مقالات, انواع تجهیزات, تجهیزات فروشگاهی, قفسه

راهنمای جامع انواع قفسه فروشگاهی و متعلقات آن

قفسه وسط فروشگاهی یا شلف دو طرفه

امروزه انواع قفسه‌ فروشگاهی نقش مهمی را در فروش و چیدمان فروشگاه‌ها ایفا می‌کنند. فرقی نمی‌کند شما صاحب یک هایپرمارکت باشید یا یک فروشگاه لوازم یدکی، در هر حالتی شما نیاز به  قفسه‌بندی مشخص دارید تا محصولاتتان را در آن‌ها بچینید. هدف استفاده از قفسه بندی‌های مختلف، مدیریت فضای فروشگاه، طراحی داخلی فروشگاه، در معرض دید و در دسترس قرار دادن محصولات و مواردی از این دست است. قفسه‌های فروشگاهی انواع و دسته‌ بندی های مختلفی دارند؛ که در ادامه به مرور آن‌ها و کاربردشان خواهیم پرداخت.

چرا باید از قفسه‌های فروشگاهی استفاده کرد؟

قبل از اینکه به سراغ دسته بندی قفسه‌های فروشگاهی برویم، اجازه دهید کمی با مزایا و معایب قفسه بندی آشنا شویم. سپس ببینیم چرا باید از قفسه‌های فروشگاهی استفاده کرد.

خیلی تفاوتی نمی‌کند که شما صاحب چه کسب و کاری باشید. چه صاحب یک فروشگاه زنجیره‌ای یا فروشگاه مواد غذایی باشید، چه یک فروشگاه لوازم خانگی، لباس فروشی، لوازم یدکی و غیره را مدیریت کنید. در هر حالت، هدف شما این است که بیشترین حاشیه‌ سود را در فروشگاه داشته باشید و با روندی رو به جلو فروشگاه خود را توسعه دهید. در این بین راهکارهای متفاوتی پیش روی شما خواهد بود. از جمله تبلیغات بیرونی، که می‌تواند مشتریان را به فروشگاه جذب کند. اما زمانی که فروشگاهتان طراحی داخلی مناسبی نداشته باشد، از چیدمان مشخصی بهره نبرد و یک تجربه‌ی خرید بد را در ذهن مشتریان اولیه باقی بگذارد، این تبلیغات عملاً هزینه‌ی اضافی خواهد بود و ثمره‌ای برای شما نخواهد داشت.

اینجاست که اهمیت چیدمان در فروشگاه‌ها مشخص می‌شود؛ چیدمان در فروشگاه موردی است که به شکل مستقیم با علم قفسه بندی و طراحی فضای داخلی فروشگاه در ارتباط است.

مزایای قفسه بندی فروشگاهی

از جمله مزایایی که برای قفسه بندی فروشگاهی می‌توانیم نام ببریم موارد زیر است:

  • استفاده بهینه از تمامی فضای فروشگاه
  • دسترسی راحت مشتریان و فروشنده به محصولات فروشگاه
  • سازمان‌دهی، دسته بندی و منظم کردن محصولات براساس نوع و کیفیت آن‌ها
  • محافظت از کیفیت محصولات در دراز مدت
  • ایجاد یک جلوه‌ی زیبا در طراحی داخلی فروشگاه
  • استفاده از فضاهای خاص برای تبلیغات فروشگاهی

مجموع این موارد باعث می‌شود تا یک تجربه‌ی خرید خوب در ذهن خریدار نقش ببندد و دفعات بیشتری او را به فروشگاه شما بکشاند.

آشنایی با انواع قفسه‌های فروشگاهی

قفسه‌های فروشگاهی انواع و دسته‌های مختلفی دارند. در کل این قفسه‌ها به دو مجموعه‌ی اصلی و سپس زیرمجموعه‌های کاربردی دیگر تقسیم‌بندی می‌شوند. که در ادامه به مرور این قفسه بندی‌ها خواهیم پرداخت.

قفسه‌های فروشگاهی هایپری

دسته اولی که قصد داریم از آن صحبت کنیم، قفسه‌های فروشگاهی هایپری گروه صنعتی دی است. در طراحی این قفسه‌ها از ورقه‌های فولادی با ضخامت بیشتر استفاده شده است؛ که باعث بالاتر رفتن طول عمر قفسه‌ها و مقاومتشان در برابر فشارهای بیرونی خواهد شد. قفسه‌های هایپری در دسته‌های متفاوتی تولید می‌شوند و کاربردهای متعددی دارند. در ادامه می‌توانید محبوب‌ترین قفسه‌های هایپری را مشاهده کنید.

قفسه یکطرفه خودایستای هایپری

اگر برای فروشگاه خود به دنبال قفسه‌های یکطرفه‌ی مقاوم و مناسبی هستید، پیشنهاد ما قفسه یکطرفه خودایستا مدل هایپری است. در ساخت این قفسه‌ها از ورقه‌های فولادی با ضخامت 0.7 میلی متری استفاده شده است، که به کمک پل‌های تقویتی نیز حمایت می‌شوند. این شکل از طراحی باعث بالاتر رفتن مقاومت این قفسه‌ها در برابر تنش‌ها و ضربه‌های بیرونی می‌شود. همچنین تحمل بار این قفسه‌ها نیز افزایش می‌یابد.

از قفسه‌های هایپری یکطرفه می‌توانید در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، هایپرمارکت‌ها، البسه فروشی‌ها، لوازم یدکی‌ها و غیره استفاده کنید.

مزیت دیگر قفسه‌های یکطرفه گروه صنعتی دی، این است که قابلیت طراحی در ابعاد دلخواه و متغیر را دارد و می‌توانید درموقع خرید، سفارش خود را متناسب با نیاز فروشگاهتان انجام دهید.

قفسه خودایستا یک‌طرفه هایپری

قفسه دوطرفه هایپری

قفسه‌های دوطرفه‌ که به قفسه‌های وسط فروشگاهی نیز معروف هستند، نوع دیگری از قفسه‌های هایپری محسوب می‌شوند. این قفسه‌ها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بیشترین استفاده را دارند. به کمک قفسه‌های دوطرفه می‌توانید فضای فروشگاه را راهروسازی کرده، طراحی داخلی فروشگاه را شکل دهید.

در ساخت مدل هایپری این قفسه‌ها از ورقه‌های فولادی 0.7 میلی متری استفاده شده و توان آن‌ها در تحمل بار به کمک پل‌های تقویتی افزایش پیدا کرده است. این شکل از طراحی به خصوص برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بزرگ گزینه مناسبی است. با توجه به اینکه وزن و حجم محصولات ارائه شده در این فروشگاه‌ها بالاتر بوده، فرسودگی و خستگی قفسه‌ها نیز افزایش می‌یابد. اما با این حال طراحی مناسب جلوی این فرسودگی زودهنگام را گرفته و عمر قفسه‌های هایپری را افزایش می‌دهد.

قفسه دو طرفه هایپری

قفسه‌های فروشگاهی اکونومی

تفاوت اصلی قفسه‌های اکونومی با قفسه‌های هایپری در تحمل بار کمتر و ضخامت ورقه‌های فولادی آن است. در حقیقت هدف از ساخت قفسه‌های اکونومی کاهش قیمت کلی این قفسه‌ها به جهت استفاده‌ی دیگر صنف‌ها و فروشگاه‌های کوچکتر از قفسه بندی‌های مناسب است. البته این کاهش قیمت به معنای کاهش کیفیت در ساخت قفسه‌ها نیست. این کاهش قیمت به چند شکل بر روی قفسه‌های اکونومی اعمال می‌شود.

نخست اینکه ضخامت ورقه‌های کفی در قفسه‌های اکونومی 0.6 میلیمتر در نظر گرفته می‌شود. نکته دیگر بحث ستون‌هاست، که در این قفسه‌ها ابعاد پروفیل‌ها 30 در 60 میلی‌متر است. مجموع این دو انتخاب باعث شده تا قیمت ساخت قفسه‌های اقتصادی گروه صنعتی دی کاهش یافته و به گزینه مناسبی برای فروشگاه‌های هایپرمارکتی، سوپرمارکت ها و دیگر فروشگاه‌های کوچک‌تر تبدیل شود.

مورد دیگری که در قفسه‌های اکونومی دیده می‌شود، استفاده از پشت‌صفحه‌های توری‌ است. البته در قفسه‌های هایپری هم می‌توانید از پشت صفحه توری استفاده کنید، اما این مورد بیشتر در قفسه‌های اکونومی و به منظور کاهش قیمت خرید صورت می‌گیرد. در ادامه به معرفی قفسه‌های فروشگاهی اکونومی خواهیم پرداخت.

قفسه یکطرفه دیواری اکونومی

یکی از محبوب‌ترین نوع در قفسه‌های فروشگاهی، مدل یکطرفه دیواری اکونومی است. این محبوبیت به خاطر کاربردهای فراوان و نصب راحت شکل گرفته است. قفسه‌های یکطرفه دیواری تقریباً در هر فضا و هر فروشگاهی قابل استفاده خواهد بود و با توجه به قیمت و شکل طراحی، گزینه مناسبی برای طراحی داخلی فروشگاه‌ها است.

کاهش فضای نصب، طراحی بادوام و تحمل بار بالا، کاربردهای متعدد، نصب و جداسازی آسان و قیمت مناسب از جمله ویژگی‌های اصلی این نوع از قفسه‌های فروشگاهی است.

نکته دیگر اینکه قفسه‌های یکطرفه دیواری اکونومی در ابعاد متفاوتی قابلیت تولید دارند؛ به این معنا که می‌توانید تعداد کفی‌ها، عرض و طول آن‌ها و رنگ بندی‌شان را مطابق با نیاز و سلیقه خود انتخاب کنید.

قفسه یک طرفه دیواری اکونومی

قفسه یکطرفه خود ایستا اکونومی

در کنار قفسه‌های یکطرفه دیواری، قفسه‌های یکطرفه خودایستای اکونومی قرار می‌گیرند. این قفسه‌ها نیز کاربردهای متعددی دارند و مورد استقبال فروشگاه‌ها و کسب و کارهای متعددی قرار گرفته‌اند.

عدم نیاز به فضای خاص جهت نصب دیواری، طراحی با دوام و تحمل بار بالا، کاربردی بودن و استفاده در فضاهای مرده، امکان نصب تجهیزات اضافی، سادگی نصب و جداسازی مجدد و قیمت مناسب از جمله ویژگی‌های برتر قفسه‌های خود ایستای اکونومی است.

نکته پایانی اینکه قفسه‌های یکطرفه خودایستا مورد مناسبی برای فروشنده‌هایی است که خودشان صاحب مغازه نیستند و هر چند سال یک‌بار مجبور به جابجایی خواهند بود. زیرا آسیبی به فضای فروشگاه وارد نمی‌کند و در مکان‌های جدید هم مجدد قابل استفاده هستند.

قفسه یکطرفه خود ایستا اکونومی

قفسه دوطرفه اکونومی

در بالا کمی از قفسه‌های دوطرفه و کاربردهایشان صحبت کردیم. اما قفسه‌های دوطرفه هایپری قیمت نسبتاً بالایی دارند و کمتر مورد استقبال فروشگاه‌های کوچک و متوسط قرار می‌گیرند. اینجاست که می‌توانید به سراغ قفسه دوطرفه اکونومی بروید. این قفسه‌ها از نظر ساخت درست شبیه قفسه‌های دوطرفه هایپری هستند. با این تفاوت که در ساختشان از ورقه‌های فولادی 0.6 میلی‌متری استفاده شده و ابعاد ستون‌ها هم 30 میلیمتر در 60 میلیمتر است. این مسئله تنها باعث شده تا تحمل بار مدل اکونومی کمی پایین‌تر بیاید. اما این مسئله در فروشگاه‌های متوسط و کوچک مشکل‌ساز نخواهد بود.

خلاصه که داشتن تمامی مزایای مدل هایپری و البته قیمت پایین‌تر باعث شده تا مدل‌های دوطرفه اکونومی نیز مورد استقبال فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سایر فروشگاه‌ها قرار بگیرد.

قفسه دوطرفه اکونومی

قفسه وسط فروشگاهی یا شلف دو طرفه

اکسسوری با متعلاقات قفسه‌های فروشگاهی

سرلاین قفسه

سرلاین قفسه در جلو و عقب قفسه‌های خود ایستا (معمولاً قفسه‌های دو طرفه) نصب می‌شوند. سرلاین‌ها گزینه مناسبی برای بازاریابی و تبلیغات به شمار می‌روند و فضاهای مرده‌ی فروشگاه را به مکانی مناسب برای تبلیغ محصولات خاص تبدیل می‌کنند.

کاربرد دیگر سرلاین کمک به زیباسازی فضای فروشگاه است. قفسه‌های خودایستا فضای زیادی را در فروشگاه درگیر می‌کنند و بخش جلویی و عقبی آن‌ها ظاهر خوبی به فروشگاه نمی‌دهد. اما باتوجه به اینکه سرلاین‌ها در همین فضاها نصب می‌شود، ظاهر زیباتری به فروشگاه می‌بخشد و مشکل را تا حد خوبی حل می‌کند. نکته پایانی اینکه قفسه‌های سرلاین از ورقه‌های فولادی ساخته شده و توان تحمل بار تا 80 کیلوگرم را دارد.

سبد تنقلات

یکی دیگر از تجهیزات فروشگاهی (به خصوص در فروشگاه‌های مواد غذایی) سبد تنقلات است. در ساخت این سبدها از ورقه‌های توری استفاده شده است؛ که توان تحمل بار مناسبی دارند. طراحی سبد تنقلات به شکلی است که تعداد زیادی از بسته‌های تنقلات، مثل چیپس، بیسکوییت، پفک و غیره را در خود جا دهد و البته دسترسی مناسبی را نیز برای خریداران ایجاد کند. این سبدها در ترکیب با دیگر قفسه‌های فروشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استند تنقلات مدل بهشاد یکی از مدل‌های اصلی گروه صنعتی دی در این زمینه است؛ که به خاطر کیفیت و کارایی بالا مورد استقبال فروشگاه‌های زنجیره‌ای، هایپرمارکت‌ها و دیگر فروشگاه‌های مواد غذایی قرار گرفته است.

جمع بندی

تقریباً تمامی فروشگاه‌ها از انواع قفسه‌های فروشگاهی استفاده می‌کنند. این قفسه‌ها باعث می‌شود فضای فروشگاه منظم‌تر شده، دسترسی خریداران راحت‌تر شود و مدیریت فروشگاه نیز برای فروشنده‌ها و اپراتورها راحت‌تر گردد. قفسه‌های فروشگاهی گروه صنعتی دی در انواع مختلفی تولید می‌شوند. که دو دسته اکونومی و هایپری جزء دسته‌های اصلی این فروشگاه‌ها به حساب می‌آیند.

تفاوت دسته اکونومی و هایپری در قیمت فروش آن‌هاست، که به واسطه‌ی برخی تغییرات جزئی ایجاد می‌شود. این تغییرات باعث می‌شود تا قدرت تحمل بار محصولات اکونومی پایین‌تر بیاید، اما باتوجه به کاربرد و قیمت نهایی، کاهش تحمل بار خیلی مشکل‌ساز نمی‌شود و همچنان قفسه‌های اکونومی مورد استقبال فروشگاه‌های متوسط و کوچک قرار دارند.

اگر در خرید قفسه‌های فروشگاهی نیاز به راهنمایی دارید می‌توانید همین حالا با مشاوران  گروه صنعتی دی کمک تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.