مقالات, صنایع برودتی, چیلر

چیلر اسکرال چیست؟

چیلر اسکرال

چیلر اسکرال( یا اسکرول )، یک چیلر تراکمی است که به منظور سردسازی محیط های اداری، خانگی و حتی سردخانه های کوچک می توان از آن ها استفاده کرد. دلیل این نام گذاری خاص، به نوع کمپرسور استفاده شده در این چیلر خاص بر می گردد. مهم دلیل انتخاب کمپرسور های اسکرال به منظور طراحی چیلرهای تراکمی، کارایی مناسب این کمپرسورها در ظرفیت های پایین است. ضمن اینکه کمپرسورهای اسکرال نسبت به کمپرسور های رفت و برگشتی سروصدای کمتری را تولید می کند و نگهداری از آن نیز ساده تر است. در این مقاله قصد داریم دربارۀ چیلر اسکرال و اجزای سازندۀ آن صحبت کنیم.

آشنایی با چیلر اسکرال

در ساختمان چیلر اسکرال به مانند دیگر چیلرهای تراکمی از یک دستگاه کمپرسور به همراه اجزائی مثل کندانسور، اواپراتور و سیال مبرد استفاده شده است. به همین خاطر به چیلرهای اسکرال اصطلاحاً چیلر تراکمی اسکرال نیز می گویند. این چیلرها نیز بر پایۀ سیکل تبرید تراکمی فعالیت کرده، محیط اطراف خود را خنک می نمایند. در سیستم های تراکمی وظیفۀ سرماسازی بر عهدۀ سیال مبرد است. حرکت سیال مبرد از کمپرسور آغاز می شود. سیال گازی پس از ورود به کمپرسور اسکرال، فشرده شده، دما و فشار آن بالا می رود. حال سیال به داخل خطوط لوله فرستاده می شود تا به کندانسور برسد. سیال مبرد پس از عبور از کندانسور و عمل تقطیر، به سمت یک شیر انبساط هدایت می شود. با رسیدن سیال به شیر انبساط با افت فشار، دمای تبخیر آن نیز کاهش می یابد. در بخش اواپراتور به جریان در آمده و سیال وارد اواپراتور می شود.

در بخش اواپراتور سیال مبرد در تماس با آب گرم، گرمای آب را جذب می کند تا از حالت سیال مایع به حالت گاز تغییر حالت دهد. سپس این سیال به سمت کمپرسور اسکرال فرستاده می شود. با طی شدن پی در پی این سیکل عمل سرماسازی چیلر تکمیل شده و آب گرم چیلر خنک می‌گردد.


پیسنهاد می شود مقاله کندانسور و اواپراتور و انواع آن را نیز مطالعه کنید


انواع چیلر اسکرال

چیلرهای اسکرال را بر اساس نوع کندانسوری که در آن ها به کار رفته دسته بندی می کنند. بر این اساس چیلرهای اسکرال را به دو دستۀ چیلرهای اسکرال آب خنک و چیلرهای اسکرال هوا خنک تقسیم بندی می نمایند. منظور از آب خنک این است که در کندانسور این سیستم از آب استفاده شده و به کمک این آب است که عمل خنک سازی محیط انجام می گیرد. دربارۀ چیلرهای هوا خنک نیز همین عمل به کمک جریان هوای آزاد صورت می گیرد. مهم ترین تفاوت در چیلرهای هوا خنک و آب خنک، قطعات مورد استفاده در چیلر است؛ که در یکی از فن استفاده شده و در دیگری از یک خط لوله کمک گرفته می شود.

کمپرسور چیلر اسکرال

برای آشنایی بیشتر با ساختمان چیلرهای اسکرال لازم است دربارۀ نوع کمپرسور آن نیز اطلاعاتی داشته باشید. کمپرسورهای اسکرال نوع خاصی از کمپرسورهای امروزی هستند که جایگزین کمپرسور های پیستونی یا همان رفت و برگشتی شده اند. در کمپرسورهای اسکرال از حرکت یک رزوۀ مارپیچ در داخل یک مارپیچ ثابت برای فشرده سازی سیال مبرد استفاده می شود. این عمل باعث شده تا تعداد قطعات متحرک کمپرسور کمتر شده، از سر و صدای آن کاسته شود. ضمن اینکه سیال مبرد در داخل مارپیچ گییر افتاده و دیگر برگشت جریان در داخل کمپرسور اتفاق نمی افتد. مواردی که به صورت مختصر گفته شد، از جمله عواملی است که باعث شده تا از کمپرسورهای اسکرال به منظور طراحی چیلرها بهره گرفته شود. مزیت دیگری که کمپرسورهای اسکرال دارند، امکان بهره بردن از این کمپرسورها در کنار یکدیگر است. به طوری که در چیلرهای اسکرال، برای تقویت دستگاه می توان از دو تا چهار کمپرسور را در کنار هم نصب کرده و از آن برای سردسازی سیال مبرد استفاده کرد. این موضوع وقتی اهمیت پیدا می کند که بخواهید ظرفیت دستگاه چیلر را افزایش دهید. ضمن اینکه بهره بردن از چند کمپرسور در کنار هم عملاً قدرت کنترل چیلر را افزایش داده و این قابلیت را به شما می دهد که به صورت پلکانی بتوانید توان چیلر را کاهش یا افزایش دهید.

نکتۀ دیگر اینکه کمپرسورهای اسکرال در ظرفیت های پایین و کم بار عملکرد بهتری نسبت به کمپرسورهای مشابه و حتی کمپرسورهای پیستونی دارند. به طوری که استفاده از آن ها را در ساختمان چیلرهای تراکمی مقرون به صرفه تر می کند. اگر راندمان عملکرد یک کمپرسور اسکرال را با یک کمپرسور اسکرو یا پیستونی مقایسه کنید، می بینید که در حالت کم بار مصرف انرژی کمپرسورهای اسکرال بسیار پایین تر بوده، بازدهی عملکرد آن ویژه تر خواهد بود. این موضوع وقتی اهمیت پیدا می کند که بدانیم در اغلب موارد چیلرها در حالت کم بار فعالیت می کنند. در نتیجه نحوۀ عملکرد چیلرهای تراکمی در حالت کم بار مهم تر است.


توصیه می شود این مقاله را نیز بخوانید : کمپرسور اسکرال چیست؟


همچنین کمپرسورهای اسکرال به خاطر ساختمان ساده ای که دارند، کمتر دچار مشکل می شوند و نیاز به تعمیرات ویژه ندارند. به همین خاطر طول عمر دستگاه های چیلر را نیز افزایش می دهند.

دلایل برتری نسبت به سایر چیلر های تراکمی

در بخش مربوط به کمپرسورهای اسکرال به برخی از مزیت های این کمپرسور و دلایل برتری اش نسبت به سایر کمپرسورهای موجود در بازار اشاره کردیم. در کنار مواردی که گفته شد، برخی موارد دیگر نیز هست که اهمیت انتخاب چیلرهای اسکرال را بهتر نشان می دهد. از جمله موارد زیر:

  • نگهداری و تعمیر آسان : هزینه های نگهداری و سرویس چیلرهای اسکرال تراکمی نسبت به چیلرهای رفت و برگشتی یا اسکرو پایین تر بوده و به خاطر کمتر بودن قطعات متحرک دستگاه، کمتر هم دچار استهلاک می شود.
  • طول عمر چیلرهای اسکرال : به خاطر کمتر بودن قطعات متحرک و استهلاک کمتر، چیلرهای اسکرال طول عمر بالایی نیز دارند.
  • کاهش میزان سروصدا : مسئلۀ سروصدا در چیلرها اهمیت ویژه ای در طراحی دارد. کمپرسورهای اسکرال در بین کمپرسورها، کم صداترین نوع ممکن هستند.
  • سیستم های حفاظتی : در طراحی چیلرهای اسکرال برای محافظت از موتور و دیگر قطعات از سیستم های محافظتی الکترونیک بهره می برد.

جمع بندی

چیلرهای اسکرال تراکمی بر پایۀ سیکل تبرید تراکمی فعالیت کرده و کار سردسازی محیط را انجام می دهند. دلیل این نام گذاری به خاطر نوع کمپرسور چیلر است. کمپرسورهای اسکرال برای طراحی چیلرهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. دلیل انتخاب این کمپرسورها به توان آن ها و عملکردشان به خصوص در حالت های کم بار برمی گردد. ضمن اینکه چیلرهای اسکرال بسیار کم صدا بوده و طول عمر بالایی نیز دارند. همچنین تعمیر کمپرسورهای اسکرال ساده بوده و هزینۀ زیادی را برای مصرف کنندگان ایجاد نمی کند. امروزه از چیلرهای اسکرال در مکان ها و ساختمان های متفاوت استفاده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code