قفسه سازی

 

اگر بخواهیم صنایع پرکاربرد امروزه را نام ببریم بدون شک از اولین گزینه‌هایی که به ذهن می‌آید، صنعت قفسه‌سازی است. صنعتی که با توجه به کاربرد‌هایی که دارد جز پراستفاده‌ترین صنایع امروزه است. از موارد استفاده این صنعت می‌توان به استفاده در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سوپرمارکت‌ها، سردخانه، کارخانه وغیره. اشاره کرد. با ما در این مطلب همراه شوید تا به طور کامل راجع به این صنعت صحبت کنیم. و از کاربردهایی که قفسه سازی در صنعت خرده فروش دارد، آگاهی پیدا کنید.

قفسه چیست؟

تعریف علمی مفهوم قفسه به این شرح است، هر سازه‌ای که دارای سطوح دسترسی یا قابل بارگزاری باشد و جنسی از جمله فلزی، چوبی و یا پلاستیکی داشته باشد را قفسه اطلاق می‌نمایند. قفسه قدمتی تاریخی داشته و از زمان‌های قدیم کاربرد‌های بسیار زیادی در زندگی انسان داشته است. به طور مثال، در گذشته از قفسه‌ها برای نگهداری از ظروف قیمتی یا خوراکی‌ها استفاده می‌شده. اما امروزه با توجه به رشد فناوری و تکنولوژی در صنعت قفسه سازی استفاده‌ گسترده‌تری از قفسه‌ها می‌شود.

صنعت قفسه سازی چیست؟

صنعت قفسه بندی از دیرباز نقش به سزایی در جهت ساماندهی و نظم دهی به چیدمان و نگهداری اقلام داشته است بطوریکه در همه ابعاد زندگی (شخصی، کاری، اجتماعی) نیاز به این صنعت وجود دارد. امروزه با توجه به افزایش تولید محصولات توسط کمپانی‌ها و شرکت‌های مختلف، مدیریت انبار و انبارداری به چالشی برای متخصصان این حوزه تبدیل شده است. صنعت قفسه سازی با ساخت قفسه‌های مختلف با توجه به شرایط محیطی سعی در استفاده عالی از محیط محدود انبار‌ها دارد مخصوصا انبارهای کوچک. لازم به ذکر است که این موضوع تنها یکی از کاربرد‌های این صنعت می‌باشد و صنعت قفسه سازی در زمینه های مختلف کاربرد های متفاوت دیگری نیز دارد.

مزایای قفسه و قفسه سازی

در عصر مدرن نقش قفسه‌ها در مسائل مختلف بسیار پررنگ بوده و مزایای بسیاری دارد. در ادامه این موضوع سعی می‌کنیم چندی از نکات مثبت قفسه‌ها را در صنعت‌های مختلف برای شما بازگو کنیم.

  • سهولت پیدا کردن کالای مورد نظر میان تعداد زیادی کالا
  • چیدمان تعداد بیشتری از وسایل و ابزار در جای محدود
  • کاهش احتمال بروز حوادث و اسیب دیدگی به محصولات
  • نقش به سزای قفسه در افزایش فروش

کاربردهای صنعت قفسه سازی در انبار و مزایای آن

قفسه سازی انبار، یکی از روش‌های پرکاربرد طراحی سازه می‌باشد که توانسته است مشکلات روی هم انباشته شدن بار، تجهیزات و محصولات مختلف کارخانه ای، فروشگاهی و مراکز پخش عمده محصولات مختلف را برطرف کند. یکی از مهم‌ترین مزایای قفسه سازی در انبار، ایجاد نظم و ترتیب در فضای داخلی انبار‌ها است. یکی دیگر از مزایای قفسه بندی در انبار نگهداری کالاها و تجهیزات موجود در انبارها در فضایی بالاتر از سطح زمین باعث جلوگیری از جذب رطوبت زمین می‌شود و از بوجود آمدن خرابی در محصول جلوگیری می‌کند.

 

انواع قفسه فروشگاهی

با توجه به شکل گوناگون فروشگاه‌ها، اندازه و همچنین تنوع در محصولات، قفسه‌های فروشگاهی در انواع و ابعاد مختلفی در بازار وجود دارند. دسته‌های اصلی قفسه های فروشگاهی به شرح زیر هستند.

قفسه یک طرفه دیواری

قفسه‌های دیواری گروهی از تجهیزات فروشگاهی هستند که به دیوار متصل هستند. از این رو این قفسه‌ها یکطرفه هستند. از طرفی تعداد طبقه و ارتفاع در این نوع قفسه‌ها قابل تغییر است. جنس آن نیز معمولا فلز یا MDF است. این نوع قفسه‌ها در منزل نیز وجود داشته و از آن‌ها برای نگهداری سیستم‌های صوتی و تصویری استفاده می‌شود.

قفسه‌های یک طرفه خود ایستا

قفسه یا شلف‌های فروشگاهی یکطرفه خود ایستا، از پرطرفدارترین و پرکاربردترین تجهیزات نگهدارنده فروشگاهی به حساب می‌آیند. به این دلیل لفظ خود ایستا می‌گیرد چون به دیوار احتیاجی ندارد. این قفسه‌ها با توجه به شکل استفاده انواع مختلفی دارند. همچنین کالاهایی که برای چیدمان روی این قفسه‌ها در نظر گرفته شده عموما کالاهایی بااندازه کوچک هستند. اگرچه در بعضی از موارد از کالاهای بزرگ نیز برای چیدمان روی این قفسه‌ها استفاده می‌شود.

قفسه دوطرفه

در فروشگاه‌ها استفاده بهینه از محیط بسیار حائز اهمیت است، یکی از روش‌های که می‌توان از محیط به صورت بهینه استفاده نمود، بهره بردن از قفسه‌های دو طرفه است. این قفسه‌ها به شکل جزیره و در راهروهای وسط فروشگاه قرار گرفته اند قفسه‌های دوطرفه نیز مانند مدل‌های یکطرفه دارای انواع مختلفی هستند که اندازه آن‌ها نیز با توجه به کاربری آن‌ها متفاوت است.

قفسه گرد

برخی محصولات موجود در فروشگاه‌ها نیازمند توجه ویژه‌ای هستند، زمانی که می‌خواهیم این محصولات را به شکل ویژه‌ای در دید مشتریان قرار دهیم از قفسه گرد استفاده می‌کنیم اما این نکته را نیز باید در نظر گرفت که استفاده از این قفسه‌های نیازمند فضای بیشتری در مقایسه با قفسه‌های دوطرفه و یکطرفه است.

شناخت یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه قفسه سازی

امروزه با توجه با وضعیت اقتصادی کشور و بوجود آمدن تحریم‌ها برای ایران شرکت‌های قفسه سازی بسیاری در ایران فعالیت نمی‌کنند. در حقیقت تعداد کمی شرکت موفق در این زمینه وجود دارند که محصولات باکیفیتی و با دوامی تولید و عرضه می‌کنند. گروه صنعتی دی یکی از این شرکت‌ها است که از محصولاتش از نظر کیفیت و دوام با نمونه‌های خارجی رقابت می‌کنند. گروه صنعتی دی از سال 1397 فعالیت خود در زمینه تولید تجهیزات فروشگاهی از جمله یخچال صنعتی، قطعات برودتی و سردخانه صنعتی آغاز کرده است.

این گروه اصلی‌ترین ویژگی‌های خود را ضمانت معتبر، بهترین قیمت، و پشتیبانی آنلاین معرفی می‌کند. بر خلاف شرکت‌های سنتی که اکثرا فروش خود را بر پایه فروش سنتی می‌گذارند گروه صنعتی دی تمرکز خود را بر روی فروش آنلاین نیز گذاشته است.  و دارای پشتیبانی قوی در مسائل مختلف است.

جمع‌بندی

در این مطلب با تاریخچه قفسه سازی آشنا شده و انواع قفسه‌های پرکاربرد را  بررسی کردیم. همچنین با کاربرد‌های هرکدام از قفسه‌ها و مزایای آن‌ها آشنا شدیم و در نهایت با یکی از شرکت‌های معتبر موجود در زمینه قفسه سازی در کشور آشنا شدیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با گروه صنعتی دی در ارتباط باشید.