مقالات, صنایع برودتی, کولر صنعتی

از کولر صنعتی چه می‌دانید؟

کولر صنعتی

در محیط ‌های صنعتی وجود افراد و دستگاه‌های متعدد در فضای بسته باعث ایجاد گرما می‌شود که در فصول گرم سال، دما غیرقابل تحمل‌تر نیز می‌شود. به همین جهت برای کاهش گرما و ایجاد محیطی با دمای مطلوب، باید از سیستم های تهویه مطبوع استفاده کرد. یکی از گزینه‌های مناسب برای این منظور کولر صنعتی می‌باشد، که در این مقاله به بحث و بررسی درمورد آن خواهیم پرداخت.

آشنایی با انواع سیستم‌های برودتی

برای کاهش دمای یک محیط باید به طریقی حرارت هوای آن را جذب کرد. برای این منظور سه مکانیزم وجود دارد:

 • سیستم تبخیری
 • سیستم تراکمی
 • سیستم جذبی

سیستم تراکمی و جذبی به ترتیب از سیکل تبرید تراکمی و سیکل تبرید جذبی استفاده می‌کنند، که در مقالات گذشته به تفضیل درباره آن‌ها صحبت کرده‌ایم، که می‌توانید برای آشنایی بیشتر آن مقالات را مطالعه کنید.

سیستم تبخیری اما بر پایه تبخیر آب کار می‌کند. به عبارت دقیق‌تر، بخار شدن آب (یا هر مایع دیگری) باعث می‌شود تا گرمای محیط اطراف خود را (معمولاً هوا) جذب کند و به این ترتیب دمای هوا کاهش می‌یابد.

تعرق بدن نیز یکی از مکانیزم‌های برودتی به روش تبخیر است. انسان با عرق کردن، مقداری آب بر روی پوست خود جاری می‌کند. سپس آب با بخار شدن باعث کاهش دمای بدن می‌شود.

کولر صنعتی نیز با استفاده از روش تبخیری کار می‌کند، که در ادامه در مورد اجزاء و روش کار آن توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

کولر صنعتی چیست؟

یکی از تجهیزات برودتی که از روش تبخیری برای عمل سرمایش استفاده می‌کند، کولر صنعتی است. کولرهای صنعتی ابتدا هوا را به داخل خود جذب کرده، سپس توسط تبخیر شدن آب دمای آن را کاهش می‌دهند و در آخر هوا را به سمت فضای مورد نظر می‌دمند، روش کار کولر صنعتی بسیار به کولر آبی خانگی شبیه است، اما ابعاد و قدرت آن به مراتب بیشتر است.

این نوع کولرها که به کولرهای آبی صنعتی نیز مشهورند، به علت سادگی و هزینه اولیه کم یک گزینه مناسب به خصوص برای محیط‌ های گرم و خشک به حساب می‌آیند. همچنین با توجه به آنکه در محیط‌های صنعتی، به علت تولید ریز گردها از قبیل گرد و خاک، رنگ، آلودگی‌های ناشی از جوش‌کاری و… معمولاً آلودگی هوا زیاد است، کولر صنعتی می‌تواند به واسطه ایجاد جریان هوای تازه به تمیزتر شدن هوای محیط صنعتی نیز کمک کند.

اجزای تشکیل‌دهنده کولر صنعتی

بدنه کولر

محفظه‌ای فلزی است، که تمام تجهیزات و قطعات کولر داخل آن قرار می‌گیرند. بدنه کولر باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر استحکام کافی، مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی نیز داشته باشد.

موتور کولر

وظیفه موتور کولر، چرخاندن فن کولر است. موتور با استفاده از جریان الکتریکی شروع به دوران می‌کند که این حرکت دورانی به فن کولر منتقل می‌شود.

فن کولر

فن کولر باعث ایجاد جریان هوا می‌شود، فن کولر صنعتی دو نوع است، آکسیال (یا محوری) و سانتریفیوژی، که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

پد کولر

پد کولر، که با نام پوشال نیز شناخته می‌شود، قسمتی از کولر صنعتی است که می‌تواند آب را در لابه‌لای خلل و فروج خود پخش کرده تا با عبور جریان هوای ایجاد شده توسط فن، عمل تبخیر آب و کاهش دمای هوا صورت گیرد.

پد کولر می‌تواند جنس‌های مختلفی داشته باشد که پر استفاده‌ترین آن‌ها، پدهای پوشالی و پدهای سلولزی است. پد‌های سولولزی مزایایی بیشتری دارند از جمله عدم تولید گرد و غبار، رسوب‌زدایی و تمیزکاری آسان‌تر، دارای خاصیت فیلتر هوا، عدم ایجاد حساسیت‌های تنفسی و ….

سیستم انتقال آب

سیستم انتقال آب که متشکل است از پمپ آب و سیستم لوله‌کشی، وظیفه انتقال آب از منبع (منبع آب مستقل یا لوله‌کشی آب شهری)، به سمت نازل‌ها را دارد. که پس از آن آب بر روی پد‌ها ریخته می‌شود. همچنین سیستم انتقال آب کولر صنعتی دارای مکانیزم شناور است، که در صورتی که مقدار آب از حد مجاز بیشتر شد، به صورت خودکار جریان آب را قطع می‌کند.

مزایا و معایب کولر صنعتی

برای تامین برودت و تهویه مطبوع در محیط‌های صنعتی و بزرگ، گزینه‌های متعددی وجود دارد. همان طور که پیش‌تر گفته شد سیستم‌های تراکمی یکی از روش‌های موجود است، که شامل دستگاه‌هایی از قبیل کولر گازی صنعتی، داکت اسپیلت، چیلر و … می‌شود. اما هم‌چنان کولر صنعتی کاربرد زیادی دارد که دلیل این امر می‌تواند موارد زیر باشد:

 • هزینه سرمایه‌گذاری کمتر
 • هزینه تعمیرات کمتر
 • مصرف برق کمتر
 • سادگی در نصب
 • سادگی در تعمیرات
 • اشغال فضای نسبتاً کمتر
 • آلودگی صوتی نسبتاً کمتر

اما در مقابل کولر آبی معایبی نیز دارد از جمله:

 • مصرف زیاد آب
 • بازدهی کم
 • افزایش رطوبت هوا
 • ناکارآمدی در محیط‌های مرطوب

جمع‌بندی

یکی از تجهیزاتی که برای تهویه مطبوع در محیط‌های بزرگ مثل کارخانجات، کارگاه‌های تولیدی، انبارها و مراکز صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کولر صنعتی است. کولر صنعتی مکانیزم ساده‌ای داشته که به می‌تواند با ایجاد جریان هوای تازه، باعث کاهش آلودگی‌های ناشی از فعالیت‌های صنعتی از جمله آلودگی هوای حاصل از رنگ‌کاری، جوشکاری، کار با مواد شیمایی و … شود. در این مقاله با روش کار و قطعات تشکیل دهنده کولر صنعتی آشنا شدیم. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد، جهت مشاوره و تهیه انواع کولرهای صنعتی با مشاورین گروه صنعتی دی در تماس باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code