مقالات, صنایع برودتی, کمپرسور, کولر گازی

کمپرسور کولر گازی چیست؟

کمپرسور کولر گازی یا کمپرسور اسپیلت چیست

کمپرسور های کولر گازی انواع متفاوتی دارد که با توجه به شرایط محیطی و میزان هزینۀ مورد نظرتان، می توانید از بین آن ها دست به انتخاب بزنید. از بین مدل کمپرسور های کولر گازی یا اسپیلت برند که در بازار ایران نیز موجود باشد، می توان به چهار دسته کمپرسورهای پیستونی ، کمپرسورهای روتاری و اسکرال اشاره کرد. در ادامه مقاله کمپرسور کولر گازی چیست به شرح مزایا و معایب هر کدام خواهیم پرداخت.

کمپرسور های کولر گازی پیستونی

یکی از قدیمی ترین کمپرسورهای کولر گازی، کمپرسورهای پیستونی هستند. این کمپرسورها مشابه کمپرسور های یخچال عمل می کنند و اغلب در شهرهای گرم و خشک مورد استفاده قرار می گیرند. نحوۀ عملکرد کمپرسورهای پیستونی به این شکل است که گاز (همان مبرد) به کمک یک مکنده به داخل کمپرسور هدایت می شود. سپس با کمک حرکت پیستون کمپرسور، فشرده شده و مجدداً به سمت شبکۀ لوله ای دستگاه فرستاده می شود. درواقع می توان نحوۀ عملکرد کمپرسورهای پیستونی را با موتور اتومبیل مقایسه کرد؛ با این تفاوت که در اینجا دیگر خبری از احتراق و سوختن نیست. کولر گازی های پیستونی به خاطر همین نحوۀ عملکرد به کمپرسورهای رفت و برگشتی نیز معروف هستند.


در صورتیکه تمایل دارید، مطالعه این مقاله را نیز توصیه می کنیم : طرز کار کمپرسور رفت و برگشتی یا کمپرسور پیستونی چگونه است؟


+ مزایا

کولرگازی های پیستونی به این خاطر که قدرت بالایی در تحمل گرما دارند، معمولاً در شهرهای گرم مورد استفاده قرار می گیرند. ظرفیت 18000 تا 36000 BTU دستگاه نیز برای این مکان ها مناسب است و می توان از کولر گازی های پیستونی به راحتی در این شهرها بهره برد. ضمن اینکه به خاطر قدیمی بودن، تعمیرکاران بسیاری هستند که می توانند در تعمیر و سرویس آن ها به شما کمک کنند.

– معایب

کمپرسور های پیستونی دو عیب بزرگ دارند که باعث شده امروزه کمتر مورد استقبال قرار بگیرند. یک اینکه سروصدای زیادی ایجاد می کنند؛ و دو اینکه میزان بازدهی آن ها پایین است؛ که در نتیجه برق زیادی مصرف خواهند کرد و هزینه های جانبی بالایی خواهند داشت.

کمپرسور های اسپیلت روتاری

انواع کمپرسور کولر گازی

از دیگر انواع کمپرسور های کولر گازی در کمپرسورهای روتاری، پیستون و مکنده دستگاه جای خود را به تیغه های چرخان می دهند. این تیغه ها با سرعت بالایی حول یک محور به چرخش در آمده و عمل مکیدن مبرد به داخل کمپرسور و سپس فشرده سازی آن را به صورت همزمان انجام می دهند. گاز (همان مبرد) از بخش ورود به داخل کمپرسور مکیده شده و سپس تحت فشار بالا از بخش خروج به داخل شبکه لوله ای کولر فرستاده می شود. ظرفیت کمپرسورهای کولر گازی روتاری در حدود 7000 تا 36000 BTU است؛ که استفاده از آن را برای شهرهای معتدل امکان پذیر می کند.

+ مزایا

کمپرسورهای روتاری به خاطر نحوۀ عملکردشان، سر و صدای کمتری ایجاد می کنند. همچنین میزان مصرف برق در آن ها نسبت به کمپرسورهای پیستونی کمتر بوده و راندمان بالاتری دارند. نکتۀ دیگر اینکه روی کمپرسورهای روتاری می توان از سیستم اینورتر نیز استفاده کرد.

– معایب

ظرفیت کمپرسورهای کولر گازی روتاری نسبت به کمپرسورهای پیستونی پایین تر بوده و به همین خاطر در شهرهای گرمسیری نمی توان از این مدل استفاده کرد. عیب دیگری هم که می توان برای کولر گازی های روتاری برشمرد، هزینه های بالاتر سرویس و تعمیر آن است.


پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم مطالعه کنید : کمپرسور روتاری چیست؟


کمپرسور های کولر گازی اسکرال – مارپیچی (Scroll)

کمپرسور تروپیکالدر این بخش از مقاله کمپرسور کولر گازی چیست قصد داریم انواع دیگری از این دستگاه را معرفی کنیم. اگر به دنبال یک کولر گازی مناسب برای محیط های بزرگ می گردید، کولر گازی اسکرال، انتخاب مناسبی است. این نوع از کمپرسورها که به کمپرسورهای مارپیچی نیز معروف هستند، از دو مارپیچ ساخته شده اند؛ که یکی از این مارپیچ ها ثابت بوده و مارپیچ دوم متحرک است. گاز مبرد به وسیلۀ حرکت مارپیچ متحرک به داخل کمپرسور مکیده شده، تحت فشار بالا قرار گرفته و سپس از بخش خروجی به شبکۀ لوله ها هدایت می شود. قدرت بالای کمپرسورهای اسکرال که با ظرفیت 24000 تا 96000 BTU طراحی می شوند، سبب شده تا از این مدل بیشتر در فضاهای بزرگ استفاده شود.

+ مزایا

مهم ترین مزیت کمپرسور های اسکرال مصرف بهینه و راندمان بالای آن است. ضمن اینکه کمپرسورهای اسکرال به خاطر نحوۀ عملکردشان سروصدای کمی تولید می کنند و همچنین عمر بالاتری دارند.

– معایب

ظرفیت بالای کمپرسورهای اسکرال سبب شده تا میزان مصرف برق آن برای خانه های شهری بالا باشد و به همین خاطر کمتر مورد استقبال قرار بگیرد. همچنین قیمت کمپرسورهای اسکرال نسبت به پیستونی و روتاری بالاتر است.

جمع بندی

در انتخاب و خرید کولر گازی لازم است به مدل و نوع کمپرسور آن نیز دقت کنید؛ زیرا مدل کمپرسور کولرهای گازی در نحوۀ عملکرد آن تأثیر می گذارد. برای مثال کمپرسورهای پیستونی بیشتر در مناطق گرمسیر مثل شهرهای جنوبی مورد استفاده قرار می گیرد؛ و کمپرسورهای روتاری مناسب شهرهای با آب و هوای معتدل هستند. ضمن اینکه مدل کمپرسور روی قیمت نهایی و همچنین هزینه های نگهداری کولرهای گازی تأثیر می گذارد. امیدواریم مقاله کمپرسور کولر گازی چیست برای شما مفید بوده باشد؛ در صورتیکه سوال و ابهامی برایتان پیش آمده می توانید از قسمت نظرات مطرح کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code