مقالات, صنایع برودتی, معرفی برند, کمپرسور

کمپرسور یخچال چگونه کار می‌کند؟

کمپرسور یخچال چگونه کار میکند

یخچال‌های خانگی همگی از سیکل تبرید تراکمی برای سرمایش استفاده می‌کنند. البته در گذشته یخچال‌ها با سیکلی موسوم به سیکل جذبی کار می‌کردند که به آنها یخچال نفتی می‌گفتند که امروزه دیگر از نوع استفاده نمی‌شود. در سیکل برودتی که در یخچال‌ها استفاده می شود یک سیال که به گاز مبرد معروف است به کمک چهار‌ دستگاه حرارت داخل یخچال را به بیرون منتقل می‌کند و باعث کاهش دمای یخچال می‌شود. در این مقاله قصد داریم ضمن مروری بر سیکل تبرید تراکمی، بدانیم که کمپرسور یخچال چگونه کار میکند و با انواع کمپرسورها در برند‌های مختلف آشنا شویم.

سیکل تراکمی یخچال

برای انتقال حرارت داخل یخچال به بیرون، به منظور کاهش دمای فضای داخلی آن، ابتدا گاز مبرد که از ترکیبات فریونی است وارد کمپرسور می شود. کمپرسور که آن را موتور یخچال نیز می‌توان نامید انرژی لازم جهت حرکت مبرد را تامین می‌کند و در ضمن با افزایش فشار آن باعث می‌شود مبرد در دمای بالاتری مایع شود. سپس مبرد فشرده شده وارد کندانسور می‌شود، اگر به پشت یخچال نگاهی بیندازید لوله های مارپیچی را می‌بینید که دمای زیادی دارند، این لوله ها همان کندانسور یخچال است که حرارت مبرد را به محیط می دهد و باعث میعان آن می‌شود. سپس در مرحله بعد مبرد با عبور از لوله مویین یخچال افت فشار پیدا می کند. دلیل این کار آن است که در فشار کمتر مبرد می تواند در دمای کمتری (دمای داخل یخچال) تبخیر شود. در مرحله آخر مبردی که افت فشار پیداکرده وارد اواپراتور می شود که لوله هایی مارپیچ در داخل یخچال هستند. در اینجا مبرد با جذب گرمای داخل یخچال بخار شده و یه نقطه ابتدایی باز می‌گردد.

بدین شکل گرمای مواد موجود در داخل یخچال توسط اواپراتور و کندانسور به بیرون دفع می شود. کمپرسور نیز به عنوان موتور یخچال انرژی لازم را تامین می کند.

کمپرسور یخچال چگونه کار میکند

کمپرسور یخچال مهم‌ترین جزء آن است که بدون آن یخچال کار نمی‌کند. این قطعه انرژی مکانیکی را به سیال عامل یا همان مبرد انتقال می‌دهد. طرز کار کمپرسور مشابه قلب انسان است، کمپرسور سیال مبرد را در تمامی یخچال با افزایش فشار آن تنظیم و حرکت می‌دهد.

از کمپرسور برای افزایش فشار گاز استفاده می‌شود. در حقیقت کمپرسور وسایلی هستند که با صرف انرژی مکانیکی که خود از انرژی الکتریکی تامین شده، سیال را به درون خود می‌مکد و سپس آن را فشرده می‌سازد. در اثر این کار، دمای میعان گازی که فشرده می‌شود نیز افزایش می‌یابد، تا بتواند در کندانسور در دمای محیط مایع شود.

انواع کمپرسور‌ یخچال و اینکه هر کمپرسور یخچال چگونه کار میکند

کمپرسور پیستونی یخچال

همان‌طور که از نام آن بر می‌آید، این نوع کمپرسور با استفاده از سیلندر و پیستون گاز را فشرده می‌کند. موتور های پیستونی ساده‌ترین نوع هستند. از معایب آنها ایجاد آلودگی صوتی و گرمای نسبتاً زیاد است.

کمپرسور دورانی یا روتاری

این‌نوع کمپرسورها عمل فشرده‌سازی گاز مبرد را با دوران تیغه‌ها انجام می‌دهند. از مزایای این نوع موتور یخچال می‌توان به مصرف برق کمتر، آلودگی صوتی کمتر و گرمای کمتر نسبت به مدل‌های پیستونی اشاره کرد. بازدهی این نوع کمپرسورها نیز نسبتاً بیشتر است اما نوع پیستونی توان بیشتری دارد. به همین علت بهترین موتور یخچال در مناطق گرمسیری، مدل پیستونی است اما موتور روتاری در در مناطق سردتر از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

کمپرسور دورانی یا روتاری

کمپرسور اسکرول یا مارپیچی

اساس کار این کمپرسورها دو قطعه حلزونی ثابت و متحرک است که با دوران بخش متحرک گاز به سمت مرکز مارپیچ هدایت می‌شود، فضای مارپیچ نیز رفته رفته کوچکتر شده و باعث فشرده شدن گاز می‌شود. این مدل از کمپرسور‌ها راندمان بالایی دارند و میزان ارتعاشات و آلودگی صوتی در آنها کمتر است. برای آشنایی بیشتر با انواع کمپرسور های تبریدی می توانید مقاله مرتبط را مطالعه کنید.

کمپرسور اسکرول یا مارپیچی

یخچال اینورتر

امروز بسیاری از تولیدکننده های یخچال مدعی‌اند که کمپرسور یخچال دارای اینورتر است که باعث کاهش مصرف برق می‌گردد. اما این قطعه چیست و چگونه کار میکند ؟

اینورتر در حقیقت یه تنظیم کننده جریان برق است، که سرعت دوران کمپرسور را کنترل می‌کند. در یخچال‌هایی که این قطعه وجود ندارد در ابتدا کمپرسور با تمام توان کار‌کرده و دمای یخچال تا نقطه تنظیم شده پایین می‌آید سپس کمپرسور خاموش می‌شود. تا زمانی که دما مجدداً افزایش‌ می یابد که کمپرسور دوباره با تمام توان شروع به کار می‌کند. اما در یخچال‌های اینورتردار، هنگامی که دما به نقطه تنظیم شده رسید موتور خاموش نمی‌شود بلکه سرعت آن کاهش می‌یابد و با توان کمتر فقط دما را ثابت نگه می‌دارد. به این شکل هم مصرف برق کاهش می‌یابد هم آلودگی صوتی و هم اینکه عمر کمپرسور یخچال افزایش می‌یابد. برای آشنایی بیشتر با روش کار کمپرسور‌های اینورتر می توانید مقاله مرتبط را بخوانید.

برندهای کمپرسور یخچال

موتور یخچال سکاپ

سکاپ یکی از معروف‌ترین برندهای موتور یخچال است. موتور سکاپ با گازهای مختلفی از جمله r600 , r134a , r290 سازگار است ، از صدای کمی برخوردار است و همچنین مصرف انرژی پایینی دارد. کمپرسور سکاپ در ایران بسیار شناخته شده است.

موتور یخچال سکاپ

موتور یخچال دانفوس

کمپرسور یخچال دانفوس ساخت کشور لهستان می‌باشد. و محصولات این شرکت دارای استاندارد های جهانی می‌باشند. این شرکت در زمینه تولید کمپرسورهای سردخانه نیز تخصص دارد.

موتور یخچال پاناسونیک

حتماً با لوازم منزل پاناسونیک آشنایی دارید. این برند معتبر ژاپنی در زمینه تولید کمپرسور یخچال نیز فعالیت دارد و دستگاه هایی با کیفیت جهانی تولید می‌کند.

موتور یخچال یونیک‌الکتریک

این شرکت در کشور هند قرار دارد و فعالیت خود را از سال 2010 شروع کرده است. مهمترین ویژگی موتور یخچال یونیک الکتریک قیمت پایین آن می‌باشد.

موتور یخچال Jain refrigeration & air conditioning

این شرکت نیز در کشور هند قرار دارد. موتور‌های تولید شده توسط این شرکت دارای صدای کم و انرژی بالا و همچنین دارای استاندارد های جهانی نیز می‌باشند.

موتور یخچال کوبر

این شرکت هندی که از سال 2014 فعالیت خود را آغاز کرده است، نه تنها در زمینه موتور یخچال فعالیت می‌کند بلکه در ضمینه انواع قطعات یخچال نیز فعالیت داشته است. همپنین این شرکت یکی از شرکت های معروف و مطرح دنیا در زمینه قطعات یخچال می‌باشدکه دو برند معروف این شرکت، الجی و سامسونگ می‌باشند.

جمع‌بندی

در این مقاله متوجه شدیم که کمپرسور یخچال چگونه کار میکند و دیدیم که کمپرسور نقش اساسی در تامین سرمایش ایفا می‌کند. انتخاب کمپرسور مناسب برای یخچال علاوه بر آنکه باعث می‌شود مواد خوراکی داخل یخچال سالم و تازه بمانند باعث کاهش هزینه‌های مصرف برق و تعمیرات نیز می‌شود.
برای خرید انواع کمپرسور‌های یخچال می‌توانید با کارشناسان فروش دی تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code