سایت گلاس چیست و به چه کاری می آید؟

سایت گلاس از تجهیزاتی است که کاربرد آن در ساختار سیستم های برودتی بسیار مفید می باشد. جهت بررسی داخل سیستم، گرفتگی های صافی ها و فیلتر ها، سطح مایع مبرد، حرکت سیال، رنگ و میزان شفافیت سیال و نیز رطوبت موجود در سیستم از سایت گلاس ها استفاده می شود. تغییر رنگ ماده ای که در وسط آن است وجود رطوبت را نشان می دهد که رنگ سبز نشان دهنده عدم وجود رطوبت و رنگ زرد نشان دهنده وجود رطوبت می باشد. هم چنین می توان با استفاده از این ابزار، رنگ سیال را در قسمت های مختلف خط با هم مقایسه کرد. رطوبت از طریق وکیوم ناقص به داخل سیستم نفوذ می کند. در سیستم های سالم و بدون مشکل مایع مبرد به صورت ستونی از مایع به صورت شفاف و بدون کف دیده می شود. چنان چه مبرد به صورت کف آلود و حباب دار باشد نشان دهنده این است که سیستم مشکل دارد که از علل مرتبط با این مشکل می توان موارد زیر را نام برد :

 • شارژ ناقص مبرد ( نشتی در سیستم )
 • ایجاد افت فشار بیش از حد در فیلتر ( گرفتگی فیلتر یا هر گرفتی در سیستم در مسیر مایع )
 • وجود مشکل در کندانسور ( ناشی از مشکل در فن، کمبود آب در کندانسور آبی، خرابی پمپ برج، مشکل در فن برج، مسدود شدن بین فین ها و غیر است )
 • پایین بودن سابکولد و افت فشار مایع ( ناشی از طولانی بودن بیش از حد خط مایع، گرفتگی فیلتر درایر، کوچک بودن قطر لوله خط مایع، خرابی شیر برقی و غیره است )
 • گرم شدن اطراف خط مایع

محل قرار گیری سایت گلاس

سایت گلاس را باید در مسیر مایع تعبیه کرد به طوری که قبل از شیر انبساط بوده (اکسپنشن ولو) و بعد از هر وسیله جانبی در خط مایع، باشد.

نحوه عملکرد

اگر تغییر رنگی در قسمت میانی سایت گلاس ( از سبز به زرد ) مشاهده شد وجو رطوبت را نشان می دهد. اگر مبرد حباب دارد و کف آلود شد این نیز نشان دهنده مشکل در سیستم است. در برخی سایت گلاس ها از rotor یا پروانه (impeller) استفاده می شود که کمک به تشخیص جهت جریان سیال و شدت آن می کند. سایت گلاس های شامل روتور یا پروانه قابلیت نصب در خطوط افقی و عمودی را دارند و در صورتی به کار می روند که دبی سیال پایین نباشد تا بتواند پروانه را به حرکت در بیاورد.

انواع سایت گلاس ها

انواع مختلفی از این ابزار طراحی و تولید می شوند که دو نوع عمده آن ها عبارتند از : شیشه های آن (sight glass window) و نمایشگر رویت جریان (sight flow indicator) که نوع اول برای نصب روی مخازن و تانک ها بوده و نوع دوم جهت تعبیه درون خط به کار می رود. سایت گلاس نوع نمایشگر رویت جریان، خود به دو نوع تمام دید (360 درجه دور تا دور) و دید از درون نمایشگر جریان (دارای دو نوع یک طرف دید و دو طرف دید می باشد)، تقسیم می شود.

در برخی سایت گلاس ها، نمایشگر مکانیکی درون این ابزار تعبیه شده که از انواع این نمایش ها می توان به integral spout ، figer ، ball ، propeller و flapper اشاره کرد. این نمایشگر ها جهت تشخیص حرکت سیالات خیلی بی رنگ و شفاف، جهت جریان و شدت آن به کار می روند.

مزایای سایت گلاس

 • تشخیص مشکل در خط مایع مبرد مانند گرفتگی در فیلتر ها، صافی ها و غیره
 • تشخیص وجود رطوبت در سیستم
 • بررسی وضعیت و رنگ مایع در قسمت های مختلف خط مایع
 • در خطوط بخار، با استفاده از سایت گلاس ها امکان تشخیص سیال مایع شده و در ادامه اقدام برای بر طرف کردن آن وجود دارد
 • با استفاده از ای ابزار هنگام تمیزکاری، متوجه باقیمانده و مواد خارجی غیر معمول می شوند.
 • در خطوط نیازمند به روغن کاری، رنگ روغن، اتمام روغن و وضعیت آن قابل تشخیص است.
 • امکان بررسی و مشاهده میزان مخلوط شدن مواد جامد (مانند رزین، مواد غذایی و غیره) موجود در برخی خطوط و نیز حرکت جریان سیال وجود دارد.
دیدگاه‌ها 6

*
*

  صنایع برودتی رضایی پاسخ

  جالب بود. ممنون

  گروه صنعتی دی پاسخ

  لطف دارید. سپاسگذارم

  اکرمی پاسخ

  بسیار آموزنده

   گروه صنعتی دی پاسخ

   سپاسگذارم

  نادر پاسخ

  این محصول را موجود دارید؟

   گروه صنعتی دی پاسخ

   بله از این لینک می توانید خرید کنید
   http://yon.ir/yNoTc

همین الان با مشاوران ما تماس بگیرید