مقالات, صنایع برودتی, چیلر

آشنایی با چیلر اسکرو، انواع، ویژگی‌ها و مزایای آن

چیلر اسکرو

دستگاه چیلر یکی از انواع سیستم‌های تهویه مطبوع است، که در ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و حتی صنعتی و ورزشی می‌توان از آن بهره گرفت. چیلرها انواع مختلفی دارند که یکی از آن‌ها چیلر اسکرو است. در این مقاله قصد داریم به بررسی چیلر اسکرو بپردازیم.

دستگاه چیلر چیست؟

چیلر یک سیستم تهویه مطبوع است که وظیفه خنک کردن آب را بر عهده دارد. سپس آب خنک شده توسط چیلر از طریق لوله کشی به فن کویل های نصب شده در واحد‌ها و قسمت‌های مختلف ساختمان یا هواساز منتقل می‌شود که در آن با استفاده از فن باعث ایجاد جریان هوای خنک شده، که در نتیجه آن گرمای هوا توسط آب چیلر جذب می‌شود. با این کار دمای هوای قسمت مورد نظر کاهش یافته و دمای آب چیلر افزایش می‌یابد. در مرحله آخر نیز آب به چیلر باز می‌گردد تا مجدداً خنک شده و سیکل را تکرار کند.

چیلرها انواع بسیار مختلفی دارند. در یک دسته‌بندی کلی، چیلرها را بر حسب سیکل برودتی‌ به دو گروه تقسیم می‌کنند:

سیکل جذبی و سیکل تراکمی، دو روش مرسوم سرمایش هستند که در مقالات پیشین در مورد آن‌ها توضیح داده‌ایم.

چیلرهای تراکمی خود به چند دسته تقسیم می‌شوند. چیلرهای تراکمی را می‌توان بر حسب نوع کمپرسورشان دسته‌بندی کرد:

 • چیلر رفت و برگشتی
 • چیلر اسکرال
 • چیلر اسکرو
 • چیلر سانتریفیوژی

در ادامه به بحث و بررسی چیلر اسکرو خواهیم پرداخت.

آشنایی با چیلر اسکرو

چیلر اسکرو نوعی چیلر است که از سیکل تبرید تراکمی استفاده می‌کند که کمپرسور این سیکل از نوع اسکرو می‌باشد. در این نوع چیلر، آب توسط سیکل تراکمی خنک شده و به کمک سیستم لوله‌کشی و پمپ‌های تعبیه شده به قسمت‌های مختلف ساختمان از جمله فن کویل‌ها یا هواساز جهت ایجاد جریان هوای خنک فرستاده می‌شود. البته از چیلرها جهت خنک‌سازی آب مورد استفاده در صنایع مختلف نیز می‌توان بهره‌برد.

چیلر اسکرو بر اساس سیکل تراکمی عمل برودت یا خنک‌کاری آب را انجام می‌دهد. سیکل تراکمی چیلر دارای چهار مرحله است. در مرحله اول گاز مبرد فریون، وارد کمپرسور می‌شود که همان طور که اشاره شد این کمپرسور از نوع اسکرو می‌باشد. سپس بعد از افزایش فشار، مبرد به سمت کندانسور می‌رود. کندانسورهای مورد استفاده در چیلرهای اسکرو می‌تواند هوایی یا آبی باشد. در این‌جا مبرد به مایع تبدیل می‌شود و حرارت خود را از دست می‌دهد. در مرحله سوم مبرد از شیر انبساط عبور می‌کند که باعث کاهش فشار آن می‌شود. در مرحله آخر توسط اواپراتور که از نوع پوسته لوله‌ای می‌باشد، مبرد با آب چیلر تبادل حرارت انجام داده و باعث خنک شدن آب می‌شود. با این کار مبرد خود بخار شده و به سمت کمپرسور باز می‌گردد. به این ترتیب آب خنک مورد نیاز تامین می‌شود.

همان طور که دیدیم، کمپرسور این نوع از چیلرها اسکرو می‌باشد. کمپرسورهای اسکرو که به کمپرسورهای مارپیچی نیز معروف‌اند، دارای دو محور مارپیچ بوده که با دوران این دو محور در موازات یکدیگر، مبرد را از یک سمت جذب کرده و با عبور مبرد از میان دندانه‌های مارپیچی باعث تراکم آن می‌شود.

از مهم‌ترین ویژگی‌های کمپرسورهای اسکرو:

 • مصرف انرژی کم
 • ارتعاشات کم
 • کنترل ظرفیت دقیق‌تر
 • جریان مبرد یکنواخت
 • قطعات متحرک کمتر

انواع چیلر اسکرو

چیلرهای اسکرو بر حسب نوع کندانسورشان به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • چیلر اسکرو هوایی
 • چیلر اسکرو آبی

چیلر اسکرو هوایی

چیلر اسکرو هوایی یا هواخنک، نوعی چیلر است که کندانسور مورد استفاده در آن از نوع هوایی می‌باشد. کندانسور وسیله‌ای است که حرارت مبرد را به هوای محیط منتقل می‌کند. کندانسورهای هوایی دارای یک کویل هستند که متشکل است از لوله‌های مارپیچ و فین، با عبور گاز مبرد از این لوله‌ها همزمان یک یا چند فن بر حسب ظرفیت کندانسور، با ایجاد جریان هوا باعث میعان مبرد می‌شوند. به عبارتی دیگر با عبور جریان هوایی که توسط فن ایجاد شده بود، گرمای مبرد به هوا منتقل می‌شود.

چیلر اسکرو

چیلر اسکرو آبی

چیلر اسکرو آبی یا آب‌خنک نیز به نوعی از چیلرهای اسکرو گفته می‌شود که از کندانسورهای آبی برای دفع حرارت مبرد استفاده می‌کنند. کندانسورهای آبی که معمولاً از نوع پوسته لوله‌ای می‌باشند، ساختاری دارند که آب (خنک‌کننده) و مبرد (خنک شونده) را بدون ترکیب شدن در مجاورت یکدیگر قرار می‌دهند تا با انتقال حرارت باعث میعان مبرد شوند. آب گرم شده در کندانسور آبی نیز توسط برج خنک کننده مجدداً سرد شده و استفاده می‌شود.

مزایای چیلر اسکرو چیست؟

 • آلودگی صوتی کم
 • ابعاد کوچک
 • وزن کم
 • راندمان بالا و مصرف انرژی کم
 • عمر بالای کمپرسور

جمع بندی

چیلر یکی از تجهیزات مورد استفاده در سیستم های تهویه مطبوع است، که آب خنک مورد نیاز را تامین می‌کند. چیلرها انواع مختلفی دارند که بر اساس نوع سیکل برودتی و نوع کمپرسور مورد استفاده تقسیم بندی می‌شوند. چیلر اسکرو جزء چیلرهای تراکمی است که از کمپرسور اسکرو استفاده می‌کند. در این مقاله به بررسی روش کار و اجزای چیلرهای اسکرو پرداختیم و با مزایی آن آشنا شدیم. امیدواریم از این مقاله بهره برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code