مقالات, صنایع برودتی, معرفی برند

آشنای با شرکت فراسکلد و انواع محصولات آن

کمپرسورهای فراسکلد

شرکت ایتالیایی فراسکلد Frascold یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کمپرسورهای برودتی در دنیاست. این شرکت با سابقه‌ای 80 ساله در طراحی و تولید کمپرسورهای برودتی دارای اعتبار زیادی در اقصی نقاط جهان است. کمپرسورهای فراسکلد در ایران نیز  بسیار مورد استقبال قرار گرفته و در انواع سردخانه‌های صنعتی و همچینین سیستم‌های تهویه مطبوع و چیلرها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم با شرکت فراسکلد و محصولات آن بیشتر آشنا شویم.

شرکت فراسکلد

شرکت فراسکلد Frascold در سال 1936 در میلان ایتالیا تاسیس شد. این شرکت به واسطه تولید محوصلات بسیار با کیفیت و مهندسی شده توانست اعتماد مصرف‌کنندگان حوزه تجهیزات برودتی را جلب کرده و در دهه 1980 به یکی از بزرگترین صادرکنندگان کمپرسورهای رفت و برگشتی در اروپا بدل شود. از دهه 1990 شرکت فراسکلد اقدام به طراحی و تولید کمپرسورهای اسکرو نمود، که در سیستم‌های تهویه مطوبوع و سردخانه‌های صنعتی کاربرد دارند.

از سال 2007 نیز نسل جدید کمپرسورهای رفت و برگشتی فراسکلد سازگار با مبرد دی‌اکسید کربن یا R744 معرفی شدند. و در ادامه نوآوری‌های این شرکت در طراحی و تولید انواع کمپرسورهای برودتی ادامه داشته است.

از سال 2013 با گسترش فعالیت‌های تولیدی و صادرات محصولات فراسکلد در دنیا، شرکت‌های زیر مجموعه آن در کشورهای هند، چین و آمریکا شروع به کار کردند.

کارخانه تولیدی شرکت فراسکلد در ایتالیا با مساحتی بالغ بر 53 هزار متر مربع، توانایی تواید بیش از 70 هزار دستگاه در سال را دارد. این شرکت با بیش از 200 مدل محصول مختلف بزرگترین تولید کننده کمپرسورهای سمی‌هرمتیک در ایتالیا و دومین در اتحادیه اروپا می‌باشد.

از ویژگی‌های کمپرسورهای فراسکلد می‌توان به بازدهی بالا، مصرف کم، آلودگی صوتی کم، مدل‌های مختلف برای انواع مبردها و سیستم‌های ایمنی پیشرفته اشاره کرد. تمامی محصولات فراسکلد دارای گواهی‌نامه ASERCOM یا انجمن تولیدکنندگان تجهیزات برودتی اروپا را دارند. در ادامه با انواع محصولات فراسکلد بیشتر آشنا خواهیم شد.

محصولات فراسکلد

محصولات فراسکلد شامل رنج وسیعی از انواع کمپرسورهای برودتی و همین طور یونیت کندانسور می‌باشد. کمپرسورهای فراسکلد را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم‌بندی کرد:

 • کمپرسورهای رفت و برگشتی تک مرحله‌ای
 • کمپرسور رفت و برگشتی دو مرحله‌ای
 • کمپرسورهای اسکرو

کمپرسورهای سمی هرمتیک رفت و برگشتی فراسکلد

کمپرسورهای رفت و برگشتی تک مرحله فراسکلد دارای بیش از 80 مدل مختلف است. بازه توان این کمپرسورها از 0.5 تا 80 اسب‌بخار و جابجایی از 4 تا 239 مترمکعب در فرکانس برق 50 هراتز می‌باشد. همچنین این کمپرسورها با انواع مبردهای HFC و HCFC از جمله R22، R404، R134a، R507 و … سازگار هستند.

 

این کمپرسورها در چند سری مختلف تولید می‌شوند:

 • سری A، B و D : دوسیلندر در بازه 0.5 تا 4 اسب بخار
 • سری Q، S و V : چهار سیلندر در بازه 4 تا 35 اسب بخار
 • سری Z : 6 سیلندر در بازه 25 تا 50 اسب بخار
 • سری W : 8 سیلندر در بازه 40 تا 80 اسب بخار

موارد کاربرد کمپرسورهای رفت و برگشتی فراسکلد در انواع سیستم‌های برودتی و سردخانه‌های صنعتی بالای صفر و انواع سردخانه‌های زیر صفر می‌باشد.

مشاهده انواع مدل‌‌های کمپرسور پیستونی فراسکلد

کمپرسورهای رفت و برگشتی دو مرحله‌ای فراسکلد

 

کمپرسورهای دو مرحله‌ای فراسکلد دارای 7 مدل با 4 و 6 سیلندر هستند. قدرت نامی این کمپرسورها از 5 تا 30 اسب بخار و حجم جابجایی گاز 25.2 تا 102.9 متر مکعب می‌باشد. از ویژگی‌های این سری از کمپرسورهای فراسکلد می‌توان به سیستم تزریق مایع به صورت پلیت و از دونقطه اشاره کرد. همچنین این سری دارای قطعه کنترل فشار روغن اتوماتیک موسوم به ∆P2 می‌باشند.

این کمپرسورها نیز با انواع مبردهای R22، R404، R134a، R507 و … سازگار می‌باشند.

مشاهده انواع مدل‌های کمپرسور دومرحله‌ای فراسکلد

کمپرسورهای اسکرو فراسکلد

کمپرسورهای کامپکت اسکرو فراسکلد نیز در دو دسته سردخانه‌ای و تهویه‌ای که در انواع چیلرهای تراکمی کاربرد دارد، طراحی می‌شوند.

کمپرسورهای اسکرو سردخانه‌ای فراسکلد در ظرفیت‌های 50 تا 160 اسب بخار، قابل استفاده در انواع سردخانه‌های صنعتی زیر صفری تا دنمای 50- درجه سانتی‌گراد و همینطور تونل انجماد و سیستم‌های انجماد سریع یا IQF می‌باشند. کمپرسورهای تهویه‌ای نیز در بازه 50 تا 310 اسب بخار جهت استفاده در شرایط تهویه‌ای مناسب می‌باشند.

 

از ویژگی‌های این کمپرسورهای می‌توان به قابلیت کنترل ظرفیت 50، 75 و 100 درصد و همچنین قابلیت جداسازی روغن داخل کمپرسور در سه مرحله و همچنین راندمان بسیار بالای آن‌ها اشاره کرد.

مشاهده انواع مدل‌‌های کمپرسور اسکرو فراسکلد

سیستم نامگدازی مدل‌ها

مدل‌های مختلف کمپرسورهای فراسکلد با کد‌های مخصوصی مشخص می‌شوند که این کدها دارای اطلاعاتی از جمله سری، توان، حجم جابجایی و نوع روغن می‌باشد.

 • حرف سمت چپ نشان دهنده سری کمپرسور و تعداد سیلندرها مانند A، B و D دو سیلند، Z 6 سیلندر و …
 • عدد سمت چپ توان کمپرسور
 • عدد سمت راست حجم جابجایی گاز
 • حرف سمت راست روغن که Y برای روغن‌های POE و H برای روغن‌های PAG

به عنوان مثال کمپرسور مدل S10-52Y :

دارای چهار سیلندر(سری S) و توان 10 اسب بخار با حجم جابجایی معادل 52 مترمکعب بر ساعت می‌باشد که روغن آن از نوع پلی اول‌استر یا POE می‌باشد.

نرم افزار فراسکلد

نرم افزار فراسکلد برنامه‌ای کامپیوتری است که با کمک آن می‌تواند اقدام به انتخاب کمپرسور مناسب با توجه به ظرفیت برودتی محاسبه شده کرد. همچنین در این نرم افزار اطلاعات کامل و جزئی از هر مدل کمپرسور و شرایط  کاری آن‌ها موجود می‌باشد. علاوه بر این موارد این نرم افزار امکان محاسبه بار برودتی سردخانه را نیز دارد.

نرم افزار فراسکلد

جهت دانلود نرم افزار فراسکلد یا FSS (FRASCOLD SELECTION SOFTWARE) به این لینک مراجعه کنید.

جمع بندی

فراسکلد یکی از معتبرترین شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات برودتی است. این شرکت که با سابقه 80 ساله اقدام به طراحی و تولید انواع کمپرسورهای برودتی و تهویه مطبوع می‌نماید در ایران نیز دارای نمایندگان رسمی وارد کننده می‌باشد. کمپرسورهای فراسکلد به علت طراحی مهندسی شده دارای راندمان بالا و آلودگی صوتی کم می‌باشد. همچنین  تجهیزات حفاظتی بکار رفته در محصولات فراسکلد باعث افزایش طول عمر آن‌های می‌شود. در این مقاله با انواع کمپرسورهای فراسکلد آشنا شدیم و به معرفی ویژگی‌ها و موارد استفاده از آن‌ها پرداختیم. جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع کمپرسورهای فراسکلد با مشاورین فروش گروه صنعتی دی تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code