مقالات, تهویه مطبوع, صنایع برودتی

تجهیزات مورد استفاده در تهویه سالن قارچ

تهویه سالن قارچ

پرورش قارچ خوراکی یکی از فعالیت‌های درآمدزا در جهان است. برای این کار نیاز به یک سالن با سیستم تهویه مطبوع مناسب است. دما، رطوبت و کیفیت هوای سالن قارچ باید به طور مطلوب تنظیم شود. به این منظور از سیستم‌های تهویه سالن قارچ استفاده می‌شود. در این مقاله از مجموعه مقالات گروه صنعتی دی قصد داریم با تهویه سالن قارچ، انواع و مزایا و معایب آن‌ها بیشتر آشنا شویم.

پرورش قارچ

قارچ یکی از مواد غذایی است، که در بسیاری از کشورها از جمله ایران در آشپزی کاربرد دارد. قارچ خوراکی به شکل طبیعی در طیبعت رشد می‌کند. اما برای تامین نیاز، باید به شکل انبوه نیز تولید شود. برای این منظور سالن‌های پرورش قارچ وجود دارند. در این سالن‌ها با بوجود آوردن شرایط مناسب برای رشد و پرورش قارچ، اقدام به پرورش به شکل صنعتی می‌کنند.

برای پرورش قارچ ابتدا به یک سالن مناسب نیاز است. پرورش قارچ در محیط باز صورت نمی‌گیرد. بلکه نیاز به فضایی بسته وجود دارد، تا بتوان شرایط دما، رطوبت و کیفیت هوا مثل گرد و خاک و… را کنترل کرد. سالن‌ پرورش قارچ باید به شکل مناسب عایق کاری شده باشد. در داخل سالن نیز قفسه‌های مناسب برای ایجاد بستر مناسب پرورش تعبیه می‌شوند.

پرورش قارچ نیاز به کمپوست و بذر دارد. کمپوست در حقیقت بستر مناسب برای رشد قارچ است، که بذر در آن کشت می‌شود.

برای پرورش قارچ علاوه بر بذر و کمپوست مناسب، باید شرایط تهویه نیز مناسب باشد. پس از مراحل کشت، شرایط تهویه از جمله دما، رطوبت و کیفیت هوا تاثیر مستقیم بر کیفیت و میزان رشد قارچ خواهد داشت. در نتیجه سیستم تهویه سالن قارچ بسیار مهم است.

برای تهویه سالن قارچ می‌توان از سیستم‌های تهویه مطبوع مختلفی بهره برد. در ادامه به بررسی این سیستم‌ها خواهیم پرداخت.

تهویه سالن قارچ

دستگاه‌های تهویه مطبوع انواع زیادی دارند. به عنوان مثال از هواساز خانگی برای ساختمان‌های مسکونی، از ایرواشر برای محیط‌های صنعتی و کارخانجات و از از هواساز هایژنیک برای بیمارستان‌ها یا اتاق تمیز بهره برده می‌شود.

یکی از کاربردهای سیستم‌های تهویه مطبوع برای سالن‌های پرورش قارچ است. تهویه سالن قارچ شرایط هوای سالن را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که فارغ از شرایط اقلیمی محیط بیرون، قارچ‌ها بتوانند به شکل مطلوب رشد کنند.

از آنجایی که قارچ به شرایط آب و هوایی بسیار حساس است، سیستم تهویه مطبوع سالن قارچ بسیار حائز اهمیت می‌باشد. اگر شرایط هوای سالن پرورش قارچ به طور مطلوب تنظیم نشود، قارچ‌ها رشد نکرده و یا از بین خواهند رفت و عملاً محصول مناسبی تولید نمی‌شود. به همین دلیل سیستم تهویه سالن قارچ یکی از اصلی‌ترین تجهیزات مورد نیاز برای پرورش قارچ است.

همان طور که اشاره شد، از سیستم‌های تهویه مطبوع مختلفی می‌توان در سالن پرورش قارچ استفاده کرد. برخی از این سیستم‌ها را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

هواساز سالن قارچ

هواساز به کمک چیلر یا مینی‌چیلر می‌تواند دمای هوا و رطوبت آن را تنظیم کند. همچنین فیلترهای هواساز قابلیت تصفیه هوا را دارند. البته هواساز نسبت به دیگر سیستم‌ها، هزینه ‌برتر است.

چیلر به کمک سیکل تبرید تراکمی، برودت مورد نیاز هواساز را تامین می‌کند. چیلرها علاوه بر هزینه اولیه بالا، به علت مصرف برق هزینه جاری زیادی نیز دارند. ولی کارایی و راندمان آن‌ها بالاتر است.

هواساز سالن قارچ

دستگاه زنت سالن قارچ

دستگاه زنت یا زمستانه نیمه تابستانه یکی از دستگاه‌های تهویه مطبوع است که شباهت زیادی به هواساز دارد. در این دستگاه برای برودت به جای چیلر از سیستم تبخیری استفاده می‌شود. استفاده از سیستم تبخیری برای برودت باعث افزایش رطوبت می‌شود، که برای پرورش قارچ مناسب است. علاوه ‌بر آن به علت هزینه پایین‌تر زنت نسب به هواساز و چیلر، گزینه مناسب‌تری برای تهویه سالن قارچ است.

هواشور سالن قارچ

یکی دیگر از تجهیزاتی که برای تهویه سالن قارچ مورد استفاده قرار می‌گیرد هواشور است. هواشور یا ایرواشر مجهز به سیستم پاشش آب است، که هم در فصول سرد و هم در فصول گرم می‌تواند روطبت بالای هوا را تامین کند. ایرواشر حجم زیای از هوای بیرون را به داخل وارد می‌کند و قابلیت سرمایشی و گرمایشی نیز دارد.

تهویه سالن قارچ

اکونوپک سالن قارچ

اکونوپک یا پکیج اقتصادی تهویه، یکی از دستگاه‌های تهویه مطبوع است. این دستگاه به شکل مستقل عمل کرده و برای گرمایش نیازی به آب گرم موتور خانه ندارد. فرآیند سرمایشی اکونوپک مانند ایرواشر است. برای گرمایش نیز مشعل در داخل دستگاه تعبیه شده است. به همین دلیل دیگر نیازی به لوله‌کشی وجود ندارد. هزینه اکونوپک معمولاً از هواشور بیشتر است. اما اگر محدودیت برای تامین آب گرم وجود داشته باشد، گزینه بهتری است.

جمع بندی

برای پرورش قارچ باید شرایط هوا به طور مطلوب تنظیم شود. به همین دلیل سیستم تهویه سالن قارچ بسیار مهم است. از سیستم‌های مختلف تهویه مطبوع می‌توان برای سالن قارچ استفاده کرد. هرکدام از این موارد مزایا و معایب خود را دارند. در این مقاله تجهیزات مختلفی که برای تهویه سالن قارچ استفاده می‌شود مورد بررسی قرار گرفتند. شما می‌تواند جهت تهیه انواع سیستم‌های تهویه مطبوع به قسمت محصولات وب سایت مراجعه کرده و یا با مشاورین فروش گروه دی تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code