مقالات, صنایع برودتی, چیلر, کولر گازی

چیلر بهتر است یا کولر گازی؟

تفاوت چیلر و اسپیلت

دستگاه چیلر و اسپیلت هر دو از دستگاه های سرماسازی است که در ساختمان های خانگی و اداری به وفور استفاده می شود. اسپیلت ها که آن ها را باید نسل جدید کولرهای گازی نامید، بیشتر در محیط های خانگی کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرند. ساختمان داخلی اسپیلت ها شبیه به کولرهای گازی است، با این تفاوت که در ساختمان داخلی آن ها تغییراتی به منظور بهبود عملکردشان صورت گرفته است. با چیلرها نیز احتمالاً آشنایی داشته باشید. چیلرها از جمله دستگاه های سرمایش محیطی هستند که در آن ها از سیکل تبرید مبرد به منظور سرماسازی محیط استفاده می شود. چیلرها امروزه در دو نوع چیلرهای تراکمی و جذبی طراحی می شوند. در این مقاله قصد داریم به بیان تفاوت و فرق های چیلر و اسپیلت یا کولر گازی بپردازیم و ببینیم تحت چه شرایطی باید از چیلر استفاده کرد و تحت چه شرایطی باید از اسپیلت بهره برد و در نهایت به این پرسش پاسخ دهیم که چیلر بهتر است یا کولر گازی!

 

 

تفاوت چیلر و اسپیلت ؛ چیلر بهتر است یا کولر گازی ؟

برای مقایسۀ دستگاه‌های چیلر با اسپیلت‌ها در قدم اول باید به سراغ ظرفیت سرماسازی این دستگاه‌ها رفت و دربارۀ چگونگی فرآیند سرماسازی آن‌ها صحبت کرد.

در چیلرها به منظور تولید سرما از یک سیکل تبریدی کمک گرفته می شود. این سیکل. ظیفه خنک سازی آب مورد استفاده چیلر را بر عهده دارد، که این آب توسط هواساز و یا فن کویل هوای فضای مد نظر را خنک می‌کند.

در اسپیلت‌ها نیز برای خنک سازی محیط از سیکل تبریدی استفاده شده است. هر اسپیلت از دو بخش داخلی (همان پنل) و خارجی (همان موتور دستگاه) شکل یافته است. پنل در فضای داخلی قرار گرفته و مبرد در داخل آن با هوا تبادل حرارتی برقرار کرده و باعث خنک شدن هوا می‌شود. با این کار مبرد تبخیر شده و به سمت بخش خارجی که کمپرسور و کندانسور در آن قرار دارند منتقل می‌شود. در آن‌جا مبرد توسط هوای محیط بیرون خنک شده و آماده است تا مجدداً به پنل داخلی که اواپراتور در آن قرار دارد منتقل شود.

سیال مبرد پس از جذب گرمای محیط به بخار تبدیل شده، به موتور دستگاه فرستاده می شود. در بخش خارجی اسپیلت یا همان موتور، سیال دوباره به درون کمپ از عبور از کمپرسور فشار آن افزایش می یابد. این افزایش فشار در پی ورود سیال به کندانسور مجدداً دمای خود را از دست داده و مجدداً به مایع تبدیل می شود.

مقایسۀ ظرفیت سرماسازی اسپیلت ها و چیلرها

حال باید به سراغ فرق ظرفیت سرمایش چیلر با کولر گازی برویم. ظرفیت اسمی این دستگاه ها مشخص کنندۀ نوع استفادۀ آنها نیز هست. در مجموع می توان گفت که ظرفیت سرمایش چیلرها نسبت به اسپیلت ها بسیار بیشتر است. به همین خاطر هم امروزه از چیلرها در فضاهای صنعتی، اداری و آپارتمانی بزرگ استفاده می شود. در صورتی که از اسپیلت ها تنها می توان در محیط های خانگی کوچک تر و مساحتی تا حدود صد و پنجاه متر مربع بهره برد.

اگر بخواهید از اسپیلت برای خنک سازی محیط های ساختمانی بهره ببرید، لازم است به ازای هر صد و پنجاه متر یا حتی به ازای هر اتاق مجزا، از یک اسپیلت جداگانه استفاده کنید. در غیر این صورت میزان سرمای تولیدی دستگاه ممکن است هرگز به میزان مورد نظر شما نرسد.


پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : چیلر تراکمی چیست؟


از انواع چیلرها و حتی مینی چیلرها می توان در محیط های ساختمانی آپارتمانی، اداره ها، شرکت های صنعتی، مجموعه های ورزشی، سالن های سردخانه ای، امکان اداری و تجاری و … استفاده کرد. با توجه به ظرفیت سرماسازی چیلرها، می توان از آن ها به صورت مرکزی بهره برد. به این صورت که اجزای اصلی چیلر، بسته به هواخنک بودن یا آب خنک بودن، روی پشت بام خانه و یا موتورخانۀ تأسیسات نصب می شود. سپس این بخش مرکزی با استفاده از چندین فن کوییل و هواساز و به کمک لوله کشی در تمام بخش های ساختمان، عمل خنک سازی را ممکن می سازد.

استفاده از چیلرها و اسپیلت ها برای گرمایش خانگی

نکتۀ دیگری که دربارۀ چیلرها وجود دارد، امکان استفاده از آن ها به منظور گرمایش محیطی است. همین طور که می توان برای خنک سازی محیط از چیلر استفاده کرد، می شود از این دستگاه ها به منظور گرمایش محیطی نیز بهره برد. برای این کار لازم است از آب گرم پکیج و یا موتورخانه استفاده کرد. با اتصال این بخش ها به دستگاه های هواساز و فن کوییل، به سادگی می شود محیط اطراف را به کمک دستگاه های چیلر گرم نیز کرد.

فرق چیلر با کولر گازی

این در حالی است که از اسپیلت ها نمی توانیم برای گرم کردن محیط های خانگی بهره ببریم. این موضوع چند دلیل مشخص دارد. نخست اینکه اسپیلت ها قدرت گرمایش مطلوبی نداشته و در این زمینه ضعیف عمل می کند. به علاوه اینکه اسپیلت ها به کمک جریان الکتریسیته فعالیت می کنند و استفاده از جریان الکتریسیته برای گرمایش خیلی به صرفه نیست. به همین خاطر برای گرمایش خانگی بهتر است به سراغ پکیج های رادیاتور، موتورخانه ها و شوفاژها رفت.

تأثیر چیلرها و اسپیلت ها در تنظیم رطوبت محیطی

یکی دیگر از فرق های مهم چیلر ها با کولر های گازی به توانایی شان در مدیریت رطوبت محیط است. چه در چیلرها و چه در اسپیلت ها برای سرمایش از یک سیکل تبرید مبرد استفاده می شود. که گردش این سیال خنک شده در بین کوییل ها و پنل های ساختمانی باعث کاهش رطوبت محیط می شود. امّا اگر قصد مدیریت میزان رطوبت محیط داشته باشید، چه به منظور افزایش رطوبت محیط و چه به منظور کاهش میزان این رطوبت، تنها می توان از دستگاه های چیلر متصل به هواساز استفاده کرد. دستگاه های هواساز این قابلیت را دارند که با اتصال تجهیزات مدیریت رطوبت محیط را بر عهده بگیرند. پس اگر در محیطی نیاز به کنترل دقیق میزان رطوبت دارید، باید به سراغ چیلرها بروید.


توصیه می شود مقاله چیلر جذبی یا ابزوربشن و انواع آن را نیز مطالعه کنید


تفاوت چیلر و اسپیلت در فیلتراسیون هوا

یکی از قابلیت های چیلرها و اسپیلت ها فیلتراسیون هوای محیط است. در اسپیلت ها در داخل هر پنل از یک فیلتر استفاده شده است. که این فیلتر کار پاک سازی هوای محیط را انجام می دهد. نکته ای که وجود دارد این است که اسپیلت ها تنها می توانند هوای داخل ساختمان را فیلتر کنند و روی هوای تازۀ ورودی به ساختمان نمی توانند اثری بگذارند.

در چیلرها امّا این اتفاق بالعکس است. چیلرها و دستگاه های هواساز معمولاً بیرون از محیط های ساختمانی نصب می شوند. که با نصب فیلتراسیون بر روی دستگاه های هواساز می توانیم کار فیلتراسیون هوا را انجام دهیم. نصب فیتلتراسیون روی دستگاه های هواساز می توانند تا حدود نود و نه درصد کار پاک سازی هوا را انجام دهند.

تفاوت چیلر و اسپیلت در میزان مصرف انرژی

تفاوت چیلر و اسپیلتاز دیگر فرق های چیلر و کولر گازی باید به میزان مصرف انرژی اشاره کرد. تمامی دستگاه های چیلر و اسپیلت با استفاده از جریان الکتریسیته فعالیت می کنند. البته امروزه نوع دیگری از چیلرها نیز تولید شده اند که به چیلرهای گازسوز معروف شده اند. در این چیلرها برای فعالیت کمپرسور به جای جریان برق از یک موتور احتراق کمک گرفته می شود. با توجه به اینکه گاز شهری در ایران نسبت به برق قیمت پایین تری دارد، استفاده از چیلرهای گازی در برخی از مواقع مقرون به صرفه تر است.

در مقایسۀ میزان انرژی چیلرها و اسپیلت ها باید گفت که میزان مصرف انرژی اسپیلت ها با توجه به ظرفیت سرمایشی طبیعتاً کمتر است. ولی باید در نظر داشت که از اسپیلت ها تنها می توان در محیط های ساختمانی کمتر از صد و پنجاه متر استفاده کرد. در صورتی که چیلرها را به صورت مرکزی مورد استفاده قرار می دهند. پس می توان نتیجه گرفت که در محیط های کوچک استفاده از اسپیلت ها مقرون به صرفه تر است. در صورتی که اگر بخواهید در اماکن اداری و تجاری و فضاهای بزرگ از یک دستگاه تبریدی استفاده کنید، چیلرها گزینۀ بهتری هستند.

مسئلۀ زیباسازی ساختمانی در چیلرها و اسپیلت ها

مسئلۀ زیبایی ساختمانی شاید اهمیت زیادی در مقابل سرمایش هوا برای خریداران نداشته باشد. امّا اگر زیبایی ساختمان نیز برایتان اهمیت دارد، باید بدانید که هر دستگاه اسپیلت از دو جزء بیرونی و درونی تشکیل شده است. که بخش بیرونی، یا همان موتور دستگاه باید خارج از ساختمان و کنار پنجره نصب شود. در نتیجه جلوۀ زیبایی به ساختمان نداده و از نظر زیبایی محیط را تحت تأثیر قرار می دهد.

این در حالی است که هر دستگاه چیلر روی پشت بام و یا موتورخانه نصب می شود. سیستم لوله کشی چیلرها نیز معمولاً زیرکار است و روی زیباسازی محیط ساختمانی تأثیر نامطلوبی باقی نمی گذارد. به همین خاطر در این مورد نیز استفاده از چیلرها ارجیحت بیشتری دارد.


مطالعه این مقاله نیز خالی از لطف نخواهد بود : کمپرسور کولر گازی چیست؟


جمع بندی

اسپیلت ها و چیلرها از جمله دستگاه های تبریدی است که برای سرماسازی محیط های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. امّا برای انتخاب هر دستگاه باید دلایل مشخصی داشت. برای مثال ظرفیت سرمایشی چیلرها نسبت به دستگاه های اسپیلت بیشتر است. به همین خاطر از دستگاه های اسپیلت برای سرماسازی محیط های خانگی کوچک تا حدود صد و پنجاه متر مربع استفاده می شود. در صورتی که چیلرها و مینی چیلرها توانایی خنک سازی محیط های ساختمانی بزرگ و آپارتمان ها را در کنار هم دارد. برای مدیریت رطوبت هوا و همچنین فیتلراسیون هوا نیز استفاده از چیلرها ارجحیت دارد. زیرا دستگاه های هواساز چیلر توانایی نصب دستگاه های رطوبت گیر و فیلتراسیون را دارا می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code