مقالات, صنایع برودتی, چیلر

چیلر هواخنک چیست؟

چیلر تراکمی هوا خنک

چیلر های هوا خنک تراکمی ، نوعی دستگاه چیلر است که امروزه در مناطقی که دسترسی کمتری به آب دارند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. ساز و کار چیلر های هوا خنک شباهت زیادی به چیلر های تراکمی آب خنک دارد. به طوری که می توان گفت از نظر ساختمان و نحوۀ عملکرد درست شبیه به چیلرهای آب خنک عمل می کنند. با این تفاوت که در اینجا برای خنک کردن سیال مبرد در کندانسور از جریان مستقیم هوا استفاده می شود. بهره بردن از هوای آزاد جهت خنک کردن سیال مبرد مزایا و معایب مشخصی دارد. در این مقاله قصد داریم بیشتر دربارۀ چیلرهای تراکمی هواخنک صحبت کنیم. ساز و کار این چیلرها را بررسی کنیم و سپس مزایا و معایب استفاده از آن ها را نام ببریم.

آشنایی مقدماتی

در ابتدا به سراغ چیلر های تراکمی برویم و ببینیم اجزاء سازندۀ یک چیلر تراکمی چه دستگاه هایی است. قلب هر چیلر تراکمی، کمپرسور آن است. کمپرسور چیلرها می توانند از نوع رفت و برگشتی، اسکرال یا اسکرو باشد. نوع کمپرسور به صورت مستقیم روی ظرفیت سرمایشی چیلر تأثیر می گذارد. از دیگر اجزاء چیلرهای تراکمی می توان به کندانسور و اواپراتور اشاره کرد. ساز و کار تمامی چیلرهای تراکمی به این صورت است که سیال مبرد با طی کردن یک سیکل تبریدی مشخص عمل خنک سازی محیط را انجام می دهد. این سیال در داخل کمپرسور فشرده شده، به گاز با دما و فشار بالا تبدیل می شود. سپس به درون کندانسور فرستاده می شود. در کندانسور گرمای سیال مبرد گرفته شده، سیال پس از چگالش دمای آن پایین می آید. در مرحلۀ بعد این سیال از یک شیر انبساطی عبور می کند که در نتیجه دما و فشار آن کاهش می یابد. سپس وارد بخش اواپراتور می گردد و با عبور از اواپراتور مجدداً به سمت کمپرسور فرستاده می شود. این سیکلی است که در هر چیلر تراکمی طی می شود.

چیلر هوا خنک

حال تفاوت چیلرهای هواخنک چیست و چرا این اسم را روی این سیکل ها گذاشته اند؟ موضوع بر می گردد به نوع خنک سازی سیال مبرد که در بخش کندانسور انجام می گیرد. در کندانسورهای هواخنک برای سرد کردن سیال مبرد به صورت مستقیم فقط از جریان هوا استفاده می شود. به این صورت که روی محفظۀ کندانسور چندین فن قدرتمند کار گذاشته می شود و این فن ها با عبور جریان هوا از بین لوله کشی های کندانسور عمل خنک سازی سیال مبرد را انجام می دهند.


پیشنهاد می کنیم مقاله کندانسور و اواپراتور چیست را مطالعه کنید


تفاوت چیلر هوا خنک و آب خنک

برای اینکه بهتر تفاوت چیلرهای هواخنک تراکمی را با چیلرهای آب خنک متوجه شوید، بهتر است آن ها را با هم مقایسه کنیم. تقریباً سیکلی که سیال مبرد باید در هر دو چیلر طی کند مشابه هم است. تنها تفاوتی که چیلرهای هواخنک با چیلرهای آب خنک دارند، چگونگی سردسازی سیال مبرد در بخش کندانسور است.

در چیلرهای آب خنک برای سردسازی سیال مبرد از آب و یک برج خنک کنندۀ جانبی استفاده می شود. در حقیقت کندانسور به مانند یک مبدل حرارتی پوسته-لوله عمل می کند. سیال مبرد در داخل لوله های کندانسور جریان می یابد و از طرف دیگر آب سرد شده از روی لوله ها عبور داده می شود. در نتیجه گرمای سیال مبرد به آب کندانسور منتقل شده و خنک می گردد. این آب مجدداً به برج خنک کننده فرستاده شده و در آنجا با ساز و کار دیگری گرمای خود را به محیط می دهد.

اما در چیلرهای هواخنک دیگر خبری از برج خنک کننده نیست. در حقیقت عمل خنک سازی سیال مبرد تنها در همان بخش کندانسور انجام می گیرد. به این شکل که روی کندانسور چندین فن نصب می شود. این فن ها جریان هوا را به صورت مستقیم روی لوله های جریان سیال می دمند و دمای سیال درون لوله را پایین می آورند. در چیلرهای هواخنک دیگر نیازی به برج خنک کننده نخواهد بود.

پس می توان این طور گفت که تفاوت چیلرهای هواخنک و آب خنک تنها در شکل خنک سازی سیال مبرد در محفظۀ کندانسور است.


توصیه می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : گاز فریون یا مبرد چیست؟


مزایای استفاده از چیلر های تراکمی هوا خنک

حال که با ساز و کار چیلرهای هواخنک تراکمی آشنا شدیم، بهتر است به سراغ بررسی مزایا و معایب این چیلرها برویم. فهرست زیر بخشی از مزایای چیلرهای تراکمی هواخنک است. با توجه به موارد زیر و معایبی که برای این چیلرها ذکر می شود، می توانید تصمیم بگیرید از چه نوع چیلری استفاده کنید.

 1. یکپارچه بودن چیلرهای هوا خنک
 2. عدم احتیاج به برج های خنک کنندۀ مجزا
 3. استفاده از چیلرهای هواخنک برای طراحی چیلرهای با ظرفیت پایین
 4. متناسب بودن چیلرهای هواخنک با آب و هواهای گرم و خشک و مناطق کم آب
 5. امکان نصب چیلر در فضاهای باز
 6. مدیریت میزان مصرف انرژی در دستگاه های پیشرفته
 7. هزینۀ کمتر خریداری و نصب چیلر با کاهش میزان لوله کشی بین دستگاه ها و عدم نیاز به برج خنک کنندۀ آبی
 8. کنترل اجزای دستگاه به کمک تابلوی برق چیلر
 9. امکان طراحی با سیکل های مجزا و چند کمپرسور در کنار یکدیگر که قدرت مدیریت بیشتر دستگاه را فراهم می کند.
 10. امکان نصب چیلرهای هوا خنک در تمامی فضاها

بررسی معایب چیلر های تراکمی هوا خنک

چیلرهای هواخنک تراکمی در کنار مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز هست. در ادامه بخشی از معایب این چیلرها را ذکر کرده ایم:

 • سر و صدای زیاد دستگاه : به دلیل استفاده از فن های بزرگ و چند کمپرسور در کنار هم، میزان سر و صدای چیلرهای هوا خنک نسبت به چیلرهای آب خنک بیشتر است.
 • عمر پایین دستگاه های چیلر هوا خنک
 • نیاز مداوم به تعمیر : چیلرهای هواخنک را باید به صورت مستمر سرویس کرده و اجزاء آن را بررسی کرد.
 • ظرفیت پایین چیلرهای هواخنک : چیلرهای هواخنک نسبت به چیلرهای آب خنک ظرفیت سرمایشی کمتری دارند.

جمع بندی

چیلرهای هواخنک تراکمی نوعی از طراحی های انجام گرفته برای چیلرهای تراکمی است. امروزه مسئلۀ آب به یکی از مهم ترین مسائل جهانی تبدیل شده است. به طوری که در اغلب صنایع سعی در صرفه جویی در میزان مصرف آب است. در صنایع تبریدی نیز تلاش طراحان به حذف آب از سیستم های خنک کننده است. در چیلرهای هواخنک با حذف برج های خنک کننده و با به کارگیری چندین فن می توان در میزان مصرف آب صرفه جویی کرد. نصب چیلرهای هواخنک در مناطقی که دسترسی به آب کمتر است و دارای آب و هوای خشکی هستند هم صرفه اقتصادی دارد و هم باعث می شود که آب کمتری مصرف شود. در این چیلرها وظیفۀ خنک سازی سیال مبرد بر عهدۀ فن هایی است که بر روی کندانسور سوار می شود. این دستگاه ها در کنار مزایایی مثل طراحی با ظرفیت پایین و امکان نصب در فضاهای باز، دارای معایبی نیز هستند. که می توان به سر و صدای بیشتر دستگاه و عمر کمتر آن اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code