مقالات, صنایع برودتی, قطعات

لوله درین فن کویل چیست و چه کاربردی دارد؟

درین فن کویل چیست

سینی درین فن کویل یکی از اجزاء آن است. زمانی که فن کویل شروع به کار می کند، رطوبت موجود در هوا، توسط فن کویل گرفته می شود و در پایین فن کویل در یک سینی جمع می گردد. به این سینی که اغلب در کف دستگاه های فن کویل قرار می گیرد، سینی درین فن کویل گفته می شود. اهمیت این سینی زمانی مشخص می شود که بدانید وجود این میزان رطوبت در هوا و باقی ماندنش در محیط دستگاه فن کویل می تواند چه خرابی هایی را به بار بیاورد. در حالت معمول سینی درین در کف دستگاه نصب می شود و در انواع فن کویل های کاستی، یک طرفه، چهار طرفه، کانالی، سقفی، زمینی و … قابل مشاهده نیست. معمولاً در کف سینی درین یک پمپ آب نیز قرار داده می شود که به نام پمپ درین از آن یاد می شود. وظیفۀ این پمپ خروج رطوبت جمع شده در کف فن کویل است، با مقاله لوله درین فن کویل چیست همراه ما باشید.

نقش سینی درین در فن کویل ها

زمانی که از دستگاه های رطوبت گیر در یک فن کویل استفاده می کنیم، رطوبت موجود در هوا پس از اینکه جذب شد، در یک سینی در کف فن کویل جمع آوری می شود. این سینی را معمولاً به اسم سینی درین می خوانند. جنس سینی درین باید از جنس ورق های گالوانیزۀ ضد زنگ باشد. زیرا آبی که در سینی جمع می شود، می تواند مشکلاتی مانند خوردگی را به وجود بیاورد. نکتۀ دیگر ظرفیت سینی است. اگر در محیطی با رطوبت بالا زندگی می کنید، لازم است از سینی درینی در دستگاه های فن کویل بهره ببرید که ظرفیت لازم برای جمع آوری رطوبت موجود در هوا را داشته باشد. آبی که در کف سینی درین جمع می شود، معمولاً به کمک یک خط جریان مجزا تخلیه می شود. اگر فن کویل به صورت سقفی و توکار باشد، ممکن است برای تخلیۀ آب موجود در سینی دیگر نیازی به پمپ نباشد. در این حالت سینی به شکلی نصب می شود که زاویۀ قرارگیری اش فشار لازم جهت خروج آب از لوله های درین را ایجاد کند. اما در اغلب فن کویل ها از یک پمپ درین برای تخلیۀ جریان آب موجود در سینی استفاده می گردد. پمپ در کف سینی نصب می شود و به لوله های درین متصل می گردد. به این شکل آب موجود در سینی به سادگی تخلیه می شود.

لوله درین فن کویل چیست

آب موجود در سینی درین از کجا می آید؟

اول با این شروع کنیم که اصلاً رطوبت و آبی که در سینی جمع می شود، از کجا می آید. احتمالاً در فصل های گرم سال، اطراف یک لیوان آب سرد را دیده اید که چطور قطرات ریز آب جمع می شود و پس از اینکه میزان این قطرات زیاد شود، به مانند یک جوی باریک، از کناره های لیوان به سمت پایین شره می کند. این اتفاق، در واقع به خاطر وجود رطوبت در هوای محیط است. رطوبتی که در تماس با سطح لیوان دچار میعان شده، به صورت قطرات ریز آب خودش را نشان می دهد. این درست همان اتفاقی است که در سیستم های فن کویل هم می افتد. زمانی که از فن کویل برای سرمایش محیط استفاده می کنید، آب سرد مثلاً از سمت چیلر در درون کویل دستگاه به جریان در می آید. کویل دستگاه اغلب از جنس مس یا آلومینیوم است که میزان انتقال حرارت در آن بالاست. حال دستگاه شروع به کار می کند و جریان هوای گرم، از سمت فن دستگاه وارد فن کویل می شود. این جریان هوا در تماس با کویل دستگاه قرار می گیرد و در نتیجه خنک می شود. حال دوباره به مثال ابتذایی خودمان برگردیم. وقتی از لیوان آب یخ صحبت کردیم، گفتیم که رطوبت موجود در هوا، بر اثر میعان روی سطح لیوان خودش را نشان می دهد. در اینجا نیز درست همین اتفاق می افتد. رطوبت موجود در هوا، در تماس با خط لولۀ مارپیچی کویل، دچار عمل میعان شده، به صورت قطرات ریز شروع به چکیدن می کنند. مجموع این قطرات در طول زمان اگر از دستگاه خارج نشود می تواند مشکل ساز گردد. اینجاست که پای سینی درین فن کویل به میان می آید.

آب جمع شده در سینی درین فن کویل می تواند چه مشکلاتی را به وجود بیاورد؟

آبی که از میعان رطوبت هوا در دستگاه های فن کویل جمع می شود، اگر از این دستگاه ها به شکلی خارج نگردد، می تواند مشکلاتی را برای فن کویل به وجود بیاورد. در ادامه به برخی از این مشکلات اشاره کرده ایم :

  • محیط خوب جهت رشد میکروبیولوژیک : محیط مرطوب فن کویل ها، برای رشد موجودات میکروبی و باکتری ها محل مناسبی است. اگر آب موجود در سینی درین فن کویل از درون آن تخلیه نشود، به خاطر شرایط دمایی مساعد، به رشد باکتری های میکروبیولوژیکی کمک می کند.
  • خطرات ایمنی : زمانی که از رشد باکتری ها و میکروب ها در محیط فن کویل ها صحبت می کنیم، به این معناست که سلامتی افراد هم تهدید می شود. زیرا این میکروب ها می تواند به وسیلۀ جریان هوا وارد محیط خانه بشوند.
  • پایین آمدن کیفیت هوا : جمع شدن آب در سینی باعث می شود کیفیت هوای تولیدی در دستگاه های فن کویل نیز پایین بیاید.
  • مشکلات خوردگی : باقی ماندن رطوبت در یک محیط می تواند مشکلاتی مانند خوردگی و زنگ زدگی را نیز به وجود بیاورد. وجود تغییرات میکروبیولوژیکی نیز می تواند منجر به تولید اسید در محیط فن کویل شود که میزان خوردگی را تسریع می کند.
  • ایجاد بوی نامطبوع : راکد ماندن آب در محلی می تواند به مرور زمان بوی نامطبوعی را تولید کند. دلیل این بوی نامطبوع نیز درست همان رشد میکروباکتری ها و … هستند.

نگهداری و تعمیر سینی درین فن کویل

سینی جزء مهم ترین اجزاء این دستگاه است که باید به طور مرتب سلامت آن را مورد ارزیابی قرار داد. زمانی که صحبت از محیط های مرطوب و تشکیل محیط های اسیدی به میان می آید، پای تشکیل رسوب و همچنین مسائلی مثل خوردگی نیز به بحث باز می شود. اگر آب جمع شده در سینی به شکل صحیحی تخلیه نشود، به مرور زمان می تواند در کف سینی ایجاد رسوب کند. که این رسوب در درجۀ اول ظرفیت کیفی سینی را پایین می آورد و باعث می شود رطوبت موجود در فن کویل به شکل کامل خارج نشده، به سایر اجزاء دستگاه آسیب جدی بزند. در درجۀ دوم نیز این رسوب می تواند خط جریان خروجی آب را مسدود کند و بازهم همان مشکلات قبلی را برای فن کویل ایجاد نماید.

علاوه بر تشکیل رسوب، جریان آب موجود در سینی درین اگر به شکل درست از محیط فن کویل خارج نشود، می تواند محیط خوبی را برای رشد باکتری ها ایجاد کند که به مرور زمان، ایجاد محیط اسیدی می کنند. که این اسید تولید شده می تواند باعث خوردگی و سوراخ شدن سینی درین شود. همچنین گرمای فن کویل ممکن است باعث تبخیر شدن این اسید شده و به سایر اجزاء دستگاه هم آسیب جدی بزند.

به خاطر مواردی که گفته شد، لازم است به طور منظم و در فصل های گرم سال (ماه های تابستان) عملکرد سیستم سینی درین و پمپ درین را مورد بازرسی قرار دهید. و اگر مشکلی برای این دو قطعه به وجود آمده بود، خیلی سریع اقدام به تعمیر آن نمایید.

چطور متوجه عملکرد غیر صحیح سینی درین فن کویل شویم؟

سینی معمولاً در بخشی از دستگاه نصب می شود که در حالت عادی قابل مشاهده نیست. به همین خاطر نمی توان به صورت مستقیم و چشمی متوجه خرابی آن شد. اما نشانه هایی وجود دارد که می تواند نشان دهندۀ عملکرد غیر صحیح این بخش باشد. برای مثال بوی بدی که از دستگاه منتشر می شود، یکی از این نشانه هاست. همچنین اگر در اطراف دستگاه جریانی از آب را مشاهده می کنید یا اگر می بینید که قطرات ریز آب در کف دستگاه تشکیل شده است، این ها یعنی سینی درین فن کویل شما دچار خوردگی شده یا به هر دلیل دیگری عملکرد مناسب خود را ندارد.

فراموش نکنید تعمیر سریع تر سینی می تواند جلوی هزینه های اضافی و صرف زمان اضافی را بگیرد و از وارد آمدن خسارت های جدی تری به دستگاه فن کویل شما جلوگیری کند.

جمع بندی

سینی درین یکی از اجزاء مهم هر فن کویل است. این جزء معمولاً در کف دستگاه نصب می شود و در حالت کلی قابل مشاهده نیست. زمانی که از فن کویل برای سرمایش محیط استفاده می کنید، رطوبت موجود در جریان هوا در تماس با کویل خنک شدۀ دستگاه دچار میعان شده، سپس به صورت قطرات ریز شروع به چکیدن می کند. این قطرات ریز آب به مرور در سینی درین جمع آوری شده، به کمک یک خط لوله دیگر از فن کویل خارج می شود. ممکن است برای خروج جریان آب از سینی درین از پمپ درین استفاده شود. باقی ماندن آب جمع آوری شده در محیط سینی درین می تواند مشکلات زیادی را برای ما ایجاد کند. مهم ترین این مشکلات، ایجاد خوردگی و تشکیل رسوب در محیط فن کویل است که عملکرد آن و کیفیت هوای تولیدی را پایین می آورد. به همین خاطر لازم است عملکرد صحیح سینی درین را در طول فصل های گرم سال بازبینی کرد و نسبت به هر گونه مشکلی در این بخش از فن کویل حساسیت بیشتری به خرج داد. تعمیر سریع این جزء می تواند باعث صرفه جویی در میزان زمان و هزینۀ شما شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code