مقالات, تعمیرات, صنایع برودتی, پادکست, کولر گازی

نحوه سرویس کولرهای گازی به چه صورت است؟

سرویس کولر

سرویس کولر های گازی و تعمیر مقدماتی آن ها موردی است که باید به صورت مستمر انجام گیرد. معمولاً انجام سرویس کولرهای گازی در شروع فصل های گرم سال صورت می پذیرد. عملی که اگر به شکل صحیحی انجام شود، باعث بهبود عملکرد دستگاه شده، عمر آن را نیز افزایش می دهد. سرویس کولرهای گازی و تعمیرات ابتدایی آن کاری است که به صورت خانگی نیز می توانید خودتان آن را انجام دهید. اما اگر کولر های گازی یا اسپلیت دچار مشکل شده باشد، نیاز به شارژ مجدد گاز داشته یا قطعه ای از دستگاه آسیب دیده باشد، در این صورت لازم است به سراغ تعمیرکارهای مجاز بروید و از آن ها کمک بخواهید. در این مقاله قصد داریم دربارۀ چگونگی سرویس کولرهای گازی صحبت کنیم و قدم به قدم با مراحل راه اندازی مجدد و شارز گاز کولر های گازی پیش برویم.

آشنایی با کولرهای گازی

کولرهای گازی یا اسپلیت ها از جمله دستگاه های سرمایشی است که بیشتر در منازل، مناطق مسکونی، آپارتمان ها و … به کار گرفته می شوند. این دستگاه ها در دو شکل یک تکه و دو تکه طراحی می شوند. اما در تمامی این دستگاه ها از سیکل تبرید تراکمی برای سرمایش محیط استفاده شده است. کولرهای گازی پنجره ای و پرتال از جمله کولرهای گازی یک تکه هستند. به این معنا که تمامی قطعات دستگاه از جمله کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط، فن های دستگاه و اواپراتور فقط در یک یونیت قرار می گیرند. کولرهای گازی دو تکه در دو یونیت داخلی و خارجی طراحی می گردند. به این شکل که کمپرسور و کندانسور دستگاه در محیط بیرون نصب می شود و سپس به کمک خط لولۀ مسی یا آلومینیومی به یونیت داخلی مرتبط می گردد. دستگاه های اسپلیت و داکت اسپلیت ها از جمله مهم ترین کولرهای گازی دو تکه هستند.

آشنایی با ساز و کار کولرهای گازی

کولرهای گازی از هر نوعی که باشند، ساز و کار یکسان و مشخصی دارند. کولرهای گازی به کمک یک سیال مبرد (معمولاً گاز فریون) و طراحی یک سیکل تبرید تراکمی عمل خنک سازی محیط را انجام می دهند. اجزاء اصلی یک دستگاه کولر گازی موارد زیر است:

  • کمپرسور دستگاه : کمپرسور قلب یک کولر گازی برشمرده می شود. کمپرسورها ممکن است از نوع پیستونی، اسکرال و اینورتر باشند. کمپرسورها انرژی لازم جهت گردش سیال مبرد در طول سیکل تبرید را تأمین می کند. در کولرهای گازی جدیدتر از کمپرسورهای اینورتر استفاده می شود. این کمپرسورها سروصدای کمتری تولید می کنند، عمر بیشتری دارند و به این خاطر که نیازی نیست هربار خاموش و روشن شوند، میزان مصرف انرژی کولرهای گازی را به شکل چشمگیری کاهش می دهند.
  • کندانسور : کندانسور کولرهای گازی از نوع هوا خنک است. کندانسور به صورت یک کویل حرارتی مارپیچ طراحی می شود که به کمک یک فن خنک می گردد. معمولاً پشت یونیت خارجی یک فن قرار دارد که وظیفۀ آن خنک سازی سیال خارج شده از کمپرسور است. در یونیت های یک تکه نیز فن در فضای پشتی کولرگازی نصب می شود.
  • شیر انبساط : پس از اینکه سیال از کندانسور عبور کرد، با عبور از شیر انبساطی، یک افزایش حجم ناگهانی را تجربه می کند. این عمل سبب می شود که فشار گاز افت کرده، دمای آن نیز کاهش بیابد.
  • اواپراتور : گاز مبرد پس از عبور از شیر ابنساطی وارد اواپراتور می گردد. اواپراتور در یونیت داخلی دستگاه قرار دارد و به شکل یک کویل حرارتی مارپیچ طراحی می شود. جریان هوای داخل پس از مکیده شدن، از روی کویل اواپراتور عبور داده شده، خنک می شود. هوای خنک شده در این مرحله آمادۀ ورود به محیط می شود.
  • فیلترها : برای اینکه تهویۀ مطبوع به شکل بهتری انجام شود، هوای خروجی از کولرهای گازی به کمک فیلترهای نصب شده تصفیه می شود. این فیلترها قابل شست و شو هستند و لازم است در صورتی که دچار اشکال شدند، تعویض شوند.
  • دستگاه های کنترلی : معمولاً در کولرهای گازی برای اینکه مدیریت بهتری روی دمای خروجی از دریچه های کولر گازی صورت بگیرد، از سیستم های کنترل دما استفاده می شود. همچنین برای اینکه دریچه های کولر قابل تنظیم باشد، از ریموت کنترلر کمک گرفته می شود که بتوان تنظیمات لازم را از فاصلۀ دور انجام داد.

پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه کنید : داکت اسپلیت چیست؟


سرویس کولر های گازی

نصب و راه اندازی کولرهای گازی در مرحلۀ اول، کاری است که باید زیر نظر تعمیرکاران مجاز انجام شود. نصب غیر صحیح یونیت های کولرهای گازی، می تواند به صورت مسقتیم روی عملکرد آن تأثیر منفی بگذارد. علاوه بر این مورد، پس از نصب اولیه، در آغاز شروع فصل گرما و به صورت سالیانه لازم است سرویس کولرهای گازی را انجام دهید. پیگیری سرویس کولرهای گازی کاری است که می توانید خودتان نیز از پس آن بربیایید. اما اگر جزئی از دستگاه دچار مشکل شده باشد و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد، ضروری است که با یک تعمیرکار مجاز تماس حاصل کنید. در ادامه به صورت قدم به قدم مراحل سرویس و تعمیر کولر های گازی را شرح خواهیم داد:

تعمیر کولر گازی

تعمیر کولر گازی

قدم اول در سرویس کولر های گازی : پاک سازی فیلترهای دستگاه

نخستین قدم در سرویس کولرهای گازی، پاک سازی فیلترهای دستگاه است. فرقی نمی کند که از چه نوع دستگاهی استفاده کنید، در تمامی کولرهای گازی فیلتر دستگاه در پشت محفظۀ خروج هوا نصب می شود. برای دسترسی پیدا کردن به فیلتر لازم است در ابتدا جریان برق کولر را قطع کنید. برای اینکار می توانید از قطع کردن فیوزهای ساختمان کمک بگیرید. سپس پیچ های پنل جلوی کولر گازی را باز کنید. (ممکن است پنل کولر گازی شما دارای پیچ نباشد و با ضامن در جای خود نصب شده باشد.) در مرحلۀ بعد، نوبت به آزاد کردن فیلتر می رسد. معمولاً فیلترها دارای یک قاب نگهدارنده و محافظ هستند. با کمی بررسی می توانید متوجه نحوۀ جداسازی قاب بشوید. پس از این کار فیلتر را به آرامی بیرون بیاورید. مراقب پاره شدن فیلتر یا شکستن قاب آن باشید.

برای تمیز کردن فیلتر بهتر است از یک برس کوچک یا مسواک های بلااستفادۀ خود استفاده کنید. فیلتر را زیر شیر آب بگیرید و با جریان آرام آب ذرات گرد و غبار را از روی فیلتر پاک کنید. کثیف بودن فیلتر می تواند جلوی جریان هوا را بگیرد و اجازۀ خروج به آن را ندهد. معمولاً در دفترچه راهنمای کولر گازی مشخص شده است که بهترین دورۀ زمانی برای شستن فیلتر چه زمانی است. در حالت کلی بهتر است این کار را هر یک ماه یک بار انجام دهید.

برای پاک کردن ذرات گرد و غبار از روی فیلتر از مواد شوینده مثل وایتکس یا آب ژاول استفاده نکنید. یا اینکه از محلول های رقیق شده کمک بگیرید. پس از شستن فیلتر لازم است آن را در جریان آزاد هوا قرار دهید تا به طور کامل خشک شود. اگر فیلتر دستگاه دچار آسیب شده، بهتر این است که با فیلتر تازه ای جایگزین شود.

قدم دوم در تعمیر کولر های گازی : پاک سازی کویل های حرارتی اواپراتور

پس از اینکه فیلتر دستگاه را بیرون آورده و پنل جلویی کولر را جدا کردید، می توانید کویل های حرارتی اواپراتور را نیز ملاحظه کنید. جریان هوا در تماس با این خط لولۀ مارپیچی است که خنک می شود. پس هر عاملی که جلوی این انتقال حرارت را بگیرد، می تواند روی عملکرد دستگاه تأثیر منفی بگذارد. به همین خاطر لازم است به صورت سالیانه کویل های حرارتی را با دقت تمیز کنید. برای این کار می توانید از برس های کوچک یا همان مسواک ها شخصی کمک بگیرید. اگر سطح لوله های اواپراتور فقط توسط ذرات گرد و غبار آلوده شده باشد، به کمک همان برس کشی کارتان راه خواهد افتاد. اما اگر از کولر در مکانی استفاده می کنید که ذرات چربی و … هم وارد فضای کولر شده و روی سطوح کویل حرارتی نشسته است، برای پاک سازی آن ها می توانید از محلول های چربی زدا استفاده کنید. برای مثال می توانید به سراغ کف های گاز پاک کن خانگی بروید. کف گاز پاک کن را روی سطوح کویل اسپری کنید و اجازه دهید نیم ساعت تا یک ساعت روی آن بماند. سپس به کمک یک آب پاش و یک برس کوچک مجدداً برای پاک کردن لوله های اواپراتور اقدام کنید.

شارژ گاز کولر

شارژ گاز کولر گازی

راه حل دیگری که به کمک آن می توانید این کویل ها را پاک کنید، استفاده از بخار شورهای موجود در بازار است. اگر دستگاه بخار شور در منزل خود دارید، مقداری گاز پاک کن را روی سطوح کویل اسپری کنید و سپس به کمک بخار شور، عمل شویندگی کویل را به اتمام برسانید.

قدم سوم در سرویس کولر های گازی : تمیز کردن سنسور کولرهای گازی

تنظیم دمای اتاق در کولرهای گازی دیجیتال به کمک سنسورهای نصب شده در دهانۀ خروج هوا صورت می گیرد. پس تمیز نبودن سنسور تنظیم دما نیز می تواند روی عملکرد نامناسب دستگاه کولر گازی شما تأثیر منفی داشته باشد. سنسور کولر قطعه ای است که زیر پنل جلوی دستگاه قرار دارد و کاملاً قابل تشخیص است. برای پاک کردن سنسور می توانید از همان مسواک و کمی گاز پاک کن کمک بگیرید.

قدم چهارم در سرویس کولر های گازی : بررسی یونیت خارجی یا بخش پشتی کولر گازی

پس از اینکه سرویس بخش جلویی کولرهای گازی در کولرهای یک تکه یا یونیت داخلی در کولرهای دو تکه انجام شد، نوبت به سرویس بخش پشتی یا یونیت خارجی کولر می رسد. یعنی بخشی که کمپرسور دستگاه و کندانسور آن قرار دارد. مراحل سرویس کندانسور و کمپرسور ممکن است کمی مشکل تر از بخش اواپراتور و فیلتر باشد. به همین خاطر اگر می بینید که توانایی آن را ندارید، پیش از اینکه به سراغ این چالش بروید، از این کار دست بکشید و مراحل سرویس این قطعات را به تعمیرکاران مجاز بسپرید. ولی اگر خودتان از پس کار بر می آیید، لازم است به مانند قبل مرحله به مرحله پیش بروید.

تمیزکاری کویل های حرارتی کندانسور، چک کردن میزان روغن کمپرسور و سلامت آن و روغن کاری فن دستگاه از کارهایی است که در زمان سرویس کولرهای گازی باید انجام دهید. تمیزکاری لوله های کندانسور به مانند تمیزکاری لوله های اواپراتور خواهد بود. اما برای پیگیری دو مرحلۀ دیگر سرویس توضیحات مختصری را ارائه داده ایم.

قدم پنجم در سرویس کولر های گازی : روغن کاری فن و دیگلر قطعات کولرهای گازی

دستگاه های مکانیکی به خاطر فعالیت مستمر به مرور زمان دچار فرسایش می شوند. برای کاهش میزان اصطکاک بین قطعات دستگاه، معمولاً از روغن کاری استفاده می شود. معمولاً برای روغن کاری فن کولرهای گازی و قطعات دیگر آن روغن مناسبی تعریف می شود. اطلاعات لازم دربارۀ کیفیت و نوع این روغن را می توانید از داخل دفترچۀ راهنما پیدا کنید. فن کولر گازی در یونیت های یک تکه، در پشت قاب اصلی قرار دارد. اما برای دسترسی به فن در کولرهای دو تکه باید به سراغ یونیت خارجی دستگاه بروید. عمل روغن کاری باعث می شود عملکرد دستگاه و طول عمر آن بیشتر شود.

قدم ششم در سرویس کولر های گازی : سرویس کمپرسور دستگاه

کمپرسور به مانند قلب کولرهای گازی است. هر گونه سروصدای اضافی در کمپرسور، کاهش سطح روغن یا پایین آمدن کیفیت آن می تواند باعث صدمه دیدن کمپرسور دستگاه شده و کولر گازی شما را به طور کامل از کار بیاندازد. برای چک کردن سطح روغن می توانید از دفترچۀ راهنمای دستگاه کمک بگیرید. معمولاً گیج مشخصی برای این کار در نظر گرفته شده است. روغن کمپرسور باید روشن باشد، رسوب نداده باشد و دارای آلودگی نیز نباشد. اگر کولرتان نیاز به تعویض روغن کمپرسور داشته باشد، بهتر است به سراغ تعمیرکاران کولرهای گازی بروید.

قدم هفتم در سرویس کولر های گازی : راه اندازی کولر و چک کردن عملکرد آن

پس از اینکه تمامی مراحل بالا را پی گرفتید، می توانید کولرتان را راه اندازی کنید. در زمان راه اندازی نحوۀ عملکرد کولر را بررسی کنید. به سر و صداهای دستگاه توجه نمایید، میزان هوای خروجی از دستگاه را چک کنید. دمای هوای خروجی شده را اندازه گیری کنید و با دمای تنظیم شده مقایسه کنید. اگر فکر می کنید اشکالی در عملکرد بخشی از دستگاه وجود دارد، دستگاه را خاموش کرده، از یک تعمیرکار مجرب کمک بگیرید.

شارژ گاز کولر های گازی

تعمیر و شارژ گاز کولر گازی

تعمیر و شارژ گاز کولر گازی

در کولرهای گازی نیز مانند یخچال های خانگی از یک سیال مبرد استفاده شده است. گاز کولر ممکن است به خاطر نشتی لوله های کویل های حرارتی تخلیه شده و از میزان آن کاسته شود. همچنین در صورت استفادۀ چند ساله از کولر ممکن است میزان گاز کولر تحلیل برود. در این حالت باید برای شارژ کردن گاز کولر اقدام کنید. برای این کار باید از تعمیرکاران مجاز یا نمایندگی سازندۀ دستگاه کمک بگیرید. نوع گاز کولر معمولاً در دفترچۀ راهنما مشخص شده است. کاهش میزان گاز کولر می تواند روی عملکرد آن تأثیر مستقیم بگذارد و باعث صدمه دیدن دیگر قطعات دستگاه شود. اگر احساس می کنید کولر گازیتان عملکرد گذشته را ندارد یا احساس می کنید کمپرسور دستگاه سروصدای بیشتری تولید می کند، ممکن است به خاطر کاهش سطح گاز مبرد دستگاه باشد. همچنین ضربه خوردن خطوط لولۀ دستگاه می تواند باعث نشت گاز مبرد شود.

جمع بندی

کولرهای گازی از جمله دستگاه ها سرمایشی خانگی هستند که امروزه به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. اگر از کولر گازی استفاده می کنید، بهتر است به طور سالیانه، اقدام به سرویس کردن این دستگاه های سرمایشی کنید. تمیز کردن کویل های دستگاه، شست و شوی فیلترها و روغن کاری قطعات آن می تواند روی عملکرد بهتر آن تأثیر مستقیم بگذارد. ضمن اینکه عمر دستگاه را نیز افزایش خواهد داد. بخشی از سرویس این دستگاه های سرمایشی را می توانید خودتان نیز انجام دهید. اما اگر احساس می کنید قطعه ای از دستگاه نیاز به تعویض یا تعمیر دارد، بهتر است از یک تعمیرکار باتجربه کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *