انواع کمپرسور :

امروزه با پیشرفت تکنولوژی کمپرسور ها در کار های زیاد تری مورد استفاده قرار گرفتند و به دلیل تنوع در کار هایی که انجام میدهند در فعالیت غیر سازه ای نیز کاربرد دارند انواع گوناگونی از کمپرسور وجود دارد که برای مصارف صنعتی و عمومی طراحی شده‌اند. بد نیست بدانید که حتی پمپآکواریوم که برای وارد کردن هوا به آکواریوم ماهی‌ها استفاده می‌شود نیز یک نوع کمپرسور است.

کمپرسورها دارای انواع مختلفی هستند. دسته‌بندی‌های گوناگون، کمپرسورها را بر پایه:

ــ ویژگی‌های

ــ قدرت مکانیکی

ــ نوع کار

ــ متد اندازه

نکته :

درواقع کمپرسور یک دستگاه مکانیکی است که فشار حجم گاز راکاهش می دهد و جالب اینجاست که یک کمپرسور هوا نوع خاصی از کمپرسور گاز است کمپرسورها شبیه به پمپ هستند :

ـ هر دو فشار سیال راافزایش می دهند.

ـ و هر دو می توانند مایع را از طریق یکلوله حمل کنند و همانطور که گازها فشرده می شوند، کمپرسور همچنین حجم گاز را کاهش می دهد. مایعات نسبتا ناپایدار هستند در حالی که برخی می توانند فشرده شوند، عمل اصلی یک پمپ فشار دادن و حمل مایعات است.

جابجایی :

یک کمپرسور جابجایی مثبت یک سیستم است که هوا را با جابجایی یک پیوند مکانیکی کاهش حجم را فشرده می کند (از آنجا که کاهش حجم به دلیل پیستون در ترمودینامیک به عنوان جابجایی مثبت پیستون در نظر گرفته می شود از پیستون هایی که توسط میل لنگ هدایت می شوند استفاده می کنند. آنها می توانند یا ثابت یا قابل حمل باشند، می توانند تک و یا چند مرحله ای باشند و می توانند توسط موتورهای الکتریکی یا موتورهای احتراق داخلی رانده شوند.کمپرسورهای کوچک مجزا از ۵ تا ۳۰ اسب بخار (اسب بخار) معمولا در برنامه های خودرو دیده می شوند.

روند ساخت :

معمولا برای وظیفه متناوب است. کمپرسورهای بزرگتر که بیش از ۱۰۰۰ اسب بخار (۷۵۰ کیلو وات) هستند، معمولا در کاربردهای صنعتی و نفتی یافت می شوند. فشار تخلیهمی تواند از فشار کم به فشار بسیار بالا باشد. در برخی از برنامه های کاربردی مانند فشرده سازی هوا، کمپرسورهای دو مرحله ای چند مرحله ای گفته می شود که کارآمدترین کمپرسورهای موجود هستند و به طور معمول بزرگتر و هزینه بیشتری نسبت به واحد های مشابه دوار است. نوع دیگری از کمپرسور مجاور، که معمولا در سیستم های تهویه هوا کابین خودرو استفاده می شود، کمپرسور سوپاپ سوپاپ است که از پیستون هایی که توسط یک صفحه ی کشویی نصب شده بر روی شفت منتقل می شود.

نکته کمپرسور دوار :

کمپرسورهای دوار پیچ دو پیچ دو طرفه دوار پیچ خورده ای را برای جابجایی گاز به فضای کوچکتر استفاده می کنند.این معمولا برای عملیات مداوم در برنامه های تجاری و صنعتی استفاده می شود و ممکن است بصورت ثابت یا قابل حمل باشد. کاربرد آنها می تواند از ۳ اسب بخار (۲٫۲ کیلو وات) تا بیش از ۱۲۰۰ اسب بخار (۸۹۰ کیلووات) و از فشار کم به فشار متوسط ​ باشد.

 

 

کمپرسور بیتزر

کمپرسور اسکرو بیتزر

کمپرسور دو مرحله ای بیتزر

کمپرسور پیستونی بیتزر