مقالات, تجهیزات فروشگاهی, فروشگاه‌های زنجیره‌ای

ناگفته‌هایی از فروشگاه‌های زنجیره‌‌ای شهروند

فروشگاه زنجیره ای شهروند

فروشگاه های زنجیره ‌ای شهروند یکی از فروشگاه‌های محبوب و معروف در سطح استان تهران و کرج است. مدیریت این فروشگاه مجازی بر عهدۀ شهرداری تهران بوده و تاریخ تأسیس آن به سال 1372 بر می‌گردد. هدف اصلی از تأسیس فروشگاه زنجیره ای شهروند کمک به سیستم عرضۀ محصولات خوار و بار یا به اصطلاح سوپرمارکتی به شهروندان بوده است. در حال حاضر شرکت شهروند صاحب چهل و دو فروشگاه زنجیره‌‌ای در سطح شهر تهران و شهرهای اطراف آن است. با سیاست گذاری و هدف گذاری صحیح پیشبینی می‌شود که در سال‌های آینده تعداد این فروشگاه‌ها بیشتر شود. ضمن اینکه راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای در دیگر مراکز استان‌های کشور نیز در برنامه‌های شرکت شهروند قرار دارد. در این مقاله قصد داریم دربارۀ این فروشگاه با شما بحث و گفتگو کنیم.

آشنایی با تاریخچۀ فروشگاه های زنجیره ای شهروند

در سال‌های اول انقلاب به واسطۀ تحریم‌های یک طرفه و جنگ تحمیلی هشت ساله، کشور نتوانست روند توسعه‌محور خود را حفظ کند و ادامه دهد. اما با پایان این چالش‌ها ورق برگشت و روند توسعه کشور در تمامی سطوح نمایان شد. این روند صنعتی شدن کم کم به سیستم توزیع محصولات و نحوۀ فروش محصولات نیز رسید. نخستین فروشگاه های زنجیره ای ایران در همان سال‌های ابتدایی دهۀ هفتاد شکل گرفت؛ که شهروند نیز یکی از آن‌ها بود.

فروشگاه زنجیره ای شهروند در سال 1373 به سرمایه‌گذاری مستقیم شهرداری تهران تأسیس شد. با توجه به اینکه تهران مرکز کشور بود و جمعیت آن روز به روز افزوده می‌شد، دیگر سیستم توزیع محصولات به روش‌های قدیمی جوابگو نبود. تصور کنید قرار باشد بخواهید برای خرید محصولات مورد نیاز خانواده از خانه خارج شوید. اگر قرار باشد برای خرید هر محصول یک بار و کنار یک فروشگاه توقف کنید، وقت و هزینۀ زیادی را باید متحمل شوید. حسن مهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای این است که تمامی محصولات مورد نیازتان را می‌توانید از یک فروشگاه و به صورت یک جا خریداری کنید. این همان دلیلی بود که شهرداری تهران را به فکر راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای انداخت. فروشگاه‌هایی که می‌توانست در محله‌های متفاوت تهران تأسیس شود و بار ترافیک شهری را کاهش دهد. از طرفی نیز رضایت ساکنین هر محله را جلب کند.

نخستین شعبه فروشگاه زنجیره ای شهروند در میدان آرژانتین و با نام فروشگاه بیهقی افتتاح شد. تاریخ تأسیس این فروشگاه به سال 1373 بر می‌گردد و بیش از بیست و پنج سال از عمر آن می‌گذرد. در این سال‌ها شهرداری تهران تعداد فروشگاه‌های خود را بیشتر کرده و در حال حاضر نزدیک 44 شعبه در سطح تهران، لواسان، پرند و کرج دارد. معروف‌ترین شعبه‌های این فروشگاه عبارتند از: فروشگاه بیهقی، بهاران، لویزان، تهران نو، ترکمنستان، خانی آباد، کاشانک، طیب، نفت، جنت آباد، پرند، عدل، مهر شهر کرج، مجیدیه، ایران زمین، دارآباد و …

چرا شهرداری تهران به فکر راه‌اندازی فروشگاه زنجیره‌‌ای افتاد؟

به طور قطع می‌توان گفت که وظیفۀ شهرداری‌ها و ارگان‌های شهری، اجرای برنامه‌های توسعه‌محور و تأمین رفاه بیشتر برای شهروندانی است که ساکن آن شهر هستند؛ که اجرای این برنامه‌ها به منظور مدیریت شهر به شکلی کارآمد باید صورت بگیرد. در این راستا یکی از برنامه‌های شهرداری تهران توسعۀ سیستم توزیع محصولات خرده فروشی بوده است. این کار به منظور مدیریت بهتر شهری صورت گرفته است و فواید متعددی برای کلان شهر تهران داشته است. از جمله مهمترین فواید و دلایل راه اندازی فروشگاه زنجیره ای شهروند توسط شهرداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پایین آوردن هزینه‌های توزیع
 • ارائۀ محصولات با قیمت پایین‌تر و مدیریت بهینه‌تر قیمت محصولات در شرایط بحران
 • دقت و نظارت بیشتر بر کیفیت محصولات ارائه شده در فروشگاه‌های خرده فروشی
 • کاهش هزینه‌های تردد شهری و کم کردن ترافیک درون شهری
 • صرفه جویی در وقت و هزینۀ شهروندان در هنگام خرید
 • کاهش میزان آلودگی هوای کلان شهر تهران

در سال‌های گذشته شهرداری تهران با همین سیاستگذاری سعی داشته تا شعبه‌های بیشتری از این فروشگاه‌ زنجیره‌‌ای را در محله‌های متفاوت تهران راه‌اندازی کند. در حال حاضر نیز یکی از سیاست‌های بلندمدت شهرداری راه‌اندازی شعبه‌های کوچک شهروند در محله‌های کوچکتر شهر است. با توجه به اینکه این برند دیگر در نزد شهروندان تهران و دیگر شهرهای اطراف شناخته شده است، پیشبینی می‌شود این کار نیز با موفقیت روبرو گردد.

چرا باید از فروشگاه های زنجیره ای شهروند خرید کرد؟

در سال‌های گذشته تنها شهرداری تهران نبوده که اقدام به راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای کرده است، رقبای قدرتمندی نیز به این عرصه ورود کرده‌اند و به موفقیت‌هایی نیز دست یافته‌اند. با این حال این فروشگاه زنجیره‌ای سعی داشته تا با ارتقای خدمات خود همچنان در بازار رقابت باقی بماند و طبق سیاستگذاری‌هایی تعیین شده برروی نوار موفقیت گام بردارد. از جمله مواردی که مدیران شهروند خود را ملزم به رعایت آن می‌دانند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عرضۀ محصولات متنوع با قیمت مناسب
 • ارائۀ خدمات مورد نیاز شهروندان و توسعۀ این خدمات
 • در نظر گرفتن مسئلۀ کیفیت در توزیع محصولات و بهبود کیفیت محصولات
 • کاهش زمان خرید و دسترسی شهروندان به محصولات و کالاهای مورد نیاز
 • رقابت با سایر فروشگاه‌های زنجیره‌ای در زمینۀ کیفیت و ارائۀ متمرکز محصولات و کالاهای متنوع
 • ارائه خدمات تعاونی و رفاهی بیشتر به شهروندان مانند اعطای کارت‌های اعتباری
 • راه اندازی فروشگاه اینترنتی شهروند و توسعۀ آن
 • ایجاد محیطی مطلوب و پر از آرامش برای خانواده‌ها و کودکان آن‌ها

فروشگاه اینترنتی شهروند

در سال‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و گسترده‌تر شدن استفاده از اینترنت، بسیاری از کسب و کارها به سمت راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی رفته‌اند. شرکت شهروند نیز به منظور آسان‌سازی فرایند خرید و توزیع محصولات، در سال 1390 اقدام به راه‌اندازی فروشگاه مجازی خود کرده است. می‌توان گفت این فروشگاه مجازی نیز یکی دیگر از شعبه‌های در دسترس شهروند است که در حال حاضر شهروندان امکان خرید از آن را دارند. مزیت راه‌ندازی فروشگاه مجازی موارد زیر است:

 • آسان‌سازی فرایند خرید محصولات.
 • کاهش حجم ترافیک و تعداد سفرهای درون‌شهری.
 • کاهش میزان آلودگی کلان شهر تهران که سفرهای غیر ضروری درون شهری نقش مهمی در آن دارد.
 • ارائه خدمات سریع و رساندن محصولات مورد نیاز خانواده‌ها.

در پی استقبال مردم از فروشگاه اینترنتی شهروند، شهرداری تهران در سال 1394 تصمیم به تقویت زیرساخت‌های این نظام توزیع محصولات گرفت. در پی این کار ابتدا اپلیکیشن خرید این فروشگاه زنجیره‌ای را راه‌اندازی شد تا شهروندان بتوانند راحت‌تر کار خرید محصولات را انجام دهند. ضمن اینکه در این سال‌ها سعی شده تا فرایند توزیع محصولات نیز سرعت بیشتری به خود بگیرد. در حقیقت پشتوانۀ اصلی فروشگاه اینترنتی شهروند شعبه‌های درون‌شهری شهروند است. به این شکل زمانی که مشتریان از داخل خانه محصولی را خریداری می‌کنند، نزدیک‌ترین شعبۀ شهروند کار ارائۀ خدمات را برعهده می‌گیرد و محصول را درب منزل خریدار تحویل می‌دهد. یکی دیگر از خدمات ارائه شده در این نظام توزیع مدرن شده، کاهش هزینه‌های ارسال محصولات است. به طوری که برای خریدهای بالای دویست هزار تومان، ارسال به طور رایگان انجام می‌گیرد و برای خریدهای پایین‌تر از این مقدار نیز هزینۀ زیادی منظور نمی‌شود.

عرضۀ فروشگاه زنجیره ای شهروند در بورس

در چند سال اخیر صحبت از خصوصی‌سازی فروشگاه زنجیره‌ای شهروند نیز به میان آمده است. در پی این صحبت‌ها قرار بر این است که به زودی بخشی از سهام شرکت فروشگاه شهروند در بازار بورس ایران عرضه شود. ضمن اینکه بخشی از سهام این شرکت نیز به کارمندان و کارگران شهرداری تهران تعلق خواهد گرفت. این سیاستگذاری به این خاطر بوده تا مردم فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند را متعلق به خودشان بدانند و در نتیجه به صورت پیوسته از این فروشگاه‌ها حمایت مالی و معنوی کنند. ضمن اینکه به این شکل مردم نیز در سود شرکت سهیم خواهند بود.

راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای شهروند

با اینکه سرمایه‌گذار اصلی شهروند شهرداری تهران است، اما سازمان مدیریت شهری و شهرداری تهران در سال‌های گذشته آمادۀ همکاری با سرمایه‌گذاران نیز بوده است. این سرمایه‌گذاری می‌تواند به صورت اجاره، رهن، سهم داشتن در میزان فروش یا اعطای فرانچایز باشد.

راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای یکی از کسب و کارهای پررونق در چند سال گذشته بوده است. اگر به آمارهای ارائه شده در کشورهای صنعتی و در حال توسعه نگاه کنید و این آمار را با ایران مقایسه کنید، می‌بینید، که بازار فروشگاه‌های زنجیره‌ای هنوز جای پیشرفت دارد. در حال حاضر تنها 15 درصد از سیستم توزیع برعهدۀ فروشگاه‌های زنجیره‌ای است. این در حالی است که در کشورهای توسعه‌یافته نزدیک به هشتاد درصد کالاها در همین فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌شود.

اگر به فکر راه‌اندازی فروشگاه زنجیره‌ای هستید، یکی از راه کارهای میانبر همین گرفتن نمایندگی فروشگاه‌های فعال است. برای مثال گرفتن نمایندگی فروشگاه‌های شهروند به صورت اجاره‌ای یا فرانچایز می‌تواند راه کار خوبی باشد. با توجه به اینکه سیستم توزیع در فروشگاه‌های زنجیره‌ای یکپارچه است، با این تصمیم سیاستگذاری‌های کلان را بر عهدۀ مدیران و برنامه‌ریزان شهرداری می‌گذارید و خیالتان از تأمین محصولات و کالاها نیز راحت خواهد بود.

البته راه‌اندازی فروشگاه زنجیره‌ای نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و صبر بالایی دارد. اگر برای این کار نیاز به مشاوره دارید، مشاوران ما در گروه صنعتی دی آمادگی لازم را دارند تا به شما در این مسیر کمک کنند. ضمن اینکه برای توسعه و تجهیز فروشگاه خود نیز می‌توانید روی کمک ما حساب کنید.

فروشگاه های زنجیره ای شهروند در دیگر شهرهای ایران

با وجود اینکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند متعلق به شهرداری تهران است و در حال حاضر اغلب شعبه‌های آن در استان تهران و کرج قرار دارد، اما طبق سیاستگذاری جدید مسئولین، امکان راه‌اندازی شعبه‌های جدید فروشگاه زنجیره ای شهروند در دیگر شهرهای ایران هم فراهم شده است. البته برای این کار اولویت با شهرهای مراکز استان است. اگر در یکی از مراکز استان زندگی می‌کنید، برای راه‌اندازی فروشگاه زنجیره‌ای خود می‌توانید با عوامل شرکت شهروند ارتباط برقرار کرده، درخواست نمایندگی دهید.

پس از ارائۀ درخواست نمایندگان شرکت برای بررسی شرایط شما اقدمات لازم را انجام می‌دهند و اگر شرایط لازم را داشته باشید، با درخواست شما موافقت می‌نمایند.

جمع‌بندی

نخستین فروشگاه زنجیره ای شهروند در سال 1373 و در میدان آرژانتین افتتاح شد. فروشگاهی که امروزه آن را با نام فروشگاه بیهقی می‌شناسیم. فروشگاه های شهروند متعلق به سازمان شهرداری‌های استان تهران است و توسط این مرکز اداره و مدیریت می‌شود. هدف شهرداری تهران از راه اندازی فروشگاه های زنجیره‌ای مدیریت سیستم توزیع محصولات در کلان شهر تهران بوده است. که این مسئله شامل کنترل قیمت محصولات، توزیع یکنواخت و عادلانۀ کالاهای مصرفی، کاهش حجم ترافیک شهری، کاهش تعداد سفرهای درون شهری، کاهش میزان آلودگی هوا و … می شود. در حال حاضر بیش از چهل و دو شعبه از این فروشگاه‌ها در سطح کلان شهر تهران تأسیس شده است و طبق هدف گذاری‌های انجام شده، قرار است تعداد این فروشگاه‌ها بیشتر نیز شود.

یکی دیگر از برنامه ریزی‌های شرکت شهروند راه اندازی شعبه‌های جدیدتر در محله‌های کوچکتر تهران است. همچنین این شرکت آمادگی لازم برای اعطای نمایندگی به کسانی که واجد شرایط باشند را دارد. این اعطای نمایندگی می‌توان به صورت فرانچایز، اجاره یا شراکت در سود فروشگاه باشد. جهت اخد نمایندگی فروشگاه شهروند می‌توانید با این مجموعه به شماره 02188175908 تماس حاصل فرمایید.

برای تامین تجهیزات فروشگاهی خود و خرید انواع تجهیزات سوپری و هایپری به قسمت محصولات وب‌سایت مراجعه و یا با کارشناسان فروش گروه دی در تماس باشید.

نوشته های مشابه

4 دیدگاه در “ناگفته‌هایی از فروشگاه‌های زنجیره‌‌ای شهروند

 1. اسماعیل ایرانمنش گفت:

  اینجانب مایلم ملکی واقع در یاخچی اباد۲۰ متری عباسی بمساحت۱۱۷ونیم متروبر۶متر و۳۰متر انباری با در مجزا دارم را به شهروند اجاره بدهم

  1. منوا یغیکیان گفت:

   با سلام
   لطفاً با با شماره 0214856 تماس بگیرید.

 2. میثم معینی کربکندی گفت:

  سلام ودرود، بنده مغازه درشهرک ولیعصر دارم وبرای نمایندگی چه مدارکی نیاز هست
  09126852085

  1. منوا یغیکیان گفت:

   با سلام
   با فروشگاه شهروند تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *