مقالات, صنایع برودتی, کمپرسور

معرفی کمپرسورهای شرکت بیتزر آلمان

کمپرسور بیتزر

شرکت بیتزر، یک کمپانی آلمانی است که در زمینۀ تولید محصولات برودتی و به خصوص انواع کمپرسورها و مبدل‌های حرارتی در حال فعالیت است. در سال‌های گذشته بیتزر توانسته بازار فروش خوبی را در صنایع برودتی و فروش انواع کمپرسورها به خود اختصاص دهد. از انواع کمپرسورهای تولیدی بیتزر می‌توان به کمپرسورهای سیلندر پیستونی، انواع کمپرسورهای سمی هرمتیک، کمپرسورهای سمی هرمتیک اسکرو، کمپرسورهای تسمه‌ای، دو مرحله‌ای و … اشاره کرد. برند بیتزر در حال حاضر به اندازه‌ای مشهور است که نام این برند روی محصولات تولیدی خودش می‌تواند تضمینی برای کیفیت محصول نهایی باشد. اگر به شعار شرکت بیتزر نگاه کنید، به وضوح آن را درک می‌کنید. شاید نتوانیم تولیدات بیتزر را در هرجایی مشاهده کنیم. اما با کمی دقت می‌توانیم حضورشان را احساس کنیم. در این مقاله قصد داریم به سراغ کمپانی بیتزر برویم و با انواع کمپرسور های بیتزر آلمان و دلییل محبوبیت و مرغوبیت آن‌ها را بررسی نماییم.

آشنایی با برند بیتزر

تاریخ تأسیس شرکت بیتزر به قرن بیستم میلادی و سال 1934 میلادی برمی‌گردد. زمانی که مارتین بیتزر تصمیم گرفت تا جایگاه خودش را در بین صنایع تولیدی آلمان پیدا کند. مارتین بیتزر با ثبت برند بیتزر در ابتدا شروع به تولید انواع کمپرسورهای پیستونی و شیرهای انبساط کرد. اما خیلی زود توانست پله‌های ترقی را طی کند و بیتزر را به یک کمپانی بزرگ در کشور آلمان و در دل اروپا تبدیل نماید. البته مارتین قدری نیز بدشانس بود. درگیر شدن آلمان در جنگ جهانی و خساراتی که کشور آلمان در این جنگ متحمل شد، دامن بیتزر را نیز گرفت و این شرکت را تا مرز ورشکستگی مالی پیش برد. اگرجه به مرور وضعیت بهتر شد تا این بار نوبت به اولریش شوفلر برسد که با نبوغ خود نام بیتزر را یک بار دیگر سر زبان‌ها بیندازد. شوفلر در سال 1961 به عنوان مدیرعامل بیتزر منصوب شد و با سیاست‌هایی که در پیش گرفت کمپانی بیتزر را رونق بیشتری بخشید و با تولید کمپرسورهای سمی هرمتیک و هرمتیک توانست بخش مهمی از بازار از دست رفتۀ شرکت را دوباره به آن برگرداند. با پایان قرن بیستم و شروع قرن بیست و یک میلادی، کمپانی بیتزر به یک کمپانی چند ملیتی تبدیل شد. پیتر شوفلر کسی بود که با شروع دوران مدیرعاملی‌اش به فکر توسعۀ کارخانه به کمک راه‌اندازی نمایندگی‌های فعال در دیگر کشورهای اروپایی، آسیایی، آفریقایی و امریکایی افتاد. پرتغال، آفریقای جنوبی، چین، امریکا، اندونزی و … از جمله چهل شرکتی هستند که امروزه کمپانی بیتزر در آن‌ها نمایندگی فعال دارد و حتی بخش عمده‌ای از محصولات خودش را در این کشورها تولید می‌کند. در سال 2008 کمپانی بیتزر تصمیم به بازسازی شرکت تولیدی اصلی خود گرفت. شرکت مادر بیتزر در شهر زیندلفینگن و در ایالت بادن وورتمبرگ آلمان قرار دارد؛ که سومین ایالت بزرگ آلمان به حساب می‌آید.

تولیدات کمپانی بیتزر بیشتر شامل تولید انواع کمپرسورها، مبدل‌های حرارتی و مخازن تحت فشار می‌شود. اگرچه بخشی از تولیداتش نیز به سایر محصولات حاشیه‌ای اختصاص دارد. برای مثال روغن کمپرسور تولیدی بیتزر نیز به مانند انواع کمپرسورهای هرمتیک، اسکرو، رفت و برگشتی و … در بین مصرف کنندگان مشهور است.

کمپرسورهای تولیدی بیتزر آلمان

امروزه از کمپرسورها در صنایع متعددی مانند تولید محصولات برودتی و گرمایشی، راه اندازی فرایندهای شیمیایی، شرکت‌های تولیدی و … استفاده می‌شود. تولید نخستین کمپرسورها به سال‌های آغازین قرن بیستم برمی‌گردد و کمپرسورهای پیستونی را می‌توان نخستین کمپرسورهای تولید شده در صنایع نامید. در این سال‌ها تولید کمپرسورها پیشرفت چشمگیری داشته و انواع کمپرسورها با طراحی‌های نویت جایگزین کمپرسورهای اولیه شده‌اند. از این جمله می‌توان به کمپرسورهای روتاری، اسکرو، اسکرال، کمپرسورهای هرمتیک و سمی هرمتیک و … اشاره کرد. در بازارهای جهانی از برند بیتزر به عنوان یکی از برندهای جهانی تولید انواع کمپرسورها نام برده می‌شود. به طوری که بسیاری از شرکت‌های تولید کنندۀ محصولات سرمایشی و گرمایشی و همچنین بسیاری از شرکت‌های صنعتی از کمپرسورهای بیتزر استفاده می‌کنند. تنوع در تولید انواع کمپرسورها و کیفیت بالای تولید دو موردی است که باعث معروفیت برند بیتزر در بین کمپرسورهای موجود در بازار شده است. از انواع کمپرسورهای تولیدی بیتزر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمپرسورهای سمی هرمتیک رفت و برگشتی
 • کمپرسورهای کامپکت اسکرو
 • کمپرسورهای سمی هرمتیک اسکرو
 • کمپرسورهای سیلندر پیستونی تسمه‌ای
 • کمپرسورهای سیلندر پیستونی سمی هرمتیک (دو مرحله‌ای)
 • کمپرسورهای هرمتیک اسکرال

این کمپرسورها در انواع متنوع و با قدرت‌های متفاوتی تولید شده و در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به صورت خلاصه به معرفی ویژگی‌های هر دسته خواهیم پرداخت.

کمپرسور بیتزر

آشنایی با کمپرسور های تولیدی بیتزر آلمان

کمپرسور های سمی هرمتیک رفت و برگشتی بیتزر

کمپرسورهای پیستونی یا همان کمپرسورهای رفت و برگشتی، یکی از مهم‌ترین کمپرسورهایی است که در بازار مصرف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساختمان این کمپرسور ها از رفت و برگشت متوالی چند پیستون برای فشرده‌سازی سیال کمک گرفته می‌شود. کمپرسور سمی هرمتیک رفت و برگشتی بیتزر به گونه‌ای طراحی شده که برای بسیاری از سیال‌های گازی قابل استفاده است. از جمله سیال‌هایی که می‌توانید از آنها در کنار این کمپرسور استفاده کنید، می‌توان به گازهای مبرد: R404A، R407، R134A، R22 و … اشاره کرد. در کمپرسورهای پیستونی جدید بیتزر با بهبود موتور الکتریکی و صفحات سوپاپی با کیفیت سعی شده تا ضریب عملکردی کمپرسور نیز بهبود پیدا کند. این بهبود عملکرد در بهترین حالت به دوازده درصد می‌رسد. کمپرسورهای پیستونی بیتزر در دامنۀ 1.5 تا 70 اسب بخار تولید می‌شود.  همچنین از دیگر ویژگی‌های کمپرسورهای سمی هرمتیک پیستونی بیتزر آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت کنترل ظرفیت کمپرسور
 • استفاده از قطعات ضد سایش و دنده‌های ضد سایش در کمپرسورهای پیستونی
 • بهینه‌ سازی سطوح داخلی کمپرسور جهت کاهش اتلاف انرژی
 • کاهش میزان صدای تولیدی کمپرسور و کاهش میزان لرزش آن نسب به مدل‌های قدیمی
 • عملکرد بهینه در دماهای بالای کندانسور

کمپرسور های کامپکت اسکرو بیتزر

از کمپرسورهای اسکرو بیتزر بیشتر در ساخت چیلرها استفاده میشود. همچنین یکی دیگر از موارد استفادۀ کمپرسورهای اسکرو ساخت هیت پمپ‌های صنعتی است. کمپرسورهای کامپکت اسکرو به صورت سمی هرمتیک طراحی شده و این قابلیت را دارند که اگر بخشی از کمپرسور دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر داشت، به راحتی این کار صورت بگیرد. مهم ترین مزیت کمپرسورهای اسکرو توان عملکردی بالای آن ها نسبت به دیگر کمپرسورهای بازار است. نکتۀ دیگر دربارۀ کمپرسورهای اسکرو کاهش تعداد قطعات متحرک کمپرسور در طراحی ویژۀ آن است. به شکلی که اتلاف انرژی در داخل کمپرسورهای سمی هرمتیک کامپکت اسکرو به حداقل میزان ممکن می‌رسد. کمپرسورهای اسکروی بیتزر جهت افزایش کارایی به سیستم کنترل مکانیکی ظرفیت مجهز شده است. کمپرسورهای اسکرو در محدوده قدرت پنجاه تا سیصد اسب بخار در کمپانی بلیتزر تولید می‌شوند. سایر مشخصات این کمپرسورها به شرح زیر است:

 • قابلیت استفاده از گازهای مبرد متعدد از جمله: R22، R134A، R407C و …
 • استفاده از روغن کمپرسورهای مانند B320SH و BSE170 که در کنار گازهای مبرد بالا می‌تواند قابلیت عملکرد کمپرسور را بهبود ببخشد.
 • امکان اتصال کمپرسور به سیستم خنک کننده خارجی جهت خنک سازی جریان روغن کمپرسور
 • کاهش ابعاد کمپرسور تا بهترین حالت ممکن
 • پایداری بالا در مکان نصب کمپرسور

کمپرسورهای سمی هرمتیک اسکرو بیتزر

عدم طراحی کامپکت مهمترین تفاوت این دسته از کمپرسورهای سمی هرمتیک اسکرو با دستۀ سمی هرمتیک کامپکت است. از کمپرسورهای سمی هرمتیک اسکروی بیتزر بیشتر در موارد صنعتی و تجاری استفاده می‌شود. این کمپرسورها قابلیت کار کردن با انواع گازهای CFC و HFC را دارا بوده و به واسطۀ توان بالا و مصرف انرژی پایینی که دارند مورد استقبال شرکت‌های صنعتی قرار گرفته‌اند. همچنین برای کنترل بهتر ظرفیت دستگاه از یک کنترل کنندۀ مکانیکی ظرفیت در این کمپرسورهای بیتزر استفاده شده است. کمپرسورهای سمی هرمتیک اسکرو در محدوده قدرت چهل تا صد و بیست و پنج اسب بخار تولید می‌شوند. از نکات مهمی که در طراحی این کمپرسورها لحاظ شده است، قابلیت اتصال موازی کمپرسور با دیگر کمپرسورهای مشابه و حتی متفاوت می‌باشد که به واسطۀ این تطبیق پذیری بالا، موارد استفاده از کمپرسورهای سمی هرمتیک اسکرو بیتزر نیز بیشت می‌شود. در ادامه به سایر ویژگی‌های این کمپرسورها اشاره کرده‌ایم:

 • کاهش میزان مصرف انرژی الکتریکی در حالت‌های پربار و کم بار
 • طراحی ویژۀ قطعات داخلی و کاهش میزان اصطکاک بین قطعات و در نتیجه طول عمر بیشتر
 • سازگاری کمپرسور با گازهای مبرد مختلف از جمله: R22، R134A، R404A، R600 و …
 • سازگاری کمپرسور با روغن‌های کمپرسور متفاوت از جمله: BSE170، B100، B150SH و عملکرد مناسب این روغن‌ها با انواع سیال‌های مبرد و حداکثر محدوده دمای عملکردی ممکن
 • بهترین بازدۀ عملکردی در سیستم های زیر صفری
 • بهترین بازدۀ عملکردی در سیستم‌های بالای صفری

 کمپرسورهای سیلندر پیستونی تسمه‌ای

در کمپرسورهای سیلندر پیستونی تسمه‌ای بیتزر آلمان طراحی صورت گرفته به گونه‌ای است که جهت راه‌اندازی کمپرسور هم می‌توانید از اتصال موتورهای دستگاه به کمک سیستم کوپلینگ بهره ببرید و هم می‌توانید برای این کار از تسمه استفاده کنید. کمپرسورهای تسمه‌ای به نحوی طراحی شده‌اند که تعمیرات آن‌ها به سادگی صورت می‌گیرد؛ که طول عمر دستگاه را بالاتر برده و کارایی آن را ارتقا می‌دهد. نکتۀ دیگر دربارۀ کمپرسورهای سیلندر پیستونی تسمه‌ای، امکان استفاده از سیال‌های مبرد متفاوت از جمله گاز آمونیاک و یا گازهای فریونی مانند CFCها و HFCها است. توان انواع کمپرسورهای تسمه‌ای بیتزر در محدودۀ 1.5 اسب بخار تا 60 اسب بخار قرار می‌گیرد که باعث افزایش کارایی و موارد استفاده از این کمپرسورها می‌شود. از دیگر ویژگی‌های ممتاز این کمپرسورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش وزن کلی کمپرسور
 • کاهش میزان لرزش کمپرسور و حرکت آرام آن به واسطۀ بالانس دقیق دستگاه
 • سازگاری کمپرسور با گازهای مبردی مانند آمونیاک و گازهای مبرد فریونی مانند R22، R134A، R12، R404A و …
 • امکانر اتصال موتور کمپرسور از طریق سیستم کوپلینگ یا تسمه
 • طول عمر بالا
 • امکان تعمیرات و نگهداری آسان کمپرسور

کمپرسورهای سیلندر پیستونی سمی هرمتیک

استفاده از کمپرسورهای دو مرحله‌ای زمانی صورت می‌گیرد که نیاز به فشرده‌سازی بیشتر سیال مبرد حس شود. برای مثال اگر قرار باشد دمای سیال مبرد تا حد بیشتری کاهش داده شود، از این کمپرسورها کمک می‌گیرند. به همین خاطر مهم‌ترین موارد استفادۀ کمپرسورهای سیلندر پیستونی دو مرحله‌ای بریتزر جهت طراحی و راه اندازی سردخانه‌های دما پایین است. این فرایند که به اصطلاح در صنعت فراسرمایش یا سبکولینگ (SUBCOOLING) خوانده می‌شود، کمک می‌کند تا ظرفیت سرمایشی سیال مبرد به شکل چشمگیری افزایش یابد؛ که در نتیجه بازدهی عملکردی کل سیستم را بهبود می‌بخشد. توان عملکردی کمپرسورهای سیلند پیستونی سمی هرمتیک بیتزر در محدوده دوازده تا چهل اسب بخار قرار می‌گیرد که در انواع مختلفی تولید می‌شود. در نظر گرفتن طراحی سمی هرمتیک برای این کمپرسورها علاوه بر اینکه جلوی نفوذ ذرات آلوده‌کننده را به درون کمپرسور می‌گیرد، امکان تعمیرات را نیز برای آن فراهم کرده و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد. در ادامه ویژگی‌های اصلی این کمپرسورها را مشاهده می‌کنید:

 • سازگاری کامل با سیال‌های مبردی با ظرفیت سرمایشی بالا مانند: R22، R507A، R407A و …
 • سازگاری با روغن‌های کمپرسوری مانند پلی ال استر
 • استفاده از سیستم حفاظتی حرارتی در موتور کمپرسور
 • طراحی سیستم کمپرسور به صورت چهار یا شش سیلندر
 • کاهش سروصداهای تولیدی در کمپرسورهای پیستونی به واسطۀ تعداد بالای سیلندرهای آن

کمپرسورهای هرمتیک اسکرال

کمپرسورهای اسکرال به نحوی طراحی می‌شوند که دارای کمترین قطعات متحرک باشند. مراحل فشرده سازی سیال مبرد در کمپرسورهای اسکرال به کمک دو رزوۀ مارپیچ صورت می‌گیرد؛ که یکی از این مارپیچ‌ها همواره ثابت بوده و بر اثر دوران مارپیچ دیگر عمل فشرده سازی سیال انجام می‌شود. این شکل از طراحی باعث بهبود عملکرد کمپرسور و کاهش میزان سر و صدای آن می‌شود. به همین خاطر گفته می‌شود که کمپرسورهای اسکرال دارای ظرفیت سرمایشی بالایی هستند و بیشترین نرخ بهره‌وری را در بین کمپرسورها دارا می‌باشند. طراحی این کمپرسورها به صورت هرمتیک انجام می‌شود و به همین خاطر امکان تعمیر ندارد. البته به واسطۀ استفاده از بهترین مواد در ساخت کمپرسورهای اسکرال بیتزر آلمان طول عمر آنها بسیار بالا می‌باشد. توان کمپرسوهای هرمتیک اسکرال بیتزر آلمان در محدودۀ 7.5 اسب بخار تا 15 اسب بخار قرار می‌گیرد. مهم‌ترین موارد استفاده از کمپرسورهای اسکرال را می‌توان صنایع تولید سیستم‌های تهویه مطبوع و پمپ‌های حرارتی برشمرد. سایر ویژگی‌هایی که برای کمپرسور اسکرال بیتزر فهرست می‌شود، به قرار زیر است:

 • سازگاری کمپرسورهای هرمتیک اسکرال با گازهای مبردی مانند: R22، R134A، R407C، R507A، R404A و …
 • سازگاری با روغن‌های کمپرسور مانند: B 5.2 و BSE35
 • نشان دادن بهترین عملکرد ممکن در دماهای زیر صفر و همچنین بالای صفر اواپراتور
 • قابلیت کار کردن تا دمای کاری 65 درجه سانتیگراد برای اواپراتور سیکل تبریدی

جمع‌بندی

بیتزر برندی است که در بین خریداران و فروشندگان کمپرسور و سیستم‌های تهویه مطبوع نامی شناخته شده به حساب می‌آید. این برند متعلق به یک کمپانی آلمانی با همین نام است که از سومین دهۀ قرن بیستم میلادی تا به امروز در حال تولید انواع کمپرسورها و همچنین قطعات و محصولات مربوط به راه اندازی کمپرسورها می‌باشد. امروزه از کمپانی بیتزر جزء برندهای جهانی تولید کمپرسور نام برده می‌شود. این کمپانی در سرتاسر جهان دارای نمایندگی فعال بوده و بخشی از تولیدات خود را در دیگر کشورها مانند چین، آمریکا، پرتغال، اندونزی و … انجام می‌دهد. از کمپرسورهای تولیدی بیتزر آلمان می‌توان به کمپرسورهای سمی هرمتیک رفت و برگشتی، کمپرسورهای سمی هرمتیک اسکرو، کمپرسورهای دو مرحله‌ای، کمپرسورهای هرمتیک اسکرال و … اشاره کرد. طول عمر بالا، دارا بودن بهترین عملکرد ممکن و تنوع محصولات تولیدی از جمله ویژگی‌هایی است که باعث شده تا برند بیتزر در بازار تولید کمپرسور به یک برند خوش نام تبدیل شود. جهت خرید و یا کسب اطلاع از قیمت کمپرسورهای بیتزر با گروه صنعتی دی تماس بگیرید.

نوشته های مشابه