مینی چیلر چیست؟

مینی چیلر ها دستگاه های تبریدی کوچکی هستند که از نظر شکل ظاهری و نحوۀ عملکرد تقریباً شبیه به چیلرهای صنعتی عمل می کنند. با این تفاوت که از این دستگاه ها بیشتر برای سرمایش محیط های ساختمانی و مناطق تجاری و اداری استفاده می شود. در این دستگاه ها نیز به مانند چیلر ها از خنک سازی سیال مبرد در اواپراتور و فرستادن آن به سمت فن کویل های نصب شده در ساختمان برای خنک سازی محیط استفاده می شود. مهم ترین تفاوتی که این دستگاه ها با چیلرهای صنعتی دارند، حذف برج خنک کننده در طراحی این دستگاه ها  است. این کار به منظور کوچک تر کردن حجم دستگاه و پایین آوردن هزینه های طراحی و ساخت آن انجام می شود. در ادامه مقاله مینی چیلر چیست قصد داریم بیشتر با این دستگاه های صنعتی و چگونگی عملکرد آن ها آشنا شویم. همچنین سعی می کنیم دربارۀ نحوه نصب مینی چیلر های ساختمانی و جذبی و هزینه های جاری آن ها و نیز مزایا و معایب آن ها توضیحاتی ارائه کنیم.

آشنایی با دستگاه های مینی چیلر

امروزه از چیلرها به منظور خنک سازی محیط های صنعتی، اداری، تجاری و حتی مسکونی استفاده می شود. اما مشکل چیلرها این است که تنها در ظرفیت های سرمایشی بالا تولید می شوند و استفاده از آن ها برای سرمایش محیط های کوچک تر زیاد به صرفه نیست. اینجاست که پای این دستگاه ها به میان می آید. می توان برای سرمایش و حتی گرمایش محیط های ساختمانی کوچک تر از یک دستگاه مینی چیلر سود برد. این دستگاه ها درست به مانند یک چیلر کار می کنند و با طی کردن یک سیکل تبریدی کار خنک سازی ساختمان را انجام می دهند. طراحی این دستگاهها اغلب از نوع چیلر های هوا خنک است. زیرا در طراحی چیلرهای کوچک، هدف کم کردن حجم چیلر و همچنین پایین آوردن هزینه های خریداری و نصب آن است. در نتیجه طراحی مینی چیلرها به صورت آب خنک به صرفه نیست و بهتر است از طراحی هواخنک برای سری تراکمی استفاده کرد. البته برخی از مدل جذبی نیز می توانند گزینه های خوبی برای سرمایش محیط های ساختمانی باشند.

نحوه نصب مینی چیلر

با حذف بخش برج خنک کننده از مینی چیلرها، عملاً دیگر نیازی به نصب آن ها در موتورخانه و بخش تأسیسات نیست و می توان این دستگاه ها را روی پشت بام خانه نصب کرد. اگر در محیط های ساختمانی به ظرفیت بیشتری نسبت به یک مینی چیلر نیاز باشد، حتی می توان به فکر استفاده از چند مینی چیلر در کنار هم افتاد.

آشنایی با چگونگی عملکرد مینی چیلر ها

طراحی این دستگاهها با توجه به نوع استفادۀ آن ها صورت می گیرد. برای مثال اگر قرار باشد از این دستگاه ها به منظور خنک سازی محیط های صنعتی استفاده شود، سیکل تبریدی دستگاه به نوعی طراحی می گردد که با عبور آب از روی مبدل حرارتی دمای آن پایین آمده و در بخش های مورد نیاز از آن برای سرمایش استفاده گردد. اما اگر بخواهیم از یک مینی چیلر برای سرمایش ساختمان استفاده کنیم، از جریان هوا برای خنک سازی سیال مبرد استفاده می شود. به شکلی که سیال مبرد به سمت فن های دستگاه فرستاده می شود و در آن جا در تماس با جریان هوا دمای آن پایین می آید. سپس این سیال خنک شده به سمت فن کویل های واحدهای ساختمانی پمپ می شود. در طراحی این دستگاهها اغلب از لوله های مسی فین دار استفاده می شود. دلیل استفاده از لوله های مسی این است که میزان انتقال حرارت صورت گرفته در دستگاه را افزایش می دهد.

نحوۀ عملکرد مینی چیلر های جذبی

در مینی چیلر های جذبی از ترکیب های شیمیایی و انجام واکنش های شیمیایی واسط برای خنک سازی سیال مبرد استفاده می شود. برای مثال اسید سولفوریک یکی از موادی است که در طراحی مینی چیلر های جذبی کاربرد دارد. اغلب از این این دستگاه ها در مکان های صنعتی استفاده می شود. در این دستگاه ها از یک مبدل حرارتی بهره برده می شود. به طوری که سیال مبرد در یک مبدل پوسته لوله، در تماس با اسید سولفوریک قرار می گیرد. سپس با جذب گرمای اضافی این ماده شیمیایی فشار و دمای آن بالا می رود. تبدیل بخار مبرد به مایع در دمای بالا صورت می گیرد. سیال مایع شده با عبور از یک شیر فشار شکن، فشارش پایین آمده و در نتیجه از نقطه جوشش نیز کاسته می شود. در مرحلۀ بعد، سیال به اواپراتور پمپ می گردد تا در آنجا شروع به جوشیدن کند. اما با توجه به اینکه دمای جوش سیال با کاهش فشار پایین تر از دمای محیط خواهد بود، گرما از سمت محیط به سیال مبرد منتقل خواهد شد. که این عمل سبب خنک سازی محیط می گردد. سیال مبرد دوباره همین سیکل را طی کرده، در تماس با ابزوربر حرارت تولید شده در این بخش را می گیرد و کندانس می شود.


پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز مطالعه کنید : چیلر جذبی و نحوه عملکرد آن


آشنایی با قطعات مینی چیلر های تراکمی

مینی چیلر های تراکمی تقریباً از نظر عملکرد شبیه چیلرهای تراکمی موجود در بازار هستند. با این حال طراحی مخصوص به خود را دارند و از قطعات مشخصی برای طراحی آن ها استفاده می شود. در ادامه به قطعات مورد استفاده در مدل تراکمی اشاره کرده ایم.

کمپرسور

در طراحی این دستگاهها اغلب از کمپرسور های اسکرال استفاده می شود. این کمپرسورها علاوه بر اینکه عمل فشرده سازی سیال را به صورت پیوسته انجام می دهند، این مزیت را دارند که سر و صدای کمتری تولید می کنند. همچنین میزان مصرف انرژی در کمپرسورهای اسکرال کمتر از دیگر کمپرسورهای موجود در بازار است. البته گاهی ممکن است از کمپرسور های پیستونی نیز برای طراحی مینی چیلرها استفاده شود. دیگر اینکه در کمپرسورهای اسکرال با حذف بخش های متحرک دستگاه، میزان استهلاک کمپرسور نیز پایین آمده و کمتر نیاز به سرویس کردن پیدا می کند. گاهی نیز ممکن است در طراحی این دستگاه ها از دو کمپرسور اسکرال در کنار هم استفاده شود. این کار باعث می شود تا در صورت خرابی هر یک از کمپرسورها، دستگاه همچنان بتواند با پنجاه درصد ظرفیت سرمایش خود به کارش ادامه دهد.

کندانسور

کندانسور این دستگاهها به مانند یک مبدل پوسته لوله طراحی می شود و نقش مهمی در طراحی مینی چیلرها دارد. اغلب برای افزایش میزان انتقال حرارت از فین ها و لوله های مسی برای طراحی بخش کندانسور استفاده می شود.

اواپراتور

نقش اواپراتور همین طور که می دانید پایین آوردن دمای سیال مبرد است. اواپراتور در مینی چیلرها معمولاً به شکل صفحه ای طراحی می شود. اما طراحی پلیتی نیز معمول است. ضمن اینکه برای بالا بردن راندمان دستگاه، اغلب پوستۀ بیرونی اواپراتور را به کمک فوم عایق بندی می کنند.

تابلو برق

تابلو برق در این دستگاهها همان کاربردی را دارد که در چیلرهای با ظرفیت بالا دارد. از تابلو برق برای نظارت و کنترل بخش های مختلف دستگاه استفاده می شود.


ممکن است از این مقاله نیز خوشتان بیاید : تابلو برق و انواع آن


دیگر قطعات

از دیگر قطعات به کار رفته در طراحی این دستگاه ها می توان به شیر انبساط، پمپ های آب، شیرهای برقی کنترلی، مخزن، محافظ ولتاز، محافظ ضد یخ و محافظ جریان سیال اشاره داشت.


مطالعه این مقاله نیز پیشنهاد می شود : چیلر های تراکمی و انواع آن ها


مزایا و معایب مینی چیلر ها

معایب مینی چیلر

هر دستگاه صنعتی ای که طراحی می شود، در کنار مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز هست. در ادامه برخی از مزایا و معایب مینی چیلر ها را بررسی خواهیم کرد.

معایب مینی چیلر ها

 • بازدهی پایین تر نسبت به چیلرهای بزرگ تر
 • نداشتن قابلیت استفاده از محیط های صنعتی و ساختمان های بزرگ
 • عدم توانایی تولید رطوبت در مناطق خشک

مزایای مینی چیلر ها

 • عدم احتیاج به فضای بزرگ برای نصب چیلر
 • عدم نیاز به برج خنک کننده
 • عدم احتیاج به موتورخانه
 • امکان نصب خط لوله در فاصله های طولانی
 • امکان جایگزینی یک مینی چیلر را چندین کولر گازی یا همان اسپلیت
 • امکان کنترل دقیق دمای محیط
 • کاهش میزان سر و صدا با استفاده از کمپرسورهای اسکرال در طراحی این دستگاه ها
 • کاهش هزینه های خرید و نصب دستگاه های تبریدی
 • توانایی گرمایش و سرمایش در فصل های متفاوت سال

نحوه راه اندازی و نصب مینی چیلر ها

این دستگاه ها با توجه به اینکه فضای کمتری را اشغال می کنند، قابلیت این را دارند که در هر فضایی مورد استفاده قرار بگیرند. به خصوص اگر قرار باشد از مینی چیلر های تراکمی هوا خنک استفاده شود، می توان این دستگاه را روی پشت بام ساختمان ها نصب کرد. که در نتیجه فضای خاصی را در ساختمان اشغال نکرده و به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد. نصب مینی چیلر ها و راه اندازی آن ها کار ساده ای بوده و پیچیدگی های مربوط به راه اندازی و نصب چیلرهای بزرگ را ندارد. با این حال برای راه اندازی و سرویس این دستگاه ها نیز بهتر است از نظر کارشناسان بهره ببرید. نکتۀ دیگر دربارۀ نصب مینی چیلر ها، مربوط به مواقعی است که بخواهید از آن ها برای گرمایش ساختمان نیز استفاده کنید. با استفاده از آب گرم به عنوان سیال می توان از این دستگاه ها به عنوان وسیلۀ گرمایشی نیز بهره برد. گاهی نیز طراحان برای بهبود این عملکرد در آنها از یک شعلۀ اضافی استفاده می کنند. که این شعله وظیفۀ گرم کردن آب را بر عهده دارد که در نتیجه آب را با درجه حرارت بیشتری به فن کویل ها می فرستد.

مینی چیلر جذبی

این چیلرها را می توان در مناطق متفاوت و با آب و هواهای متفاوتی نصب کرد. مگر اینکه بخواهید در مناطق خشک از این دستگاهها استفاده کنید و قصد داشته باشید میزان رطوبت محیط را نیز بالا ببرید. در این صورت این دستگاهها این قابلیت را ندارند. از دستگاهها می توان در محدودۀ دمایی نوزده تا چهل و هشت درجۀ سانتیگراد استفاده کرد.

جمع بندی

مینی چیلرها از نظر نوع طراحی و نحوۀ عملکرد درست شبیه به چیلرهای بزرگ هستند. با این تفاوت که در مینی چیلرها دیگر نیازی به بخش برج خنک کننده نیست. این دستگاه های صنعتی اغلب به صورت هواخنک تراکمی طراحی می شوند. اما می توان از مینی چیلرهای جذبی نیز نام برد. در طراحی مینی چیلرها از کمپرسورهای اسکرال بهره می برند. این کمپرسورها استهلاک پایینی دارند و سروصدای کمتری را تولید می کنند. با توجه به قابلیت های زیادی که در مینی چیلرها موجود است، می توان از مینی چیلرها برای سرمایش محیط های ساختمانی، اداری، تجاری و نیمه صنعتی استفاده کرد.

دیدگاه‌ها 0

*
*

همین الان با مشاوران ما تماس بگیرید