مقالات, صنایع برودتی, چیلر

راه‌اندازی چیلرهای جذبی یا ابزوربشن

راه اندازی چیلر جذبی

یکی دیگر از وسایل سرما ساز که امروزه در فضاهای وسیع آپارتمانی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد، چیلرهای جذبی (absorption chiller) است. در صورتی که از چیلرها برای خنک کردن محیط استفاده می کنید، لازم است نکاتی را درباره سرویس کردن به موقع آن و روش های راه اندازی چیلر جذبی بدانید. در این مقاله قصد داریم پیرامون همین موضوع صحبت کنیم.


این مقاله را هم بخوانید : دستگاه چیلر چیست؟


آشنایی با نحوه عملکرد چیلر های جذبی

اجازه بدهید ابتدا طرز کارکرد چیلرهای ابزوربشن را برای شما توضیح دهیم و پش از آن نحوه راه اندازی چیلر جذبی را توضیح خواهیم داد. این مدل از چیلرها درست به مشابه دیگر وسایل خنک کننده، از قوانین سادۀ ترمودینامیک و تبخیر مایع مبرد برای خنک سازی محیط استفاده می کند. با این تفاوت که درواقع یک سیکل ترکیبی از چند مبدل حرارتی و کویل است.

فاز اول : خنک سازی محیط

آنچه از قوانین ترمودینامیک می دانیم، این است که اگر فشار را پایین بیاوریم، در نتیجه نقطه جوش آب نیز پایین خواهد آمد. در چیلرهای جذبی مایع مبرد، آب است. آب در فشاری حدود 5.8 میلی‌متر جیوه، در دمای 3.3 درجه سانتی‌گراد تبخیر می شود. در ساختمان چیلرهای جذبی از همین توضیح ساده استفاده شده است. آب در فشار پایین (حدود 5.8 میلی‌متر جیوه) بخار شده و برای این کار گرمای مورد نیازش را از محیط اطراف اپراتور جذب می کند. در نتیجه، محیط اطراف خنک می شود که از این سرما می توان با به کارگیری یک کویل، برای خنک سازی فضای مورد نیاز استفاده کرد.

فاز دوم : برگشت بخار آب به سیکل چیلر جذبی

امّا تکلیف بخار آب تولید شده در دستگاه چه می شود؟ برای کاهش میزان مصرف آب، در کنار مایع مبرد، از یک مایع دیگر نیز در دستگاه های چیلر جذبی استفاده می شود؛ که این مایع، بخار آب تولید شده در محیط دستگاه را جذب کرده و آمادۀ استفادۀ مجدد می نماید. به طور معمول این مایع دوم لیتیوم بروماید است که یک جذب کنندۀ قوی برای بخار آب به حساب می آید. ضمن اینکه لیتیوم بروماید سمی نبوده و خاصیت انفجاری نیز ندارد. این محلول روی ذرات بخار آب اسپری شده، آب موجود در محیط را جذب می کند. این عمل سبب رقیق شدن لیتیوم بروماید می شود. لیتیوم بروماید رقیق شده، سپس به مخزن برگشته، در مجاورت گرما قرار می گیرد. این گرما، از طریق کویل ها انجام می گیرد. دوباره به محلول گرما داده شده و در نتیجه، آب موجود در محلول به بخار تبدیل می شود. لیتیوم بروماید تغلیظ شده نیز برای اسپری مجدد به سمت پمپ ابزوربر هدایت می گردد. به این شکل میزان مصرف آب و محلول لیتیوم بروماید مدیریت شده و تا حد بالایی کاهش می یابد.


پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم مطالعه کنید : چیلر جذبی چیست؟


راه اندازی چیلر های جذبی

مسئلۀ راه اندازی چیلر های جذبی را می توانیم در دو فرآیند و زمان بررسی کنیم. یک، در مرحلۀ نصب چیلرهای جذبی که توسط نیروهای متخصص انجام گرفته و عملکرد آن تست می شود؛ و دو، سرویس سالیانۀ چیلرهای جذبی و راه اندازی مجدد آن ها در فصل های گرم سال. در اینجا نکات مهم این پروسه را برای هر دو فرایند بررسی کرده ایم.

راه اندازی چیلر های جذبی در زمان نصب دستگاه

آنچه در هنگام نصب چیلرهای جذبی اهمیت دارد، چک کردن کامل سیستم و اطمینان یافتن از نحوۀ صحیح عملکرد هر جزء دستگاه است. این اجزا شامل شیرهای ورود و خروج، پمپ ها، مخازن، تجهیزات ایمنی، مبدل های حرارتی، سطح آب مورد نیاز، غلظت محلول لیتیوم بروماید و … است. مراحل نصب و راه اندازی اولیۀ توسط اپراتور دستگاه انجام می گیرد و به صورت یک چک لیست پیگیری می شود. پس از راه اندازی چیلرهای ابزوربشن در زمان نصب، آموزش های لازم به مصرف کننده ارائه شده و زمان دقیق سرویس دستگاه نیز ذکر می شود. سپس عملکرد دستگاه در حالت کار تست شده و از نحوۀ عملکرد آن اطمینان حاصل می شود.

راه اندازی سالیانه چیلر های جذبی

از چیلر های جذبی برای خنک سازی فضاهای ساختمانی و … استفاده می شود. ولی نکته اینجاست که ما در تمامی فصل های سال نیاز به سرما نداریم. به همین خاطر با توجه به آب و هوای محیط در فصل هایی از سال دستگاه های چیلر خاموش شده و دوباره در زمان مورد نیاز راه اندازی می شود. چه در مرحلۀ خاموش کردن چیلرهای جذبی و چه در راه اندازی مجدد آن، نکاتی وجود دارد که باید آن ها را رعایت کرد. برخی از مهم ترین نکات در راه اندازی این مدل از چیلرها به شرح زیر است:

  • چک کردن اتصالات آب : در زمان راه اندازی، باید مخزن دستگاه به لوله کشی آب متصل باشد. سپس شناور دستگاه و اتصالات آب چک شده و از سلامت آن ها اطمینان حاصل گردد.
  • سلامت پمپ ها : پس از اتصال آب و پر شدن مخزن، لازم است سلامت پمپ خنک کننده نیز تأیید شود. برای این کار می توانید به داخل دستگاه رفته و عملکرد پمپ را چک کنید. باید آب به کمک افشانک ها تمامی نقاط دستگاه را پوشش دهد.
  • تأیید سلامت باد رسان‌ها : باید سلامت تسمه ها را تأیید کنید. سپس یاتاقان ها را در صورت نیاز روغن کاری نمایید و همچنین جهت گردش را تنظیم کنید.
  • جهت گردش جریان : اطمینان حاصل کنید که جهت گردش جریان پمپ آب صحیح است.
  • چک کردن جریانات برق : با استفاده از یک ولت‌متر میزان برق ورودی را در هر ایستگاه چک کنید. در صورت تأیید، برج را روشن کنید. پس از حدود یک ربع، باید چراغ چیلر روشن شود. حال می توانید چیلر را راه اندازی کنید.

جمع بندی

در راه اندازی چیلر های جذبی لازم است دربارۀ نحوه عملکرد دستگاه اطلاعاتی داشته باشید. سپس در هر بار راه اندازی مجدد دستگاه طبق یک چک لیست آماده شده عمل کرده و تمامی موارد را کنترل کنید. از کارکرد صحیح برج خنک کن گرفته تا چک کردن جریان برق مورد نیاز دستگاه. اگر متوجه عملکرد اشتباه هر یک از اجزای دستگاه شدید، دستگاه را خاموش کرده و سپس با تعمیرکاران مجرب مشورت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code