مقالات, تهویه مطبوع, صنایع برودتی

آشنایی با هواسازهای صنعتی

هواساز صنعتی

هواسازهای صنعتی دسته ای از دستگاه های هواساز هستند که بیشتر در مراکز کارگاهی، کارخانه ها، شرکت های بزرگ و همچنین مکان های عمومی مثل هتل ها، بیمارستان ها و سالن های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند. از این دستگاه ها به منظور تهویۀ هوای مطبوع استفاده می شود. منظور از تهویۀ مطبوع این است که شرایط مطلوبی را در محیط مورد نظر ایجاد کنید؛ که این شرایط وابسته به دمای هوا، میزان رطوبت و پاکی آن است. هدف از به کارگیری دستگاه های هواساز نیز همین موضوع می باشد. به کمک یک هواساز صنعتی بسته به فصل های متفاوت سال می توان دمای محیط را تنظیم کرد، ذرات آلوده کنندۀ هوا را پیش از ورود به محیط تصفیه نمود و در صورتی که هوای محیط به شکلی است که نیاز به رطوبت زنی یا رطوبت زدایی دارد، میزان رطوبت موجود در هوا را به شکل بهینه ای کنترل کرد. اگر قصد دارید بیشتر با دستگاه های هواساز صنعتی آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم ادامۀ مقاله را بخوانید.

آشنایی با دستگاه های هواساز صنعتی

دستگاه های هواساز، یکی از انواع دستگاه های تهویه مطبوع است که از آن به منظور دستیابی به هوای مطبوع و سالم استفاده می شود. هواسازها در کنار دیگر وسایل گرمایشی و سرمایشی مثل چیلرها، برج های خنک کننده و بویلرها می توانند کار تهویۀ هوای محیط های بزرگ صنعتی و تجاری را به شکل مناسبی انجام دهند. همچنین در صنایع مختلف گاهی برای تولید محصول نیاز به جریان هوا با دما و میزان رطوبت خاص وجود دارد؛ که در این گونه موارد نیز استفاده از هواسازهای صنعتی در اولویت قرار دارد. امروزه استفاده از هواسازها به عنوان یکی از بهترین گزینه ها در بین دستگاه های تهویه مطبوع مرکزی شناخته می شوند. به شکلی که در اغلب محیط های تجاری و اداری و همچنین بیمارستان ها نیز از هواسازهای صنعتی و نیمه صنعتی کمک گرفته می شود. این دستگاه ها می توانند در فصل های سرد سال به گرمایش محیط کمک کنند و در فصل های گرم سال هوای خنک را به درون محیط بدمند. ظرفیت دستگاه های هواساز بر مبنای حجم هوایی که در دقیقه وارد محیط می کنند سنجیده می شود. البته واحد این سنجش، فوت مکعب بر دقیقه است ؛ که با حروف CFM نشان داده می شود.

دسته بندی هواساز های صنعتی

دسته بندی معمول هواسازهای صنعتی با توجه به نوع کاربرد آن ها و اجزاء سازنده اش صورت می گیرد. مهم ترین موضوع در هواسازها ساختمان سادۀ آن هاست. در ادامه به دسته بندی معمول این هواسازها پرداخته ایم:

دسته بندی بر اساس نوع هوادهی

 • هواسازهای با جریان تازه (Full Fresh): در محیط های بیمارستانی و آزمایشگاهی لازم است پیوسته از هوای تازه استفاده شود. به همین خاطر بهره بردن از هواسازهای با جریان تازه یا همان فول فرش گزینۀ مطلوب تری است.
 • هواسازهای با جریان برگشتی (Return): در محیط هایی که نیاز به صرفه جویی در میزان مصرف انرژی است، می توان از هواسازهای جریان برگشتی کمک گرفت. این دسته از هواسازها از نظر طراحی ساختمان پیچیده تری دارند و به کمک یک فن مکنده می توانند بخشی از هوای محیط داخل را مکیده، وارد دستگاه هواساز کنند تا پس از مخلوط شدن با هوای تازه دوباره وارد محیط شود.

دسته بندی بر اساس میزان هوادهی

 • هواسازهای با جریان هوای ثابت (Constant Air Volume): در محیط های صنعتی و خطوط تولید گاهی نیاز است که جریان هوا با حجم ثابتی تأمین شود. به همین خاطر از مدل های حجم ثابت استفاده می شود. در این مدل ها می توان به کمک کم و زیاد کردن دمای کویل های سرمایشی یا گرمایشی، دمای هوای خروجی را نیز در محدودۀ مشخصی کنترل کرد.
 • هواسازهای با جریان هوای متغیر (variable Air Volume): در مدل های حجم متغیر، اغلب دمای هوا همواره ثابت در نظر گرفته می شود و سپس حجم هوای دمیده شده در محیط به کمک شیرهای کنترلی (VAV Box) کم و زیاد می شود. کنترلرهای جعبه ای VAV را می توان در هر کانال ورودی نصب کرد و میزان هوای ورودی به آن محیط را کنترل نمود.

دسته بندی بر اساس ناحیۀ هوادهی

 • هواسازهای چند ناحیه ای (Multi Zone): در محیط هایی مثل مکان های تجاری یا حتی سایت های متفاوت کارخانه ها، اگر بخواهید از یک هواساز صنعتی استفاده کنید، بهتر است به سراغ هواسازهای چند ناحیه ای بروید. این هواسازها به کمک کانال کشی مجزا می توانند هوای چند محل متفاوت را تأمین کنند. ضمن اینکه به کمک کنترلرهای جعبه ای VAV می توانید حجم هوای ورودی به هر مکان را تعیین کنید.
 • هواسازهای تک ناحیه ای (Single Zone): مدل های تک ناحیه ای درست نقطه مقابل دستگاه های هواساز چند ناحیه ای هستند. اگر از یک هواساز صنعتی تک ناحیه ای استفاده کنید، دیگر نمی توانید دما و میزان هوای ورودی به چند محل را به شکل جداگانه تنظیم نمایید. در این حالت میزان هوای ورودی و دما و رطوبت همه مکان ها مشابه هم خواهد بود.

آشنایی با اجزاء سازندۀ هواساز صنعتی

دستگاه های هواساز صنعتی از نظر ساختمانی دارای طراحی پیچیده ای نیستند. این دستگاه ها به صورت یک ساختمان مکعب مستطیلی طراحی می شوند که اجزاء مورد نظر در داخل این محفظه نصب می شود. اجزائی که شامل دمنده (یا فن)، کویل های حرارتی، فیلترها، مبدل های حرارتی، کانال و دمپر می شود. ساختمان کلی هواسازهای صنعتی به شکلی طراحی شده که می توان علاوه بر اجزاء اصلی، اجزاء دیگری را نیز به دستگاه اضافه کرد. برای مثال در محیط های صنعتی گاهی ممکن است نیاز به رطوبت زدایی هوا نیز باشد که در این صورت می توان از کویل های رطوبت گیر استفاده کرد. همچنین برای رطوبت زنی نیز می شود از مه پاش ها کمک گرفت. در ادامه به بررسی هر جزء خواهیم پرداخت.

هواساز صنعتی

فن هواساز

فن یا دمنده، مهم ترین جزء دستگاه های هواساز صنعتی است. در این دستگاه ها به خاطر ظرفیت بالای هواساز لازم است از فن های بزرگ و قدرتمند استفاده شود. البته در انواع جدید هواساز می توان از چند فن کوچکتر در کنار هم استفاده کرد که میزان مصرف انرژی را نیز پایین تر خواهد آورد. وظیفۀ فن به گردش در آوردن جریان هوا در فضای هواساز و هدایت آن به بیرون است. نوع دمده و ظرفیت آن بر اساس نوع کاربرد هواساز و نیاز سیستم تعیین می گردد. فن های سانتریفیوژی (بک وارد و فوروارد) و فن های پلاگ از جمله موارد مطرح در بین فن ها هستند. شکل دیگر دسته بندی فن های هواسازها، دسته بندی بر اساس شکل اتصال به الکتروموتور است؛ که می تواند به صورت تسمه ای یا مستقیم صورت بگیرد. در حالت مستقیم میزان سروصدای دستگاه پایین تر خواهد بود. امروزه برای کنترل سرعت فن از کیت های اینورتر استفاده می شود. این کیت ها قابلیت کنترل سرعت فن را به کاربر می دهد و همچنین موجب صرفه جویی در میزان مصرف انرژی هواساز می شود.

کویل های حرارتی

وقتی صحبت از گرمایش یا سرمایش به میان می آید، طبیعی است که باید از کویل های حرارتی استفاده کرد. در هواسازهای صنعتی از کویل ها در کنار دیگر تجهزیات سرمایشی و گرمایشی باید استفاده کرد. جهت سرمایش از یک کویل سرمایشی کمک گرفته می شود. که این کویل به چیلر متصل می گردد. به شکلی که جریان هوا با عبور از روی کویل های سرد، خنک شده و آمادۀ ورود به محیط می شود. کویل های گرمایشی نیز باید به جریان آب گرم متصل شوند. که این آب گرم اغلب به کمک بویلرها و دیگ های بخار تأمین می شود. در محیط های صنعتی ممکن است بتوان از گرمای اتلاف شده در فرایندهای صنعتی نیز برای گرمایش کویل ها کمک گرفت. در این صورت می توانید میزان مصرف انرژی را نیز کاهش دهید.

سیستم فیلتراسیون

مهم ترین استفادۀ فیلترها پاک کردن جریان هوا از ذرات گرد و غبار و خس و خاشاک است. اما بسته به کارایی هواسازهای صنعتی می شود از فیلترهای اضافی نیز کمک گرفت. معمولاً فیلترها را پس از دمنده نصب می کنند. به شکلی که پیش از هر چیز جلوی ورود ذرات گرد و غبار را بگیرد. ورود گرد و غبار و ذرات اضافی به محیط دستگاه می تواند باعث خوردگی سایر اجزاء شود. فیلترها انواع متفاوتی دارند که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

 • فیلترهای فلزی: برای جلوگیری از ورود ذرات بزرگ، مثل خس و خاشاک ها به محیط هواساز از فیلترهای فلزی قابل شست و شو استفاده می شود. این فیلترها به شکل مشبک طراحی می شوند و تا حد زیادی جلوی ورود ذرات درشت را به داخل دستگاه می گیرند.
 • فیلترهای کیسه ای: برای جلوگیری از ذرات ریزتر و گرد و غبار لازم است از فیلترهای کیسه ای استفاده شود. این فیلترها نیز اغلب قابلیت شست و شو دارند.
 • فیلترهای کربن فعال: کربن فعال خاصیت بوزدایی قوی ای دارد. به همین خاطر برای فیلتر کردن بوی نامطبوع محیط در فضاهای تجاری و اداری یا حتی فضاهای صنعتی از فیتلرهای کربن اکتیو استفاده می شود.
 • فیلترهای هپا: فیلترهای هپا در مواقعی مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز است هوای وردی به محوطه به شکل کامل پاک شود. جریان هوایی که از فیلترهای هپا عبور می کند، تا حد زیادی فاقد میکروارگانیسم ها باکتری خواهد بود.
 • پیش فیلترها: برای بالا بردن عمر فیلترهای هپا، کربن فعال و کیسه ای معمولاً از پیش فیلترهای فایبرگلاس یا پلیتد استفاده می شود. این فیلترها قبل از سیستم های فیلتراسیون بالا نصب می شوند و اغلب یکبار مصرف هستند؛ اما در عوض می توانند عمر فیلترهای حساس دستگاه را بالا ببرند.

مبدل های حرارتی

همین طور که در دسته بندی هواسازهای صنعتی گفتیم، در برخی از مدل ها، دستگاه هواساز می تواند بخشی از جریان هوا را بازیابی کند و پس از تصفیه و انجام عمل گرمایشی یا سرمایش، دوباره به محیط بازگرداند. در این حالت برای پیش گرمایشی یا پیش سرمایش جریان هوا می توان از همین جریان برگشتی استفاده کرد. برای این منظور کافی است از یک مبدل حرارتی کمک گرفت. در این مبدل حرارتی جریان هوای ورودی در تماس با جریان هوای برگشتی قرار گرفته، دمای آن افزایش یافته یا کاهش می یابد. این موضوع می تواند به کاهش میزان مصرف انرژی دستگاه نیز کمک کند.

دمپر و کانال های هواساز

برای اینکه از هوای تولیدی در هواسازهای صنعتی در مکان های متفاوت استفاده کنید، لازم است به سراغ سیستم کانال کشی و دمپر بروید. در هواسازهای مولتی زون این قابلیت وجود دارد که برای چند ناحیه از چند کانال کشی مجزا کمک بگیرید. معمولاً برای کنترل میزان هوای ورودی به محل های متفاوت، از دمپرها استفاده می شود. که این دمپرها در دو نوع دستی و موتوردار تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم های رطوبت گیر

در برخی از مواقع نیاز است که میزان رطوبت هوا را پیش از ورود به محیط های صنعتی کاهش داد. رطوبت می تواند باعث خوردگی دستگاه های صنعتی شود. به همین خاطر از کویل های سرمایشی کمک گرفته می شود. این کویل ها با کاهش دمای هوای ورودی تا دمایی کمتر از نقطۀ شبنم هوا می توانند رطوبت آن را کاهش دهند. رطوبت هوا به صورت قطرات آب روی کویل باقی مانده و سپس قطره قطره در سینی کف هواساز صنعتی جمع آوری شده و به بیرون هدایت می شود.

سیستم های رطوبت زن

اگر قرار به زیاد کردن میزان رطوبت هوا پیش از ورود به محیط باشد، باید به سراغ سیستم های رطوبت زن رفت. این سیستم ها به صورت افشانه هایی طراحی می شوند که قطران ریز آب را داخل جریان هوا اسپری می کنند. سیستم های رطوبت زن اغلب جزء آپشن های اضافۀ هواسازهای صنعتی طبقه بندی می شوند و به درخواست مشتری روی یونیت دستگاه سوار می شود.

فن جریان برگشتی

در هواسازهایی که به صورت جریان برگشتی طراحی می شوند، در کنار فن های اصلی از یک فن جریان برگشتی نیز استفاده می شود. البته این فن ها اغلب در سیستم های با مسیر طولانی مورد استفاده قرار می گیرند.

جمع بندی

هواساز صنعتی

هواساز های صنعتی دسته ای از هواسازها هستند که بیشتر در بخش های صنعتی و همچنین محیط های بزرگ مثل بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، هتل ها و سالن های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها از نظر ساختمانی شامل سیستم های فیلتراسیون، کویل های گرمایشی و سرمایشی و دستگاه های رطوبت زن و رطوبت گیر می باشند. در واقع هدف اصلی تأمین هوایی با دمای و رطوبت مناسب و پاک شده از ذرات آلاینده است. دستگاه های هواساز صنعتی در انواع متفاوتی طراحی و ساخته می شوند. که چگونگی این طراحی بستگی به کارایی مورد نظر دستگاه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code