دزدگیر لباس یا تگ لباس

همانطور که قبلاً در مقاله ” گیت فروشگاهی چیست ؟ ” توضیح دادیم، بعد از گسترش فروشگاه‌ زنجیره‌ای و بزرگ‌تر شدن ابعاد و افزایش تعداد مشتریان آن‌ها و هم‌چنین افزایش تمایل مشتریان به لمس و بررسی و مقایسه کالاهای مختلف، صاحبان فروشگاه‌ها برای جلوگیری از سرقت محصولات خود به استفاده از ابزارهای مختلف امنیتی روی آوردند. یکی از این ابزارهای امنیتی، گیت فروشگاهی یا دزدگیر فروشگاهی بود. فروشگاه‌های لباس جزء برجسته‌ترین کسب و کارهایی هستند که از دزدگیر فروشگاهی استفاده می‌کنند. گیت فروشگاهی که در این فروشگاه‌ها استفاده می‌شود از چند بخش مختلف تشکیل شده‌است که یکی از آن‌ها، دزدگیر لباس یا همان تگ لباس است. در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم این ابزار، کاربرد، نحوه کار و انواع مختلف آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

دزدگیر لباس چیست؟

این ابزار کوچک که به نام دزدگیر یا تگ لباس شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین تجهیزات امنیتی فروشگاه است. این تگ به لباس های موجود در فروشگاه متصل شده و اگر قبل از جدا شدن از محصول از گیت فروشگاهی عبور کند، این تگ آلارم را به صدا درآورده و فروشنده را از خطر سرقت احتمالی با خبر می‌کند. برای همین هنگام فروش و بعد از پرداخت هزینه توسط مشتری، دزدگیر توسط دستگاه جداکننده مخصوص از آن جدا شده و کالای موردنظر به مشتری تحویل داده می‌شود. دزدگیر لباس در انواع مختلفی تولید و طراحی شده است که همه کاربرد یکسانی دارند ولی از لحاظ ابعاد و ظاهر متفاوتند.

بخش های مختلف سیستم دزدگیر لباس

  1. تگ های دزدگیر لباس که روی خود لباس‌ها نصب میشوند و از بدنه‌ای از جنس پلاستیک تزریقی با استحکام و مقاومت بالا، سیم‌پیچ‌ها و فریت‌هایی که درون بدنه قرار دارند، سوزن‌هایی که به قفل‌ها متصل شده و باعث جدانشدن و محکم ماندن تگ دزدگیر لباس می‌شوند تشکیل شده‌اند.
  2. سیم‌پیچ ها که با افزایش قطر تگ، دقت و گیرایی دزدگیر نیز افزایش پیدا می‌کند. البته امروزه تگ‌های کوچکتر و با دقت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند که با باریک شدن سیم‌های درون سیم‌پیچ، دقت آن‌ نیز افزایش می‌یابد.
  3. گیت فروشگاهی که در ورودی فروشگاه نصب‌شده و نقش بسیار مهمی در حفظ امنیت فروشگاه دارند; زیرا این گیت‌ها هستند که با آلارم ‌دادن، صاحب مغازه را از سرقت احتمالی با‌خبر می‌کنند.

دستگاه جداکننده دزدگیر لباس

هنگام خرید انواع پوشاک حتماً باید پس از پرداخت هزینه محصول، تگ دزدگیر از آن جدا شود. وگرنه به محض عبور کالا از گیت، آلارم ضد سرقت فعال می‌شود. در انواع فروشگاه‌های پوشاک در کنار دستگاه بارکدخوان، یک دستگاه ویژه بازکردن دزدگیر لباس به نام دستگاه جداکننده تگ لباس وجود دارد.

نکته‌ای که حتماً باید رعایت شود این است که هیچوقت به جداکردن دزدگیر لباس با دست خالی اقدام نکنید. چون امکان آسیب رسیدن به لباس را بالا می‌برید. این دزدگیرها حتما باید با دستگاه مغناطیسی مخصوص خنثی و جدا شوند. اگر هم به هر شکلی بعد از خرید لباس تگ دزدگیر آن همچنان روی کالا باقی مانده‌بود، می‌توانید با حضور در فروشگاه مورد نظر، از فروشنده بخواهید که تگ را برای شما جدا کند.

دستگاه جداکننده دزدگیر لباس این‌کار را با استفاده از قدرت میدان مغناطیسی فوق‌العاده قوی خود انجام می‌دهد. به همین دلیل است که می‌تواند دو قطعه دزدگیر لباس را به راحتی از هم جدا کند; مخصوصا اینکه این تگ‌ها اصلا با ابزارهای معمولی از هم جدا نمی‌شوند.

همانطور که گفته شد برای نصب یا جداسازی تگ‌های دزدگیر ، باید از دستگاه مخصوص آن استفاده کنیم. این دستگاه دارای مگنت (آهنربا) هایی با قدرت بین 8000 تا 1000 گاوس (واحد اندازه‌گیری میدان مغناطیسی) می‌باشد. در مرحله اول آهن‌ربا دزدگیر را جذب کرده، ضامن یا قفل آن‌ها را باز می‌کند و با سرعت عمل بالای خود این اجازه‌را به فروشنده می‌دهد که به راحتی تگ‌ها را بازکرده و از لباس جدا کنند.
باید توجه داشته باشیم که برای جلوگیری از ضربه‌های احتمالی به تگ یا سرقت لباس به وسیله برش بخش حاوی دزدگیر، باید دزدگیر لباس را در محل مناسب خود نصب کنیم که این کار نیز قواعد خاص خود را دارد.

انواع مختلف دزدگیر لباس

همانطور که در بخش اول گفتیم، دزدگیرهای لباس در ابعاد و طراحی‌های مختلفی وجود دارند ولی همه‌ی آن‌ها کاربرد یکسانی دارند. در اینجا چند مورد از معروف ترین تگ های دزدگیر لباس را با مشاهده می‌کنیم.

تگ صدفی :

 

دزدگیر لباس صدفی

این تگ‌ها به خاطر داشتن سطح صاف ، طراحی جدیدتر و وزن کم‌تر نسبت به سایر تگ‌ها در پوشاک فروشی‌ها رواج یافته‌اند.
قطر این تگ‌ها 5 سانتی‌متر و تگ شل هم نامیده می‌شوند.
از فناوری‌های AM و RF استفاده کرده و در فرکانس‌های 3.25 ، 4.75 ، 8.2 و 10.2 مگاهرتز فعالیت می‌کنند.

تگ گلفی : 

دزدگیر لباس گلفی

جزو محبوب‌ترین و به‌ترین دزدگیرهای لباس است که به خاطر شباهتش به توپ گلف اینگونه نام‌گذاری شده‌است.
اصولا در لباس فروشی‌ها کاربرد داشته و در دو سایز بزرگ و متوسط تولید می‌شود.
از فناوری‌های AM و RF استفاده کرده و در فرکانس‌های 3.25 ، 4.75 ، 8.2 و 10.2 مگاهرتز فعالیت می‌کنند.

تگ پاندا :

به لباس های نوزادان متصل شده و ظاهری شبیه یک پاندا دارد و یک سوزن به قفل آن وصل میشود.
برای انواع پوشاک مخصوصا کیف و کفش کودکان مناسب است.
در دو فرکانس 8.2 مگاهرتز RF و 58 کیلو هرتز AM فعالیت می‌کند.

تگ چهارگوش :

تگ دزدگیر مستطیلی (چهارگوش)

در دو سایز کوچک و بزرگ برای انواع پوشاک، کیف، کفش و کالاهای کوچک و بزرگ مناسب است.
این دزدگیر لباس با قابلیت چسباندن برچسب روی آن، هم با پین (جهت پوشاک) و هم با بند (جهت کیف و کفش و کالاهای حلقه‌دار) استفاده می‌شود.

تگ خرگوشی :

شبیه عروسک و ویژه لباس‌های نوزادان است که از سوزن مخصوص خود استفاده کرده و به تگ دزدگیر وصل می شود.

تگ سه‌گوش : 

معمولا  از فناوری AM استفاده می‌کند و مشابه تگ مربعی با سوزن خاص خودش به تگ وصل می‌شود.

تگ دزدگیر عینک :

از دو فناوری RF و AM استفاده می‌کند و دارای یک شیار است که دسته عینک را وارد آن کرده و با دستگاه جداکننده مخصوص باز و بسته می شود. این مدل تگ که بسیار مورد توجه قرار گرفته است با نصب شدن روی دسته عینک از به سرقت رفتن آن جلوگیری میکند. معمولا روی عینک‌های آفتابی گران‌قیمت نصب می‌شود.

تگ دزدگیر یوفو : 

با اینکه قیمت این نوع تگ کمی نسبت به بقیه مدل‌ها بیشتر است ولی طراحی بسیار زیبا و همچنین گیرایی بالای آن باعث محبوبیت آن شده‌است.
این تگ ضدسرقت از فناوری(Radio Frequency – RF) استفاده کرده و در فرکانس 8.2 مگاهرنز فعالیت می‌کند.

جمع بندی

برای حفظ امنیت کالاهای موجود در فروشگاه‌های لباس و فروشگاه‌های زنجیره‌ای پوشاک، از دزدگیر لباس استفاده می‌شود. این سیستم امنیتی که با نام تگ لباس نیز شناخته می‌شود به کالاهای مورد نظر متصل شده و فقط توسط دستگاه مخصوص جداسازی دزدگیر لباس امکان خنثی و جدا کردن آن وجود دارد. اگر سخضی سعی کند قبل از جدا کردن تگ کالا را از فروشگاه خارج کند، به محض عبور تگ از گیت فروشگاهی آلارم به صدا درآمده و فروشنده از خطر سرقت احتمالی با خبر می‌شود. به همین منظور هنگام فروش کالا و بلافاصله بعد از پرداخت هزینه توسط مشتری، فروشنده تگ را از کالا جدا می‌کند. تگ‌های دزدگیر لباس در شکل‌ها و ابعاد مختلفی عرضه می‌شوند ولی هدف نهایی همه آن‌ها یکیست. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده‌ باشد.