محاسبه هزینه ساخت سردخانه

امروزه با توجه به نیاز روزافزون به نگهداری مواد غذایی و افزایش عمر مصرف آن ها، تاسیس سردخانه ها با بازدهی بالا اهمیت زیادی پیدا کرده است. به همین دلیل تولید کنندگان لبنیات، مواد پروتئینی، میوه و سبزیجات  برای بهبود کسب و کار خود در پی احداث سردخانه مناسب، با کیفیت و ارزان قیمت هستند. ما در این مقاله قصد داریم به محاسبه هزینه ساخت سردخانه بصورت آنلاین بپردازیم و شما را در محاسبه قیمت ساخت و احداث سردخانه کمک کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با گروه صنعتی دی همراه باشید.

محاسبه قیمت سردخانه

ساخت سردخانه

ساخت و اجرای سردخانه فریونی با توجه به نکاتی که در ادامه ذکر می شود، نیازمند مشاوره فنی و امکان سنجی دقیق است. در زمینه ساخت و اجرای سردخانه شرکت ها، گروه های صنعتی و اشخاص حقیقی زیادی مشغول به فعالیت هستند. تصمیم گیری های صورت گرفته در این زمینه می بایست با توجه به مشخصات سرمایه گذاری طرح (شامل سرمایه گذاری ثابت و سرمایه در گردش) محل احداث، ظرفیت و نوع کاربری سردخانه انجام شود. گروه صنعتی دی در زمینه ساخت سردخانه فریونی در ظرفیت های مختلف (بالا صفر و زیر صفر) با اتکا به دانش و تجربه کارشناسان فنی و تیم اجرایی مجرب، قادر به انجام امکان سنجی، برآورد هزینه، تامین قطعات و تجهیزات از برندهای معتبر جهانی و نصب و اجرا با رعایت اصول مهندسی در طراحی و اجرا می باشد. لازم به ذکر است که این شرکت تاکنون بهره گیری از تجربه  و دانش تخصصی، توانسته است پروژه های مختلفی را در سطح کشور امکان سنجی و اجرا نمائید.

محاسبه هزینه ساخت سردخانه

انواع سردخانه

سردخانه ها بر اساس دمای کاری، نوع اتمسفر، ظرفیت و ابعاد آن در دسته بندی های متفاوتی قرار می گیرند که با توجه به دمای کاری آن ها به دو نوع کلی سردخانه ی بالای صفر و زیر صفر تقسیم می شوند. سردخانه های بالای صفر برای نگهداری محصولاتی مانند لبنیات، میوه و دارو مورد استفاده قرار می گیرند؛ در حالی که سردخانه های زیر صفر برای نگهداری گوشت، مرغ، ماهی و بستنی استفاده می شود.

علاوه بر این سردخانه ها به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می شوند که در سردخانه های قابل حمل از کانتینر یا سازه های فلزی استفاده می کنند. در یک تقسیم بندی مهمتر، سردخانه ها در دو نوع کلی سردخانه های آمونیاکی و سردخانه های فریونی قرار می گیرند که سردخانه های آمونیاکی و نوع تبرید آن ها برای سردخانه های کوچک توجیه اقتصادی ندارد. این نوع سردخانه ها به دلیل عدم اختلاط آمونیاک با روغن و نیاز به لوله با قطر کمتر (هزینه های مربوط به لوله کشی) در سردخانه های بزرگ پر کاربرد هستند. این سردخانه نسب به سردخانه های فریونی دارای مزایای نسبی مانند انتقال حرارت بالاتر آمونیاک، ارزان بودن مبرد و ضریب عملکرد بالاتر سیکل آمونیاکی است. اما این نوع سردخانه ها دارای معایب مهمی نظیر سمی بودن آمونیاک برای تنفس، خودکار نبودن برگشت و تخلیه روغن، خورده شدن قطعات آهنی توسط آمونیاک در حضور آب، اشتعال پذیری آمونیاک و قوانین ایمنی به مراتب سخت گیر تر از سیستم های فریونی اشاره کرد. نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که سردخانه های آمونیاک برای سردخانه های کوچک بازده مناسبی ندارند.

محاسبه هزینه ساخت سردخانه

برای سردخانه های کوچک و متوسط از سردخانه های فریونی که اکثرا با گاز R22 کار می کنند، استفاده می شود. غیر سمی بودن و غیر قابل اشتعال بودن مبرد و از همه مهم تر قوانین ایمنی آسان از مهم ترین مزیت های سردخانه های فریونی است. مواردی که استفاده از سردخانه های فریونی را دچار چالش می کند، بحث محیط زیست و گران بودن گاز های فریونی است. تمامی این موارد در محاسبه قیمت سردخانه موثر و اثرگذار است، بنابراین باید به آن ها توجه ویژه ای داشت.

پارامترهای موثر در طراحی سردخانه

هزینه طراحی، احداث و ساخت یک سردخانه تابع عوامل متفاوتی است که به طور کلی برای ساخت یک سردخانه و جلب رضایت مشتریان باید نکات زیر را در نظر گرفت:

 • کاهش سرمایه گذاری اولیه
 • کاهش هزینه مصرف انرژی
 • حفظ محیط زیست
 • نیاز به نگهداری کمتر
 • افزایش قابلیت اطمینان سیستم
 • سهولت در نصب و راه اندازی

در طراحی سردخانه ها موادی که در دمای بالاتر از صفر و زیر صفر نگهداری می شوند، کاملا جدا از هم بوده که با توجه به مساحت زمین قابل دسترس، با در نظر گرفتن ظرفیت وزنی مفید محصولات (کیلوگرم در هر متر مکعب) ساخته می شود. براساس حجم و ابعاد، سردخانه ها به سردخانه های اتاقی، کانکسی، متحرک و سردخانه های صنعتی تقسیم می شوند.

محاسبه قیمت سردخانه

برای تعیین ظرفیت سردخانه هایی که برای نگهداری گوشت استفاده می شود، ارتفاع سقف یا ریل نگهدارنده و ارتفاع قلاب در دو حالت شقه شده و نیم شقه باید مورد بررسی قرار بگیرد. نکته مهم در نگهداری مواد غذایی مانند میوه و سبزیجات این است که سرما و جریان هوا باید به طور کاملا یکنواخت باشد. این موضوع به چیدمان آن ها برمی گردد که باید متناسب با ظرفیت و فضای موجود باشد.

عوامل تاثیرگذار در هزینه ساخت سردخانه

ابعاد سردخانه مهم ترین نکته در تاسیس و ساخت و محاسبه قیمت احداث سردخانه است که هرچه ابعاد آن بزرگتر باشد هزینه های مربوط به ساخت و نگهداری سردخانه بالاتر است. اما هزینه های کلی یک سردخانه تابع عوامل متفاوتی مانند نوع شیرآلات و تجهیزات کنترلی به کار رفته درآن، تابلو برق استفاده شده در آن، نوع ساندویچ پنل ها، نوع کندانسور و اواپراتور سردخانه و از همه مهم تر نوع کمپرسور به کار رفته در آن بستگی دارد. یک نکته قابل تامل در تاسیس و احداث سردخانه ها استفاده از برق سه فاز یا تک فاز است، که هزینه های مربوط به سردخانه ای که با برق 3 فاز کار می کند بیشتر است اما نمی توان سردخانه ای با ابعاد بزرگ تاسیس کرد که با برق تک فاز کار کند. در آخر اینکه هزینه و قیمت ساخت یک سردخانه به کیفیت، برند، دقت و گارانتی تجهیزات به کار رفته در آن بستگی دارد. در جدول زیر پارامتر های مهمی که می بایست در بحث برآورد هزینه های سردخانه در نظر گرفته شود، آورده شده است.

پارامترواحد
طولm
عرضm
ارتفاعm
نوع محصول
مقدار ورودی روزانه به سردخانهKg
مقدار خروجی روزانه از سردخانهKg
دمای محصول ورودی به سردخانه
دمای نگهداری محصول
ماکزیمم دمای شهر یا استان محل احداث
زمان مناسب جهت رسیدن از دمای ورودی به دمای نگهداریhr
مدل و ابعاد درب ورودی
موقعیت محل احداث سردخانهاز نظر میزان تابش خورشید به سقف یا دیوارها
نوع عایق کاری سقف
نوع عایق کاری دیوارها
نوع عایق کاری کف
لامپ های موجودعدد
افراد فعال در سردخانهنفر
لیفتراکدستگاه
دفعات باز و بسته شدن درب سردخانه

محاسبه دقیق هزینه های ساخت سردخانه

قبل از تصمیم گیری نهایی برای احداث و ساخت یک سردخانه مناسب باید تمام هزینه ها و برنامه ریزی های مالی آن را به طور کامل و دقیق مورد ارزیابی قرار داد. در نظر داشته باشید که به هر میزانی که اطلاعات اولیه پیرامون پروژه مدنظر بیشتر و دقیق تر باشد، مشاوره، طراحی و برآورد هزینه ها دقیق تر خواهد بود. پیشنهاد می شود فرم زیر را جهت برآورد دقیق هزینه ساخت سردخانه با دقت تکمیل شود.

 • چنانچه سردخانه شامل اتاق های مجزایی است، لطفا تعداد و ابعاد آنها در زیر ذکر شود
 • ظرفیت سردخانه را بر اساس حجم یا تناژ بیان کنید
 • فایل ها را به اینجا بکشید
  انواع فایل های مجاز : jpg, png, pdf.