مقالات, صنایع برودتی, کولر گازی

راهنمای ساده و جامع انتخاب کولر گازی

راهنمای انتخاب کولر گازی

با فرا رسیدن فصل گرما بسیاری به فکر خرید کولر گازی می‌افتند. چرا که کولرهای گازی در مقابل کولرهای آبی عملکرد به مراتب مناسب‌تری دارند و همچنین هیچ مصرف آبی ندارند چیزی که برای کشور ما با توجه به کمبود آب بسیار مهم است. اما اگر سری به بازار کولرهای گازی زده باشید و یا در اینترنت جستجو کرده باشید، با تنوع بسیار زیادی از برندها و مدل‌های مختلف کولرگازی مواجه خواهید شد، که طبیعتاً انتخاب را بسیار سخت می‌کند. در این مقاله قصد داریم به موضوع راهنمای انتخاب کولر گازی بپردازیم.

[elementor-template id=”20258″]

کولر گازی چگونه کار می‌کند؟

کولرهای گازی بر اساس سیکلی کار می‌کنند که به آن سیکل تبرید تراکمی می‌گویند. این سیکل از چهار دستگاه تشکیل شده است : کمپرسور، کندانسور، دستگاه انبساط و اواپراتور و البته مبرد یا همان گاز خنک‌کننده که با تغیییر فاز باعث می‌شود که گرما از محیط داخل اتاق به بیرون منتقل شود. در هر سیستم بر حسب ظرفیت و کاربرد مورد نظر ممکن است اجزای دیگری نیز وجود داشته باشند که کار کنترل و حفاظت و … را بر عهده دارند اما برای سادگی از توضیح جزئیات آنها صرف نظر می‌شود.

در سیکل تراکمی، ابتدا گاز مبرد وارد دستگاه کمپرسور می‌شود، کمپرسور دستگاهی است که هم انرژی لازم برای حرکت مبرد را تامین می‌کند و هم با فشرده کردن آن باعث افزایش دمای میعان مبرد می شود. سپس مبرد با فشار بالا وارد کندانسور می‌شود که در آنجا حرارت خود را به محیط بیرون منتقل می‌کند. در همین جا می‌توان فهمید که کندانسور باید در خارج از محیط مورد نظر نصب شود. سپس مبردی که مایع شده به دستگاه انبساط می‌رسد. برای آشنایی بیشتر مقاله شیر های انبساط را مطالعه کنید.

در اینجا با افت فشار مبرد، دمای تبخیر آن نیز کاهش می‌یابد و حالا مبرد آماده است تا وارد اواپراتور شده و با جذب گرما تبدیل به گاز شود و به نقطه ابتدایی باز گردد.

گاز مبرد با طی این چهار مرحله گرمای داخل اتاق را جذب و به محیط بیرون منتقل می‌کند. گازهای مبرد یا همان خنک‌کننده انواع مختلفی دارند که می‌توانید مقاله مربوطه را بخوانید.

راهنمای انتخاب کولر گازی

 

کولرهای گازی در انواع طرح‌ها تولید می‌شوند، از جمله:

کولر گازی پنجره‌ای : یکی از ساده‌ترین مدلها هستند. که به شکل یک مکعب یک‌تکه ساخته می‌شوند. از یک سمت آن (اواپراتور) باد خنک و از سمت دیگر (کندانسور) باد گرم می‌وزد. به این ترتیب با قرار دادن آن در لبه پنجره حرارت اتاق به بیرون منتقل می‌شود. از مزایای این مدل حجم کوچک و قابلیت جابجایی آن است. البته باید توجه داشت که در کولر گازی‌های پنجره‌ای صدای کمپرسور از داخل اتاق شنیده می‌شود.

کولر گازی پرتابل : این نوع از کولرهای گازی نیز یک‌تکه‌اند و به وسیله لوله خرطومی حرارت داخل را به بیرون منتقل می‌کنند و همچنین در زیر آنها چرخ برای حمل و نقل وجود دارد البته ظرفیت آنها محدود است و فقط برای فضاهایی با ابعاد کوچک کاربرد دارند.

راهنمای انتخاب کولر گازی

کولر گازی ایستاده : این نوع از کولرهای گازی بر خلاف دو مدل قبلی، دوتکه‌اند که به آنها اسپلیت هم می‌گویند، به‌طوری که کندانسور و کمپرسور در یک واحد جداگانه در بیرون و اواپراتور در یک واحد جدا در داخل اتاق نصب شده و توسط لوله به هم متصل می‌شوند. این مدل‌ها معمولاً دارای توان سرمایشی بالاتری هستند.

کولر گازی دیواری : این مدل‌ها نیز اسپلیت یا همان دوتکه هستند ولی بر خلاف مدل ایستاده باید به دیوار نصب شوند. مزیت آنها در این است که دیگر فضای اتاق را اشغال نمی‌کنند و چون کمپرسور در خارج نصب شده آلودگی صوتی آنها به مراتب کمتر است. ولی جابجایی آنها راحت نیست.

البته مدل‌های دیگر که می‌توانید در این مقاله مطالعه کنید.

ظرفیت کولر گازی

یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌ها که در راهنمای انتخاب کولر گازی باید به آن اشاره کنیم، توان یا ظرفیت برودتی آن است. ظرفیت برودتی یک سیستم مقدار حرارتی است که باید به بیرون منتقل شود تا دمای اتاق به نقطه مورد نظر کاهش یابد. واحد ظرفیت برودتی کیلووات به اختصار KW و یا BTU بر ساعت که مخفف BRITISH THERMAL UNITE است، می‌باشد. محاسبه مقدار دقیق ظرفیت مورد نیاز به عوامل متعددی ربط دارد، مثل ابعاد فضای مورد نظر، مقدار تابش خورشید و شرایط اقلیمی، تعداد و ابعاد پنجره‌ها، نوع جداره دیوارها، تعداد افراد حاضر و…  که البته در نظر گرفتن همه آنها کاری پیچیده است. اما بر حسب تجربه، نسبت به ابعاد اتاق ظرفیت برودتی را می‌توان تعیین کرد که مسلماً این کار دقیق نیست.

می‌توان ظرفیت برودتی را با توجه به ابعاد فضای مورد نظر و همچنین شرایط آب و هوایی بدست آورد :

در شرایط آب و هوایی معتدل :

 • اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 400 تا 500 بی تی یو
 • اماکن اداری: برای هر متر مربع 500 تا 700 بی تی یو
 • اماکن تجاری: برای هر متر مربع 700 تا 1000 بی تی یو

گرم و خشک :

 • اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 500 تا 600 بی تی یو
 • اماکن اداری: برای هر متر مربع 600 تا 800 بی تی یو
 • اماکن تجاری: برای هر متر مربع 800 تا 1000 بی تی یو

گرم و مرطوب :

 • اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 600 تا 800 بی تی یو
 • اماکن اداری: برای هر متر مربع 800 تا 1000 بی تی یو
 • اماکن تجاری: برای هر متر مربع 1000 تا 1200 بی تی یو

لازم به ذکر است مقدار ظرفیت به عوامل آب و هوایی و رعایت استانداردهای مبحث 19 ملی ساختمان نیز مربوط می‌باشد.

اگر توان بیشتر از نیاز انتخاب شود هم هزینه اولیه و هم هزینه مصرف برق بیشتر خواهد شد، و اگر توان کمتر انتخاب شود دما مطلوب نخواهد بود. لذا بهتر است در این خصوص با کارشناسان مربوطه مشورت کنید. همچنین در نظر داشته باشید فضای مورد نظر هر قدر عایق‌بندی شده‌تر باشد توان مورد نیاز نیز کمتر خواهد شد؛ و این یعنی کاهش مصرف برق.

انواع کمپرسورهای کولرهای گازی

یکی دیگر از موارد مهم در راهنمای انتخاب کولر گازی ، نوع کمپرسور آن است. معمولاً کمپرسور کولر گازی یکی از سه مدل زیر است:

 • کمپرسور پیستونی یا رفت و برگشتی
 • کمپرسور اسکرول
 • کمپرسرو روتاری

هر کدام از این مدل‌های کمپرسور مزایا و معایب خود را دارند که در جدول زیر دسته‌بندی شده‌اند :

نوع کمپرسور تحمل حرارت مصرف برق آلودگی صوتی توان
پیستونی بالا زیاد زیاد کم یا متوسط
اسکرول بسیار بالا متوسط متوسط زیاد
روتاری کم کم کم متوسط

فناوری کمپرسور اینورتر

یکی از فناوری‌هایی که کولرهای گازی مورد استفاده می‌باشد اینورتر است. اما کمپرسور اینورتر یا کولر گازی اینورتردار چیست؟

اینورتر در حقیقت یک کنترل‌کننده سرعت دوران کمپرسور است. اگر اینورتر وجود نداشته باشد کولر گازی با تمام توان خود شروع به کار می‌کند تا زمانی که دمای تنظیم شده برسد سپس خاموش می شود و هر گاه دما مجدداً افزایش یافت، کمپرسور باز هم با تمام توان کار می‌کند. اما اینورتر می‌تواند توان کمپرسور را تنظیم کند به طوری که هر گاه دما به نقطه مورد نظر رسید، توان کاری کمپرسور کم می‌شود ولی خاموش نمی‌کند. با این کار دما در نقطه مد نظر ثابت باقی می‌ماند در ضمن مقدار مصرف انرژی نیز کم می‌شود.

پس می‌توان گفت کولر گازی‌های اینورتر هزینه بالاتری دارند ولی این هرینه قابل توجیه است و باعث کاهش مصرف برق می‌شود.

راهنمای انتخاب کولر گازی

سطح انرژی کولر گازی

یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام خرید کولر گازی به آن دقت کرد مقدار مصرف برق آن است، که از برچسب مخصوص می‌توان آن را پیدا کرد. حروف انگلیسی میزان نسبت راندمان انرژی را نشان می‌دهند که به طور خلاصه هر چقدر این مقدار بیشتر باشد، مصرف برق کولر گازی کمتر است.

گروه بازده مصرف انرژی EER
A بیشتر از 3
B 3 – 2.8
C 2.8 – 2.6
D 2.6 – 2.4
E 2.4 – 2.2
F 2.2 – 2
G 2 – 1.78

عوامل دیگر

عوامل دیگری نیز هستند که در انتخاب کولر گازی موثر خواهند بود از جمله :

 • مقدار پرتاب باد کولر گازی
 • میزان آلودگی صوتی
 • برند کولر گازی (اعتبار برند از نظر کیفیت و خدمات پس از فروش)
 • طراحی پنل کولر گازی و امکانات آن از جمله کنترل از راه دور و …
 • و …

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد تا حد امکان به موضوع راهنمای انتخاب کولر گازی بپردازیم. انتخاب کولر گازی مناسب به عوامل زیادی بستگی دارد که هرکس باید بنا بر شرایط خود آنها را بررسی کند. در این مقاله به چند مورد مهم اشاره شد اما همواره توصیه می‌شود از کارشناسان مجرب راهنمایی بگیرید تا بتوانید با صرفه حداقل هزینه بهترین مدل کولر گازی را انتخاب کنید. همچنین از معتبر بودن برند کولر گازی و خدمات پس از فروش آن اطمینان حاصل کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code