مقالات, تعمیرات, صنایع برودتی

انواع صدای یخچال خانگی و توضیح علت آنها

انواع صدای یخچال خانگی و توضیح علت آنها

امروزه در همه خانه‌ها، دفاتر، شرکت‌ها و… یک یخچال و یا یخچال‌ فریزر خانگی وجود دارد. یخچال‌های امروزی با پیشرفت تکنولوژی، مصرف برق کمتر و توان سرمایش و ظرفیت بیشتری دارند. سروصدا و آلودگی صوتی نیز در یخچال‌‌های خانگی کم‌تر شده است. اما هنوز هم یخچال جزء وسایلی است که از خود صدا تولید می‌کند. وجود صدای تق تق یخچال خصوصاً شب‌ها می‌تواند آزاردهنده باشد. در این مقاله قصد داریم با انواع صدای یخچال خانگی و علت صدای یخچال آشنا شویم. لازم به ذکر است که وجود صدای یخچال، لزوماً به نشانه خرابی یخچال نیست.

صداهای عادی یخچال

همان طور که گفته شد، یخچال خانگی به طور معمول دارای صدا است. این صدا ناشی از کارکرد قطعات متحرک یخچال است که کار سرمایش را انجام می‌دهند. به عنوان مثال کمپرسور یخچال، که عمل فشرده سازی گاز را با دوران خود انجام می‌دهد، یکی از قطعاتی است که تولید صدا می‌کند. این صدا اگر کم باشد عادی است. از دیگر صداهایی که جزء صداهای عادی به شمار می‌آید، بوق یخچال است. بوق زدن یخچال به جهت هشدار است. مثلا هشدار برای باز ماندن درب یخچال. برای آشنایی بیشتر با روش کار یخچال این مقاله را مطالعه کنید.

اما در این میان، بعضی از صداها باعث نگرانی‌اند. در ادامه قصد داریم با معرفی آن‌‌ها، به بررسی علت صدای یخچال بپردازیم. توجه کنید که در صورتی که با هر یک از موارد زیر مواجه شدید حتماً با تعمیرکار مجرب یخچال خانگی مشورت کنید، تا به طور صحیح مشکل برطرف گردد. چرا که یخچال خانگی جزء وسایل گران قیمت خانه محسوب می‌شود.

صدای بلند یخچال

همان طور که گفته شد، کمپرسور یخچال در هنگام کارکرد عادی خود، صدا دارد. اما در برخی موارد این صدا بسیار بلند و شدید است. در این صورت احتمالا  یخچال به صورت عادی کار نمی‌کند. برخی از مواردی که باعث افزایش صدای یخچال می‌شود، عبارت است از :

عدم ترازی یخچال

یخچال خانگی حتما باید روی یک سطح صاف و تراز قرار بگیرد. چرا که نحوه کارکرد اجزای آن و همچنین حرکت گاز مبرد در سیکل متاثر از زاویه قرار گیری یخچال است. بنابراین در هنگام نصب یخچال از تراز بودن آن اطمینان حاصل کنید.

مشکل فن یخچال

فن اواپراتور در داخل یخچال قرار دارد، که وظیفه آن عبور دادن جریان هوا از روی لوله‌های اواپراتور، به منظور تامین سرمایش داخل یخچال است. این فن باید صدای خیلی کمی داشته باشد و با توجه به اینکه در داخل یخچال قرار گرفته باید صدای آن به سختی شنیده شود. اما در صورتی که پروانه‌های فن شکسته باشد و یا به علت برفک گرفتن یخچال با یخ برفک‌ها برخورد کند، صدای بلندتری تولید می‌کند. پس یکی دیگر از دلایل صدای بلند هنگام کارکرد یخچال می‌تواند مشکل پروانه‌‌های فن باشد.

البته در خصوص فن فقط پروانه‌ها نیستند که می‌توانند صدا تولید کنند. موتور فن نیز در صورت خرابی می‌تواند آلودگی صوتی ایجاد کند.

برای تشخیص خرابی فن، باید بدنه محافظ داخل یخچال و یا فریزر را در آورده تا به فن دسترسی پیدا کنید. سپس با بررسی ظاهر آن از عدم وجود برفک و یخ‌زدگی و یا شکستگی پروانه‌ها و یا مشکلی در موتور فن اطمینان حاصل کنید.

علت صدای یخچال

صدای تیک (کلیک) یخچال

کمپرسور یخچال به طور ممتد کار نمی‌کند. بلکه در زمانی که دمای یخچال تا حد مطلوب پایین آمده باشد، خاموش می‌شود (البته اگر کمپرسور یخچال از نوع اینورتر نباشد). و مجدداً با افزایش دما کمپرسور شروع به کار می‌کند. وظیفه کنترل کارکرد کمپرسور بر حسب دما، بر عهده ترموستات یخچال است. ترموستات هنگام شروع کار کمپرسور، صدای کلیک مانندی دارد، که جزء صداهای عادی یخچال است. اما اگر این صدا ایجاد شود و یخچال شروع به کار نکند و یا این صدا به طور مرتب و پشت سر هم شنیده شود، نشان از وجود ایراد در کمپرسور یخچال و یا عدم کارکرد صحیح کندانسور است که باید توسط تعمیرکار بررسی شود.

علت صدای تق تق یخچال

تغییرات دمای داخلی یخچال باعث انقباض و یا انبساط یخچال می‌شود. این انقباض و انبساط در یخچال باعث ایجاد صدایی شبیه شکستن قلنج می‌شود. دلیل آن هم ممکن است جنس لوله‌ها و یا فوم بدنه باشد. علت وجود صدای تق تق یخچال ایراد جدی بشمار نمی‌رود و تقریبا راه حلی ندارد هرچند که ممکن است آزاردهنده باشد.

صدای چکیدن آب از یخچال

یخچال‌ها به سیستم دیفراست و یا برفک‌زدا مجهزند،که به وسیله آن یخ‌های روی اواپراتور داخل یخچال ذوب شده و در سینی مخصوص ریخته می‌شود. شنیدن صدای چکیدن آب از یخچال به همین دلیل است و جای نگرانی ندارد.

صدای لرزش یخچال

هنگام کارکرد کمپرسور وجود لرزش عادی است، چرا که اجزای داخلی کمپرسور متحرکند. اما در صورتی که یخچال به دیوار و یا کابینت آشپزخانه چسبیده باشد، این لرزش باعث ایجاد صدایی مثل صدای ویبره موبایل می‌شود. اطمینان حاصل کنید که یخچال شما از دیوار پشت آن و همچنین اطراف خود فاصله لازم را دارد. این کار باعث کارکرد موثرتر یخچال نیز خواهد شد.

صدای جوشیدن از یخچال

در کمپرسور برای روان‌کاری و کاهش اصطکاک اجزای متحرک، از روغن استفاده می‌شود. اگر این روغن به داخل کندانسور یا اواپراتور یخچال راه یابد، باعث ایجاد صدایی مانند جوشیدن آب و یا قل‌قل می‌شود. این عامل ممکن است به خاطر جایجایی یا نصب غلط یخچال روی داده باشد. در این صورت حتماً با تعمیرکار مشورت کنید تا آسیب جدی به کمپرسور وارد نشود.

صدای بوق یا بیپ یخچال

این صداها توسط خود یخچال و برای اعلام هشدار است. این صدا می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد مثل:

  • باز ماندن درب یخچال
  • بالا رفتن حرارت داخل یخچال
  • مشکل در یخ‌ساز یخچال
  • ایرادات الکترونیکی یخچال
  • یخ‌زدگی اواپراتور یخچال

در برخی یخچال‌ها مشکلات مختلف، صداهای مختلفی دارند که با توجه به دفترچه راهنمای یخچال می‌تواند نوع ایراد را پیدا کنید. و در صورت جدی بودن مشکل، از تعمیرکار بخواهید تا ایراد را رفع کند.

علت صدای تق تق یخچال

جمع‌بندی

یخچال‌ خانگی وسیله‌ای است که هنگام کار صدا تولید می‌کند. هرچند که تولیدکنندگان سعی در کاهش این صدا دارند، اما تا به امروز به طور کامل قطع نشده است. هر صدایی از یخچال نشان‌دهنده ایراد نیست. در این مقاله با برخی از صداهای رایج یخچال خانگی و دلیل ایجاد این صداها آشنا شدیم. در صورتی که صدای یخچال غیر عادی است حتما از تعمیرکار مجرب بخواهید تا یخچال را بررسی و ایراد را رفع کند، تا متحمل هزینه سنگین نشوید. امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *