مقالات, صنایع برودتی, کمپرسور, کولر گازی

آموزش نحوه تعویض روغن کمپرسور کولر گازی

تعویض روغن کمپرسور کولر گازی

تعویض روغن کمپرسور کولر های گازی اهمیت زیادی دارد. زیرا عدم تعویض روغن می تواند روی عملکرد کولرهای گازی تأثیر مخرب بگذارد و سبب خرابی کمپرسور کولر گازی و آسیب رسیدن به قطعات آن شود. روغن کمپرسور باعث می شود تا قطعات مکانیکی کمپرسور به صورت پویاتری روی هم حرکت کنند و در زمان حرکت دچار سایش و اصطکاک نشوند. جهت تعویض روغن کمپرسور در کولرهای گازی لازم است اطلاعات کاملی از نوع کولر و کمپرسور دستگاه داشته باشید. بهتر است پیش از اینکه اقدام به تعویض روغن کنید، بدانید که چه نوع روغنی و با چه کیفیتی برای کمپرسور کولر گازی شما مناسب است. همچنین پیشنهاد می شود برای تعویض روغن از یک تعمیرکار باتجربه کمک بگیرید. کسی که بتواند تشخیص دهد زمان تعویض روغن کمپرسور کولر چه وقتی است و نوع روغن کمپرسور باید از چه نوعی باشد. فراموش نکنید که کمپرسور برای کولرهای گازی حکم قلب دستگاه را دارد. هرگونه آسیب به کمپرسور کولر به معنای از کار افتادن کل دستگاه خواهد بود. در این مقاله قصد داریم دربارۀ اهمیت تعویض روغن کمپرسور کولرهای گازی، زمان تعویض روغن کولر و چگونگی تعویض آن صحبت کنیم.

روغن کولر های گازی و اهمیت آن

پیش از این که به سراغ مسئلۀ تعویض روغن در کولرهای گازی برویم، با این موضوع شروع کنیم که روغن چه نقشی در کولرهای گازی دارد. زمانی که شما از کولرهای گازی برای سرمایش خانگی یا اداری استفاده می کنید، لازم است به صورت مستمر و پیش از راه اندازی سالیانه اقدام به چک نمودن و سرویس کردن کولر گازی خود کنید. یکی از موارد مهم در زمان سرویس کردن کولرهای گازی چک کردن روغن کمپرسور کولر است. روغن کمپرسور باعث می شود تا قطعات مکانیکی و استاتیک دستگاه کمتر دچار سایش و اصطکاک شوند و همچنین این قطعات را از مسائلی مثل خوردگی و … حفظ می کند. به همین خاطر سلامت روغن در کمپرسور کولرهای گازی اهمیت زیادی دارد و باید به صورت مستمر این مسئله چک شود. کمپرسور کولرهای گازی هر هر نوعی که باشند، به مانند قلب دستگاه می مانند. به همین خاطر باید جهت محافظت از آن ها حساسیت بیشتری به خرج داد. تعویض به موقع روغن کمپرسور در کولرهای گازی یا افزایش سطح روغن کمپرسور در مواقع لزوم از جمله موارد محافظتی است که باید آن ها را انجام داد.


پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : روغن کمپرسور و انواع آن


تأثیر روغن آلوده روی عملکرد کمپرسور کولر

برای اینکه بهتر با اهمیت روغن در کمپرسور کولرهای گازی آشنا شویم، می توانیم ببینیم کاهش سطح روغن در کمپرسور یا پایین آمدن کیفیت روغن چه تأثیری روی عملکرد کمپرسورها می گذارد. آلودگی روغن کمپرسورها ممکن است به دلایل متفاوتی پیش بیاید. برای مثال آلودگی با رطوبت موجود در محیط کولر گازی یا ورود ذرات فلزی به روغن کمپرسور می تواند باعث آلوده شدن روغن کمپرسور شود. آلوده شدن روغن کمپرسور به معنای پایین آمدن کارایی آن است که روی عملکرد کمپرسور دستگاه اثر می گذارد. آلودگی روغن در کمپرسور کولرهای گازی باعث موارد زیر می شود.

  • اسیدی شدن محیط کمپرسور

نفوذ رطوبت به درون کمپرسور کولر می تواند باعث اسیدی شدن روغن کمپرسور و همچنین سیال مبرد درون کمپرسور شود. اسیدی شدن سیال های جاری در کمپرسور باعث افزایش میزان خوردگی درون کمپرسور می شود.

  • افزایش سایش درون کمپرسور

ورود ذرات میکروسکوپی فلزی و همچنین آلودگی روغن کمپرسور می تواند باعث افزایش میزان اصطکاک و سایش درون قطعات کمپرسور شود.

  • ایجاد کف در درون روغن کمپرسور

روغن کمپرسور زمانی که کیفیت اولیۀ خود را از دست بدهد، با ورود رطوبت یا افزایش دمای حرارتی تولید کف می کند. کف تولید شده در درون روغن می تواند موج مسدود شدن خطوط لوله شده، با بالا رفتن میزان حرارت درون کمپرسور باعث سوختن کمپرسور شود.

  • ایجاد سر و صدای درون کمپرسور

زمانی که روغن کمپرسور آلوده شده باشد، به خاطر عملکرد نامناسبش باعث افزایش میزان سایش قطعات کمپرسور می شود. که این افزایش میزان سایش باعث ایجاد سر و صدا در داخل کمپرسور و کولر گازی می شود.

تعویض روغن کمپرسور کولر های گازی

به خاطر مواردی که ذکر شد، لازم است تا کیفیت روغن کمپرسور کولرهای گازی و چیلر ها را به صورت مرتب بررسی کرد. همچنین سطح روغن کمپرسور را نیز باید به صورت مرتب چک نمود. در صورت ایجاد سر و صدای اضافه در کولرهای گازی یا کاهش سطح روغن لازم است خیلی سریع اقدامات لازم برای تعمیر کمپرسور و تعویض کامل روغن کمپرسور در کولرهای گازی را انجام داد. تعویض روغن در کولرهای گازی امری تخصصی است و نیاز به دانش بالایی دارد. به همین خاطر بهتر است برای تعویض روغن کمپرسور از یک متخصص کمک بگیرید. با این حال بهتر است خودتان نیز اطلاعاتی دربارۀ چگونگی تعویض روغن کمپرسور کولر گازی و نوع آن داشته باشید.

امروزه از کمپرسورها در انواع متفاوتی در کولرهای گازی استفاده می شود. این مطلب باعث شده تا روغن های کمپرسور کولرهای گازی نیز در انواع متفاوت و با کیفیت های متفاوتی تولید شوند. به همین خاطر زمانی که تصمیم به تعویض روغن کمپرسور می کنید، لازم است از پیش بدانید باید به دنبال چه نوع روغنی باشید و روغن منتخب تان باید چه ویزگی هایی داشته باشد.

روغن کمپرسور کولرهای گازی ممکن است از نوع روغن های معدنی مثل روغن های پایه پارافینی، نفتیک و آروماتیکی باشد و یا از نوع مصنوعی مثل روغن های پایه گلیکول، آلکیل بنزن و … باشد. اینکه تصمیم بگیرید از چه نوع روغن و با چه کیفیتی استفاده کنید، بستگی به مدل کمپرسور و کولر گازیتان دارد. به همین سبب بهتر است از دفترچۀ راهنمای کولر کمک بگیرید و با یک تعمیرکار مجرب مشورت های لازم را انجام دهید.

زمان تعویض روغن کولر های گازی

برای اینکه متوجه شوید چه زمانی باید اقدام به تعویض روغن کمپرسور در کولرهای گازی کنید، می توانید یک سری نشانه های ظاهری را چک کنید و یا از روش های سیستمی برای این کار کمک بگیرید. برای مثال اگر از کولرهای گازی برای سرمایش محیط های خانگی استفاده می کنید، می توانید با فرا رسیدن فصل های گرم سال، پیش از راه اندازی کولر مواردی مثل سطح روغن و کیفیت آن را امتحان کنید. چهار موردی که در ادامه فهرست می شود، از مواردی است که بهتر است روغن کولر گازی را تعویض کنید.

  • نفوذ رطوبت و یا هوا به روغن کمپرسور : در اغلب موارد تا زمانی که روغن کمپرسور با رطوبت و یا هوا آلوده نشود، نیازی به تعویض روغن نیست. اما با نفوذ رطوبت یا هوا به درون روغن و حل شدن در آن بهترین تصمیم تعویص کامل روغن کمپرسور است. حل شدن اکسیژن یا آب در روغن باعث کاهش کیفیت روغن و پایین آمدن کارایی آن می شود.
  • کاهش سطح روغن : کاهش میزان سطح روغن کمپرسور یکی دیگر از نشانه هایی است که به محض رصد کردن آن لازم است اقدام به تعویص روغن کمپرسور کنید. البته لازم است دنبال دلیل کاهش سطح روغن در کمپرسور کولر نیز باشید.
  • سر و صدای زیاد در ساختمان کولر : اگر احساس می کنید کولرتان سر و صداهای عجیبی تولید می کند و این سر و صداها برایتان تازگی دارد، بهتر است کیفیت روغن و سطح آن را چک کنید.
  • تغییر رنگ ظاهری روغن : روغن کمپرسور در صورتی که سیاه شده باشد و یا به رنگ های سبز و طوسی در آمده باشد، لازم است به سرعت تعویض گردد.

جمع بندی

روغن کمپرسور در کولرهای گازی نقش روانکاری و محافظت از قطعات داخلی کمپرسور در برابر مسائلی مثل خوردگی و سایش را بر عهده دارد. به همین خاطر باید نسبت به سلامت آن حساسیت بیشتری به خرج داد و در مواقع لازم نسبت به تعویض آن اقدام نمود. از نشانه های آلوده شدن روغن های کمپرسور می توان به کاهش سطح روغن، افزایش میزان سر و صداهای کولر گازی و تغییر رنگ ظاهری روغن کمپرسور اشاره کرد. آلوده شدن روغن کمپرسور می تواند باعث ایجاد خوردگی در دستگاه شود. میزان اصطکاک بین قطعات متحرک کولر گازی و کمپرسور را افزایش دهد و موجب تخریب قطعات دستگاه گردد. برای تعویض روغن کمپرسور در کولرهای گازی لازم است از قبل اطلاعاتی دربارۀ نوع روغن کمپرسور و کیفیت های لازم روغن به دست بیاورید. استفاده از روغن های ارزان قیمت و نامناسب می تواند روی عملکرد دستگاه تأثیر بگذارد و باعث خسارت های بیشتری در کولرهای گازی شود. برای تعویض روغن بهتر این است که از یک تعمیرکار مجاز و باتجربه کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code