مقالات, تهویه مطبوع, صنایع برودتی, چیلر, کولر گازی

آشنایی با تجهیزات تهویه و سرمایش اتاق سرور

اتاق سرور مکانی است که تمام سخت افزارهای مورد نیاز برای شبکه کامپیوتری در آن قرار می‌گیرند. با فعالیت کامپیوترهای موجود حرارت زیادی تولید می‌شود. حرارت می‌تواند باعث آسیب رسیدن به این تجهیزات شود. به همین دلیل تهویه و سرمایش اتاق سرور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این مقاله قصد داریم به روش‌های تهویه و سرمایش اتاق پرداخته و با آن‌ها بیشتر آشنا شویم.

اتاق سرور

سرور یا سرویس دهنده برنامه‌ای است که خدمات مربوط به شبکه‌های اینترنتی را ارائه می‌دهد. هرگاه به یک وب‌سایت مراجعه می‌کنیم و یا از برنامه‌های تحت وب مانند شبکه‌های اجتماعی و … استفاده می‌کنیم، سروری اطلاعات مربوطه را پردازش و در اختیار ما قرار می‌دهد. سرور نوعی رایانه بسیار قوی است، که تمام داده‌های مورد نیاز برای یک شبکه اینترنتی را پردازش می‌کند. تمامی این رایانه‌ها را در اتاقی نگهداری می‌کنند که به آن اتاق سرور گویند.

همان طور که می‌دانیم رایانه‌ها با فعالیت حرارت تولید می‌کند. این حرارت برای تجهیزات الکترونیکی مضر بوده و باعث آسیب می‌شود. لذا باید سیستمی تعبیه شود تا به طور مطلوب دستگاه‌های الکترونیکی را خنک کند. منظور از سرمایش اتاق سرور سیستم‌های برودتی و تهویه‌ای هستند که وظیفه آن‌ها دفع حرارت ایجاد شده در اتاق سرور و خنک کردن تجهیزات است.

سرمایش اتاق سرور

 

تهویه و سرمایش اتاق سرور

همان طور که اشاره شد اتاق سرور نیاز به سیستم برودتی و تهویه مطبوعی دارد تا شرایط محیط را به نحو مطلوب تنظیم کند. سیستمی که برای تهویه و سرمایش اتاق سرور بکار گرفته می‌شود باید بتواند دما، رطوبت و کیفیت هوای اتاق سرور را به تنظیم کند. هر کدام از موارد گفته شده حائز اهمیت هستند که در ادامه بررسی خواهند شد.

دمای اتاق سرور

از آن‌جایی که سرورها با پردازش اطلاعات به علت عبور جریان‌ الکتریکی حرارت تولید می‌کنند، دمای اتاق بسیار بالا می‌رود. پس سیستم مورد نظر باید بتواند سرمایش اتاق سرور را طوری انجام دهد که دمای اتاق از حد مشخصی بالاتر نرود. به عبارتی حرارت تولید شده به طور کامل دفع شود.

رطوبت اتاق سرور

علاوه بر دما، رطوبت نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. معمولاً تجهیزات الکترونیکی به رطوبت حساس هستند. رطوبت زیاد و کم هر دو می‌تواند باعث آسیب دیدن تجهیزات اتاق سرور شود. لذا سیستم سرمایش اتاق سرور باید توانایی تنظیم رطوبت را نیز داشته باشد.

تصفیه هوای اتاق سرور

گرد و غبار نیز می‌تواند تاثیر مخربی بر تجهیزات اتاق سرور داشته باشد. علاوه بر آن آلاینده‌هایی مثل ترکیبات اسیدی و خورنده در هوا می‌تواند باعث آسیب به تجهیزات اتاق سرور شود. به همین دلیل سیستم تهویه و سرمایش اتاق سرور باید بتواند علاوه بر تنظیم دما و رطبوت، هوا را تصفیه نیز بکند.

شرایط هوای اتاق سرور

همان طور که تا به اینجا اشاره شده دما، رطوبت و کیفیت هوای اتاق سرور باید توسط سیستم سرمایش اتاق سرور به طور مطلوب تنظیم شود. منظور از شرایط مطلوب مطابق استاندارد سازمان اشری دمای بین 18 تا 27 درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی بین 45 تا 55 درصد است. البته این اعداد ممکن است با توجه به نوع اتاق سرور و تجهیزات بکار رفته در آن تغییر کند.

سیستم‌های مورد استفاده برای سرمایش اتاق سرور

در ادامه این مقاله به بررسی سیستم‌هایی می‌پردازیم که برای سرمایش اتاق سرور مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر سیستم مزایا، معایب و کاربرد خاص خود را دارد. باید با توجه به شرایط، سیستم مناسب برای سرمایش اتاق سرور انتخاب شود. سیستم‌های رایج برای این منظور عبارتند از:

  • کولر گازی اتاق سرور
  • هواساز اتاق سرور
  • پکیج یونیت اتاق سرور

کولر گازی

کولر گازی یا اسپلیت یکی از دستگاه‌های تهویه مطبوع است که کاربردهای مختلفی دارد. از کولر گازی صنعتی تا خانگی. یکی از کاربردهای آن نیز برای سرمایش اتاق سرور است. یک یونیت در خارج از اتاق وجود دارد که کمپرسور و کندانسور در آن قرار دارند. یونیت داخلی که به آن پنل می‌گویند نیز شامل اواپراتور است. مبرد نیز توسط لوله‌ها بین این دو یونیت جریان دارد و حرارت محیط را گرفته و به بیرون منتقل می‌کند. جهت آشنایی بیشتر با روش کار کولر گازی می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

در اتاق سرور می‌توان از یک یا چند کولر گازی بسته به نیاز استفاده کرد. همچنین می‌توان از سیستم VRF نیز به جای چندین دستگاه جداگانه بهره برد. از مزایای این دستگاه هزینه کم، قابلیت کاهش رطوبت و راحتی نصب را می‌توان نام برد. اما کولر گازی قابلت افزایش روطبت را نداشته و قدرت تصفیه هوا آن کم است. برای اتاق سرور با ابعاد بزرگ و تجهیزات زیاد و گران قیمت، این روش تصیه نمی‌شود.

سرمایش اتاق سرور

هواساز

هواساز دستگاهی است که می‌تواند علاوه بر تنظیم دما، رطوبت هوا را نیز تنظیم کند. البته هواساز به طور مستقل عمل نمی‌کند. بلکه به کمک یک چیلر یا مینی چیلر آب سرد آن تامین می‌شود. این آب سرد در کویل هواساز جراین پیدا می‌کند. با عبور هوا از کویل دمای هوا کاهش می‌یابد.

هواساز علاوه بر توانایی کاهش دما، رطوبت را نیز تنظیم می‌کند. کویل برودتی باعث کاهش رطوبت می‌شود. برای افزایش آن نیز می‎توان از تجهیزات رطوبت‌زن در هواساز بهره برد. به این ترتیب در شرایط هوای خشک هواساز قابلیت افزایش رطوبت را نیز خواهد داشت. علاوه بر این موارد فیلترهای هواساز قابلیت تصفیه هوا را دارند.

از هواساز می‌توان برای سرمایش اتاق سرور با ابعاد بزرگ بهره برد. هواساز قابلیت کانال‌کشی دارد. این امر باعث گردش بهتر هوا و توزیع یکنواخت‌تر هوا در سراسر اتاق سرور می‌شود. البته در مقابل این مزایا، هزینه هواساز بیشتر است.

یونیت پکیج

یونیت پکیج را می‌توان هواسازی دانست که به طور مستقل کار می‌کند. به عبارتی نیازی به چیلر برای تامین برودت ندارد. یونیت پکیج دارای یک سیستم برودتی است که مبرد را مستقیماً به کویل می‌فرستند. یه این ترتیب با عبور هوا از کویل برودتی دمای آن کاهش می‌یابد. قابلیت تصفیه هوا و تنظیم روطبت نیز مانند هواساز قابل انجام است.

یونیت پکیج یک واحد یکپارچه برای سرمایش اتاق سرور است که به آن پکیج مخابراتی نیز گفته می‌شود.

سرمایش اتاق سرور

جمع بندی

سرمایش اتاق سرور با توجه به حساس بودن تجهیزات بکار رفته درآن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تجهیات الکترونیکی اتاق سرور حرارت زیادی تولید می‌کنند. این قطعات خود به حرارت و رطوبت حساس هستند. لذا باید یک سیسیتم سرمایش و تهویه مناسب برای اتاق سرور تعبیه شود. در این مقاله با سیستم‌های مختلف سرمایش اتاق سرور آشنا شده و مزایا و معایب آن را بررسی کردیم. امیدواریم از این مقاله بهره برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code