مقالات, تهویه مطبوع, صنایع برودتی

آموزش جامع نصب و راه‌اندازی هواساز

نصب هواساز

دستگاه هواساز یکی از تجهیزات مورد استفاده در سیستم های تهویه مطبوع است ، که کاربرد فراوانی دارد. برای آنکه هواساز بتواند به درستی کارکرده و عملکرد مناسبی داشته باشد باید از صحت نصب آن اطمینان حاصل کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی چگونگی نصب هواساز و همین طور راه‌انداری آن بپردازیم. البته لازم به ذکر است که این مقاله صرفاً جهت آشنایی بوده و نصب و راه‌اندازی هواساز نیازمند دانش و تجزبه کافی است که بهتر است توسط تکنسین مجرب انجام شود.

هواساز چیست؟

هواساز یکی از تجهیزات تهویه مطبوع است، که وظیفه آن ایجاد جریان هوا با دما، رطوبت و کیفیت مناسب است. هواساز هم می‌تواند به عنوان سیستم برودتی یا سرمایشی و هم به عنوان سیستم گرمایشی مورد استفاده قرار گیرد.

هواساز به علت داشتن فیلتر های مخصوص، علاوه بر تنظیم دما و رطوبت هوا، کیفیت آن را نیز از نظر وجود ریز گردها، گرد و غبار و آلودگی بهبود می‌دهد، که به همین علت دستگاه‌های هواساز در شهرهایی با آلودگی هوای بالا، بسیار محبوب می‌باشند. شما می‌توانید با مطالعه مقاله فیلتر هواساز، با انواع فیلتر و نحوه کار آن‌ها در دستگاه هواساز بیشتر آشنا شوید.

همچنین دستگاه هواساز دارای سیستم رطوبت زنی است، که توسط آن می‌تواند رطوبت نسبی هوای خشک را افزایش داده تا مطبوعیت هوا افزایش یابد، این امکان در مناطقی با آب وهوای خشک خصوصاً در فصول سرد سال که رطوبت نسبی کاهش می‌یابد بسیار مفید و تاثیرگذار است.

هواسازها معمولاً بر اساس ابعاد و قدرت هوادهی تقسیم بندی می‌شوند، مثلاً هواساز صنعتی، هواساز آپارتمانی، هواساز خانگی، هواساز کوچک و….. البته اساس کار و اجزای تشکیل دهنده آن‌ها بسیار شیبه یکدیگر است.

نصب هواساز

هواسازها دارای یک فن برای ایجاد جریان هوا هستند، که بر حسب مدل می‌تواند به طور کامل هوای بیرون را به داخل وارد کرده ویا می‌تواند ترکیبی از هوای داخل و بیرون را ایجاد کند که با این کار در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود.

در داخل بدنه هواساز فیلترهای مخصوصی وجود دارند که وظیفه آن‌ها تمیز کردن هوای جذب شده از بیرون است تا با این کار کیفیت هوا افزایش یابد.

جزء بعدی هواساز کویل است. کویل لوله‌های مارپیچی است که دارای فین بوده و آب گرم یا سرد متناسباً برای گرمایش یا سرمایش وارد آن شده و جریان هوا توسط فن بر روی کویل جریان می‌یابد. به این ترتیب آب و هوا بدون تماس مستقیم، تبادل حرارت انجام داده و دمای هوا به نقطه مطلوب می‌رسد. آب سرد کویل هواساز توسط چیلر و آب گرم آن توسط بویلر تامین می‌شود.

همان طور که اشاره شد هواساز قابلیت افزایش رطوبت هوای خشک را نیز دارد، این کار توسط پاشش آب توسط نازل‌های مخصوص بر روی جریان هوا صورت می‌گیرد. البته هواساز دارای تجهیزات کنترلی، دمپر و دیگر قطعات نیز می‌باشد.

دستگاه‌های هواساز ممکن است، بر حسب ابعاد و نیاز به صورت موتاژ شده و یا مونتاژ نشده ساخته و به محل نصب منتقل شوند. نصب صحیح و اصولی هواساز، کمک می‌کند تا دستگاه کارایی مورد انتظار را داشته باشد. در ادامه این مقاله به بررسی نکاتی می‌پردازیم تا راهنمایی باشد برای طریقه نصب هواساز. باز هم تاکید می‌کنیم که این موارد صرفاً جهت آشنایی بیان شده و نصب و راه‌اندازی اصولی هواساز نیازمند تخصص و تجربه است که بهتر است توسط تکنسین مجرب انجام شود.

چگونه هواساز را نصب کنیم؟

برای انتخاب محل نصب هواساز، مکانی را انتخاب کنید که تحمل وزن آن را داشته باشد. در صورت لزوم از شاسی مخصوص استفاده و برای پیش‌گیری از انتقال ارتعاشات به شاسی از لرزه‌گیرهای مخصوص استفاده کنید. بهتر است با مهندسین سازه جهت بررسی تحمل بار استاتیکی هواساز توسط سقف و یا سازه، مشورت کنید.

مکان نصب باید دسترسی به هوای تازه را داشته باشد، معمولاً پشت بام یا مکانی مرتفع می‌تواند گزینه مناسبی باشد.  همچنین جهت صرفه‌جویی در هزینه‌هایی از جمله کانال‌کشی و … هواساز را در مکانی نصب کنید که از فضای مد نظر فاصله زیادی نداشته باشد. در اطراف هواساز فضای کافی برای تعمیرات را پیش بینی کنید.

اتصال دهانه خروجی هواساز به کانال‌کشی، تابع قوانین و استانداردهایی است که رعایت آن‌ها قویاً توصیه می‌شود. این اتصال باید از جنس چادر منجنیت ‌دار کانتینری باشد. به این ترتیب ارتعاشات به کانال‌کشی منتقل نشده و علاوه بر کاهش احتمال خسارت، از آلودگی صوتی نیز کاسته می‌شود.

هواساز برای تامین آب مورد نیاز، نیازمند لوله‌کشی است. برای اجرای لوله‌کشی توجه داشته باشید که محل آن ممانعتی جهت باز و بسته شدن درب هواساز نداشته باشد. همچنین استفاده از عایق برای لوله‌ها بر ایمنی و عملکرد دستگاه تاثیرگذار است.

دستگاه هواساز نیازمند تابلو برق است، تا تجهیزات کنترلی، الکتریکی و … در آن قرار گیرند. محل نصب تابلو برق را طوری انتخاب کنید که به راحتی در دسترس باشد.

استفاده از حفاظ برای دریچه هوای تازه، از ورود اجسام خارجی و جانوران کوچک مانند پرندگان و … جلوگیری می‌کند. مکان دریچه را طوری انتخاب کنید که کمترین میزان دود و آلودگی به آن وارد شود، این نکته برای مصارف صنعتی هواساز بسیار مهم است.

لوله درین یا تخلیه را مجهز به سیفون کرده و به فاضلاب ساختمان متصل کنید. همچنین در زیر محل نصب هواساز از عایق رطوبتی مانند قیروگونی استفاده کنید.

نصب هواساز

راه‌اندازی پس از نصب هواساز

پس از استقرار هواساز در محل مناسب نوبت به راه‌اندازی هواساز می‌رسد، برای این منظور نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • از صحت اتصال لاکتروموتور، مدارات کنترلی و دیگر تجهیزات الکتریکی به تابلو برق اطمینان حاصل کنید.
  • سیستم لوله‌کشی آب را از طریق منبع انبساط از آب پر کرده، شیر فلکه‌های رفت و برگشت کویل را بررسی و سپس کویل‌ها را هواگیری کنید.
  • از صحت عملکرد تله بخار در سیستم‌های گرمایشی اطمینان حاصل کنید.
  • از صحت عملکرد تسمه، یاتاقان‌ها و پولی اطمنیان حاصل کنید.
  • فیلترهای هوا را بررسی و در صورت لزوم آن‌ها را تعویض کرده و یا شستشو دهید.
  • از باز بودن و صحت عملکرد دمپرها اطمینان حاصل کنید.
  • سیستم رطوبت‌زنی هواساز را بررسی کنید.
  • پس از راه‌اندازی دستگاه میزان مصرف جریان الکتریکی را اندازه‌گیری کرده و آن را با مقدار قید شده بر روی پلاک دستگاه مطابقت دهید. در صورت مغایرت حتماً نسبت به رفع مشکل آن اقدام کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی نکاتی درمورد طریقه نصب هواساز و راه‌اندازی آن پرداختیم. این مقاله جهت آشنایی با نحوه نصب و راه‌اندازی هواساز بوده و اجزای عملی آن نیازمند تجربه و تخصص است که بهتر است نصب هواساز توسط تکنسین مجرب که به تمام جزییات آن اشراف دارد انجام شود. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد، جهت مشاوره و تهیه انواع هواساز با مشاورین فروش گروه صنعتی دی تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *