مقالات, صنایع برودتی, چیلر

چیلر صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

چیلر صنعتی چیست

مهم ترین تفاوتی که چیلرهای صنعتی با چیلرهای خانگی و مینی چیلر ها دارند این است که به صورت مستمر از آن ها برای سرمایش استفاده می شود. این سرمایش می تواند به منظور خنک سازی محیط های صنعتی باشد و یا اینکه دلیل استفاده از چیلر خنک سازی یک یا چند دستگاه صنعتی خاص باشد؛ برای مثال برای خنک سازی پلیمرهای تولیدی طی فرایندهای تزریق و شکل دهی می توان از چیلر ها استفاده کرد. یا مثلاً در صنایع چاپ جهت خنک سازی غلطک های چاپ از چیلر بهره برده می شود. چیلرهای صنعتی نیز در دو نوع تراکمی و جذبی قابل تولید هستند. اگرچه در بیشتر مواقع از چیلرهای تراکمی آب خنک استفاده می شود. در مقاله چیلر صنعتی چیست قصد داریم بیشتر دربارۀ این دستگاه ها صحبت کنیم. از ساز و کار آن ها سخن بگوییم، با انواع آنها و با کاربردهای آن ها آشنا شویم و نیز نحوه تعمیر و مراقب آنها را برای شما بازگو کنیم.

دستگاه چیلر صنعتی

آشنایی مقدماتی

چیلرها از جمله دستگاه های تبریدی هستند که به منظور تولید سرما و خنک سازی مورد استفاده قرار می گیرند. طراحی های صورت گرفته برای چیلرها در دو نوع تراکمی و یا جذبی است. که در نوع تراکمی از یک کمپرسور در سیکل تبریدی کمک گرفته می شود. به شکلی که سیال مبرد به کمک کمپرسور فشرده شده، دما و فشار آن بالا رفته و وارد سیکل تبرید می شود. از این سیال می توان برای خنک سازی جریان آب استفاده کرد. و سپس از این آب برای خنک کردن دستگاه های صنعتی بهره برد. یا اینکه ممکن است چیلرها از نوع جذبی باشند که در این صورت پای یک مبدل حرارتی به میان می آید. استفاده از چیلرهای جذبی صنعتی وقتی مقرون به صرف است که در فرایندهای صنعتی یک گرمای هدر رفته وجود داشته باشد و قصد استفاده از آن را داشته باشیم. در این صورت می توان به شکلی این گرما را وارد سیکل تبریدی چیلر های جذبی کرد و از آن در فرایند خنک سازی محیط و یا دستگاه های صنعتی سود برد.

مهم ترین مشخصۀ چیلرهای صنعتی این است که در تمام مدت باید عمل سرمایش را انجام دهند. این کار به این خاطر است که ماشین آلات صنعتی به صورت مستمر در حال کار کردن هستند و در طول فرایندهای صنعتی نیاز به کنترل دمای این ماشین آلات و یا تولیدات صنعتی وجود دارد.

توان تبریدی چیلرهای صنعتی اغلب بین یک تا هزار تن تبرید در نوسان است. اگرچه برای برخی از کاربردهای صنعتی می توان چیلرها را با ظرفیت سرمایشی بالاتری نیز تولید کرد.

ساختمان چیلر های صنعتی تراکمی

چیلر های صنعتی اگر از نوع چیلرهای تراکمی آب خنک باشند، اغلب به صورت دو مداره و یا چهار مداره طراحی می شوند. منظور از چند مداره بودن یک چیلر، استفادۀ همزمان از چند کمپرسور و حتی چند خط لوله در چیلر است. اهمیت این کار زمانی مشخص می شود که بخواهید مثلاً چیلری با ظرفیت هشتاد تن تبرید طراحی کنید. حال می توانید به جای استفاده از یک کمپرسور، از دو یا چهار کمپرسور با ظرفیت های پایین تر بهره ببرید. برای مثال اگر از دو کمپرسور استفاده کنید و هرکدام را به خط لولۀ مجزایی متصل کنید، هر بخش توان ظرفیت تولید سرما تا چهل تن تبرید را خواهد داشت. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که یکی از بخش ها به هر دلیلی از کار بیفتد. مثلاً یکی از کمپرسورها دچار مشکل شود و نیاز به تعمیر داشته باشد. خب در این صورت می توان یکی از خطوط را از مدار خارج کرد و از پنجاه درصد ظرفیت چیلر همچنان سود برد. این در حالی است که اگر از یک کمپرسور و یک خط لوله در طراحی استفاده شده بود، عملاً با از کار افتادن چیلر مجبور می شدید کل فرایند تولید را متوقف کنید.

این دستگاه ها اغلب به صورت دو مداره و یا چهار مداره طراحی می شوند. به طوری که هر کمپرسور چیلر وظیفۀ تولید بیست و پنج درصد از ظرفیت سرمایشی مورد نیاز را بر عهده خواهد داشت. حال ممکن است هر دو کمپرسور به یک خط لوله متصل باشد و یا اینکه برای هر کمپرسور خط لولۀ مجزایی در نظر گرفته شود.

نکتۀ دیگر در این دستگاهها، مسئلۀ آب و کولینگ تاور آن است. برج خنک کننده باید ظرفیت بالایی داشته باشد و میزان آّب مشخصی را در خود جای دهد. همچنین بهتر است از یک فیتراسیون سر برج خنک کننده استفاده شود. زیرا آب برگشتی ممکن است آلوده شده به مرور زمان باعث رسوب زدگی برج خنک کننده شود.


مطالعه این مقاله را نیز پیشنهاد می کنیم : آشنایی با انواع کمپرسور


نصب و راه اندازی چیلر های صنعتی

مکان نصب این دستگاه ها بسته به نوع چیلرها می تواند متفاوت باشد. برای مثال چیلر های هوا خنک را باید در مکانی نصب کرد که در معرض مستقیم هوای آزاد قرار داشته باشد. یا چیلرهای جذبی را اغلب در مکان هایی نصب می کنند که نزدیک یک مبدل حرارتی و یا کورۀ صنعتی است. به طوری که بتوان به طور همزمان از گرمای تولید شده در مبدل یا کوره برای راه اندازی چیلر نیز سود برد. دربارۀ چیلرهای تراکمی آب خنک نیز می توان گفت که اغلب بهترین مکان برای نصب آن ها موتورخانه و یا نزدیک ترین محل به موقعیت مورد نظر است. در واقع نزدیکی چیلر به محل مورد نیاز اهمیت زیادی در جایابی مکان نصب دارد. طبیعتاً این نزدیکی باعث بالا رفتن ظرفیت سرمایشی تولید شده و همچنین صرفه جویی در میزان لوله مورد نیاز برای برقراری ارتباط بین دستگاه های صنعتی و چیلر خواهد بود.

از دیگر عواملی که روی انتخاب محل نصب چیلر اثرگذار است، مسئلۀ اندازۀ چیلر و اجزاء آن خواهد بود.

موارد استفاده از دستگاه های چیلر صنعتی

کاری که این دستگاهها انجام می دهند، خنک سازی آب موجود در خط لوله است. پس در اینجا ما میزان قابل توجهی آب با دمای پایین خواهیم داشت؛ که از این آب در مکان های متفاوت و برای هدف های متفاوتی می توانیم استفاده کنیم. برای مثال می توان از آب خنک شده برای سرمایش محیط استفاده کرد. یا می توان به کمک خط لوله از آن برای سرمایش دستگاه های صنعتی سود برد. همچنین ممکن است در خود فرایند تولید نیاز به میزان سرمایش مشخصی داشته باشیم. در این صورت نیز چیلر های صنعتی می توانند به کمک فرایند تولید بیایند. در ادامه به برخی از کاربردهای مهم این دستگاهها در صنایع متفاوت پرداخته ایم:

  • راه اندازی سردخانه ها : برای راه اندازی سردخانه های کوچک صنعتی و حتی سردخانه های بیمارستان می توان از یک چیلر صنعتی استفاده کرد.
  • خنک کاری دستگاه های صنعتی : یکی از مهم ترین استفاده های چیلرهای صنعتی خنک کاری دستگاه های صنعتی در طول فرایند تولید است. مثلاً خنک کاری دستگاه های برش در صنایع مختلف و یا خنک کاری ماشین ابزارهای تولید مواد پلاستیکی و ریخته گری و …
  • استفاده در صنایع شیمیایی، صنایع جوشکاری، صنایع الکترونیک، صنایع پزشکی و …

توصیه می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : سردخانه چیست؟


تعمیر و مراقبت از دستگاه های چیلر صنعتی

سرویس کردن به موقع دستگاه های چیلر صنعتی باعث می شود تا عمر این دستگاه ها بالاتر برود. به همین خاطر لازم است از ابزار کنترلی مناسبی روی خط لولۀ چیلرها استفاده شود. برای مثال با اتصال این دستگاهها به تابلو برق می توان به صورت مستمر ولتاژ و آمپر هر جزء دستگاه را مشاهده کرده در صورت بروز اشکال اقدام به پیگیری مسئله نمود.

نکتۀ دیگر در تعمیر و مراقبت از چیلر های تراکمی مربوط به روغن کمپرسورهاست. در کمپرسورها باید از روغن مناسب استفاده کرد و به صورت دوره ای سطح روغن و کیفیت آن را بررسی نمود. اگر از چند کمپرسور در چیلر استفاده شده است، باید بررسی سطح روغن را در تمام چیلرها انجام داد. در مواقع راه اندازی مجدد باید نسبت به روغن حساسیت بیشتری نیز داشت. زیرا روغن چیلر در مواقعی که ساکن می ماند، با سیال مبرد مخلوط شده، کیفیت آن پایین خواهد آمد. در این حالت باید از هیترهای مخزن کمپرسور استفاده کنید. گرمای ایجاد شده باعث تبخیر سیال بخار موجود در روغن شده و مجدداً کیفیت مورد نیاز را در روغن ایجاد می کند.

جمع بندی

چیلر های صنعتی از انواع چیلرهای موجود در بازار هستند که امروزه در صنایع متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. در این دستگاه ها از سیال مبرد و سیکل تبریدی مشخصی استفاده می شود. با طی کردن این سیکل تبریدی آبی که در تماس با سیال مبرد قرار می گیرد خنک می گردد. از این آب خنک شده می توان برای خنک کردن محیط اطراف و یا سردسازی دستگاه های صنعتی بهره برد. این دستگاه ها اغلب از نوع چیلرهای تراکمی آب خنک است. در صنایع فقط در مواقعی از چیلرهای جذبی استفاده می شود که گرمایی در محیط ایجاد شده باشد و هیچ استفاده ای از آن برده نشود. در این حالت می توان از این گرما برای راه اندازی مبدل و سپس طراحی یک چیلر جذبی بهره برد. نکتۀ دیگر دربارۀ چیلرهای صنعتی مسئلۀ راه اندازی و تعمیرات دوره‌ ای چیلر است. بهترین مکان برای نصب چیلرها در نزدیکی محل نیاز است. اگرچه مثلاً چیلرهای هوا خنک را حتماً باید در مکانی آزاد نصب کرد. بهتر است از وسایل کنترلی جانبی در راه اندازی چیلرها استفاده کنید. تا در صورت خرابی هر جزء بتوانید به موقع نسبت به تعمیران آن اقدام نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code