مقالات, صنایع برودتی, کمپرسور

تفاوت کمپرسور روتاری با اسکرول در چیست؟

تفاوت کمپرسور روتاری با اسکرول

دانستن تفاوت کمپرسور روتاری با اسکرول معمولاً وقتی بکارتان می آید که بخواهید یک دستگاه تهویۀ مناسب خریداری کنید. امروزه دستگاه های تهویه در مدل های متفاوتی تولید می شوند. در این دستگاه ها بسته به مدلشان ممکن است از انواع کمپرسور های پیستونی، روتاری، اسکرال و حتی اسکرو استفاده شود؛ اما استفاده از دو نوع اسکرال و روتاری متداول تر است. به همین خاطر در این مقاله قصد داریم به معرفی این دو کمپرسور بپردازیم و سپس آن ها را در کنار هم قرار داده و مقایسه کنیم. به این امید که مطالعۀ تفاوت این دو کمپرسور بتواند نقش مهمی در انتخاب شما داشته باشد. پس خوانش ادامۀ متن را از دست ندهید.

آشنایی با کمپرسورهای روتاری

کمپرسور های روتاری به کمپرسورهای دورانی – پیستونی نیز شهره هستند. این کمپرسورها را در حقیقت باید نسل جدید کمپرسورهای پیستونی دانست. در کمپرسورهای پیستونی قدیمی از حرکت رفت و برگشتی پیستون در داخل سیلندر برای فشرده سازی سیال مبرد استفاده می شد. حرکت پیستون در داخل این کمپرسورها نیز به کمک یاتاقان و حرکت دورانی اش صورت می گرفت. این موضوع باعث سر و صدای زیادی شده و مصرف انرژی را نیز افزایش می داد. امروزه با حذف حرکت خطی پیستون و با به کارگیری یک پیستون دورانی، این مشکل حل شده و نسل جدیدی از کمپرسورهای پیستونی با نام روتاری طراحی شده است.

کمپرسورهای روتاری از دو جزء کلی ساخته شده است؛ سیلندر و پیستون دوار. در حقیقت سیکل تراکم سیال مبرد در داخل این کمپرسورها با حرکت دورانی پیستون در داخل سیلندر صورت می گیرد. کمپرسورهای روتاری بر اساس سرعت دوران و تعداد پره (پیستون)های داخل سیلندر دسته بندی می شوند. کنترل توان سیلندر نیز می تواند به کمک کنترل سرعت دوران پره ها انجام شود.


پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه کنید : آشنایی با کمپرسورهای روتاری


آشنایی با کمپرسورهای اسکرال

کمپرسور های اسکرال امروزه در صنایع متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. ساختمان داخلی کمپرسورهای اسکرال از یک سیلندر و دو رزوۀ مارپیچ مانند تشکیل شده است. این دو مارپیچ در داخل سیلندر کار گذاشته شده و به طور معمول مارپیچ بالایی در داخل سیلندر ثابت می شود. وظیفۀ فشرده سازی سیال مبرد در کمپرسورهای اسکرال بر عهدۀ دوران مارپیچ زیرین است. این مارپیچ به کمک یک موتور به چرخش در آمده، سیال مبرد را به جلو حرکت می دهد. با حرکت مبرد در جهت مثبت، سیال هرچه جلوتر می رود، فشرده تر شده و دمای آن بالاتر می رود. در انتهای مسیر شیر خروجی کمپرسور قرار دارد که این سیال را به بیرون هدایت می کند.

مزیت کمپرسورهای اسکرال نسبت به کمپرسورهای پیستونی سر و صدای کمتر آن است. در این کمپرسورها از قطعات متحرک کمتری استفاده می شود و به همین جهت سر و صدای کمتری نیز تولید می شود.


مطالعه این مقاله نیز برایتان سودمند خواهد بود : کمپرسور اسکرال، انواع، نحوه عملکرد و مزایا و معایب آن


تفاوت کمپرسور روتاری با اسکرول

حال که توضیح مختصری دربارۀ دو کمپرسور اسکرال و روتاری داده شد، بهتر می توانیم دربارۀ تفاوت ها و شباهت های این دو کمپرسور توضیح دهیم. برای مقایسۀ دو نوع خاص از کمپرسورها باید به سراغ مواردی مثل قدرت کمپرسور، ظرفیت سرمایش کمپرسور، قیمت و هزینه های نگهداری آن و مصرف انرژی کمپرسور برویم. در ادامه دربارۀ هرکدام از این موارد بیشتر توضیح خواهیم داد. با مقاله تفاوت کمپرسور روتاری با اسکرول همراه ما باشید.

تفاوت کمپرسور روتاری با اسکرول

مصرف انرژی در کمپرسورهای روتاری و اسکرال

میزان مصرف انرژی در استفاده از دستگاه های چیلر خانگی یا صنعتی اهمیت بالایی دارد. یک انتخاب نامناسب می تواند هزینه های جاری استفاده از دستگاه های تهویه را چند برابر کند و خسارت های مالی زیادی را به بار بیاورد. مصرف انرژی در کمپرسورها به عوامل متعددی بستگی دارد. برای مقایسۀ میزان مصرف انرژی در کمپرسورهای روتاری و اسکرال باید فرض کنیم که قصد خنک کردن حجم هوای مشخصی را داریم. در این حالت، کمپرسورهای اسکرال با سرعت بیشتری می توانند این کار را انجام دهند. در حقیقت سرعت سرمایش در این کمپرسورها بیشتر است.

موضوع دیگر قطعات متحرک دستگاه هستند؛ که باز کمپرسورهای اسکرال از لحاظ عملکرد ساختمان ساده تری دارند و از قطعات متحرک کمتری بهره می برند. به همین خاطر در شرایط مساوی باید گفت که کمپرسورهای اسکرال انتخاب بهینه تری برای صرفه جویی در میزان مصرف انرژی است.

ظرفیت سرمایشی کمپرسورهای روتاری و اسکرال

موضوع دومی که در بیان تفاوت های کمپرسور روتاری با اسکرول باید نسبت به آن حساسیت نشان داد، ظرفیت سرمایش کمپرسور است. مجدداً برای مقایسۀ این عامل باید شرایط یکسانی را برای هر دو کمپرسور در نظر گرفت. با این حساب، با فرض اینکه از دو کمپرسور مشابه و در زمانی مشخص استفاده کنیم، باید گفت که کمپرسورهای روتاری در زمانی مشخص حجم هوای بیشتری را می توانند خنک کنند. به اصطلاح ظرفیت سرمایشی بالاتری نسبت به کمپرسورهای اسکرال دارند. حال این عامل را باید در کنار عامل مصرف انرژی قرار دهیم. همین طور که گفتیم، کمپرسورهای اسکرال حجم مشخصی از هوا را با سرعت بیشتری خنک می کنند و مصرف انرژی کمتری دارند؛ امّا در عوض نسبت میزان مصرف انرژی به میزان سرمای تولید شده در کمپرسورهای روتاری کمتر بوده و در نتیجه راندمان کاری این کمپرسور نیز بالاتر است. در حقیقت اینجا باید از کمپرسورهای روتاری دفاع کرد و گفت وقتی صحبت از ظرفیت سرمایشی کمپرسور سخن به میان می آید، کمپرسورهای روتاری نسبت به کمپرسورهای اسکرال برتری دارند.

تفاوت قیمت کمپرسور های اسکرول با روتاری و هزینه های تعمیر آن ها

سومین مورد از مجموعه تفاوت های کمپرسور روتاری با اسکرول ؛ مسئله قیمت است. امروزه کمپرسور های اسکرول و روتاری در طرح ها و اندازه های متفاوت و متنوعی تولید می شوند؛ که این موضوع خودش روی قیمت نهایی کمپرسور تأثیر می گذارد. اما در حالت کلی اگر قرار به مقایسۀ قیمت کمپرسور اسکرال و روتاری باشد، باید گفت که کمپرسورهای اسکرال با توجه به میزان مصرف انرژی و توان بیشتری که دارد، انتخاب بهتری است. اما با این حال تنها مسئلۀ قیمت نیست که در این میان مطرح می شود. کمپرسورهای اسکرال اگرچه از نظر قیمت اولیه به صرفه تر به نظر می آیند، ولی وقتی که صحبت از تعمیرات کمپرسور می شود، این کمپرسورهای روتاری هستند که از کمپرسورهای اسکرال پیش می افتند. در اغلب موارد کمپرسورهای اسکرال قابل تعمیر نیستند و در صورت خراجی باید آن ها تعویض نمود. این در صورتی است که کمپرسورهای دورانی – پیستونی را می توان با هزینۀ پایین تری تعمیر نمود.

البته اگر فقط بحث تعمیر باشد، کمپرسورهای پیستونی بهینه ترین انتخاب است. با این حال کمتر پیش می آید که کسی دست به انتخاب کمپرسور پیستونی برای طراحی سیستم تهویه مطبوع بیفتد.

نکتۀ دیگری که در تعمیر و نگهداری سیستم های تهویه مطبوع پیش می آید، مربوط به وقتی است که کمپرسوری را بخواهید از خط جریان خارج کنید. طراحی چیلرهای اسکرال معمولاً به این صورت است که از چند کمپرسور در کنار هم استفاده می شود. حال اگر یکی از این چند کمپرسور دچار اشکال شود، می توان آن را از خط جریان خارج کرده، از دستگاه در حالت کم بار استفاده کرد. این موضوع یکی دیگر از مزیت های استفاده از کمپرسورهای اسکرال است.

تفاوت کمپرسور روتاری با اسکرول از نظر آلودگی صوتی و راحتی محیط

سومین مورد تفاوت کمپرسور روتاری با اسکرول مبحث سروصداست. با اینکه چیلرها یا سایر دستگاه های تهویه مطبوع را معمولاً در مکان های کم رفت و آمد نصب می کنند، امّا همچنان مسئلۀ سر و صدای کمپرسورها اهمیت بالایی در انتخاب آن ها دارد. برای مثال کمپرسورهای پیستونی به خاطر سر و صدای بالایی که دارند از رده خارج شده و جای خود را به سایر کمپرسورها داده اند. از لحاظ تولید آلودگی صوتی، کمپرسورهای اسکرال کم صداترین نوع در بین خانوادۀ کمپرسورها به حساب می آید. البته سر و صدای کمپرسورهای روتاری نیز خیلی زیاد نیست و گاه می توان از آن گذر کرد. با این حال اگر مسئلۀ آلودگی صوتی برایتان اهمیت زیادی دارد، بهتر است به سراغ دستگاه های تهویه مطبوع اسکرال بروید.

جمع بندی

به پایان مقاله تفاوت کمپرسور روتاری با اسکرول رسیدیم. امروزه از کمپرسورهای اسکرال و کمپرسورهای روتاری به طور عمده در طراحی دستگاه های تهویه مطبوع استفاده می شود. اگر بخواهید دست به انتخاب بزنید و به سراغ یکی از این دو دسته بروید، لازم است مزیت ها و معایب آن را به خوبی بشناسید. برای مثال لازم است بدانید که مصرف انرژی در کمپرسورهای اسکرال نسبت به روتاری کمتر است. در حالی که ظرفیت تولید سرمایش در کمپرسورهای روتاری عدد بالاتری است. پس در هنگام انتخاب باید ببینید چه موضوعی برایتان از اهمیت بیشتری برخوردار است. از نظر قیمت دستگاه های تهویه، تعویض و یا نعمیر کمپرسور نیز بهتر است از قبل اطلاعاتی داشته باشید؛ سپس دست به انتخاب بزنید و بهترین دستگاه موجود را انتخاب کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code