مقالات, صنایع برودتی, کمپرسور

تفاوت کمپرسور اسکرال و اسکرو در چیست؟

تفاوت کمپرسور اسکرال و اسکرو

تفاوت کمپرسور اسکرال و اسکرو به شکل طراحی ساختمان آن ها و همچنین نوع فشرده سازی مبرد در آن ها بر می گردد. ساختمان داخلی این دو کمپرسور از جهاتی شبیه به هم است و به همین خاطر گاهی کاربران را به اشتباه می اندازد. همچنین تشابه اسمی این دو نوع خاص گاهی باعث گمراهی مشتریان می گردد. امروزه استفاده از کمپرسور های پیستونی به خاطر سر و صدای زیاد و مصرف بالا، مقرون به صرفه نیست و به همین خاطر از کمپرسورهای پیشرفته تری مثل کمپرسور های اسکرو یا اسکرال استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم دربارۀ تفاوت های دو کمپرسور اسکرو و اسکرال صحبت کنیم.

آشنایی با ساختمان داخلی دو کمپرسور اسکرو و اسکرال

تفاوت کمپرسور اسکرال و اسکرو

در طراحی دو کمپرسور اسکرال و اسکرو از چرخش رزوه های متحرک و ثابت استفاده می شود؛ که شکل چرخش این رزوه ها باعث ایجاد تفاوت در کارایی این دو کمپرسور شده، روی ظرفیت فشرده سازی کمپرسور و قابلیت های آن تأثیر مستقیم می گذارد. همین طور که می دانید در کمپرسور اسکرو از دو رزوۀ متحرک استفاده شده است. این دو رزوه در جهت های مخالف هم چرخش کرده، عمل فشرده سازی سیال مبرد را انجام می دهند. در کمپرسور اسکرال امّا وظیفۀ فشرده سازی سیال تنها بر عهدۀ یک رزوۀ مارپیچ است. با اینکه از نظر ساختمانی کمپرسورهای اسکرال نیز از دو مارپیچ در کنار هم تشکیل شده است، ولی در این نوع از کمپرسورها یکی از رزوه ها در جای خود ثابت مانده و رزوۀ دیگر دوران می کند. در حقیقت وظیفۀ فشرده سازی تنها بر عهدۀ یک رزوۀ مارپیچ است. همین شکل متفاوت کارکرد در کمپرسورهای اسکرو و اسکرال باعث می شود تا از آن ها در مکان های متفاوت و صنایع متفاوتی استفاده گردد.


پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز مطالعه کنید : کمپرسور اسکرو چیست؟


تفاوت کمپرسور اسکرو و اسکرال از لحاظ ظرفیت تولید

یکی از مهم ترین تفاوتی های دو کمپرسور اسکرو و اسکرال، ظرفیت فشرده سازی سیال مبرد در این دو است. این تفاوت ظرفیت به خاطر تفاوت در شکل طراحی این دو نوع کمپرسور ایجاد می شود.

ظرفیت کمپرسورهای اسکرال

اگر قصد داشته باشید سیال مبرد را در ظرفیت های پایین فشرده سازی کنید، کمپرسورهای اسکرال در اولویت انتخاب قرار دارند. معمولاً در دستگاه های خنک کننده تا حدود دویست تن تبرید، از کمپرسورهای اسکرال استفاده می شود. ظرفیت کمپرسورهای اسکرال معمولاً از حدود پنج تن تبرید آغاز شده و تا دویست تن تبرید قابل افزایش است. همچنین ضریب عملکردی کمپرسورهای اسکرال بین 0.596 تا 0.718 کیلو وات بر تن است.


اگر تمایل دارید این مقاله را نیز بخوانید : گاز مبرد چیست و انواع آن کدام است؟


در سیستم های اسکرال اگر بخواهید ظرفیت خروجی دستگاه را افزایش دهید و برای مثال خروجی را به بیش از دویست تن تبرید برسانید، لازم است از تعداد بیشتری کمپرسور در کنار هم استفاده کنید. البته این افزایش تعداد کمپرسورها در کنار مزایای موجود، دارای معایبی نیز هست. یکی از مهم ترین عیب ها، افزایش پله ای ظرفیت سیستم است. به خاطر این افزایش پله ای، کنترل ظرفیت خروجی پیوسته نبوده و به صورت پلکانی کنترل می شود. با این حال، اگر از چند کمپرسور اسکرال با لوله کشی های مجزا استفاده شود، زمانی که یکی از کمپرسورها دچار مشکل شود و یا مدار خط لوله آسیب ببیند، نیازی به خارج کردن کل دستگاه از مدار نیست. در عوض می توان تنها یک کمپرسور یا یک خط لوله را از مدار خارج کرده و از سیستم با ظرفیت پایین تر همچنان استفاده کرد.

مثلاً اگر از چهار کمپرسور اسکرال با ظرفیت بیست تن تبرید در کنار هم استفاده شود و برای هر دو کمپرسور یک خط جریان مجزا در نظر گرفته شود، اگر یکی از کمپرسورها دچار مشکل گردد، می توان خط جریان مربوط به آن کمپرسور را از مدار خارج کرده و فرایند فشرده سازی سیال مبرد را همچنان با ظرفیت چهل تن تبرید ادامه داد.


توصیه می کنیم مقاله کمپرسور اسکرال چیست؟ را مطالعه کنید


ظرفیت کمپرسورهای اسکرو

استفاده از کمپرسورهای اسکرو زمانی است که در فرایندهای تبریدی نیاز به ظرفیت های بالاتری باشد. طراحی این کمپرسورها اغلب با ظرفیت هفتاد تا پانصد تن تبریدی صورت می گیرد. البته این کمپرسورها در ظرفیت های بالاتری نیز قابل تولید هستند. نکتۀ دیگر اینکه از کمپرسورهای اسکرو نیز می توان در کنار هم استفاده کرد. با این تفاوت که کنترل ظرفیت در کمپرسورهای اسکرو به صورت پیوسته انجام می شود. کنترل ظرفیت در کمپرسورهای اسکرو به کمک یک دریچۀ لغزنده صورت می گیرد. این دریچه ورود سیال مبرد به دستگاه را کنترل کرده و می تواند ظرفیت دستگاه را بین بیست تا صد درصد مدیریت نماید.

تفاوت کمپرسور اسکرو و اسکرال از نظر شکل طراحی

کمپرسورهای اسکرو و اسکرال از نظر شکل طراحی شباهت نزدیکی به یکدیگر دارند. تا پیش از طراحی این نوع از کمپرسورها، اغلب در صنایع مختلف از کمپرسورهای پیستونی استفاده می شد. استفاده از سیستم پیستون و میل لنگ سروصدای زیادی در سیستم ایجاد کرده و اصطکاک بالایی نیز تولید می کند. به همین خاطر در طراحی کمپرسورهای اسکرو و اسکرال سعی شده تا جای ممکن از تعداد قطعات متحرک کمپرسور کاسته، بر قدرت آن افزوده شود. در این دو نوع خاص، از حرکت دورانی چند حلزونی (رزوه) استفاده شده است. کمپرسور اسکرال از نظر ساختمانی و تعداد قطعات متحرک نسبت به کمپرسور اسکرو ساده تر بوده و در آن فقط از یک رزوۀ دورانی استفاده می گردد. این رزوه در داخل یک حلزونی ثابت به گردش در آمده، سیال مبرد را فشرده می کند. حرکت دورانی رزوه همچنین باعث ایجاد مکش در سیستم شده و به جاری شدن سیال مبرد در دستگاه کمک می کند. استفاده از قطعات متحرک کم باعث شده تا از میزان اصطکاک بین قطعات دستگاه کاسته شده، عمر دستگاه های اسکرال بالاتر برود. همچنین این کمپرسورها کمترین میزان سروصدا را در بین انواع کمپرسورهای موجود در بازار دارا هستند. البته کمپرسورهای اسکرال به خاطر ساختاری که دارند، قدرت پایین تری نسبت به کمپرسورهای اسکرو دارند و تنها در دستگاه های چیلر کوچک و یخچال های معمولی از آن ها استفاده می شود. نکتۀ دیگر اینکه کمپرسورهای اسکرال اغلب غیر قابل تعمیر هستند و در صورت خرابی باید تعویض شوند.

در کمپرسورهای اسکرو از دو رزوۀ متحرک استفاده شده است. این دو مارپیچ روی هم سوار شده و در خلاف جهت یکدیگر دوران می کنند. این حرکت دورانی دو مارپیچ فوق موجب مکش سیال به داخل دستگاه شده، پس از طی کردن طول مسیر مارپیچ، فشار و دمای سیال مبرد را بالا می برد. طراحی کمپرسورهای اسکرو به دقت بالایی نیاز دارد و این دو رزوه باید به طور دقیق روی هم سوار شوند. همچنین در این کمپرسورها، استفاده از روغن مناسب اهمیت بالایی دارد. روغن کاری کمپرسور به دو صورت آزاد و یا تزریقی انجام می شود و روی قدرت و توان دستگاه تأثیر مستقیم می گذارد. از کمپرسورهای اسکرو در ظرفیت های بالا استفاده می شود. مزیت دیگر کمپرسورهای اسکرو کنترل ظرفیت کمپرسور بر اساس سرعت چرخش رزوه ها و همچنین دریچۀ ورود سیال است؛ که کارایی کمپرسور را افزایش داده و به کاربر قدرت کنترل بیشتری می دهد.


مطالعه مقاله کمپرسور رفت و برگشتی یا پیستونی چیست نیز خالی از لطف نخواهد بود


در کمپرسورهای اسکرو به خاطر استفاده بیشتر از قطعات متحرک، در نتیجه میزان سروصدای ایجاد شده نیز بیشتر خواهد بود. محدوده صدایی که کمپرسورهای اسکرو تولید می کنند، بین هفتاد تا هشتاد و پنج دسیبل است. در صورتی که محدوده صدای تولیدی کمپرسورهای اسکرال چهل تا شصت دسیبل می باشد.

جمع بندی

اطلاع داشتن از شباهت ها و تفاوت کمپرسورهای اسکرو و اسکرال می تواند به شما در انتخاب بهتر کمک کند. در ساختمان این دو کمپرسور از مارپیج های دورانی برای فشرده سازی سیال مبرد استفاده می شود. با این تفاوت که در کمپرسورهای اسکرال دوران به کمک یک مارپیج ثابت و یک مارپیچ متحرک صورت می گیرد؛ امّا در کمپرسورهای اسکرو این عمل به کمک دو مارپیچ متحرک انجام می شود. به خاطر همین تفاوت در شکل طراحی است که کمپرسورهای اسکرو از قدرت بیشتری برخوردار هستند و مواقعی از آن ها استفاده می شود که نیاز به قدرت بالاتری است. از کمپرسورهای اسکرال اغلب در دستگاه ها و فرایندهای سرماسازی کوچک تر استفاده می شود. کمپرسورهای اسکرال نسبت به سایر کمپرسورهای موجود قطعات متحرک کمتری دارند و سر  صدای کمتری را نیز در محیط ایجاد می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code