مقالات, صنایع برودتی, چیلر

از چیلر مدولار یا ماژولار چه می‌دانید؟

چیلر مدولار

چیلر را می‌توان یکی از پرکاربردترین سیستم های تهویه مطبوع دانست که دارای انواع کاربرد از جمله خانگی، آپارتمانی، صنعتی، سالن‌های ورزشی و…. می‌باشد. یکی از انواع آن چیلر مدولار است. در این مقاله قصد داریم به بررسی چیلر مدولار، روش کار آن و تفاوت چیلر مدولار و چیلر معمولی بپردازیم.

چیلر

یکی از روش‌های تهویه مطبوع و ایجاد دمای هوای مناسب استفاده از دستگاه چیلر است. چیلر – به انگلیسی Chiller – به معنی خنک کننده می‌باشد. این دستگاه وظیفه تامین آب خنک برای فن کویل یا هواساز را دارد، تا به این ترتیب بتوان جریان هوای خنک ایجاد کرد.

چیلرها بر حسب سیکل برودتی، به دو دسته تقسیم می‌شوند:

در چیلرهای تراکمی از سیکل تبرید تراکمی برای فرایند خنک سازی آب استفاده می‌شود. چیلرهای تراکمی خود انواع مختلفی دارند، که در یک دسته بندی بر حسب نوع کندانسور به دو نوع تقسیم می‌شوند:

چیلرها با توجه به آنکه برای ایجاد برودت، از سیکل تبرید تراکمی استفاده می‌کنند، عملکرد تقریباً مشابهی دارند. اجزاء اصلی هر چیلر عبارت است از:

  • اواپراتور، که از نوع پوسته لوله‌ای بوده و در آن آب توسط مبرد خنک می‌شود
  • کندانسور، که می‌تواند هوایی یا آبی باشد و وظیفه آن دفع حرارت مبرد است
  • شیر انبساط، که وظیفه آن کاهش فشار مبرد و کنترل مقدار ورودی مبرد به اواپراتور است
  • کمپرسور، که وظیفه آن افزایش فشار مبرد می‌باشد

در سیکل تبرید تراکمی، مبرد ابتدا وارد کمپرسور می‌شود. در اینجا فشار مبرد افزایش یافته که این کار علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز برای حرکت مبرد در سیکل، دمای تقطیر آن را نیز افزایش می‌دهد. کمپرسورهای مورد استفاده در چیلرها می‌توانند از نوع پیستونی، اسکرال، اسکرو، روتاری و یا سانتریفیوژی باشد. در آرشیو مقالات گروه صنعتی دی، در مورد تمامی این کمپرسورها توضیح داده ایم و شما میتوانید این عناوین را مطالعه کنید.

چیلر مدولار

در ادامه سیکل مبرد به کندانسور وارد شده و در آنجا به مایع تبدیل می‌شود، که با این کار حرارت خود را دفع می‌کند. در کندانسورهای هوایی یا هوا خنک، از جریان هوا و در کندانسورهای آبی یا آب خنک از جریان آب برای میعان مبرد استفاده می‌شود.

در مرحله سوم مبرد با عبور از شیر انبساط، دچار افت فشار شده و آماده ورود به اواپراتور می‌شود. در اواپراتور که از نوع پوسته لوله‌ای می‌باشد، مبرد و آب با یکدیگر تبادل حرارتی برقرار کرده و حرارت آب به مبرد منتقل می‌شود. مبرد تبخیر شده به سمت کمپرسور رفته و آب خنک نیز به سمت فن کویل یا هواساز منتقل می‌شود.

به این ترتیب مبرد چیلر با طی کردن چهار مرحله دمای آب را کاهش می‌دهد.

چیلرها بر حسب تعداد کمپرسورشان به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • چیلر معمولی (تک‌کمپرسور)
  • چیلر مدولار

چیلر مدولار

یکی از مهمترین اجزای هر چیلر، کمپرسور آن است. کمپرسور چیلر باید توانایی تامین بار برودتی را با توجه به مقدار آب، داشته باشد در غیر این صورت عملاً چیلر کارایی خود را از دست خواهد داد.  در چیلرهای مدولار به جای استفاده از یک کمپرسور با ظرفیت زیاد، از چند کمپرسور با ظرفیت کم استفاده می‌شود. تفاوت چیلر معمولی و چیلر مدولار در تعداد کمپرسور است. البته لازم به ذکر است که چیلر ماژولار همان چیلر مدولار است.

به عبارت دیگر، اگر از چند مدار و چند کمپرسور برای سرمایش آب استفاده کنیم، به آن چیلر مادولار یا ماژولار می‌گویند.

روش کار چیلر مدولار

چیلر در ابتدای کار خود با تمام قدرت کار می‌کند تا بار برودتی فضای مد نظر را تامین کند. اما پس از گذشت زمانی، دمای محیط مد نظر کاهش یافته و عملاً نیازی نیست که چیلر با تمام ظرفیت خود کار کند. در اینجا اگر چیلر معمولی یا تک کمپرسور باشد، ترموستات دستور خاموش شدن کمپرسور را می‌دهد. سپس بعد از بازگشت دما به نقطه بالاتر کمپرسور مجدداً شروع به کار می‌کند.

در چیلر مدولار اما، همان طور که اشاره شد، چند کمپرسور با ظرفیت کمتر وجود دارند. به همین دلیل زمانی که نیاز به ظرفیت کمتری باشد می‌توان یک یا چند کمپرسور را خاموش کرد. با این کار چیلر به طور کل خاموش نشده و می‌تواند با مصرف انرژی کمتر دمای هوا را تقریباً ثابت نگه‌ دارد.

البته در کمپرسورهای اینورتر نیز کنترل ظرفیت انجام می‌شود و کمپرسور به طور کامل خاموش نمی‌شود، که این بحث خارج از موضوع این مقاله بوده و در مقاله‌ای جداگانه به کمپرسور اینورتر پرداخته شده است.

تا اینجا با روش کار چیلر تراکمی آشنا شدیم. در ادامه به بررسی مزایای چیلر مدولار می‌پردازیم.

مزایای چیلر مدولار

با توجه به نحوه کار چیلر مادولار یا ماژولار، مزایای کنترل ظرفیت در چیلر عبارت است از:

1- کاهش مصرف برق

با کاهش بار کمپرسور عملاً مصرف انرژی الکتریکی آن کاهش خواهد یافت لذا مصرف برق در چیلرهای ماژولار کمتر از چیلرهای تراکمی است. اگر کمپرسور مورد استفاده از نوع اینورتر باشد، این مصرف برق کمتر نیز خواهد شد.

2- افزایش طول عمر چیلر

با کاهش بار چیلر، میزان و شدت کار کمپرسورها در چیلر مدولار کاهش می‌یابد. این امر باعث کاهش استهلاک کمپرسورها شده و طول عمر آن‌ها را افزایش می‌دهد.

3- امکان تعمیر بدون نیاز به وقفه

در صورتی که در چیلرهای معمولی، کمپرسور دچار مشکل شود، باید کل سیستم را خاموش کرده و اقدام به تعمیر یا تعویض کمپرسور کرد. اما در چیلرهای مادولار نیازی به این کار نبوده و کافی است کمپرسور معیوب را از مدار جدا کرد. در هنگام تعمیرات دیگر کمپرسورها به کار خود ادامه خواهند داد و چیلر خاموش نخواهد شد.

جمع‌بندی

یکی از انواع چیلرهای مورد استفاده در سیستم‌های تهویه مطبوع چیلر مادولار یا ماژولار است. در این مقاله به بررسی روش کار چیلر مدولار، تفاوت و مزایای آن نسبت به چیلرهای معمولی پرداخته شد. امیدواریم از این مقاله بهره برده باشید.
جهت مشاوره و تهیه انواع چیلر با مشاورین فروش دی تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code