سردخانه, صنایع برودتی, مقالات

ساخت سردخانه | آشنایی با ساختمان، تجهیزات و نحوه ساخت این سازه

با صنعتی‌شدن فرایند تولید بسیاری از محصولات مانند میوه‌ها و فرآورده‌های دامی مانند گوشت قرمز و سفید، برای نگهداری طولانی‌مدت این محصولات به روشی جدید نیاز است. ساخت سردخانه و استفاده از آن برای نگهداری از این محصولات فاسدشدنی، یکی از بهترین راهکارها برای نگهداری اصولی و طولانی‌مدت این محصولات است.

احداث سردخانه پیچیدگی‌های زیادی دارد و افراد در ابتدا باید با تمام مراحل و تجهیزات موردنیاز برای احداث این سازه‌های کاربردی آشنا باشند. همچنین طراحی و اجرای سردخانه‌ها را نیز باید به دست شرکت‌های متخصص و مجرب در این زمینه سپرد. در این مطلب با نحوه احداث سردخانه و تجهیزات موردنیاز آن به طور کامل آشنا می‌شویم.

سردخانه چیست؟

به‌طورکلی سردخانه به محلی گفته می‌شود که در آن با استفاده از سرما، محصولات فاسدشدنی را برای مدتی طولانی نگهداری می‌کنند. سردخانه‌ها ساختار بسیار پیچیده‌ای دارند و در ساخت آن‌ها از تجهیزات و قطعات زیادی استفاده می‌شود. به همین دلیل ساخت سردخانه یک فرایند بسیار دشوار و پیچیده است.

سردخانه‌های صنعتی عموما ابعاد بسیار بزرگی دارند و در ابعاد سوله‌های کارگاهی احداث می‌شوند. شایان‌ذکر است که سردخانه‌های صنعتی را می‌توان در ابعاد کوچک نیز احداث کرد. سردخانه‌های صنعتی بر اساس ظرفیت موادی که می‌توان در آن‌ها نگهداری کرد دسته‌بندی می‌شوند. برای مثال سردخانه‌ها را در انواع 10، 50 و 100 می‌سازند. شما می‌توانید ساخت انواع سردخانه‌های صنعتی با هر میزان ظرفیت را به مجموعه باسابقه دی کول بسپارید.

سردخانه چه کاربردی دارد؟

همان‌طور که اشاره شد، امروزه فرایند تولید و توزیع بسیاری از محصولات غذایی صنعتی شده است. برای مثال بسیاری از میوه‌ها را در فصل مناسب می‌چینند و تا ماه‌ها در سردخانه‌های بالای صفری مخصوص میوه نگهداری می‌کنند. این امر ازآن‌جهت اهمیت دارد که افراد می‌توانند محصولات خود را بدون هدررفت طی کل سال با کیفیت قابل‌قبول به فروش برسانند. به علت وجود تمام این دلایل، ساخت و استفاده از سردخانه اهمیت بسیار زیادی در صنعت تولید محصولات غذایی دارد.

بسیاری از محصولات غذایی بعد از گذشت مدتی کوتاه فاسد می‌شوند. از جمله این محصولات می‌توان به میوه‌ها و فرآورده‌های دامی اشاره کرد. به همین دلیل تولیدکنندگان این محصولات باید بتوانند محصولات خود را برای مدتی طولانی نگهداری کنند. باید اشاره کرد که سردخانه‌ها فقط در شرکت‌های صنعتی کاربرد ندارند و در رستوران‌ها، هتل‌ها و تالارها نیز می‌توان از آن‌ها برای نگهداری طولانی‌مدت مواد غذایی استفاده کرد. این مجموعه‌ها می‌توانند تا ماه‌ها مواد غذایی موردنیاز خود را در سردخانه نگهداری کنند.

اهمیت استفاده از سردخانه برای نگهداری کالاهای فاسدشدنی

همان‌طور که اشاره شد، بسیاری از محصولات غذایی و دارویی بعد از مدتی کوتاه فاسد می‌شوند. از طرف دیگر تولید این محصولات هزینه بسیار بالایی دارد و در برخی ماه‌های سال تقاضا برای خرید این محصولات کاهش پیدا می‌کند. برای مثال محصولات کشاورزی مانند انواع میوه در هفته‌های منتهی به عید فروش بسیار بالایی دارند اما بعد از عید فروش آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل کشاورزان باید مازاد محصولات تولیدی خود را انبار کنند. بدون ساخت سردخانه این امر امکان‌پذیر نیست.

از طرف دیگر برای نگهداری بسیاری از فرآورده‌های دامی نیز به ساخت سردخانه نیاز است. شرکت‌های تولیدکننده این فرآورده‌ها می‌توانند با ساخت سردخانه، از محصولات تولیدی خود برای مدتی طولانی نگهداری کنند. این فرآورده‌ها شامل گوشت، لبنیات و فرآورده‌هایی مانند سوسیس و کالباس می‌باشد. بدون سردخانه، فعالیت صنعتی در دنیای امروز بی‌معنی است.

چه کالاهایی را می‌توان در سردخانه‌ها نگهداری کرد؟

شما برای نگهداری انواع محصولات در سردخانه تقریبا محدودیتی ندارید. شما می‌توانید تمام محصولات فاسدشدنی مانند میوه، لبنیات، دارو، گوشت قرمز، گوشت مرغ و ماهی را در سردخانه‌ها نگهداری کنید. باید اشاره داشت که مدت‌زمان نگهداری از این محصولات در سردخانه‌ها با یکدیگر متفاوت است. برای مثال میوه را می‌توان بیشتر از گوشت قرمز یا مرغ در سردخانه نگهداری کرد. به‌طورکلی هر شرکت تولیدکننده مواد غذایی برای نگهداری محصولات تولیدی خود، نیاز به سردخانه دارد.

انواع سردخانه؛ بالای صفری، زیر صفری و تونل انجماد

همان‌طور که عنوان شد از سردخانه‌ها برای نگهداری محصولات مختلف استفاده می‌شود اما باید توجه داشت که دمای نگهداری محصولات غذایی با یکدیگر کاملا متفاوت است. برای مثال نمی‌توان میوه‌ها را در کنار فرآورده‌های دامی در یک سردخانه نگهداری کرد. به همین علت ساخت سردخانه بسیار پیچیده است و باید کاربری سردخانه موردنظر را در طراحی و اجرای آن در نظر گرفت. سردخانه‌ها انواع مختلفی مانند بالای صفری، زیر صفری و تونل انجماد دارند که هر یک از آن‌ها برای نگهداری محصولات به‌خصوصی کاربرد دارد. با انواع سردخانه به طور کامل آشنا می‌شویم.

سردخانه بالای صفری؛ مناسب برای نگهداری میوه، دارو و لبنیات

همان‌طور که اشاره شد هر محصول باید در دمای مشخصی نگهداری شود. برای مثال میوه‌ها باید در دمای 1+ الی 4+ درجه سانتی‌گراد نگهداری شوند. به همین علت برای نگهداری و انبارکردن این محصولات از سردخانه بالای صفری استفاده می‌شود. همان‌طور که از نام این سردخانه‌ها مشخص است، دمای هوا در این سازه‌ها در محدوده بالای صفر قرار دارد.

عایق‌بندی، تجهیزات و قطعات مورداستفاده در ساخت سردخانه بالای صفری با محدوده دمایی آن‌ها تناسب دارد. برای مثال درب‌ها و پنل‌های ساندویچی این سردخانه‌ها نسبت به درب‌ها و پنل‌های ساندویچی سردخانه‌های زیر صفری عایق‌بندی ضعیف‌تری دارند. همچنین باید اشاره کرد که عموما ابعاد این سردخانه‌ها از ابعاد سردخانه‌های دیگر بزرگ‌تر است؛ چرا که حجم محصولاتی که در این سردخانه‌ها انبار می‌شود بسیار بیشتر از محصولات انبارشده در سردخانه‌های بالای صفری است. هزینه ساخت این سردخانه‌ها نیز نسبت به انواع دیگر سردخانه‌ها پایین‌تر می‌باشد. البته این تفاوت در هزینه ساخت بسته به ابعاد سردخانه‌ها نیز دارد.

سردخانه زیر صفری

یکی از رایج‌ترین و کاربردی‌ترین انواع سردخانه‌، سردخانه زیر صفری است. ساخت سردخانه زیر صفری به‌منظور انبارکردن انواع محصولات دامی و لبنی مانند گوشت قرمز، گوشت مرغ، گوشت ماهی و بستنی انجام می‌شود. احداث این نوع سردخانه‌ها بسیار پیچیده است و عایق‌بندی تجهیزات و قسمت‌های مختلف سازه در آن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. ساخت سردخانه زیر صفری نسبت به انواع سردخانه‌های دیگر هزینه بالاتری دارد اما این هزینه بالاتر با پیچیدگی‌ها و دشواری ساخت آن‌ها متناسب است.

مجموعه دی کول توانایی طراحی و اجرای بهترین سردخانه‌های زیر صفری را برای کارخانه یا شرکت شما دارد. باید اشاره کرد که از سردخانه زیر صفری در رستوران‌ها، تالارها و هتل‌ها نیز استفاده می‌شود؛ چرا که این مشاغل باید مواد غذایی خود را برای مدتی طولانی انبار کنند.

تونل انجماد؛ از بهترین انواع سردخانه‌ها

در خط تولید بسیاری از محصولات غذایی مانند فرآورده‌های پروتئینی، این مواد غذایی باید در سریع‌ترین زمان ممکن به انجماد برسند. چرا که با استفاده از روش انجماد سریع، مزه و بافت این محصولات تغییری نمی‌کند. همچنین انجماد سریع باعث افزایش راندمان و صرفه‌جویی در وقت و انرژی کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدی می‌شود.

برای انجماد سریع این محصولات غذایی باید از تونل انجماد استفاده کرد. تونل انجماد یکی از انواع سردخانه است که در ساختار و عملکرد با سردخانه‌های معمولی تفاوت زیادی دارد. در ساخت سردخانه تونل انجماد علاوه‌بر تجهیزات معمول ساخت سردخانه، از تجهیزات دیگری مانند فن و یا نوار نقاله نیز استفاده می‌شود.

فرایند انجماد سریع در تونل انجماد به این شکل است که محصولات با استفاده از یکی از روش‌های وزشی، تماسی یا نوار نقاله به‌سرعت منجمد می‌شوند. محصولات در یک تونل قرار می‌گیرند و به‌آرامی روی نوار نقاله مسیر این تونل را طی می‌کنند. در طی مسیر با استفاده از روش‌های عنوان شده، محصولات به‌سرعت منجمد می‌شوند. تونل منجمد یکی از مدرن‌ترین انواع سردخانه به‌شمار می‌آید.

نحوه ساخت سردخانه

ساخت سردخانه بسیار پیچیده است و مراحل بسیار زیادی مانند طراحی، تخمین هزینه، تخمین فضای موردنیاز و اجرا دارد. به همین علت پیشنهاد می‌شود کار ساخت سردخانه را به شرکت‌های باتجربه و متخصص در این زمینه بسپارید. از آن‌جایی که ساخت سردخانه هزینه بالایی دارد، تمام مراحل احداث آن باید دقیق و حساب‌شده باشد. همچنین فاز طراحی سردخانه که قبل از ساخت آن اتفاق انجام می‌شود نیز باید کاملا دقیق و اصولی صورت گیرد.

برای طراحی سردخانه باید به نکاتی مانند کاربری، فضای موردنیاز، هزینه و مصرف انرژی توجه داشت. بعد از انجام محاسبات و طراحی، سازندگان به سراغ ساخت سردخانه می‌روند. باید توجه داشت که ساخت سردخانه به زمان زیادی نیاز دارد و باید تمام نکات مربوط به طراحی این سازه، در تمام قسمت‌های سردخانه لحاظ شود تا راندمان و مصرف انرژی سردخانه موردنظر مناسب باشد. با مراحل ساخت سردخانه آشنا می‌شویم.

مرحله اول ساخت سردخانه؛ مشخص‌کردن کاربری سردخانه

اولین و مهم‌ترین مرحله ساخت سردخانه، تعیین کاربری سردخانه است. همان‌طور که عنوان شد از سردخانه‌ها برای نگهداری محصولات مختلفی استفاده می‌شود و از طرف دیگر هر سردخانه خصوصیات مشخصی دارد. به همین علت در ابتدا باید کاربری سردخانه مشخص شود. برای مثال مراحل ساخت یک سردخانه بالای صفری با یک سردخانه زیر صفری بسیار متفاوت است. کارفرما با مشورت با مجری ساخت سردخانه، کاربری سردخانه موردنظر خود را تعیین می‌کند و مجری به سراغ مراحل بعدی احداث سردخانه می‌رود.

مرحله دوم احداث سردخانه؛ بررسی محل ساخت سردخانه

سردخانه‌ها را می‌توان برحسب ظرفیت در ابعاد مختلفی ساخت. یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در طراحی و ساخت انواع سردخانه، محل احداث آن است. ابعاد، امکانات و شرایط محیطی محل ساخت سردخانه اهمیت بسیار زیادی در طراحی و احداث سردخانه دارد. برای مثال اگر شما بخواهید در یک منطقه بسیار گرمسیر یک سردخانه زیر صفری احداث کنید، تیم سازنده باید از تجهیزاتی قدرتمندتر و عایق‌بندی قوی‌تر استفاده کند.

به همین علت بررسی محل ساخت سردخانه، اهمیت بسیار زیادی در طراحی و احداث این سازه کاربردی دارد. باید توجه داشت که ابعاد محل احداث سردخانه نیز برای سازندگان بسیار اهمیت دارد. چرا که تعیین ظرفیت سردخانه به ابعاد محل احداث بسیار مرتبط است و اگر ابعاد محل ساخت سردخانه کوچک باشد، تیم سازنده محدودیت‌هایی برای احداث یک سردخانه با ظرفیت بالا خواهند داشت. پیشنهاد می‌شود محل احداث سردخانه را به‌دور از نور خورشید و تغییرات دمایی در نظر بگیرید.

مرحله سوم ساخت سردخانه؛ تخمین فضای موردنیاز برای احداث سردخانه

بعد از تعیین کاربری و مشخص‌شدن محل احداث سردخانه، نوبت به تخمین فضای موردنیاز برای ساخت این سازه می‌رسد. فضای موردنیاز برای احداث سردخانه بر اساس کاربری و میزان محصولات تولیدی شرکت‌ها تخمین زده می‌شود. برای مثال اگر شما می‌خواهید از سردخانه موردنظر برای انبارکردن میوه‌ها و سبزی‌ها استفاده کنید، این سردخانه باید ظرفیت بسیار بالایی داشته باشد. چرا که فضای زیادی برای انبارکردن این محصولات نیاز است. از طرف دیگر فضای موردنیاز برای احداث سردخانه از جهت تخمین هزینه و خرید تجهیزات نیز برای مجری طرح بسیار بااهمیت می‌باشد.

مرحله چهارم؛ مشخص‌کردن بار برودتی سردخانه

در مرحله چهارم، سازنده سردخانه باید میزان بار برودتی سردخانه را تخمین بزند. به میزان گرمایی که باید از محیط سردخانه گرفته شود تا دمای محیط آن به حالت موردنظر برسد، بار برودتی یا بار سرمایش گفته می‌شود. سازندگان با بررسی مولفه‌های مختلف مانند شرایط آب‌وهوایی منطقه، میزان بار داخل سردخانه، دفعات باز و بسته‌شدن درب سردخانه، نوع کاربری و میزان عایق‌بندی بار برودتی سردخانه را تخمین می‌زنند.

تخمین بار برودتی از آن‌جهت اهمیت دارد که با تخمین این مولفه، می‌توان هزینه ساخت سردخانه و تهیه تجهیزات و قطعات آن را نیز به‌صورت دقیق‌تر تخمین زد. باید اشاره کرد که تخمین بار برودتی یکی از مهم‌ترین مراحل احداث سردخانه به‌شمار می‌آید.

راهنمای کامل محاسبه بار برودتی سردخانه

مرحله پنجم ساخت سردخانه؛ اجرای پروژه

بعد از تخمین تمام مولفه‌ها و طراحی سردخانه، مجری طرح به سراغ اجرای سازه می‌رود. نحوه اجرای سردخانه به کاربری، ابعاد و فضای احداث آن بستگی دارد. برای ساخت برخی سردخانه‌ها فقط یک فضای مجزا ساخته می‌شود اما برای احداث برخی سردخانه‌های دیگر باید مراحل ساخت یک سازه مجزا طی شود. از جمله مراحل اجرای سردخانه می‌توان به اجرای فونداسیون، نصب ساندویچ پنل‌ها، عایق‌بندی و نصب تجهیزات اشاره کرد.

اجرا و ساخت سردخانه باید توسط مجموعه‌های مجرب و متخصص در این زمینه انجام شود. چرا که احداث سردخانه پیچیدگی‌های بسیاری دارد و هر شرکتی نمی‌تواند این سازه را بدون ایراد و مشکل بسازد. مجموعه دی کول می‌تواند طبق استانداردهای روز دنیا و با بهترین تجهیزات، کار ساخت سردخانه موردنظر شما را با استفاده از تجربه و تخصص خود انجام دهد.

چه قطعاتی در ساخت سردخانه مورداستفاده قرار می‌گیرند؟

فرایند سرمایش در سردخانه توسط تجهیزات مختلفی مانند کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، خط مکش و خط تخلیه انجام می‌شود. این تجهیزات در کنار عایق‌بندی و اجزای سازه سردخانه، نقش مهمی در کارایی و عملکرد این سازه کاربردی ایفا می‌کنند. باید توجه داشت که کیفیت این تجهیزات نقش پررنگی در راندمان سردخانه دارد و شرکت سازنده سردخانه باید از بهترین و قوی‌ترین تجهیزات موجود در بازار برای احداث سردخانه استفاده کند.

همچنین باید اشاره کرد که انتخاب تجهیزات نیز به کاربری و ابعاد سردخانه موردنظر مرتبط است و شرکت سازنده باید با استفاده از روش‌های مختلف تخمینی، نوع و ظرفیت تجهیزات موردنیاز برای احداث سردخانه را تخمین بزند. قطعات و تجهیزات مورداستفاده در ساخت سردخانه‌ها عبارت‌اند از:

 • اواپراتور: اواپراتور یکی از مهم‌ترین قطعات مورداستفاده در سردخانه‌ها است که در فرایند سرمایش نقش مهمی را ایفا می‌کند. این قطعه را باتوجه به میزان بار برودتی و ابعاد سردخانه انتخاب می‌کنند
 • کمپرسور: کمپرسور قلب تپنده سردخانه است و بسته به ابعاد، بار برودتی و کاربری سردخانه، از انواع مختلف آن می‌توان در ساخت سردخانه‌ها استفاده کرد
 • کندانسور: کندانسور یکی دیگر از تجهیزات سردخانه است که در فرایند سرمایش سردخانه‌ها تاثیر زیادی دارد. باید اشاره کرد که کندانسور، کمپرسور و اواپراتور یک مجموعه هستند و در کنار هم سرما موردنیاز سردخانه را تامین می‌کنند
 • تجهیزات مایع: شیر انبساط، فیلتر خشک‌کن، فلکه چک و شیر برقی جزو تجهیزات مایع سیستم سرمایش سردخانه به‌شمار می‌آیند
 • خط مکش و خط تخلیه: از مهم‌ترین تجهیزات جانبی سردخانه‌ها، خط مکش و خط تخلیه این سازه‌ها هستند که شما بال ولو، فیلتر روغن و مافلر می‌باشند

ساختار سردخانه‌ها چگونه است؟

سردخانه‌ها ساختار بسیار پیچیده‌ای دارند اما افراد عموما این سازه‌ها را به دو بخش استاتیک و داینامیک تقسیم می‌کنند. هر یک از این بخش‌ها در عملکرد سردخانه نقش مهمی ایفا می‌کنند و بر عملکرد یکدیگر نیز تاثیرگذار هستند. باید اشاره کرد که هر یک از بخش‌های استاتیک و داینامیک سردخانه‌ها از چندین بخش قطعه و عضو دیگر ساخته شده‌اند. با قسمت‌های مختلف ساختار سردخانه‌ها آشنا می‌شویم.

قسمت استاتیک سردخانه

بخش استاتیک یا ثابت سردخانه از مهم‌ترین اجزای ساختار سردخانه‌ها به‌شمار می‌آیند. قسمت استاتیک سردخانه شامل اجزایی مانند درب سردخانه، ساندویچ پنل سردخانه و قفسه‌بندی سردخانه است. هر یک از این اجزا نقش مهمی در عملکرد سردخانه دارند. برای مثال ساندویچ پنل‌های سردخانه وظیفه جلوگیری از هدررفت انرژی در سردخانه‌ها را برعهده دارند. به‌طورکلی اجزای قسمت استاتیک سردخانه وظیفه حفظ برودت یا سرمای محیط داخل سردخانه را برعهده دارند. اجزای مختلف قسمت استاتیک یا ثابت سردخانه‌ها عبارت‌اند از:

 • درب سردخانه: یکی از مهم‌ترین اجزای استاتیک یا ثابت سردخانه‌ها، درب آن‌ها است. این قسمت باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا در عملکرد سردخانه‌ها اختلالی ایجاد نکند. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به عایق‌بندی خوب و استفاده آسان از آن‌ها اشاره کرد. برای مثال افراد باید بتوانند به‌راحتی و با سرعت درب سردخانه‌ها را باز و بسته کنند. همچنین عایق‌بندی درب سردخانه باید به‌گونه‌ای باشد که از هدررفت انرژی از طریق آن‌ها جلوگیری شود
 • ساندویچ پنل‌های سردخانه: شاید بتوان گفت مهم‌ترین قسمت استاتیک هر سردخانه، ساندویچ پنل‌های آن است. از این تجهیزات برای عایق‌بندی دیوارهای سردخانه استفاده می‌شود. ساندویچ پنل‌های سردخانه عموما دارای سه لایه می‌باشند که لایه درونی و بیرونی آن از فلزات مختلف مانند ورق گالوانیزه یا آلومینیوم تشکیل شده است. لایه میانی ساندویچ پنل‌های سردخانه نیز از جنس فوم پلی‌یورتان ساخته می‌شود
 • قفسه‌بندی سردخانه: قفسه‌بندی سردخانه از اجزای مهم قسمت ثابت سردخانه به‌شمار می‌آیند. با این که این قطعات در حفظ برودت سردخانه نقشی ندارند اما جزو تجهیزات ثابت سردخانه‌ها هستند. در بسیاری از سردخانه‌ها برای انبارکردن منظم محصولات، از قفسه استفاده می‌شود. باید اشاره داشت که در برخی سردخانه‌های بزرگ هیچ قفسه‌بندی وجود ندارد و محصولات با سبدها یا بسته‌بندی‌های خود نگهداری می‌شوند

قسمت داینامیک سردخانه

همان‌طور که اجزای قسمت استاتیک سردخانه وظیفه حفظ برودت هوای داخل این سازه را دارند، اجزای قسمت داینامیک وظیفه دارند تا برودت هوای موردنیاز سردخانه را تولید کنند. از اجزای مهم این بخش سردخانه‌ها می‌توان به کمپرسور، اواپراتور و کندانسور اشاره کرد که با آن‌ها آشنا شدیم. باید اشاره کرد که بدون اجزای قسمت داینامیک سردخانه‌ها، این سازه‌ها هیچ کاربردی ندارند. نحوه عملکرد اجزای داینامیک سردخانه‌ها به شرح زیر است:

 • اواپراتور: اواپراتور سردخانه وظیفه دارد تا گرمای محیط سردخانه را بگیرد و محیط آن را خنک کند. به همین دلیل اواپراتور یکی از مهم‌ترین اجزای بخش داینامیک سردخانه به‌شمار می‌آید
 • کندانسور: گرمای جذب‌شده توسط اواپراتور از طریق کندانسور یا چگالنده سردخانه، به بیرون از فرایند سرمایش سردخانه منتقل می‌شود. بدون کندانسور امکان خنک‌کردن محیط سردخانه وجود ندارد
 • کمپرسور: انتقال حرارت در سیستم سرمایش سردخانه‌ها از طریق انتقال گاز یا مایع مبرد صورت می‌گیرد. کمپرسور برودتی وظیفه دارد تا این مایع یا گاز را در سیستم سرمایش سردخانه انتقال دهد

بررسی هزینه ساخت سردخانه

هزینه ساخت سردخانه یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها برای شرکت‌ها و کارخانه‌ها است. به همین علت باید قبل از آغاز فرایند طراحی و ساخت سردخانه، هزینه احداث این سازه را بررسی کرد. هزینه ساخت سردخانه به عوامل زیادی مانند ابعاد، دمای نگهداری از محصولات یا کاربری آن، فعالیت آن با برق سه‌فاز یا تک‌فاز، برند تجهیزات و کیفیت نصب بستگی دارد.

هر یک از این عوامل می‌توانند در هزینه نهایی احداث سردخانه تاثیر بسیار زیادی بگذارند. باید اشاره کرد که مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عامل بر هزینه ساخت سردخانه، ابعاد آن است. باتوجه به نوسانات بازار ارز تغییر قیمت تجهیزات، نمی‌توان مبلغی مشخص برای احداث سردخانه تعیین کرد.

محاسبه هزینه ساخت سردخانه

مشاوره ساخت سردخانه؛ راهکاری برای افزایش راندمان

همان‌طور که اشاره شد احداث یک سرخانه باکیفیت و با راندمان بالا پیچیدگی‌های بسیار زیادی دارد. همچنین انتخاب نوع سردخانه و تجهیزات آن نیز برای افراد غیرمتخصص بسیار دشوار است. به همین دلیل افرادی که قصد احداث انواع سردخانه را دارند، باید با مجموعه‌ها متخصص و باتجربه در این زمینه مشورت کنند. مجموعه دی کول یکی از باسابقه‌ترین مجموعه‌ها در زمینه طراحی و اجرای انواع سردخانه است که می‌تواند در تمام مراحل طراحی و احداث این سازه کاربردی، در کنار شما باشد. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد احداث سردخانه دارد، کار را به یک مجموعه متخصص مانند دی کول بسپارید.

مشاوره طراحی و احداث سردخانه

مجموعه دی کول؛ از بهترین مجریان ساخت سردخانه در کشور

راه‌اندازی یک سردخانه مراحل بسیار زیادی دارد. همچنین شما برای احداث یک سردخانه نیاز به خرید تجهیزات مختلفی مانند کمپرسور و اواپراتور دارید. به همین علت احداث سردخانه کار افراد غیرمتخصص نیست. مجموعه دی کول با استفاده از تجربیات خود، خدمات مختلفی مانند مشاوره، طراحی و فروش تجهیزات را برای احداث یک سردخانه مجهز و به‌روز به مشتریان خود ارائه می‌دهد. افراد می‌توانند از صفر تا صد پروژه‌های احداث سردخانه خود را به مجموعه دی کول بسپارند یا تجهیزات موردنیاز آن را از این مجموعه معتبر خریداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code