مقالات, شیر, صنایع برودتی

شیر برقی چیست؟

شیر برقی چیست

شیر برقی یا شیر الکتریکی یکی از انواع شیرهای صنعتی است که امروزه در صنایع متفاوت برای مدیریت جریان سیال های متفاوت از آنها استفاده می شود. در ساختمان شیرهای برقی از نیروی مغناطیسی برای قطع و وصل جریان استفاده می شود. در داخل این شیرها یک سلونوئید یا هسته مرکزی به همراه سیم پیچ وجود دارد. عبور برق از درون سیم پیچ ایجاد نیروی الکترومغناطیسی می کند و می تواند حرکت سلونوئید را کنترل کند. این قطعه به خاطر دقت بالا و کنترل از راه دور بودنشان امروزه در صنایع متفاوتی کاربرد دارند. در مقاله شیر برقی چیست قصد داریم دربارۀ نحوۀ عملکرد سلونوئید ولو و انواع آن صحبت کنیم.

شیر برقی چیست ؟

اگر با مفهوم الکترومغناطیس آشنایی داشته باشید، می دانید که با ساختن یک سیم پیچ و اتصال جریان برق به آن می توان به یک آهنربای الکتریکی دست یافت. شیر های برقی از همین مفهوم سادۀ فیزیکی ساخته شده اند. قطعۀ اصلی شیرهای الکتریکی، سلونوئید است که در مرکز شیر قرار گرفته و از داخل آن سوزنی شیر رد شده است. دورتا دور سلونوئید نیز سیم پیچ شیر قرار دارد. با وصل شدن جریان در سیم پیچ، سلونوئید به عنوان مغزی این آهنربای الکتریکی عمل کرده، به این شکل حرکت به صورت خطی در آمده و سوزنی شیر به حرکت در می آید. مزیت شیرهای برقی نسبت به شیرهای مکانیکی و دستی، امکان کنترل آن ها از راه دور است. از راه دور می توان جریان الکتریکی را برقرار کرده و مسیر جریان سیال را باز یا بسته کرد. نکتۀ دیگر سرعت پاسخ دهی شیرهای الکتریکی نسبت به تغییرات جریان است. با نصب انواع این شیرها می توان کنترل جریان سیال را مدیریت کرد. با ادامه مقاله شیر برقی چیست همراه باشید تا بیشتر با این قطعه آشنا شوید.


مطالعه مقاله شیر دستی چیست نیز توصیه می شود


قطعات داخلی شیرهای برقی

سلونوئید ولو

شیرهای برقی ساختمان مهندسی ساده ای دارند. در داخل این شیرها می توانید بخش های زیر را مشاهده کنید:

  • بدنه شیر : که معمولاً از فولاد ضد زنگ ساخته می شود.
  • محل ورود و خروج سیال
  • سیم پیچ : برای ساخت سیم پیچ ها از سیم های مسی با روکش لاک استفاده می شود. روکش لاکی سیم پیچ به عنوان عایق عمل کرده، همچنین سیم را از رطوبت، خوردگی، سیال و … محافظت می کند.
  • قاب اصلی سیم پیچ : این قاب بخش اصلی سلونئید است و آن را با نام سلونوئید نیز می شناسند. قاب سلونئید از جنس ورقه های فولادی ساخته شده و در مواقع اتصال جریان برق به صورت یک آهنربا در می آید.
  • محل اتصال سیم ها
  • سوزنی و فنر : میله سوزنی و فنر در مرکز سلونوئید قرار گرفته، کار قطع و وصل جریان را انجام می دهند.

حفاظت و نگهداری

در این قسمت از مقاله شیر برقی چیست قصد داریم نحوه حفاظت و نگداری این قطعه را آموزش دهیم. در شیر های الکتریکی به خاطر عبور جریان الکتریسیته از داخل سیم پیچ، حفاظت امر مهمی به حساب می آید. به خصوص که از سلونوئید ولو در بخش های حساسی از صنعت استفاده می شود. طوری که هرگونه آسیب به شیر برقی می تواند باعث خسارت های جبران ناپذیری در کل خط تولید شود. به این منظور در طراحی آنها نکاتی جهت حفاظت از ان لحاظ می شود.

نخست اینکه در ساخت این شیرها باید از فولاد گالوانیزه استفاده کرد. طوری که در برابر خوردگی بر اثر عبور سیالات و عوامل محیطی مقاوم باشد. نکتۀ دوم، سیم پیچ شیر است. جنس سیم ها معمولاً از فلز مس انتخاب می شود. مس رسانایی خوبی دارد و به راحتی در دسترس است. امّا عبور سیال های خورنده، مثل انواع روغن های صنعتی یا انواع اسیدها، می تواند برای سیم های روکش دار هم مشکل ایجاد کند. به همین خاطر در بین خطوط لایه لایه شدۀ سیم پیچ از کاغذهای روغنی و عایق بهره برده می شود. به علاوه که جنس روکش سیم ها نیز از لاک بوده و در برابر خوردگی و رطوبت مقاوم است.

سومین نکته به درپوش شیرهای برقی بر می گردد. گاهی از شیر های الکتریکی برای کنترل جریان سیالات قابل اشتعال و انفجار مثل گازوییل، بنزین و … استفاده می شود. طبیعتاً هرگونه اتصال الکتریکی به این سیالات می تواند خطرآفرین باشد. در این حالت باید از سلونوئید ولو هایی با جنس درپوش ضد انفجار استفاده شود.

انواع شیر های برقی

دسته بندی های متفاوتی برای شیرهای برقی وجود دارد. این شیرها را می توان بر اساس ظرفیت، چند سو بودن جریان یا نوع پاسخ دهی دسته بندی کرد.

در دسته بندی سلونوئید ولو ها بر اساس ظرفیت، حداکثر و حداقل فشار کاری در نظر گرفته می شود. حداکثر فشار کاری (MWP)، میزان تحمل شیر در برابر فشار سیال است. این میزان از مشخصه های شیرهای برقی بوده و روی جعبه آن حک شده است که در ادامه انواع شیر برقی را بر اساس یک مدل دسته بندی مرسوم برخواهیم شمرد.

دسته بندی بر اساس نحوۀ پاسخگویی

شیر الکتریکیمهم ترین شکل دسته بندی انواع شیر های برقی بر اساس نحوۀ پاسخگویی شیر است. در این شیوه، شیرهای الکتریکی را در دو دستۀ کلی قرار می دهند:

  • شیر های برقی حرکت مستقیم : در این حالت شیر فقط می تواند باز یا بسته باشد. در واقع، حساسیت شیر به صورت صفر یا صد طراحی شده است.
  • سلونوئید ولو سروو (Servo Valve) : این دسته از شیرهای برقی مدام تحت فرمان سیستم بوده و با توجه به شدت جریان برق، مسیر جریان سیال را کنترل می کنند. شیرهای برقی سروو را نیز می توان به دو زیر دستۀ دیگر تقسیم کرد.
  • شیر های برقی NC : شیرهای سروو بر اساس پاسخ دهی سیستم و فیدبکی که دریافت می کند، دست به کنترل جریان سیال می زند. حال این کنترل جریان می تواند به دو صورت انجام شود. حالت اول وقتی است که در صورت قطع جریان برق، جریان سیال نیز کاملاً قطع باشد. شیرهای NC به این صورت کار می کنند. طبیعی است با افزایش جریان برق عبوری، شدت جریان سیال نیز بیشتر خواهد شد.
  • شیر های الکتریکی NO : این شیرها درست برخلاف سیستم شیرهای NC عمل می کنند. درواقع، وقتی جریان الکتریکی قطع باشد، شیرهای برقی NO کاملاً باز خواهند بود. سپس با افزایش میزان جریان برق، شیر رفته رفته بسته می شود. کارایی شیرهای NO و NC در کنترل جریان های مختلف است.

جمع بندی

سلونوئید ولو نسبت به شیر های دستی و مکانیکی عملکرد بهتری در فرایندهای صنعتی دارند. این شیرها به کمک نیروی الکترومغناطیس جریان سیال را کنترل می کننده و می توان آن ها را از راه دور نیز کنترل کرد. استفاده از شیرهای برقی به خاطر کنترل بهتر جریان و پاسخ دهی سریع به تغییرات سیستم امروزه بیشتر شده است. امیدواریم مقاله شیر برقی چیست توانسته باشد دید مناسبی نسبت به این قطعه به شما ارائه دهد. در صورتیکه سوال یا ابهامی دارید از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code