کمپرسور روتاری | معرفی، بررسی و تشریح کمپرسور های روتاری

کمپرسور روتاری (دوار)

مقدمه

کمپرسور روتاری (دوار) همانطور که از عنوانش پیداست با مکانیزم چرخش کار می کنند. چرخش روتور در این مدل کمپرسور باعث ایجاد تراکم (کمپرس) می گردد. هر سیکل کاری این کمپرسور شامل پنج مرحله است: شروع، مکش، تراکم، تخلیه و پایان.

این پنج مرحله زمانی کامل می شود که میل لنگ یک دور بزند. عمل بایپس کردن سیلندر (خارج کردن از مدار) و یا ایجاد تغییر در دور میل لنگ می تواند ظرفیت کمپرسور دوار را تغییر دهد.

مکانیزم عملکرد کمپرسورهای روتاری

مکانیزم این نوع کمپرسور ها جابجایی مثبت و از نوع گردشی می باشد. برای ایجاد قسمت های مکش و تخلیه از پرده ای در بین سیلندر و پیستون استفاده می شود. با چرخش پیستون، حجم این دو قسمت دچار تغییر می شود که منجر به مکش، تراکم و سپس تراکم گاز مبرد می گردد.

مزایا، محدودیت ها و اجزا کمپرسورهای روتاری

کمپرسورهای روتاری نسبت به کمپرسورهای پیستونی مصرف برق کمتری داشته و صدای حاصل از کارکرد آنها نیز کمتر است و در مجموع راندمان بالاتری نسبت به کمپرسورهای پیستونی دارند.

این کمپرسور ها با ظرفیت های ۷۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ بی تی یو تولید می شوند. کمپرسور های روتاری دارای صدایی کمتر و مصرفی بهینه تر هستند.

قابلیت اطمینان پایین به علت تعدادی بالای قطعات بازدهی انرژی پایین به علت وجود کلیرانس و مقاومت شیر تخلیه.

معروف ترین برندهای کمپرسورهای روتاری در ایران و مصارف آن

برندهای مختلفی در زمینه تولید این مدل کمپرسور ها فعالیت دارند که معروفترین آنها در ایران برندهای کلترون، پاناسونیک و ال جی هستند. کاربرد آنها بیشتر در یخچال و فریزر خانگی و تهویه خانگی و پمپ گرما تا ۵ تن تبرید است.

گروه صنعتی دی تأمین کننده قطعات سیستم های برودتی می باشد که می توانید در صورت نیاز شما به این مدل کمپرسور ها بهترین مدل های آن را برای شما تأمین و ارسال نماید. ما تأمین به موقع کالا و اصالت آن را تضمین می کنیم. شما می توانید مدل های مختلف این نوع کمپرسور را در سایت ما بازدید کنید.

دیدگاه‌ها 0

*
*