مقالات, شیر, صنایع برودتی

شیر برقی پالسی چیست؟

شیر برقی پالسی چیست

شیر برقی پالسی، نوع خاصی از شیر های برقی به شمار می روند که امروزه در صنایع متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. ساختمان این شیرها به گونه ای است که برای کنترل جریان سیال در خط لوله از یک آهنربای الکترومغناطیسی یا همان سلونوئید استفاده می شود. مزیت شیرهای برقی نسبت به دیگر شیر های دستی و مکانیکی نحوۀ کنترل آن هاست. شیرهای برقی پالسی و دیگر شیرهای این دسته از راه دور کنترل شده و البته افت فشار کمتری را در سیستم ایجاد می کنند. امروزه از مدل پالسی در صنایع متفاوتی مثل صنایع تهویۀ هوای مطبوع و همچنین سیستم های فیلتراسیون استفاده می شود. در مقاله شیر برقی پالسی چیست قصد داریم بیشتر با با این قطعه و کاربردهای آن آشنا شویم.

آشنایی با شیر برقی پالسی

امروزه از انواع شیرهای برقی جهت کنترل جریان سیال در خطوط لوله استفاده می شود. هر شیر برقی از چند بخش متفاوت ساخته شده است. بخش بالایی شیر، سلونوئید یا هستۀ مرکزی نامیده می شود و نقش کنترل کننده را در شیر بازی می کند. در ساختمان هستۀ مرکزی شیرهای برقی از یک آهنربای الکترومغناطیسی استفاده می گردد. آهنرباهای مغناطیسی از یک سیم پیچ بلند به همراه یک هستۀ فلزی ساخته می شوند. زمانی که جریان الکتریکی در داخل سیم پیچ برقرار شود، میدان مغناطیسی تولید شده در مرکز سیم پیچ، به شکل یک آهنربا عمل کرده و دو قطب مثبت و منفی را ایجاد می کند؛ که از این خاصیت برای جا به جایی دریچۀ شیر بهره گرفته می شود. کنترل شیرهای الکتریکی به کمک یک کنترلر است. زمانی که جریان سیال برقرار می شود، با کنترل شدت جریان خروجی سیال، سیگنالی به کننترلر فرستاده می شود. کنترلر نقش یک مترجم را در شیرهای برقی پالسی بازی می کند. به طوری که اگر نیاز به تقویت و یا کاهش شدت جریان سیال باشد، کنترلر پس از تحلیل این داده ها، به موتور الکتریکی دستور زیاد یا کم کردن جریان برق را ارسال می کند. با کاهش یا افزایش آمپر جریان برق، قدرت این آهنربای الکترومغناطیسی تغییر کرده و جریان سیال کنترل می شود.

شیر برقی پالسی

شیر های برقی پالسی که به شیرهای دیافراگمی نیز معروف هستند، نمونه ای از همین شیرهای برقی هستند. با این تفاوت که در ساختمان آن ها به جای پیستون و فنر و …، از یک دیافراگم استفاده می شود. دیافراگمی که بر اثر پالسهای ارسالی به شیر کنترل، باز یا بسته شده، جریان سیال را کنترل می کند. در ادامه بیشتر با ساختمان شیرهای دیافراگمی برقی یا همان پالسی آشنا خواهیم شد.


پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز مطالعه کنید : شیر برقی چیست؟


ساختمان شیر برقی پالسی

شیر های برقی پالسی از سه جزء بدنۀ اصلی، دیافراگم و کنترلر شیر یا همان سلونوئید تشکیل شده است. اغلب این شیرهای دیافراگمی در حالت NC یا همان بسته طراحی می شوند. به این شکل که وقتی شدت جریان الکتریکی ورودی به شیر صفر باشد، شیر کاملاً در حالت بسته به سر می برد. زمانی که جریان الکتریکی برقرار شده، هستۀ سلونوئید حالت یک آهنربای مغناطیسی به خود می گیرد، دریچۀ دیافراگم به آرامی باز شده و در نتیجه جریان سیال در خط لوله برقرار می شود. طبیعی است با افزایش شدت جریان الکتریکی، دریچۀ دیافراگم بیشتر باز شده و با رسیدن به حد نصاب تعیین شده برای شیر، این دریچه به طور کامل باز می شود. حال اگر بخواهیم دوباره شیر را به حالت بسته برگردانیم، کافی است جریان الکتریکی ورودی به شیر را قطع کنیم. در نتیجه دیافراگم شیر خیلی سریع به حالت اولیه بازگشته و جریان سیال مسدود می شود.

کارایی و کاربرد

امروزه از شیر های برقی پالسی در شرایط خاصی استفاده می شود. مهم ترین کاربرد این شیرها زمانی است که بخواهید از یک سیال خطرناک یا سمی در خط لوله استفاده کنید. در چنین حالتی نشت سیال در محیط می تواند خطرآفرین باشد. به همین خاطر باید از شیرهایی استفاده کرد که خیلی سریع به سیستم های کنترلی پاسخ دهند. و به علاوه هیچگونه نشتی ای نداشته باشند.

کاربرد دیگر شیر های برقی پالسی در طراحی سیستم های تهویۀ مطبوع است. در برخی از صنایع از سیستم های فیلتراسیون برای پاک سازی هوای ورودی به فرایندهای صنعتی استفاده می شود. این سیستم های فیلتراسیون به مرور زمان با ذرات گرد و غبار مسدود شده و اصطلاحاً کارایی خود را از دست می دهند. در چنین مواقعی لازم است از سازوکار مشخصی برای پاک‌سازی فیلترها بهره برد. در برخی از مواقع در سیستم های تهویۀ مطبوع برای این عمل از این مدل از سلونوئید ها استفاده می شود. زیرا افت جریان کمتری دارند، از راه دور قابل کنترل هستند و با پاسخ دهی سریع، می توانند فرایند پاک سازی فیلترها را با کیفیت و سرعت بیشتری انجام دهند.


توصیه می کنیم مقاله شیر دستی و انواع آن را نیز مطالعه کنید


مزیت های شیر برقی پالسی

مهم ترین مزیتی که شیر های برقی پالسی دارند، سرعت پاسخگویی آن ها به تغییرات جریان است. زمانی که اغتشاش یا کاهش فشاری در خط لوله به وجود می آید، کنترلر با شناسایی این آشفتگی باید به شیر کنترل دستور بدهد تا باز یا بسته شود. سرعت پاسخ دهی در انواع شیر کنترل ها و به خصوص سلونوئید ولوها متفاوت است. در بین انواع شیرهای سلونوئیدی، مدل پالسی نسبت به دستورات ارسالی سریع تر عمل می کنند؛ که این موضوع به نحوۀ عملکرد این شیرها برمی گردد که در ساختمانشان از یک ورقۀ دیافراگمی استفاده شده است.

نکتۀ دیگر مسئلۀ نشتی جریان سیال است. با اینکه در طراحی شیرهای صنعتی سعی می شود شیرها با ایمنی کامل طراحی شوند، ولی همچنان امکان نشت سیال بر اثر فرسودگی و خرابی شیر وجود دارد. شیر های برقی پالسی به خاطر استفاده از دیافراگم، میزان نشتی سیال را تقریباً به صفر می رسانند. به علاوه، در صورت خرابی شیر خیلی ساده می توان دیافراگم آن را تعویض نموده و مجدداً با همان کیفیت اولیه از آن استفاده کرد.

کاهش افت فشار سیال در این شیرها نکتۀ دیگری است که باز به شکل طراحی آن ها برمی گردد. در شیرهای پیستونی اطراف پیستون گردابه های جریانی شکل گرفته، باعث افت فشار سیال می گردد. امّا در این سلونوئیدها به خاطر استفاده از دیافراگم، عملاً این گردابه ها حذف شده و دیگر شاهد افت فشار جریان سیال نخواهیم بود.

جمع بندی

به انتهای مقاله شیر برقی چیست رسیدیم. پالسی، نوع خاصی از شیرهای برقی هستند که از لحاظ ساختمانی شباهت زیادی به یکدیگر دارند. با این تفاوت که در شیر های پالسی یک دیافراگم جایگزین پیستون شده و کنترل جریان سیال به کمک این دیافراگم انجام می گیرد. نکتۀ دیگر اینکه این شیرها اغلب به صورت بسته طراحی می شوند و مهم ترین کاربرد آنها در صنایع تهویۀ هوای مطبوع و همچنین کار با سیال های خطرناک و سمی است. از جمله مزیت های آنها می توان به سرعت پاسخ دهی آن به سیستم کنترلر، کاهش افت فشار سیال پس از عبور از شیر و جلوگیری از نشت سیال اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code