مقالات, شیر انبساط, صنایع برودتی, ویدئو

لوله مویین چیست؟

لوله مویی یا لوله مویین

در سیستم‌های برودتی با ظرفیت کم معمولاً از لوله مویی یا مویین به عنوان دستگاه انباسط استفاده می‌شود. استفاده از این قطعه به جای شیر انبساط مزایایی و معایبی دارد، که در این مقاله از گروه صنعتی دی به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت و با این قطعه از سیکل برودتی بیشتر آشنا خواهیم شد.

دستگاه انبساط

در هر سیکل برودتی، مبرد یا گاز باید در اواپراتور تبخیر شود. که با این کار حرارت را از اطراف اواپراتور جذب می‌کند و باعث ایجاد بار سرمایشی می‌شود.

از آنجایی که دمای تبخیر در سیالات با فشار آن‌‌ رابطه دارد، به منظرو کاهش دمای تبخیر مبرد در سیکل برودتی، از دستگاه انباسط قبل از اواپراتور استفاده می‌شود. این قطعه انواع مختلفی دارد از جمله شیر انباسط ترموستاتیک، شیر انبساط الکترونیک و لوله مویی.

این قطعه نسبت به دو نوع دیگر ساختار ساده‌تری دارد که در ادامه به بررسی بیشتر آن می‌پردازیم.


مطالعه این مقاله نیز خالی از لطف نخواهد بود : شیر انبساط یا اکسپنشن ولو چه کاربردی دارد؟


لوله مویی

به طور خلاصه اگر بخواهیم در چند خط توضیح دهیم، لوله مویی لوله ای است از جنس و رنگ مس و با قطر کم و طول نسبتاً زیاد. طول آن معمولاً بین 400 و 100 سانتی متر و قطر بین 2 و 0.8 میلی متر می‌باشد.

نحوه عملکرد آن نیز به این شکل است که با عبور گاز مبرد از این قطعه، فشار آن تقلیل یافته و به فشار پایین به ورودی اواپراتور می رسد. به این ترتیب مبرد به نقطه تبخیر خود رسیده و آماده است تا در اواپراتور تبخیر شود.

در سیستم هایی با بار برودتی متوسط رو به پایین، به جای استفاده از اکسپنشن ولو از لوله مویی به عنوان دستگاه انباسط استفاده می‌شود. سیستم‌هایی مثل یخچال خانگی، یخچال فروشگاهی، کولر گازی یا اسپلیت و ….

مزایا

یکی از مهمترین مزایای استفاده از این قطعه این است که ساختار بسیار ساده‌ای دارد. لوله مویی کنترل کننده فعالی نداشته و تنها از طریق طول سایز و طول خود می توان مبرد را کنترل کرد. این امر باعث کاهش هزینه و همچنین سادگی در نصب و راه‌اندازی آن می‌شود.

نکته دیگر آن است که لوله مویی با تمام مبردهای فریونی سازگار بوده، بر خلاف اکسپنشن یا شیر های انبساط موجود که تنها با یک یا چند گاز سازگارند. همچنین میزان استفاده از گاز مبرد هم در این قطعه بسیار کمتر از اکسپنشن می باشد.

معایب

  • لوله مویی در بار های برودتی پایین توان کار کردن دارد
  • بخاطر سایز کوچکی که دارد، در برخی اوقات مسدود می‌شود
  • لوله مویین قابل تنظیم نیست
  • هنگام استفاده از آن از رسیور نمی‌توان استفاده کرد

این مطلب نیز پیشنهاد می شود : هر آنچه که باید از کندانسور و اواپراتور بدانید


انتخاب لوله مویی

برای انتخاب می‌بایست با توجه به ظرفیت کمپرسور مورد استفاده در سیستم، از طریق جدولی که تولید کننده در اختیار قرار می‌دهد لوله مویی با قطر و طول مناسب را انتخاب کرد. نمونه‌ای از یک جدول را در زیر می‌بینید:

[table id=2 /]

همچنین در بسته‌بندیاز برچسبی با رنگ قرمز و یا آبی استفاده می‌شود که:

  • رنگ آبی (Blue) برای سیستم های زیر صفری است
  • رنگ قرمز (Red) برای سیستم های بالا صفری کاربرد دارد

جهت خرید لوله مویی با کارشناسان فروش دی تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “لوله مویین چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code