مقالات, صنایع برودتی, چیلر

مقایسه سیستم vrf با چیلر

مقایسه سیستم vrf با چیلر

سیستم های VRF از جمله دستگاه های سرمایشی هستند که امروزه در ساختمان های چند طبقه، ادارات و مکان های تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. کارایی سیستم های VRF شبیه به چیلر های تراکمی بوده و به صورت متمرکز عمل می کند. در حقیقت این سیستم ها از نظر عملکرد شبیه به یک چیلر تراکمی به نظر می رسند. با این تفاوت که در چیلر علاوه بر مبرد، واسطه انتقال حرارت آب نیز وجود دارد، اما در سیستم های VRF از گاز فریون به عنوان سیال مبرد استفاده می شود. دیگر شباهت مهم سیستم سرمایشی VRF با یک چیلر تراکمی این است که در سیستم های VRF نیز یک یونیت خارجی مرکزی برای سرمایش کل ساختمان در نظر گرفته می شود. سپس یونیت های داخلی مربوط به هر بخش از ساختمان را باید به کمک لوله های مسی به بخش مرکزی متصل کرد. همین طور که در سیستم های چیلر تراکمی از یک واحد مرکزی در موتورخانه استفاده می شود. سپس سرمایش به کمک فن کویل هایی که در هر واحد کار گذاشته می شود، صورت می گیرد. در این مقاله قصد داریم به مقایسه سیستم های VRF با چیلر های تراکمی بپردازیم و مزایا و معایب هرکدام را بررسی کنیم. به این امید که در پایان مقاله بتوانید از بین چیلرهای تراکمی یا سیستم های VRF بهترین گزینۀ سرمایش محل مورد نظرتان را پیدا کنید.

آشنایی با سیستم های VRF

برای مقایسه سیستم های VRF با چیلر های تراکمی بهتر است در ابتدا کمی با این سیستم های سرمایشی آشنا شویم. به طور کلی اگر بخواهیم تعریفی از دستگاه های VRF ارائه دهیم، باید گفت که VRF دستگاهی یک پارچه است که عمل سرمایش و گرمایش محیط را به کمک دو بخش (یونیت های داخلی و یونیت مرکزی خارجی) انجام می دهد. ارتباط این دو بخش نیز به وسیلۀ لوله های مسی انجام می شود. نام دیگری که روی دستگاه های VRF می گذارند، سیستم های اسپلیت مرکزی است. زیرا دستگاه های VRF شبیه به دستگاه های اسپلیت یا همان کولرهای گازی عمل می کنند و همانند آن ها از دو یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده اند.

یونیت خارجی دستگاه شامل یک کمپرسور اینورتر و مخزن سیال مبرد است؛ که معمولاً در فضاهایی مثل پشت بام ساختمان ها و یا موتورخانه نصب می شوند. این یونیت خارجی به کمک چندین خط لوله مسی به یونیت های داخلی ساختمان متصل شده، به وسیلۀ فن کویل ها عمل سرمایش و یا گرمایش را در فصول مختلف سال انجام می دهد.

خود عبارت VRF مخفف سه کلمۀ Variable، Refrigerant، و Flow می باشد که به ترتیب به معنای متغیر، مبرد و جریان هستند. مبرد جریان متغیر ترجمۀ خیلی دقیقی از دستگاه های VRF نیست. می توان این طور گفت که این دستگاه ها به کمک تکنولوژی ویژه ای که دارند، می توانند میزان سیال مبرد ارسالی به هر واحد داخلی را مدیریت کنند. در واقع میزان جریان مبرد توزیع شده بین هر یونیت می تواند متغیر باشد و متناسب با میزان نیاز کاربر تنظیم گردد.


پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : چیلر بهتر است یا کولر گازی؟!


شباهت دستگاه های VRF با چیلرهای تراکمی

دستگاه های VRF از  خیلی جهات شبیه به یک چیلر تراکمی عمل می کند. مهم ترین شباهت دستگاه های VRF به چیلرهای تراکمی همین متمرکز بودن یونیت اصل دستگاه است. که البته به جای آب در مدارهای آن یک سیال مبرد (معمولاً ترکیبی از گازهای فریون) جریان دارد. این دستگاه نیز همانند چیلرهای تراکمی عمل سرمایش محیط را به کمک طی کردن یک سیکل تبریدی انجام می دهد. سیال مبرد در کمپرسور دستگاه فشرده شده، به گاز با دما و فشار بالا تبدیل می شود. سپس به سمت فن کویل یونیت های داخلی می رود و با جذب گرمای محیط مجدداً به مایع تبدیل می گردد. این عمل به صورت یک سیکل بارها و بارها تکرار می شود. نکتۀ مهم دربارۀ دستگاه های VRF این است که از همین سیکل تبریدی در فصل های سرد سال می توان برای گرمایش محیط نیز استفاده کرد. اگرچه در محیط های بزرگ معمولاً در کنار یک دستگاه VRF از یک موتورخانه نیز برای گرمایش محیط استفاده می شود.

دستگاه های وی آر اف در دو نوع EHp (Electric Heat Pump) و GHP (Gas heat Pump) طراحی و ساخته می شوند. در نوع اول همانند چیلرها انرژی دستگاه از برق شهری تأمین می شود. در این نوع از وی آر اف ها چند الکتروموتور مجزا وظیفۀ تأمین برق دستگاه را برعهده دارند. دلیل استفاده از چند الکتروموتور در کنار هم امکان کنترل بهتر دستگاه می باشد.

در نوع دوم تأمین انرژی مورد نیاز دستگاه به کمک یک موتور احتراق داخلی شبیه به موتور احتراق خودروهای معمولی انجام می گیرد. با توجه به اینکه در ایران قیمت گاز پایین تر از برق است، استفاده از این موتورهای احتراقی می تواند گزینۀ خوبی نیز باشد. این موتور احتراق باعث چرخش چند کمپرسور اسکرال می شود. کمپرسورهای اسکرال قدرت مدیریت و کنترل دستگاه را افزایش می دهد.


توصیه می کنیم این مقاله را نیز مطالعه کنید : کمپرسور اسکرال و انواع آن


مقایسه سیستم VRF با چیلر

دستگاه های VRF را از چند جهت می توان با چیلر های تراکمی مقایسه کرد. اما مهم ترین مسائلی که در تصمیم گیری خریداران نقش دارد، ظرفیت سرمایشی دستگاه، هزینه های خرید و نصب اولیۀ دستگاه، تعمیر و نگهداری آن و میزان مصرف انرژی دستگاه تبریدی است. به همین جهت این چند مورد را به صورت مختصر با یکدیگر مقایسه کرده ایم.

مقایسه هزینه های نصب و راه اندازی سیستم VRF با چیلر های تراکمی

دستگاه های وی آر اف از نظر هزینه های اولیه نصبت به چیلرهای تراکمی وسیلۀ گران قیمت تری هستند. حتی اگر قرار باشد از لحاظ گرمایشی یک دستگاه VRF را با موتورخانه قیاس کنید، باز هم باید گفت که راه اندازی یک موتورخانه به صرفه تر است. به علاوه وقتی پای گرمایش محیط به میان می آید، باید ذکر کرد که یک دستگاه وی آر اف در محیط های خیلی سرد به تنهایی نمی تواند گرمای مورد نیاز محیط را تأمین کند و به هرحال نیاز به یک موتورخانه نیز خواهد بود. به خاطر هزینه های اولیۀ دستگاه های VRF، انتخاب و نصب آن ها باید با نظر یک کارشناس خبره صورت بگیرد. به طوری که با توجه به متراژ ساختمان و نیاز خریدار، دستگاه مورد نظر را به او معرفی کند.

مقایسه هزینه های تعمیر سیستم های VRF با چیلر های تراکمی

چیلرهای تراکمی را هر ساله باید سرویس کرد و در موقع راه اندازی مجدد هر جزء آن را امتحان نمود. اما با این حال هزینه های تعمیراتی دستگاه های VRF نیز خیلی کم نیست. به علاوه اگر در خطوط لولۀ دستگاه های وی آر اف مشکلی پیش بیاید، کل سیستم دستگاه مختل می شود. دلیل این اتفاق عدم توازن فشار گاز در درون شاخه های متعدد خط لوله است. پیدا کردن نشتی لوله های مسی نیز کار مشکلی است. اگرچه مدیریت و نظارت بر دستگاه به صورت اتوماتیک انجام می شود و در صورت بروز مشکل اخطارهای لازم را به کاربر ارسال می کند.

نکتۀ دیگر دربارۀ هزینه های تعمیر دستگاه زمانی است که بخواهید مکان یونیت های داخلی را تغییر دهید. در چیلرهای تراکمی به سادگی می توان مکان فن کویل ها را در ساختمان تغییر داد. اما در دستگاه های وی آر اف امکان این شکل از جابجایی ها وجود ندارد. همچنین یونیت خارجی دستگاه را نیز نمی توان جابجا کرد؛ زیرا هرگونه جابجایی دستگاه به معنای تغییر کردن نقشۀ خطوط لوله خواهد بود.

مقایسه ظرفیت سرمایشی سیستم های VRF با چیلر های تراکمی

یکی از مزیت های دستگاه های وی آر اف، مدیریت ظرفیت سرمایشی دستگاه و میزان انرژی مصرفی در آن است. در ساختمان یک دستگاه وی آر اف از کمپرسورهای اینورتر استفاده می شود. این کمپرسورها می توانند در مواقع لزوم با ظرفیت های متفاوتی فعالیت کنند. به علاوه سیستم مدیریتی دستگاه این قابلیت را به شما می دهد تا میزان سیال مبرد ارسالی به هر یونیت داخلی را تنظیم کنید و میزان سرمایش مورد نیاز برای هر محیط را مدیریت نمایید. در نتیجه با ظرفیت سرمایشی برابر با یک دستگاه چیلر تراکمی، استفادۀ بهتری از یک دستگاه VRF می توان برد. با این حال به این معنا نیست که چیلرهای تراکمی نمی توانند جوابگوی سرمایش محیط های ساختمانی باشند. این دستگاه ها نیز با ظرفیت سرمایشی بالایی که دارند، می توانند با انواع دستگاه های وی آر اف رقابت کنند. به علاوه نباید فراموش کرد که در مقایسۀ دو دستگاه وی آر اف و چیلر تراکمی با ظرفیت برابر، هزینه های اولیۀ خرید یک چیلر تراکمی به شدت پایین تر خواهد بود.

مقایسه میزان مصرف انرژی در سیستم های VRF با چیلر تراکمی

همین طور که در بخش مقایسۀ ظرفیت سرمایشی گفته شد، در دستگاه های وی آر اف از کمپرسورهای اینورتر استفاده می شود. که به این معناست که می توان میزان گردش کمپرسور را با توجه به میزان مورد نیاز مصرف کننده تنظیم نمود. در نتیجه نیازی نیست که کمپرسور حتی در بارهای کم با بیشترین توان خود فعالیت داشته باشد. بهره بردن از کمپرسورهای دور متغیر باعث افزایش راندمان دستگاه های کمپرسور تا حدود سی درصد می شود. که در مجموع مصرف کمتر انرژی را در برخواهد داشت. به علاوه اگر بخواهید از دستگاه های وی آر اف گازی استفاده کنید، میزان نیازتان به مصرف برق پایین تر نیز می آید و می توانید هزینه های جاری دستگاه را کمتر نیز بکنید.

جمع بندی

دستگاه های وی آر اف، از جمله سیستم های تبریدی مرکزی هستند که از جهاتی به چیلرهای تراکمی شباهت دارند. به همین خاطر اغلب این دو دستگاه تبریدی را با هم قیاس می کنند. دستگاه های VRF در کنار مزیت هایی که دارند، دارای معایبی نیز هستند که باعث می شود اغلب خریداران همچنان چیلرهای تراکمی را به وی آر اف ها ترجیح بدهند. از جمله اینکه هزینه های اولیۀ خرید و نصب چیلرهای تراکمی در محیط های بزرگ بسیار مقرون به صرفه تر است. لوله کشی سیستم های VRF مسئلۀ بعدی است که باید نسبت به آن حساسیت به خرج داد. علاوه بر هزینه های بالای لوله کشی باید در نظر داشت که این لوله کشی ها ثابت بوده و امکان ویرایش مجددشان وجود ندارد. این در صورتی است که در چیلرهای تراکمی اغلب از لوله های پلیمری و ارزان قیمت استفاده می شود؛ که در برابر آسیب های احتمالی نیز مقاوم تر هستند. نکتۀ دیگر اینکه هزینه های جاری چیلرهای تراکمی پایین تر بوده و حتی در صورت آسیب دیدن دستگاه، به خاطر شناخته شده بودن چیلرهای تراکمی تعمیر آن راحت تر انجام می شود. به علاوه که طول عمر چیلرهای تراکمی نسبت به دستگاه های VRF بالاتر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code