قفسه بندی فروشگاهی

امروزه با افزایش روزافزون تنوع محصولات مختلف در فروشگاه‌ها شاهد به وجود آمدن انواع قفسه‌بندی‌های مختلف در فروشگاه‌های بزرگ هستیم که با نام قفسه فروشگاهی شناخته می‌شوند. این قفسه‌بندی‌ها برای انواع دسته‌بندی محصولات از سبک تا نیمه‌سنگین مناسب هستند و باعث زیبایی بیشتر و همچنین استفاده بهتر از فضای محدود موجود در فروشگاه‌ها می‌باشد. در این مقاله قصد داریم تا انواع قفسه بندی فروشگاهی و کاربرد‌هایی را که هر کدام از آن‌ها دارند بررسی کنیم.

چرا قفسه بندی فروشگاهی مهم است؟

قفسه بندی فروشگاهی از تجهیزات اصلی خرده فروشی هستند که اکثر سوپر مارکت‌ها و هایپرمارکت‌های بزرگ به دلایل مختلفی از جمله استفاده بهینه از فضا و زیبایی محیط فروشگاه از آن‌ها استفاده می‌کنند.

قفسه بندی فروشگاهی، به دلیل شکل ظاهری مناسب، در فروشگاه های زنجیره ای، هایپرمارکت‌ها و سوپر مارکت ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به حجم بالای محصولات در فروشگاه‌ها، استفاده از قفسه بندی باعث می‌شود از تمام فضاهای موجود به بهترین شکل ممکن استفاده شود. همچنین مشتری با دید بهتری ‌می‌تواند محصول مورد نظر خود را ببینید و سپس انتخاب کند.

انواع قفسه بندی فروشگاهی

سیستم‌های قفسه بندی فروشگاهی در دو گروه اصلی دسته‌بندی ‌می‌شوند: قفسه‌های یک طرفه و قفسه‌های دو طرفه که در ادامه هر یک از این موارد را بررسی خواهیم کرد.

قفسه‌های یک طرفه

قفسه‌های یک طرفه که بیشتر در کنار دیواره‌های فروشگاه قرار ‌می‌گیرند و به دو گروه ایستا و یک طرفه دیواری تقسیم ‌می‌شوند. قفسه‌های ایستای یک طرفه نیازی به دیوار برای نصب ندارند.

قفسه‌های دو طرفه

این قفسه ها برعکس قفسه‌های یک طرفه، قابلیت استفاده از دو سمت را دارند و هم در کنار دیوار از آن‌ها استفاده ‌می‌شود و هم در محیط‌های وسط فروشگاه. همچنین دارای ستون و پایه‌های سنگین‌تری هستند که این ویژگی، قفسه‌های دو طرفه را برای محصولات سنگین نیز مناسب ‌می‌کند.

ساختار کلی قفسه‌های فروشگاهی

  • ستون‌های مرکزی قفسه‌های فروشگاهی که پایه‌های اصلی قفسه‌ها هستند.
  • بازوهای قفسه‌های فروشگاهی که در بخش کناری این قفسه‌ها قرار دارند.
  • پوشش‌هایی که در قسمت پشت قفسه فروشگاهی به کار ‌می‌‌روند و نقش تکیه‌گاه را دارند.
  • نمای کتیبه مانند جلوی قفسه‌بندی که برای محصول‌های پر بازدیدتر به کار می‌رود.

مزایای قفسه بندی فروشگاهی

بهره‌گیری از انواع قفسه‌بندی‌های دو طرفه مدرن در فضای ‌میانی فروشگاه‌ها، مزایای مختلفی به همراه دارد که در ادامه مطلب به برخی از آن‌ها اشاره ‌می‌شود.

قفسه فروشگاهی

امکان تغییر ارتفاع و فواصل بین طبقات

با توجه به قابلیت تنظیم فواصل بین طبقات در قفسه بندی فروشگاهی ‌می‌‌توان انواع کالا را با اصول دقیق چیدمان فروشگاه در این طبقات جای داد. همچنین ارتفاع این قفسه‌بندی‌ها از قابلیت تنظیم برخوردار بوده و برای انواع محصول در اندازه‌های مختلف مناسب است. به همین دلیل‌ ‌می‌‌توان از آن‌ها در فضاهایی با ارتفاع بسیار بلند یا یا کم ارتفاع بهره گرفت.

قابلیت تحمل وزن بالا

از دیگر مزایای بهره‌گیری از قفسه بندی فروشگاهی می‌توان به قابلیت تحمل وزن بالای این قفسه‌ها اشاره کرد. در تولید این قفسه بندی‌ها از فلزات و موادی استفاده شده است که بسیار مقاوم بوده و ‌می‌توانند وزن زیادی را تحمل کنند. به همین دلیل ‌می‌توان از قفسه‌ها برای محصولاتی با وزن بسیار زیاد نیز استفاده کرد.

تنوع در رنگ بندی

رنگ‌بندی یکی از نکات اساسی و مهم در بحث قفسه بندی فروشگاه ها ‌می‌باشد زیرا زمانی که از قوانین روانشناسی رنگ در محیط فروشگاه استفاده کنیم، مشتری‌های بیشتری را به فروشگاه خود جذب می‌کنیم. از آنجا که قفسه‌بندی موجود در یک فروشگاه بخش زیادی از چیدمان فضا را در بر ‌می‌‌گیرد، توجه به رنگ‌بندی آن اهمیت زیادی داشته و می‌تواند سوددهی یک فروشگاه را بالاتر ببرد.

قابلیت نصب سریع و آسان

از دیگر ویژگی‌های خوب قفسه بندی‌های فروشگاهی که رضایت خاطر مشتریان را به همراه دارد، قابلیت نصب آسان و سریع می‌باشد. به دلیل وزن اندک قطعات قفسه‌بندی، می‌توان‌ کار نصب را در زمان کوتاهی به انجام رساند. همین ویژگی باعث مجبوبیت بسیار زیاد قفسه‌های فروشگاهی مدرن شده است.

قابلیت نورپردازی روی قفسه بندی فروشگاهی

یکی از جدیدترین روش‌ها برای جلب توجه مشتری استفاده از نورپردازی‌های مخصوص بر روی قفسه‌های فروشگاهی ‌می‌باشد. این قفسه‌ها ‌می‌توانند برای محصول‌های مختلف، نورپردازی‌های‌ خاصی را انجام دهند. اغلب قفسه‌بندی‌های فروشگاهی مجهز به سیستم روشنایی عادی و استاندارد هستند و البته ‌می‌توان آن‌ها را به شکل اختصاصی هم طراحی کرد.

استفاده از علائم برچسب گذاری قیمت بر روی قفسه‌ها

یکی از مهم‌ترین و کارآمدترین ویژگی‌های انواع مدرن قفسه فروشگاهی داشتن برچسب قیمت و معرفی محصول ‌می‌باشد که به مشتریان این قابلیت را ‌می‌دهد تا بتوانند محصولات مشابه را با یکدیگر مقایسه و مناسب با نیاز خود یکی را انتخاب کنند. دادن حق انتخاب و مقایسه به مشتریان باعث بازگشت آن‌ها به فروشگاه خواهد شد.

سخن پایانی

در دنیای پیشرفته امروز که صحنه رقابت بسیاری از فروشگاه‌ها و ‌هایپرمارکت‌ها است، استفاده از انواع مناسب قفسه بندی فروشگاهی یکی از کلیدی‌ترین ابزار‌ها برای تضمین موفقیت است. اگر قصد راه اندازی یک فروشگاه زنجیره ای را دارید و یا می‌خواهید یک سوپرمارکت تاسیس کنید، در زمینه قفسه بندی فروشگاه خود دقت کنید، زیرا این موضوع ‌می‌تواند تفاوت شما با کسب و کارهای غیرموفق باشد، ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم!