دستگاه های هواساز ، از جمله سیستم های ایرکاندیشن هستند که در کنار سیستم های گرمایش یا سرمایش به کار برده می شوند. از این دستگاه ها جهت کنترل جریان هوا، پالایش هوا، تنظیم دمای محیط، سرعت هوای ورودی، میزان رطوبت هوا و … استفاده می شود. از این سیستم ها می توان در محیط های صنعتی و ساختمانی (اداری، تجاری و مسکونی) استفاده کرد. این دستگاه ها خودشان نمی توانند کار گرمایش و یا سرمایش محیط را انجام دهند. به همین خاطر زمانی که از یک هواساز استفاده می کنیم، باید از یک چیلر، مینی چیلر یا بویلر نیز استفاده کرد. در ادامه مقاله دستگاه هواساز چیست قصد داریم دربارۀ این سیستم ها و طرز کار آنها صحبت کنیم. کاربرد این دستگاه ها را بررسی کنیم و سپس به معرفی انواع هواساز های صنعتی و ساختمانی بپردازیم.

طرز کار دستگاه های هواساز

در اغلب ساختمان هایی که در گذشته از چیلر یا بویلر موتورخانه برای سرمایش و گرمایش استفاده می کردند، در کنار این دستگاه ها از یک سری فن کویل نیز استفاده می شده است. در حقیقت چیلر به کمک چند مبدل حرارتی کار خنک سازی جریان هوا را به عهده دارد، اما چیلرها یا دیگ های بخار، به مانند یک یونیت مرکزی عمل می کنند و این فن کویل است که به عنوان یونیت داخلی، کار سرمایش و گرمایش هر بخش ساختمان را به عهده می گیرد. زمانی که از فن کویل استفاده می کنید، لازم است هر فن کویل به کمک خطوط لوله به چیلر متصل باشد و سرمای تولید شده در چیلر را به محیط منتقل کند. حال فرض کنید بخواهید یک ساختمان چندین طبقه را به این شکل خنک (یا گرم) کنید. طبیعتاً هزینه های اجرای خطوط لوله بیشتر از هزینه های نصب و راه اندازی چیلر یا بویلر موتورخانه می شود. این جاست که پای دستگاه های هواساز به میان می آید.

طرز کار دستگاه هواساز

این سیستم ها در واقع دستگاه های تأمین کنندۀ جریان هوا هستند. دستگاه هایی که در کنار چیلرها یا موتورخانه ها نصب می شوند و کار گرمایش یا سرمایش محیط را به کمک جریان هوا انجام می دهند. به این شکل که در این دستگاه از یک فن (دمنده) پرقدرت جهت تأمین جریان هوای لازم برای تهویه استفاده می شود. سپس در ساختمان این دستگاه یک مبدل حرارتی نصب می گردد که آب سرد یا گرم چیلر از درون آن عبور داده می شود. به این شکل زمانی که جریان هوا از روی لوله های مبدل حرارتی عبور می کند، خنک شده و آمادۀ ورود به بخش های متفاوت ساختمان می شود. حال به کمک کانال کشی می توان این جریان هوای خنک شده (گرم شده) را به تمامی بخش های مورد نیاز خانه منتقل کرد. به علاوه با به کارگیری دمپرهای الکتریکی می توان میزان ورود و خروج جریان هوا به درون هر اتاق را مدیریت کرد.

این سیستم ها البته علاوه بر تأمین هوای محیط می تواند کارهای دیگری را نیز انجام دهد. برای مثال می تواند رطوبت هوا را کاهش داده یا افزایش دهد. همچنین می توان با به کارگیری چندین فیلتر جریان هوا را پیش از ورود به محیط ساختمان تصفیه نمود. در ادامه بیشتر با این مزیت ها آشنا خواهیم شد.

تصفیه هوا به کمک دستگاه هواساز

بدنۀ این سیستم ها به صورت یک مکعب مستطیل طویل طراحی می شود. به طوری که در کانال داخلی دستگاه بتوان از دستگاه های متفاوت صنعتی استفاده کرد. برای مثال جهت تصفیۀ هوای ورودی به ساختمان ها از یک یا چندین فیلتر قابل شست و شو بهره برد. البته انتخاب نوع فیلتر بسته به نوع فرایند و انتظارات کارفرما صورت می گیرد. اما در اغلب موارد از فیلترهای قابل شست و شو یا کیسه ای و همپا استفاده می شود.

تنظیم رطوبت هوا به کمک سیستم هواساز

علاوه بر نصب دستگاه های فیلتراسیون، می توان به کمک دستگاه های رطوبت گیر میزان رطوبت ورودی به محیط را نیز مدیریت کرد. همین طور که گفته شد، در دستگاه های هواساز از لوله های مارپیچ برای خنک سازی جریان هوا کمک گرفته می شود. اگر دمای آب جاری در لوله ها پایین تر از نقطۀ شبنم آب باشد، رطوبت موجود در جریان هوا بر اثر تماس با این مبدل حرارتی دچار میعان شده، به صورت قطره قطره در پایین دستگاه جمع آوری می شود. آب جمع شده در پایین هواساز نیز به کمک یک مسیر مشخص از دستگاه خارج خواهد شد. علاوه بر رطوبت زدائی از جریان هوا، در مواقع لازم می توان در این دستگاه ها از سیستم های رطوبت زنی هم استفاده کرد. به این شکل که در مسیر جریان هوا از چند افشانک بهره برد تا میزان رطوبت هوا را به این صورت افزایش دهد.

انواع دستگاه های هواساز

سیستم های هواساز در انواع متفاوتی تولید می شوند. اما در یک دسته بندی کلی می توان آن ها را در دو دستۀ ساختمانی و صنعتی قرار داد.

انواع هواساز

هواسازهای ساختمانی

از دستگاه های هواساز ساختمانی اغلب در محیط های اداری، تجاری و آپارتمانی استفاده می شود. این دستگاه ها نسبت به هواسازهای صنعتی دارای اندازۀ کوچکتری هستند و نوع فیلترهایی که در آن ها به کار می رود، متفاوت است. همچنین ممکن است دستگاه های هواساز خانگی به واحدهای رطوبت زن یا رطوبت زدا مجهز نباشد. که این موضوع به شرایط آب و هوای محیط و نوع انتخاب شما بستگی دارد. برای مثال در محیط های مرطوب اغلب از هواسازهایی استفاده می شود که قابلیت کاهش رطوبت هوا را دارا باشد. اما در محیط های خشک دیگر نیازی به این کار نیست و جریان هوا را پس از خنک سازی می توان به صورت مستقیم وارد محیط کرد.

علاوه بر هواسازهای ساختمانی معمول، نوع دیگری از هواسازهای ساختمانی نیز در بازار موجود هستند که به آن ها هواساز خانگی می گویند. هواسازهای خانگی ابعاد کوچکتری دارند و فاقد سیستم های اضافۀ تصفیۀ هوا یا مدیریت میزان رطوبت هوا هستند. معمولاً جریان آب گرم مورد نیاز این دستگاه ها به کمک موتورخانه ساختمان یا پکیج تأمین می شود. در فصل گرم نیز می توان از مینی چیلر ها برای تأمین آب سرد مورد نیاز این سیستم بهره برد.

هواسازهای صنعتی

هواسازهای صنعتی اغلب در ابعاد بزرگتری نسبت به مدل ساختمانی طراحی می شوند. از این سیستم ها برای گرمایش یا سرمایش محیط های صنعتی، سوله های انبار، سالن های بزرگ وزرشی، تولیدی و … استفاده می شود. با توجه به اینکه در محیط های بزرگ مسئلۀ تهویۀ هوا باید با شدت جریان بیشتری صورت بگیرد، در نتیجه باید از دستگاه هایی با قدرت بیشتری کمک گرفته شود. علاوه بر مسئلۀ میزان جریان هوای تولیدی، در محیط های صنعتی آلوده گاه نیاز است که از فیلترهای خاصی حهت جذب آلاینده های صنعتی استفاده شود؛ که سیستم های صنعتی فضای لازم جهت نصب این فیتلرهای اضافی را نیز داراست. همچنین در محیط های صنعتی گاه نیاز به رطوبت زنی یا رطوبت گیری از هوای محیط خواهیم داشت. که مجدداً دستگاه های هواساز صنعتی این قابلیت را نیز دارا هستند.

راهنمای خرید دستگاه هواساز

در خرید سیستم های هواساز لازم است عوامل مهمی را در نظر بگیرید. از جمله مواردی که در زیر مطرح می شوند :

سیستم هواساز

  • میزان انرژی مصرفی : این دستگاه ها به کمک جریان الکتریسیته کار می کنند و به همین خاطر میزان انرژی مصرفی دستگاه اهمیت زیادی دارد.
  • نوع استفاده : همین طور که توضیح دادیم، این سیستم ها در دو نوع صنعتی و ساختمانی تولید می شوند.
  • میزان هوای گردشی : حجم هوایی که این دستگاه می تواند به گردش در بیاورد هم از معیارهای انتخاب است که اغلب در کاتالوگ دستگاه مشخص می شود.
  • افت فشار هوا : جریان هوای تولیدی در دستگاه های هواساز به کمک کانال ها به دیگر بخش های ساختمان انتقال داده می شود. به همین خاطر میزان افت فشار دستگاه را باید در نظر گرفت.
  • نوع سیستم فیلتراسیون : نوع فیلتراسیونی که در این سیستم به کار می رود، روی قیمت نهایی آن تأثیر مستقیم دارد.
  • ظرفیت حرارتی کویل ها : در نظر داشته باشید که کویل های حرارتی این سیستمها نیز ظرفیت حرارتی مشخصی دارد. طول لوله های کویل و جنس لوله ها در میزان انتقال حرارت صورت گرفته اثرگذار است.
  • سیستم های اضافه : دستگاه های رطوبت زن یا رطوبت زدا، فیلترهای اضافه و … از جمله مواردی است که ممکن است به دستگاه های هواساز اضافه شود و روی قیمت نهایی آن تأثیر بگذارد. همچنین اگر نمی خواهید از این سیستم های اضافه بهره ببرید، پیش از خرید بهتر است اطلاعات لازم را کسب کنید.

جمع بندی

از این سیستم ها، جهت تأمین هوای مورد نیاز برای سرمایش یا گرمایش محیط های ساختمانی، اداری، تجاری و صنعتی استفاده می شود. این دستگاه ها علاوه بر تأمین هوای مورد نیاز، قابلیت های دیگری نیز دارد. از جمله اینکه به کمک نصب فیتلرهای قابل شست و شو می توان جریان هوا را پیش از ورود به محیط تصفیه نمود. این قابلیت در محیط های صنعتی و جهت تصفیۀ آلاینده های موجود در هوا به کار گرفته می شود. همچنین با استفاده از دستگاه های رطوبت زن یا رطوبت گیر می توان میزان رطوبت موجود در هوا را مدیریت کرد. انواع دستگاه های هواساز در دو نوع ساختمانی و صنعتی تولید می شوند. تفاوت این دو نوع در اندازه های دستگاه و قابلیت افزودن سیستم های اضافی به آن است. در هنگام خرید دستگاه های هواساز لازم است به مواردی همچون ظرفیت دستگاه، میزان انرژی مصرفی، افت فشار جریان هوا، قدرت موتور، ظرفیت حرارتی کویل و … دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید