مقالات, صنایع برودتی, چیلر

آموزش نصب و راه‌اندازی چیلرهای تراکمی

راه اندازی چیلر تراکمی

برای راه اندازی چیلرها لازم است اطلاعات نسبتاً کاملی نسبت به اجزای آن ها داشته باشید. چیلرها چه از نوع صنعتی باشند و چه از نوع خانگی، یکی از دستگاه های گران قیمت تبریدی به حساب می آیند و به همین خاطر نصب و راه اندازی آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در اغلب موارد صدماتی که به دستگاه های چیلر وارد می شود، به خاطر عدم آشنایی کامل افراد با چیلرها و ساختمان چیلرهاست. به علاوه عدم آشنایی با چیلرها می تواند خطرآفرین نیز باشد. ساختمان هر دستگاه چیلر جذبی یا تراکمی از اجزای مختلفی تشکیل شده است. کمپرسور، اواپراتور، کندانسور و فن ها مهم ترین اجزای هر چیلری است. در این مقاله قصد داریم دربارۀ چگونگی نصب و راه اندازی چیلر های تراکمی صحبت کنیم.

آشنایی با چیلرها

چیلرها از جمله دستگاه های تبریدی هستند که به منظور سرمایش محیط های خانگی و یا صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. اساس عملکرد چیلر تولید سرمایش به کمک تبخیر و میعان سیال مبرد است؛ که از این تبدیل فاز سیال (معمولاً آب) به منظور خنک سازی محیط استفاده می شود. ساختمان چیلرها در دو نوع چیلرهای جذبی و چیلرهای تراکمی طراحی می شوند. امروزه استفاده از چیلرهای تراکمی متداول تر است. در چیلرهای تراکمی از چند جزء کلی استفاده شده است؛ که کمپرسور مهم ترین جزء آن است. از دیگر اجزای چیلر های تراکمی می توان به کندانسور، اواپراتور، تابلوی برق، وسایل کنترلی و شیر انبساط اشاره کرد. اتصال بین این اجزاء نیز به کمک خطوط لوله برقرار می شود.


پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : چیلر جذبی چیست؟


نصب و راه اندازی چیلر های تراکمی

نخستین گام در راه اندازی چیلرها مسئلۀ جایابی آنها است. چیلرهای تراکمی به این خاطر که از آب برای خنک سازی محیط استفاده می کنند، نباید در فضای باز نصب شوند. بهترین مکان برای نصب این چیلرها موتورخانۀ ساختمان است. فضایی که برای نصب چیلر در نظر گرفته می شود، باید ویژگی های مشخصی داشته باشد که در ادامه به صورت فهرست گونه ذکر شده اند:

 1. فضایی که برای نصب چیلر در نظر گرفته می شود، لازم است به اندازۀ کافی وسیع باشد. به گونه ای که بتوان کندانسور، کمپرسور و اواپراتور را به شکلی صحیح نصب کرد.
 2. چیلرهای آبی و تراکمی را نباید در محیط های آزاد نصب کرد.
 3. فضایی که برای نصب چیلر در نظر گرفته می شود، لازم است تهویۀ مناسبی داشته باشد. اگر چیلر را در موتورخانۀ تأسیسات ساختمان نصب می کنید، باید از چند فن هواکش برای تهویۀ محیط استفاده کنید. قدرت هواکش باید متناسب با قدرت چیلر انتخاب شود.
 4. باید چیلر را به شکلی در محیط نصب کرد که دسترسی به تابلوی برق چیلر به راحتی امکان پذیر باشد. زیرا کنترل اجزاء چیلر به کمک تابلوی برق انجام می شود. همچنین در محیط نصب باید فضای کافی برای انجام تعمیرات و سرویس اجزاء وجود داشته باشد.
 5. چیلرهای تراکمی از دستگاه های تبریدی گران قیمت به حساب می آیند. به همین خاطر نصب اجزای جنبی، کنترلی و اجرای خط لوله در آن ها باید به صورت اصولی و طبق دستور العمل شرکت سازنده انجام بگیرد.
 6. قبل از نصب اجزای چیلر لازم است مسیر خط لوله مشخص شده، نقشۀ مربوط به آن ترسیم شود. این کار باید زیر نظر متخصصین شرکت سازنده و افراد مجاز انجام شود.

توصیه می شود مقاله کندانسور ، اواپراتور و انواع آن را نیز بخوانید


اصول مقدماتی راه اندازی چیلر های تراکمی

پس اس نصب چیلرهای تراکمی، به منظور راه اندازی این دستگاه ها، اصول مشخصی را باید رعایت کرد. رعایت این اصول کمک می کند تا عمر دستگاه بالاتر رفته، سلامت آن تضمین شود. در ادامه فهرست مشخصی از اصول نصب چیلرها را ذکر کرده ایم:

 • پس از طی کردن مراحل نصب چیلر و اجرای خط لوله، بایستی جهت مشاهدۀ دمای اجزای سیستم از چند دماسنج استفاده کرد. نصب دماسنج در محل ورود و خروج اواپراتور و کندانسور الزامی است.
 • از دیگر نکات مهم ایمنی چیلر از نظر تأمین برق است. باید کابل برق اصلی چیلر را به تابلوی برق متصل کرده، روی این تابلو نیز از ولت متر و آمپرسنج استفاده کرد. همچنین لازم است روی تابلو برق از فیوزهای محافظ و کلیدهای قطع و وصل جریان مجزا برای چیلر استفاده شود.
 • آب مورد نیاز چیلر نباید دارای رسوبات باشد. در این مرحله و پیش از راه اندازی چیلر، باید مدار کندانسور را از راه تشت برج پر کنید. اگر آب شهر دارای سختی بالایی باشد، بهتر است از یک سختی گیر آب و دستگاه تصفیه کننده پیش از ورود آب به کندانسور استفاده کنید.
 • پیش از راه اندازی چیلر لازم است تمامی دستگاه های تهویه مطبوعی را که با چیلر مرتبط هستند، به صورت جداگانه چک نمود. فن کویل ها، پمپ های تأمین کنندۀ آب اواپراتور، پمپ های تأمین کنندۀ آب کندانسور و … را بازبینی کنید و از سلامت آن ها اطمینان حاصل کنید.
 • شیرهای کمپرسور در زمانی که از کارخانه آورده می شود، در حالت بسته قرار دارد. بهتر است پیش از راه اندازی مطمئن شوید که شیرهای مکش و رانش کمپرسور در حالت باز قرار گرفته باشد.

راه اندازی چیلر های تراکمی

راه اندازی چیلر تراکمی

پس از انجام موارد بالا، حال می توانید به سراغ راه اندازی چیلر های تراکمی بروید. برای راه اندازی چیلرها باید هر یک از اجزاء را به صورت جداگانه راه اندازی کنید و از سلامت کارکرد آن اطمینان حاصل نمایید. نخستین مرحله راه اندازی کندانسور چیلر است. سپس بعد از آن باید به سراغ پمپ های اواپراتور بروید و از عملکرد صحیح ان ها اطمینان حاصل کنید. سومین مرحله پیگیری مرحله به مرحلۀ چیلر خواهد بود. در ادامه هر یک از این مراحل را به ترتیب شرح خواهیم داد.

راه اندازی برج خنک کننده چیلر

برای راه اندازی برج خنک کنندۀ چیلر در ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که برج با میزان مشخصی از آب پر شده است. برای این کار از یک شناور در کندانسور استفاده شده است. پس از اطمینان از عملکرد صحیح شناور، می توانید پمپ های کندانسور را روشن کنید. پس از راه اندازی پمپ ها، به سراغ نازل های پاشش بروید و شکل پاشش آب روی کرکره های برج را مشاهده کنید. جریان آب باید تمامی سطوح کرکره ای برج را پوشش داده و فشار لازم را داشته باشد.

حال باید به سراغ الکتروموتورها و باد بزن های برج بروید. اگر یاتاقان ها نیاز به روغن کاری دارند، در ابتدا یاتاقان ها را گریس کاری کنید. با راه اندازی الکتروموتورها باید جهت گردش هوا در کندانسور از پایین به سمت بالا بوده و شدت لازم را داشته باشد.

به صورت منظم لازم است به کمک آمپرسنج و ولت سنج اتصالات الکتریکی الکتروموتورها چک کنید و از سلامت کارکرد کندانسور اطمینان حاصل کنید.

راه اندازی پمپ های اواپراتور

پس از راه اندازی پمپ های کندانسور می توانید به صورت همزمان پمپ های اواپراتور را نیز راه اندازی کنید. پس از راه اندازی این پمپ ها شیر فلکه مربوط به سیستم تابستانی را به حالت باز در آورید. حال به سراغ شناور منبع انبساط چیلر بروید و سطح آب این منبع را کنترل نمایید. اگر این منبع به صورت مستقیم به چیلر متصل شده، شیر متعادل کنندۀ فشار را کنترل کنید و نسبت به میزان هوای موجود در منبع اطلاع پیدا کنید.

با راه اندازی پمپ های مربوط به اواپراتور آب در اواپراتور و دیگر دستگاه های تهویۀ مطبوع چیلر به جریان در خواهد آمد. در این مرحله باید هواگیری سیستم را انجام دهید. این کار باید از بالاترین نقطۀ ممکن انجام شود. عمل هواگیری را برای تمامی هواسازها، فن کوییل ها و مبدل های حرارتی انجام دهید.


این مقاله را نیز بخوانید : اهمیت سایت گلاس و انواع آن


راه اندازی چیلر های تراکمی

پس از راه اندازی کندانسور و اواپراتور، زمانی که آب در داخل خط لوله جریان پیدا کرد، نوبت به راه اندازی موتور اصلی چیلر های تراکمی می رسد.

نخستین مرحله در اینجا راه اندازی کمپرسور دستگاه است. اگر در فکر راه اندازی چیلر پس از مدتی مشخص هستید، در ابتدا جریان برق را در چیلر برقرار کنید. سپس به سراغ هیترهای کارتر در کمپرسور بروید. راه اندازی این هیترها باعث می شود تا سیال مبردی که با روغن کمپرسور مخلوط شده بخار گردد و از آن جدا شود. بهتر است هیترهای کارتر به مدت 24 ساعت قبل از راه اندازی کمپرسور فعال باشد. برای اطمینان از سلامت هیتر کارتر هم می توانید آن را لمس کنید.

پیش از راه اندازی کمپرسور و لازم است پمپ های مربوط به کندانسور و اواپراتور روشن شده باشد. تا آب به صورت کامل در مدار جریان یافته و چیلر آمادۀ راه اندازی شده باشد. حال به سراغ مدار اینتر لاک سیستم بروید. مدار اینتر لاک یک سیستم حفاظتی است که در صورت از کار افتادن هر یک از پمپ های چیلر، به صورت اتوماتیک چیلر را خاموش می کند. مدار اینتر لاک را نیز باید به صورت دوره ای بازبینی نمود.

حال به سراغ تابلو برق بروید و ولتاژ و آمپر ورودی به چیلر را چک کنید. در صورتی که تمامی موارد بالا رعایت شده باشد، می توانید چیلر را روشن کرده و راه اندازی نمایید.

پس از روشن کردن چیلر به سراغ کمپرسورها بروید. آمپر ورودی به هر چیلر را به صورت جداگانه کنترل کنید و در صورت عملکرد نامطلوب بلافاصله چیلر را خاموش نمایید.

پس از راه اندازی به سراغ سایت گلاس مدار بروید و اگر چیلر با کمبود گاز مواجه است، آن را شارژ گاز کنید.

سطح روغن کمپرسورها را در حال کار چک کنید. پس از اینکه سیستم حدود سی دقیقه روشن بود، مجدداً به سراغ مخزن روغن کمپرسورها بروید، سطح روغن را کنترل کنید. فشار رانش و مکش را کنترل کنید و از عملکرد صحیح کمپرسورها اطمینان حاصل کنید.

بهتر است برای کنترل وضعیت کمپرسورها دفترچه ای برای ثبت اطلاعات هر کمپرسور ترتیب دهید. به صورت دوره ای فشار و آمپر هر کمپرسور را ثبت کنید و از سلامت آن ها اطمینان حاصل نمایید.

در پایان اگر تمامی اجزای چیلر به خوبی عمل می کرد، می توانید دیگر بادبزن ها و هواسازهای چیلر را روشن کنید تا چیلر با بیشترین ظرفیت خود به کارش ادامه دهد.


مطالعه این مقاله نیز بی فایده نخواهد بود : تابلو برق چیست؟


جمع بندی

چیلرها از جمله دستگاه های تهویه مطبوع گران قیمت هستند. به همین خاطر راه اندازی آن ها نیاز به دانش بالایی داشته و باید به صورت اصولی انجام شود. بهتر است برای راه اندازی چیلر تراکمی از مشاورین شرکت فروشنده استفاده کنید. پیش از راه اندازی دستگاه باید از سلامت کامل اجزای آن اطمینان حاصل کنید. سپس به سراغ راه اندازی مرحله به مرحله چیلر بروید. پس از راه اندازی نیز نیاز است که سلامت اجزای دستگاه به صور مرتبط بازبینی شود.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “آموزش نصب و راه‌اندازی چیلرهای تراکمی

 1. علی گفت:

  به نام خدا
  با درود
  اطلاعات مفیدی ارائه شده ولی اطلاعات جامع و کاربردی بطور کامل بیان نشده است . مثلا میزان فشار و آمپر دستگاه باید چقدر باشد یا سیکل کامل و اجزا با نحوه عملکرد هر کدام بیان نشده است. نحوه عیب یابی و خطاهای سبستم تشریح نشده است

  1. منوا یغیکیان گفت:

   با سلام؛
   ضمن تشکر از بیان نظرات مفیدتان، همانطور که به درستی اشاره فرمودید، نصب و راه‌اندازی چیلر تراکمی نیازمند اطلاعات دقیق‌تر و جزئی‌تری می‌باشد. هدف از ارائه این مقاله، آشنایی کلی با این مبحث بوده و طبیعی است که با مطالعه یک مقاله نمی‌توان تمام اطلاعات مورد نیاز برای این کار را بدست آورد. برای تسلط کامل به مباحث نصب و راه‌اندازی چیلر، نیاز به مطالعه منابع فراوان و همینطور کسب تجربه می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code