مقالات, تهویه مطبوع, صنایع برودتی

فن کویل کاستی و انواع آن

فن کویل کاستی

فن کویل یکی از تجهیزات مورد استفاده در سیستم های تهویه مطبوع است، که مدل‌ها و طراحی‌های مختلفی دارد. یکی از انواع آن، فن کویل کاستی می‌باشد. در این مقاله قصد داریم با روش کار، اجزای فن کویل کاستی و انواع آن بیشتر آشنا شویم.

فن کویل چیست؟

فن کویل یکی از تجهیزات تهویه مطبوع است، که وظیفه آن ایجاد جریان هوای سرد و یا گرم بسته به نیاز، برای تنظیم دمای هوای محیط می‌باشد. از فن کویل‌ها می‌توان در منازل مسکونی، سالن‌های همایش و کنسرت، سالن‌های ورزشی و همچنین کارگاه و فضای صنعتی نیز استفاده کرد. فن کویل می تواند به عنوان سیستم گرمایشی و هم سیستم سرمایشی عمل کند.

فن کویل را می‌توان نوعی مبدل حرارتی در نظر گرفت، که بین آب و هوای محیط تبادل گرما برقرار می‌کند تا دمای هوا به نقطه مطلوب برسد. هر فن کویل متشکل است از لوله‌های مارپیچی شکل و فین‌هایی که عمود بر لوله‌ها نصب شده‌اند تا نرخ انتقال حرارت افزایش یابد. یک فن نیز وظیفه برقراری جریان هوا را بر عهده دارد. آب مورد نیاز فن کویل نیز بسته به نوع عملکرد آن، اگر در حالت گرمایشی باشد از بویلر موتورخانه یا پکیچ تامین می‌شود و اگر در حالت سرمایشی باشد آب سرد مورد نیاز فن کویل از چیلر بدست می‌آید.

با ورود آب به لوله‌های فن کویل، فن هوای محیط را جذب کرده و از روی لوله‌ها عبور می‌دهد، با این کار دمای هوا به نقطه مطلوب رسیده و از فن کویل به محیط دمیده می‌شود. به این ترتیب دمای هوای محیط مورد نظر، به دمای مطلوب می‌رسد.

در یک ساختمان چندین فن کویل در فضاهای مختلف (واحدها، اتاق‌ها، سالن‌ها و…) نصب می‌شود، و تمامی این فن کویل‌ ها به یک واحد مرکزی گرمایش (مثل موتور خانه یا پکیج) و سرمایش (مثل چیلر یا مینی چیلر) متصل می‌شوند. البته برخی از فن کویل‌ها که به فن کویل کانالی معروف هستند، دارای کانال کشی می‌باشند که از یک واحد فن کویل، برای چند اتاق مختلف استفاده می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با فن کویل ها و انواع آن می‌تواند مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

فن کویل‌ها طراحی‌های مختلفی دارند، از نظر محل نصب می‌توان فن کویل‌ها را به سه دسته تقسیم کرد:

 • زمینی
 • دیواری
 • سقفی

فن کویل های سقفی، که بر روی سقف نصب می‌شوند می‌توان گفت جزء پرکاربردترین نوع فن کویل می‌باشند، چرا که هم فضای داخلی را اشغال نمی‌کنند و هم اثری بر روی ظاهر دکوراسیون ندارند.

فن کویل‌هایی که در سقف نصب می‌شوند خود مدل‌های مختلفی دارند، که یکی از آن‌ها فن کویل کاستی می‌باشد، که در ادامه به تشریح آن خواهیم پرداخت.

فن کویل کاستی

آشنایی با فن کویل کاستی

فن کویل کاستی، یکی از محبوب‌ترین طراحی های فن کویل است که برای استفاده در سقف‌های کاذب مناسب می‌باشد. استفاده از سقف کاذب باعث می‌شود که فقط دریچه هوا در معرض دید قرا بگیرد و مابقی فن کویل پنهان باشد، در صورتی که امکان استفاده از سقف کاذب وجود نداشته باشد بهتر است از نوع دیگر فن کویل یعنی سقفی توکار استفاده شود.

مهم‌ترین ویژگی فن کویل کاستی، عدم اشغال فضا است. در مواردی مانند اتاق‌های کوچک، ادارات، دانشگاه‌ها و سالن‌هایی که فضای آن‌ها محدود بوده و یا به هر علت دیگری محل مناسبی برای قرار گیری فن کویل وجود نداشته باشد، به راحتی می‌توان با ایجاد سقف کاذب فن کویل کاستی را مورد استفاده قرار داد.

طراحی فن کویل‌های کاستی به این شکل است که بدنه اصلی دستگاه و لوله‌کشی‌ آب فن کویل، در فضای داخلی سقف کاذب نصب شده و کاملاً در دور از دید است. تنها دریچه فن کویل از فضای تعبیه شده دیده می‌شود، که از آن جریان هوای مطبوع به داخل فضا دمیده می‌شود.

روش‌کار آن‌ هم، همان طور که گفته شد می‌تواند هم به شکل گرمایشی (با استفاده از آب گرم موتورخانه یا پکیج) و هم سرمایشی (با استفاده از آب سرد چیلر) باشد.

فن کویل‌های کاستی خود به دو نوع تقسیم می‌شوند:

 • فن کویل کاستی یک طرفه
 • فن کویل کاستی چهار طرفه

فن کویل‌های کاستی یک طرفه، ساختار ساده‌تری دارند. در این نوع فن کویل، جهت وزش هوای خروجی از فن کویل تنها در یک راستا می‌باشد.

در فن کویل‌های چهار طرفه، وزش هوای مطبوع تولید شده توسط فن کویل از چهار جهت امکان‌پذیر است، که با این کار فضای بیشتر را تحت پوشش خود قرار داده و دمای هوا محیط یکنواخت‌تر خواهد بود.

اجزای تشکیل‌دهنده فن کویل کاستی

فن کویل‌ها معمولاً اجزاء مشابهی دارند، اجزای تشکیل دهنده فن کویل کاستی عبارت است از:

 • فن
 • کویل
 • بدنه اصلی
 • دریچه هوا
 • لوله‌های آب سرد و گرم
 • سیستم کنترلی
 • فیلتر هوا
 • سینی آب درین

جمع‌بندی

در این مقاله با یکی از پراستفاده‌ترین مدل‌های فن کویل، یعنی فن کویل کاستی آشنا شدیم. فن کویل‌ها جزء تجهیزات تهویه مطبوع پرکاربردی هستند که از آن‌ها می‌توان هم برای سرمایش و هم برای گرمایش استفاده کرد. فن کویل‌های کاستی نوعی از فن کویل‌ها هستند که در سقف کاذب نصب می‌شوند و به این علت که فضای داخلی را اشغال نمی‌کنند و اجزای آن (به جز دریچه) در معرض دید نیست، بسیار محبوب هستند. امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید، جهت مشاوره و تهیه انواع فن کویل‌ با مشاروین فروش دی تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code