همانطور که می‌دانید موفقیت در هر کسب و کار، در گرو جلب رضایت مشتریان و ارائه خدمات در سطح حرفه ای به آنان می‌باشد. و بدون شک اولین قدم در راه رسیدن به این هدف مهم، همگام شدن با تکنولوژی روز و کاربرد تجهیزات حرفه‌ای، متناسب با هر زمینه کاری می‌باشد. در این میان، سیستم صندوق فروشگاهی به عنوان روشی نوین جهت مکانیزه شدن کسب و کارها، طرفداران زیادی را در بین صاحبان مشاغل، به ویژه فروشگاه‌های خرده فروشی به خود جذب نموده است. در این راستا، ما در این مطلب به دنبال آن هستیم که ضمن آشنائی مختصر با ساختار سیستم صندوق فروشگاهی ، به بررسی مزایای استفاده از این فناوری در فروشگاه‌ها بپردازیم. پس ما را با ادامه مطلب همراهی کنید.

صندوق فروشگاهی چیست ؟

در بخش قبل تا حدودی با نقش این دستگاه به عنوان تجهیزاتی مهم و اساسی در فروشگاه‌ها آشنا شدیم. فناوری که امروزه قطعاً یکی از تجهیزات ضروری و اساسی در هر خرده‌فروشی محسوب می‌شود. دستگاه صندوق فروشگاهی، در واقع سیستمی تشکیل شده از سخت افزارهای گوناگون، و همچنین نرم‌افزاری جهت مدیریت اطلاعات کسب و کار می‌باشد. برخی از این سخت‌افزارها شامل تجهیزاتی نظیر مانیتور، دستگاه بارکد‌ خوان، ترازوی دیجیتال، پرینتر و محفظه کشوئی وجه نقد بوده، که در کنار یک نرم‌افزار فروشگاهی تشکیل دهنده سیستمی کامل، جهت ارائه اطلاعاتی از قبیل موجودی کالا، میزان فروش و … است.

اما آنچه که این صندوق را تبدیل به یکی از اجزای اصلی و کاربردی در فروشگاه‌ها نموده، مزایای بسیار این سیستم در تسهیل روند فروش کالاست که در بخش بعد به مواردی از آن اشاره خواهیم نمود.

سیستم صندوق فروشگاهی

مزایای استفاده از صندوق فروشگاهی

مرحله تسویه حساب با مشتریان را که در حقیقت آخرین مرحله خرید محسوب می‌شود، می‌توان یکی از مهمترین بخش‌های خرید در فروشگاه به شمار آورد. پیاده نمودن هرگونه راهکار جهت تسهیل این مرحله و سرعت بخشیدن به پاسخگویی به مشتریان، می‌تواند عاملی برای جلب هر چه بیشتر رضایت آن‌ها باشد. در اینجاست که وجود صندوق فروشگاهی با مکانیزه کردن مراحل خرید، علاوه بر فراهم نمودن رفاه بیشتر برای خریداران، تا حد زیادی دقت و سرعت محاسبات مالی در فروشگاه‌ها را افزایش می‌دهد که این به معنای سود بیشتر برای صاحبان مشاغل خواهد بود. اما این تنها بخشی از مزیت‌های این سیستم فروشگاهی نیست. در ادامه به بررسی برخی از این مزایا خواهیم پرداخت :

کاهش هزینه‌ها

پیش از ظهور فناوری صندوق‌های فروشگاهی، یکی از مشکلاتی که گریبانگیر صاحبان مشاغل، به خصوص در کسب و کار‌های خرده فروشی بود، نیاز به استخدام تعداد بالای پرسنل جهت انجام مراحل مختلف خرید بود. مراحلی که شامل تسویه با مشتری، ثبت فاکتور، انبارداری کالا و غیره بوده، که هرکدام مستلزم به کار گرفتن نیروی انسانی در هر یک از این بخش‌ها می‌بود. علاوه بر آن، هزینه‌های جانبی مانند فاکتورهای مخصوص، دفاتر انبارداری، کاغذ، قلم و نظایر آن نیز عامل افزایش هرچه بیشتر هزینه‌های مصرفی برای صاحبین مشاغل محسوب می‌شد. اما با تجهیز فروشگاه‌ها به سیستم صندوق فروشگاهی ، ضمن افزایش سرعت و دقت کار، این سیستم این امکان را فراهم کرد که تنها با آموزش کار با دستگاه صندوق فروشگاهی به یک یا دو نیروی انسانی، مجموع فعالیت‌های فوق‌الذکر به بهترین شکل و بدون نقص انجام پذیرد. و این به معنای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و نهایتاً سود بیشتر برای صاحبین مشاغل است.

کاهش خطاهای محاسباتی

از جمله مشکلاتی که به علت افزایش حجم فروش و در ساعات شلوغ فروشگاه‌ها در روش‌های دستی امکان بروز آن وجود داشت، اشتباهات محاسباتی در هنگام تسویه با مشتری بود. اما امروزه با وجود صندوق فروشگاهی و دستگاه بارکدخوان و نرم‌افزار حسابداری در این سیستم، امکان بروز خطا به میزان قابل توجهی کاهش یافته و به تبع آن انجام محاسبات مالی با دقتی بسیار زیاد امکان‌پذیر شده است. به این واسطه کاربری که در نقش صندوقدار فعالیت دارد، دیگر با معضلاتی نظیر کسری وجه و یا اشتباه محاسباتی روبرو نخواهد شد. بالا رفتن دقت فعالیت‌های مالی را می‌توان یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این صندوق‌ها برای مدیران و البته پرسنل شاغل در این بخش به شمار آورد.

افزایش امنیت ثبت اطلاعات

یکی از مزایای سیستم صندوق فروشگاهی، ثبت دقیق اطلاعات مربوط به ورود و خروج کالا و امکان دریافت گزارش لحظه‌ای از اطلاعات مربوطه و چرخه مالی محصولات است. این به این معناست که مدیران فروشگاه با اطمینان به صحت اطلاعات دریافتی و با تکیه به گزارش‌های نرم‌افزار، به راحتی امکان تحت کنترل داشتن فعالیت‌های مالی فروشگاه را خواهند داشت.

مدیریت انبار کالا

یکی از دلایل متضرر شدن مدیران فروشگاه در گذشته، عدم اطلاع دقیق از میزان فروش کالاهای مختلف، محصولات به فروش نرسیده و کسری کالاهای مورد نیاز بود. عدم پاسخگویی مناسب به نیاز مشتری، از نتایج حاصل از این مشکل بود که نهایتاً عاملی برای ضررهای مالی صاحبین مشاغل محسوب می‎شد. اما امروزه با وجود سیستم صندوق فروشگاهی و بهره بردن از این فناوری کاربردی، ضمن سامان بخشیدن به گردش مالی، بخش انبار و فروش کالا به طور کامل تحت کنترل درآمده و با بررسی بروز و آنلاین میزان فروش هر کالا، مشکلاتی از قبیل کسری کالا، و یا انبار بیش از حد محصولات به فروش نرسیده وجود نخواهد داشت.

قابلیت اتصال به POS

امکان اتصال به دستگاه POS و یا همان کارتخوان در صندوق فروشگاهی، از مزیت‌هایی است که علاوه بر افزایش میزان رضایت مشتریان و کمک به تسهیل ارائه خدمات به آن‌ها، عاملی جهت افزایش امنیت دریافت وجوه برای صاحبین مشاغل محسوب می‌شود.

با تجهیز این سیستم به دستگاه کارتخوان، مجموع مبلغ خریداری شده توسط مشتری به صورت اتوماتیک به وسیله نرم‌افزار فروشگاهی به POS ارسال شده و پس از کشیدن کارت و ورود رمز به وسیله مشتری، عملیات خرید به راحتی و بدون خطا تکمیل خواهد شد. در حقیقت با وجود این سیستم امکان بروز خطا در مراحل محاسباتی و همچنین دریافت وجه، به میزان چشمگیری کاهش یافته که این نشان از امنیت بالای این سیستم می‌باشد. اما وجود سخت افزارهایی مکمل مانند دستگاه PinPad”  نیز می‌تواند با بالا بردن امنیت حساب مشتری و حفظ حریم خصوصی خریداران گامی دیگر در جهت رفاه آنان باشد. دستگاه PinPad” این امکان را برای مشتری فراهم می‌کند که شخصاً با ورود رمز کارت خود فرآیند خرید را تکمیل کرده و به این ترتیب دیگر نیازی به اعلام رمز در حضور دیگران نخواهد بود. به طور کلی می‌توان گفت حاصل وجود این دستگاه‌ها چیزی نیست جز ایجاد فضایی برای یک خرید امن و قابل اعتماد برای مشتریان.

دستگاه POS و یا همان کارتخوان

سخن آخر

آنچه که از مجموع مزایای مطروحه از استفاده از سیستم صندوق فروشگاهی می‌توان نتیجه گرفت، بهبود روند کسب و کار مشاغل، علی‌الخصوص خرده فروشی‌ها می‌باشد. کاربری بسیار آسان و البته دقیق و سریع این سیستم، با وجود سخت افزارهای تعبیه شده در آن، در حقیقت مقدمه‌ی ایجاد یک معامله برد – برد برای مدیران فروشگاهی و مشتریان است. افزایش میزان فروش، بالا رفتن سرعت کار و اتلاف کمتر انرژی که حاصل آن صرفه جویی در هزینه‌ها است، در کنار یک مدیریت بی نقص انبار، بخش سودآور صاحبان مشاغل، و ارائه با کیفیت خدمات در کمترین زمان، با حفظ امنیت، قسمت لذتبخش یک خرید برای مشتریان محسوب می‌شود که حاصل وجود این سیستم کاربردی در فروشگاه‌ها است. برای خرید صندوق فروشگاهی با گروه صنعتی دی تماس بگیرید.