات پیشتاز و متنوع موفق شده سهم به سزایی از بازارهای جهانی را به خود اختصاص دهد. در ادامه به سراغ مدل های متفاوت کولرهای گازی اجنرال خواهیم رفت.

بررسی کیفی کولر های گازی اجنرال

تولید دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مسئله ای است که انسان ها سال ها با آن درگیر بوده اند. اگر نگاهی به تاریخچه وسایل سرمایشی بیاندازید، می توانید از بادگیرهای قدیمی شروع کنید و سپس به انواع سادۀ پنکه های زمینی و دیواری برسید و سپس به سراغ کولرهای آبی بروید. امروزه اما کولرهای گازی به لطف مصرف کمتر انرژی و کارایی بهتر، موفق شده اند این محصولات قدیمی را پشت سر بگذارند و اسمشان را به عنوان پیشتاز این رقابت ها مطرح کنند. شرکت اجنرال به عنوان یکی از تولیدکنندگان انبوه کولرهای گازی و اسپلیت ها، در سالیان گذشته سعی داشته تا همواره در جهت رشد و نوآوری حرکت کند. بیشترین تمرکز این کمپانی ژاپنی در سال های گذشته، بر روی تولید کولرهای گازی خانگی (مانند اسپلیت های دیواری، پنل های پرتابل و کولرهای گازی پنجره ای) و همچنین کولرهای گازی تجاری (مانند مولتی اسپلیت ها و داکت اسپلیت ها) بوده است. از جمله مزایای مهم کولرهای گازی اجنرال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسپلیت اجنرال

  • کمپرسور کولر های گازی به عنوان قلب این دستگاه های تهویۀ مطبوع نامیده می شود. امروزه شرکت اجنرال در اغلب موارد از کمپرسورهای روتاری و اسکرال در دستگاه های خود استفاده می کند. نسل جدید کمپرسورهای روتاری که تریپیکال یا T3 نامیده می شوند، جای کمپرسور های پیستونی – حاره ای قدیمی را گرفته و هم کارایی این سیستم های تهویه مطبوع را بالاتر برده و هم هزینه های تعمیران و نگهداری دستگاه را کاهش داده است. استفاده از کمپرسورهای اسکرال نیز برای مدل هایی است که نیاز به قدرت سرمایشی بالاتر دارند. ضمن اینکه کمپرسورهای به کار رفته در این دستگاه های سرمایشی تولیدی شرکت تکامسه امریکا است و جزء کمپرسورهای برتر جهان به شمار می رود.
  • کیت اینورتر جدیدترین فناوری در دنیای کولرهای گازی است. این کیت که روی کمپرسور دستگاه سوار می شود، به قلب کولر کمک می کند تا با نظم بیشتری بتپد. در حقیقت با کمک این کیت دیگر نیازی به استفاده از سنسورهای ON/OFF نیست و کمپرسور دستگاه در زمان توقف سرمایش خاموش نمی شود؛ بلکه به حالت استندبای می رود. به این شکل دیگر در زمان راه اندازی مجدد نیازی به انرژی اضافی برای روشن کردن کمپرسور دستگاه نخواهد بود و در نتیجه میزان مصرف انرژی کولر به شکل چشمگیری کاهش می یابد. در حالت عادی این عدد چیزی بین سی تا چهل درصد از کل مصرف انرژی کولر گازی است.
  • طراحی و زیبایی ظاهری، به خصوص در اسپلیت های دیواری مسئلۀ مهمی است. کولرهای گازی اجنرال در ظاهر نیز از طراحی منحصر به فردی بهره می برند. ظاهر آیرودینامیک کولرها، بهره بردن از نمایشگر مخفی دیجیتال و رنگ بندی های متفاوت از جمله مواردی است که در کولرهای گازی اوجنرال می توانید مشاهده کنید.
  • سیستم فیلتراسیون کولرهای گازی اجنرال جزء موارد برتر بازار است. این سیستم فیلتراسیون علاوه بر تصفیۀ هوا جلوی ورود باکتری ها و میکروارگانیسم ها را نیز به فضای داخلی می گرد و محیطی دلپذیر برای افراد حاضر در اتاق فراهم می کند. این مسئله به خصوص برای محیط های اداری و تجاری که رفت و آمد افراد در آن ها بیشتر است، اهمیت بالایی دارد.
  • تنوع محصولات دیگر موضوعی است که باید آن را از مزیت های شرکت فوجیتسو جنرال به حساب آورد. مسئله ای که به خریدار این امکان را می دهد تا با سنجش نیازهای خود، به انتخابی مطلوب دست پیدا کند.

انواع کولر های گازی اجنرال

امروزه کولرهای گازی را بر اساس نوع استفاده و شکل نصب آن ها دسته بندی می کنند. برخی از شرکت های تولید کنندۀ این دستگاه ها تنها در دسته های خاص محصولات خود را ارائه می دهند. اما شرکت اجنرال تقریباً در هر دسته نمایندگان قابل توجهی دارد. در ادامه به بررسی ویژگی های این محصولات خواهیم پرداخت.

کولر های گازی پنجره ای اجنرال

کولرهای گازی پنجره ای، از نسل های اول کولرهای گازی به شمار می رود. با این حال مدل های امروزی کولرهای پنجره ای، به قدری پیشرفت کرده اند که جزء محصولات اصلی شرکت های سازندۀ این دستگاه ها به شمار می آیند. کولرهای گازی در یک یونیت طراحی می شوند و باید آن ها را در قاب پنجره نصب کرد. به شکلی که فضای بیرونی کولر در تماس با هوای آزاد قرار داشته باشد. کولرهای گازی پنجره ای اجنرال در چند مدل متفاوت و در ظرفیت های سرمایشی 9000 BTU تا 24000 BTU تولید می شوند. کمپرسور این کولرهای گازی از نوع روتاری و روتاری تریپیکال است. نوع تریپیکال مخصوص مناطق گرم است و توانایی کار در دمای شصت درجه سانتیگراد را نیز دارد. بهره برند از کمپرسور روتاری و کیت اینورتر باعث شده تا میزان صدای این دستگاه ها به شکل چشمگیری کاهش یابد. البته نوع ON/OFF آن نیز در بازار موجود است که قیمت پایین تری خواهد داشت؛ اما اگر میزان مصرف انرژی را در نظر بگیرید، گزینه های اینورتردار انتخاب های معقول تری هستند. از دیگر ویژگی های این محصول می توان به وزن پایین و ابعاد کوچک آن اشاره کرد.

کولر های گازی پرتابل اجنرال

مهم ترین مزیت کولرهای پرتابل، قابلیت جابه‌جایی آن ها در فضای خانه است. به همین خاطر باید تا حد امکان ابعاد کوچک تری داشته باشد و دارای وزن پایینی باشد. در اغلب موارد برای آسان سازی حمل و نقل از چرخ های رونده نیز در زیر دستگاه استفاده می شود. کولرهای گازی پرتال اجنرال در ظرفیت های سرمایشی 9000، 12000، 14000 و 18000 واحد بی تی یو عرضه می شود که قابلیت سرمایش اتاق هایی از نه متر تا سی متر مربع را دارا هستند. کولرهای پرتابل به خاطر نصب ساده، سرمایش سریع و حمل و نقل آسان مورد توجه کسب و کارهای کوچک و مغازه ها نیز هستند. حتی در دفاتر استیجاری و شرکت ها نیز می توانید از این مدل بهره ببرید. کولرهای پرتابل اجنرال مجهز به کمپرسورهای روتاری معمولی و تریپیکال است. نوع تریپیکال آن ها قابلیت سرمایشی تا دمای شصت درجه سانتیگراد را نیز داراست. مسئلۀ دیگر کیت اینورتر است. کولرهای پرتابل این شرکت در دو نوع اینورتر و غیر اینورتر ارائه می شوند که دست خریداران را در انتخاب محصول مورد نظر باز خواهد گذاشت. طبیعی است که اگر به میزان مصرف انرژی دستگاه نیز اهمیت می دهید، بهتر است به سراغ مدل های اینورتر بروید. بهره بردن از فیتلر هپا در دریچۀ خروجی دستگاه باعث می شود تا هوای اتاق از ذرات گرد و غبار پاک شده و تا حد ممکن تصفیه شود. این سیستم فیلتراسیون همچنین جلوی ورود باکتری های و میکروارگانیسم ها را نیز به محیط می گیرد. از دیگر مزایای این دستگاه به انتشار باد در چهار جهت، نصب سریع و آسان و میزان پرتاب باد بالا نسبت به نمونه های مشابه می توان اشاره کرد.

کولر های گازی ایستاده اجنرال

آنچه کولرهای ایستاده را نسبت به دیگر کولرهای گازی ممتاز می کند، قدرت سرمایشی بالاتر آن هاست. کولرهای گازی ایستاده اغلب در ظرفیت های سرمایشی بالاتر از 26000 BTU تولید می شود. این سیستم های سرمایشی شاید در ظاهر کمی شبیه به کولرهای پرتابل به نظر برسند؛ اما از روی اندازۀ ظاهری هم اگر بخواهید قضاوت کنید، نباید چنین انتظاری از آن ها داشته باشید. نصب کولرهای ایستاده بیشتر در مساجد، سالن های بزرگ ورزشی، اداری و تجاری و همچنین مکان های پر رفت و آمد مثل لابی هتل ها و رستوران ها انجام می شود. مکان هایی که نیاز به تهویۀ مطبوع با قدرت بالا و میزان تولید باد زیاد دارد. شرکت اجنرال کولرهای ایستادۀ خود را در دو مدل اسپلیت و غیراسپلیت تولید می کند. در مدل های اسپلیت یونیت خارجی دستگاه در فضای بیرون ساختمان نصب شده و یونیت داخلی در فضای سالن قرار داده می شود. اما در مدل های ساده، تمامی قطعات دستگاه در یک چهارچوب قرار داده می شود و سپس موتور دستگاه به کمک یک لولۀ فنری به فضای بیرون متصل می گردد. این اتصال برای خروج گرمای تولید شده در موتور دستگاه است. مدل های تولیدی شرکت اجنرال ظرفیت سرمایشی 24000 BTU تا 90000 BTU را در بر می گیرند. کمپرسور به کار رفته در این مدل ها اغلب از نوع اسکرال یا روتاری تریپیکال است. گاز مبرد این سیستم سرمایشی نیز R410 می باشد که قدرت سرمایشی بالاتری دارد و سازگار با محیط است. سیستم فیلتراسیون کولرهای ایستاده باید قدرت تصفیه هوای بالاتری داشته باشند. زیرا اغلب در فضاهای سالنی و با متراژ بیش از هفتاد متر نصب می شوند. فیتلر کولرهای ایستاده اجنرال ضد باکتری بوده و تا حد بالایی جلوی ورود گرد و غبار را به سالن می گیرد.

کولر های گازی اسپلیت اجنرال

اسپلیت ها نوع متداول کولرهای گازی هستند که در اغلب مراکزی اداری و تجاری و همچنین منازل مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. اسپلیت ها به صورت دو تکه طراحی می شوند. یونیت خارجی این دستگاه ها سرمایشی در فضای بیرون و در معرض هوای آزاد نصب می شود. سپس این یونیت به کمک خط لولۀ مسی یا آلومینیومی به یونیت داخلی متصل می شود. اغلب اسپلیت های موجود در بازار اسپلیت های دیواری هستند. اما انواع دیگر این اسپلیت ها نیز موجودند که ممکن است در سقف های کاذب نصب شوند. اسپلیت های تولیدی شرکت اجنرال از تنوع بالایی برخوردارند. بخشی از این تنوع شامل ظاهر دستگاه می شود و بخشی نیز مربوط به سیستم سخت افزاری کولر است. قدرت سرمایشی اسپلیت های اجنرال از 12000 واحد بی تی یو آغاز شده و در مدل های بزرگ تر تا 60000 BTU نیز می رسد. کمپرسور این دستگاه ها اغلب از نوع روتاری است. اما اینکه بخواهید از نوع تریپیکال بهره ببرید یا خیر، بستگی به انتخاب شما دارد. همچنین اغلب اسپلیت های این شرکت به کیت اینورتر مجهز است که میزان مصرف انرژی را تا حدود چهل درصد کاهش می دهد. اما اگر به هزینۀ اولیه اهمیت بیشتری می دهید، می توانید به سراغ مدل های ON/OFF بروید. سیستم کنترلی اسپلیت ها از نوع وایرلس است و پنل داخلی آن ها مجهز به نمایشگر مخفی است. به کمک این کنترل می توانید حالت های متفاوتی را برای دستگاه تعریف کنید. حالت خواب، فعال سازی سنسور شناسایی تعداد افراد حاضر در محیط و تایمر بیست و چهار ساعته از جمله مواردی است که می توانید از آن بهره ببرید.

اسپلیت های مرکزی و داکت اسپلیت های اجنرال

اگر به دنبال یک وسیلۀ تهویه مطبوع مناسب برای سرمایش و گرمایش چند فضای مجزا هستید، بهتر است به سراغ کولرهای گازی مرکزی بروید. داکت اسپلیت ها سیستم های تهویه مطبوع مرکزی هستند که به کمک آن ها می توانید چند اتاق مجزا را خنک کنید. برای این کار لازم است یونیت خارجی را به یونیت مرکزی اسپلیت متصل کنید. یونیت مرکزی اغلب در سقف های کاذب نصب می شوند. سپس به کمک کانال کشی از یونیت مرکزی می توانید برای هر اتاق یک دریچه کولر مجزا تعریف کنید و با به کارگیری یک دمپر قابلیت کنترل سرما و گرمای آن را در اختیار ساکنان آن اتاق بگذارید. داکت اسپلیت های شرکت اجنرال در مدل های متنوع و با قدرت های سرمایشی بالا تولید می شوند. این قدرت سرمایشی می تواند محدوده ای بین 24000 BTU تا 90000 BTU را شامل شود. کمپرسور به کار رفته در داکت اسپلیت ها اغلب از نوع اسکرال است. زیرا کمپرسور های اسکرال توانایی بالایی در تولید هوا دارند و نگهداری و تعمیر آن ها نیز کار ساده ای است. اگر از داکت اسپلیت های اینورتر استفاده کنید، می توانید میزان مصرف انرژی دستگاه را نیز به شکل مناسبی کاهش دهید.

جمع بندی

شرکت اجنرال یکی از برندهای تجاری شرکت فوجیتسو است. این برند با نام اصلی فوجیتسو جنرال شناخته می شود و از شرکت های زیرمجموعه ای این کمپانی چند ملیتی به شمار می رود. شکرت اجنرال تولید کنندۀ انواع کولرهای گازی و دیگر دستگاه های تهویۀ مطبوع است. کولرهای گازی این شرکت از تنوع محصول خوبی برخوردار است و در اغلب مدل های پرتابل، پنجره ای، دیواری، ایستاده و اسپلیت ها جزء گزینه های پیشتاز بازار به شمار می رود. بهره بردن از کمپرسورهای روتاری و اسکرال، سیستم فیلتراسیون قوی، اهمیت دادن به زیبایی ظاهری دستگاه، قدرت سرمایشی بالا و تنوع محصول از جمله مزایای کولرهای گازی اجنرال است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code