صنایع برودتی, مقالات, چیلر

مینی چیلر چیست؟

مینی چیلر

مینی چیلر ها دستگاه های تبریدی کوچکی هستند که از نظر شکل ظاهری و نحوۀ عملکرد تقریباً شبیه به چیلرهای صنعتی عمل می کنند. با این تفاوت که از این دستگاه ها بیشتر برای سرمایش محیط های ساختمانی و مناطق تجاری و اداری استفاده می شود. در این دستگاه ها نیز به مانند چیلر ها از خنک سازی سیال مبرد در کندانسور و فرستادن آن به سمت فن کویل های نصب شده در ساختمان برای خنک سازی محیط استفاده می شود. مهم ترین تفاوتی که این دستگاه ها با چیلرهای صنعتی دارند، حذف برج خنک کننده در طراحی این دستگاه ها است. این کار به منظور کوچک تر کردن حجم دستگاه و پایین آوردن هزینه های طراحی و ساخت آن انجام می شود. در ادامه مقاله مینی چیلر چیست قصد داریم بیشتر با این دستگاه های صنعتی و چگونگی عملکرد آن ها آشنا شویم. همچنین سعی می کنیم دربارۀ نحوه نصب مینی چیلر های ساختمانی و جذبی و هزینه های جاری آن ها و نیز مزایا و معایب آن ها توضیحاتی ارائه کنیم.

آشنایی با دستگاه های مینی چیلر

امروزه از چیلرها به منظور خنک سازی محیط های صنعتی، اداری، تجاری و حتی مسکونی استفاده می شود. اما مشکل چیلرها این است که تنها در ظرفیت های سرمایشی بالا تولید می شوند و استفاده از آن ها برای سرمایش محیط های کوچک تر زیاد به صرفه نیست. اینجاست که پای این دستگاه ها به میان می آید. می توان برای سرمایش و حتی گرمایش محیط های ساختمانی کوچک تر از یک دستگاه مینی چیلر سود برد. این دستگاه ها درست به مانند یک چیلر کار می کنند و با طی کردن یک سیکل تبریدی کار خنک سازی ساختمان را انجام می دهند. طراحی این دستگاهها اغلب از نوع چیلر های هوا خنک است. زیرا در طراحی چیلرهای کوچک، هدف کم کردن حجم چیلر و همچنین پایین آوردن هزینه های خریداری و نصب آن است. در نتیجه طراحی مینی چیلرها به صورت آب خنک به صرفه نیست و بهتر است از طراحی هواخنک برای سری تراکمی استفاده کرد. البته برخی از مدل جذبی نیز می توانند گزینه های خوبی برای سرمایش محیط های ساختمانی باشند.

نحوه نصب مینی چیلر

با حذف بخش برج خنک کننده از مینی چیلرها، عملاً دیگر نیازی به نصب آن ها در موتورخانه و بخش تأسیسات نیست و می توان این دستگاه ها را روی پشت بام خانه نصب کرد. اگر در محیط های ساختمانی به ظرفیت بیشتری نسبت به یک مینی چیلر نیاز باشد، حتی می توان به فکر استفاده از چند مینی چیلر در کنار هم افتاد.

آشنایی با چگونگی عملکرد مینی چیلر ها

عملکرد مینی چیلرها بسیار شبیه عملکرد چیلرها می‌باشد. هدف اصلی خنک کردن آب و فرستادن آن به سمت فن‌ کویل‌ها به منظور خنک کردن هوای محیط مد نظر است. برای خنک کردن آب در مینی‌چیلرها از سیکل تبرید تراکمی بهره برده می‌شود. آب مورد استفاده سیستم تهویه، با ورود به اواپراتور مینی چیلر، توسط مبرد خنک می‌شود. مبرد نیز پس از بخار شدن در ادامه سیکل به کمپرسور و سپس به کندانسور منتقل می‌شود که در آن‌جا توسط جریان هوا خنک شده و حرارت خود را دفع می‌کند. به این ترتیب حرارت توسط مبرد از آب گرفته شده و به هوای محیط منتقل می‌گردد. سپس آب خنک به سمت فن کویل هدایت شده و در آن‌جا جریان هوای مطبوع را ایجاد می‌کند.


پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز مطالعه کنید : چیلر جذبی و نحوه عملکرد آن


آشنایی با قطعات مینی چیلر های تراکمی

مینی چیلر های تراکمی تقریباً از نظر عملکرد شبیه چیلرهای تراکمی موجود در بازار هستند. با این حال طراحی مخصوص به خود را دارند و از قطعات مشخصی برای طراحی آن ها استفاده می شود. در ادامه به قطعات مورد استفاده در مدل تراکمی اشاره کرده ایم.

کمپرسور

در طراحی این دستگاهها اغلب از کمپرسور های اسکرال استفاده می شود. این کمپرسورها علاوه بر اینکه عمل فشرده سازی سیال را به صورت پیوسته انجام می دهند، این مزیت را دارند که سر و صدای کمتری تولید می کنند. همچنین میزان مصرف انرژی در کمپرسورهای اسکرال کمتر از دیگر کمپرسورهای موجود در بازار است. البته گاهی ممکن است از کمپرسور های پیستونی نیز برای طراحی مینی چیلرها استفاده شود. دیگر اینکه در کمپرسورهای اسکرال با حذف بخش های متحرک دستگاه، میزان استهلاک کمپرسور نیز پایین آمده و کمتر نیاز به سرویس کردن پیدا می کند. گاهی نیز ممکن است در طراحی این دستگاه ها از دو کمپرسور اسکرال در کنار هم استفاده شود. این کار باعث می شود تا در صورت خرابی هر یک از کمپرسورها، دستگاه همچنان بتواند با پنجاه درصد ظرفیت سرمایش خود به کارش ادامه دهد.

کندانسور

کندانسور مینی چیلر از نوع هوایی یا هوا خنک می‌باشد. به این ترتیب فضای کمتری اشغال شده و همچنین نیاز به مصرف آب نیز از بین می‌رود.

اواپراتور

نقش اواپراتور همین طور که می دانید پایین آوردن دمای آب است. اواپراتور در مینی چیلرها معمولاً به شکل صفحه ای طراحی می شود. اما طراحی پوسته لوله‌ای نیز معمول است. ضمن اینکه برای بالا بردن راندمان دستگاه، اغلب پوستۀ بیرونی اواپراتور را به کمک فوم عایق بندی می کنند.

تابلو برق

تابلو برق در این دستگاهها همان کاربردی را دارد که در چیلرهای با ظرفیت بالا دارد. از تابلو برق برای نظارت و کنترل بخش های مختلف دستگاه استفاده می شود.


ممکن است از این مقاله نیز خوشتان بیاید : تابلو برق و انواع آن


دیگر قطعات

از دیگر قطعات به کار رفته در طراحی این دستگاه ها می توان به شیر انبساط، پمپ های آب، شیرهای برقی کنترلی، مخزن، محافظ ولتاز، محافظ ضد یخ و محافظ جریان سیال اشاره داشت.


مطالعه این مقاله نیز پیشنهاد می شود : چیلر های تراکمی و انواع آن ها


مزایا و معایب مینی چیلر ها

معایب مینی چیلر

هر دستگاه صنعتی ای که طراحی می شود، در کنار مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز هست. در ادامه برخی از مزایا و معایب مینی چیلر ها را بررسی خواهیم کرد.

معایب مینی چیلر ها

 • بازدهی پایین تر نسبت به چیلرهای بزرگ تر
 • نداشتن قابلیت استفاده از محیط های صنعتی و ساختمان های بزرگ
 • عدم توانایی تولید رطوبت در مناطق خشک

مزایای مینی چیلر ها

 • عدم احتیاج به فضای بزرگ برای نصب چیلر
 • عدم نیاز به برج خنک کننده
 • عدم احتیاج به موتورخانه
 • امکان نصب خط لوله در فاصله های طولانی
 • امکان جایگزینی یک مینی چیلر را چندین کولر گازی یا همان اسپلیت
 • امکان کنترل دقیق دمای محیط
 • کاهش میزان سر و صدا با استفاده از کمپرسورهای اسکرال در طراحی این دستگاه ها
 • کاهش هزینه های خرید و نصب دستگاه های تبریدی
 • توانایی گرمایش و سرمایش در فصل های متفاوت سال

نحوه راه اندازی و نصب مینی چیلر ها

این دستگاه ها با توجه به اینکه فضای کمتری را اشغال می کنند، قابلیت این را دارند که در هر فضایی مورد استفاده قرار بگیرند. به خصوص اگر قرار باشد از مینی چیلر های تراکمی هوا خنک استفاده شود، می توان این دستگاه را روی پشت بام ساختمان ها نصب کرد. که در نتیجه فضای خاصی را در ساختمان اشغال نکرده و به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد. نصب مینی چیلر ها و راه اندازی آن ها کار ساده ای بوده و پیچیدگی های مربوط به راه اندازی و نصب چیلرهای بزرگ را ندارد. با این حال برای راه اندازی و سرویس این دستگاه ها نیز بهتر است از نظر کارشناسان بهره ببرید. نکتۀ دیگر دربارۀ نصب مینی چیلر ها، مربوط به مواقعی است که بخواهید از آن ها برای گرمایش ساختمان نیز استفاده کنید. با استفاده از آب گرم به عنوان سیال می توان از این دستگاه ها به عنوان وسیلۀ گرمایشی نیز بهره برد. گاهی نیز طراحان برای بهبود این عملکرد در آنها از یک شعلۀ اضافی استفاده می کنند. که این شعله وظیفۀ گرم کردن آب را بر عهده دارد که در نتیجه آب را با درجه حرارت بیشتری به فن کویل ها می فرستد.

مینی چیلر جذبی

این چیلرها را می توان در مناطق متفاوت و با آب و هواهای متفاوتی نصب کرد. مگر اینکه بخواهید در مناطق خشک از این دستگاهها استفاده کنید و قصد داشته باشید میزان رطوبت محیط را نیز بالا ببرید. در این صورت این دستگاهها این قابلیت را ندارند. از دستگاهها می توان در محدودۀ دمایی نوزده تا چهل و هشت درجۀ سانتیگراد استفاده کرد.

جمع بندی

مینی چیلرها از نظر نوع طراحی و نحوۀ عملکرد درست شبیه به چیلرهای بزرگ هستند. با این تفاوت که در مینی چیلرها دیگر نیازی به بخش برج خنک کننده نیست. این دستگاه های صنعتی اغلب به صورت هواخنک تراکمی طراحی می شوند. اما می توان از مینی چیلرهای جذبی نیز نام برد. در طراحی مینی چیلرها از کمپرسورهای اسکرال بهره می برند. این کمپرسورها استهلاک پایینی دارند و سروصدای کمتری را تولید می کنند. با توجه به قابلیت های زیادی که در مینی چیلرها موجود است، می توان از مینی چیلرها برای سرمایش محیط های ساختمانی، اداری، تجاری و نیمه صنعتی استفاده کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code